Autor Wątek: Udział nurków OSP w akcjach  (Przeczytany 44864 razy)

Offline Fistach

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.341
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 01, 2012, 09:32:00 »
Tu akurat z Panią  redaktor bym się nie zgodził – ponieważ poziom podstawowy dla RatChem w KSRG był określony jako pierwszy i to dość odważnie . Na poziomie rozpoznania, ewakuacji, pomiarów niema żadnych ograniczeń w co się wchodzi. Ja np. w chmurę chloru bo takie mam zagrożenia. Z drugiej strony trudno się dziwić, bo środowisko pożaru jest często o wiele bardziej niebezpieczne , a niewłaściwe zabezpieczenie czy użycie AODO może skutkować równie poważnymi następstwami.

Pomijam że na bazie przygotowywanych przepisów np. OSP w KSRG mają otrzymać zadania dekontaminacji .

Tzn tu pani redaktor chodziło oczywiście nie o rozpoznanie itd. bo to już jest ujęte w zakresie obowiązków OSP w KSRG. Chodziło o bezpośredni kontakt, np.: uszczelnianie wycieków kwasów, itd. itp.

Offline ogopogo

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 01, 2012, 15:51:38 »
Proszę Panie MIKO podałem stronę z zapisem,a tu się Pan "jeży", a po kiego grzyba??
Interpretacji zapisu będzie tyle ilu ludzi to przeczyta-trzeba obrać jakąś ścieżkę (tzn KG). Jak to u"nas" jest, działania mamy RATOWNICZE i GAŚNICZE i z tego podziału można się pokusić o następny.Więc wg mojej interpretacji działania na/pod wodą zaliczymy do RATOWNICZYCH - poszukiwania także są pod tym ale....zdrowy rozsądek wskazuje że zapis 90min - jedziemy ratować z założenia żywego/wych ludzi , natomiast po 90min jedziemy na poszukiwania zwłok....
Tutaj do tych 90ciu minut właśnie wykorzystałbym SPEC OSP(oczywiście pod odpowiednimi warunkami)...

Offline grzela

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 6.328
 • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 01, 2012, 16:15:12 »
Pismo skierowane przez KCKRiOL do Warmińsko-Mazurskiego KW 1 grudnia 2011 r.

Cytuj
W związku z Pana wystąpieniem (pismo znak: WR-1430/49/11 z dnia 09.11.2011 r) w sprawie określenia ram czasowych kwalifikujących działania jako ratownicze lub humanitarne, nawiązującego do zmian w zapisie w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. wykonywania prac podwodnych w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, które dopuszczają możliwość wykonania nurkowania ratowniczego bez konieczności obecności nurka MSWiA posiadającego uprawnienia do kierowania pracami podwodnymi z dnia 16 maja 2011 r.(Dz. U. z 2011 Nr 128 poz. 728 - §5 ust.3a), informuje co następuje:
          Ratownik Państwowej Straży Pożarnej może odstąpić od resuscytacji osoby poszkodowanej w niżej wymienionych sytuacjach:
1.W zdarzeniach masowych.
2. przypadku, w którym osoba poszkodowana pozostaje pod powierzchnią wody ponad 120 minut (czas ten powinien być udokumentowany, a osoba odnaleziona zidentyfikowana jako poszukiwana), Nadmieniam, że po upływie 120 minut od zniknięcia osoby poszkodowanej pod powierzchnią wody działania prowadzone przez ratowników tracą charakter ratowniczy,
w szczególności zanikają okoliczności upoważniające ratowników do odstąpienia od zasad uznanych powszechnie za bezpieczne.
3, W razie braku możliwości technicznych do prowadzenia resuscytacji.
W praktyce ratownictwa wodnego zdarza siej to w przypadkach deformacji ciała poszkodowanego uniemożliwiającej skuteczne uciskanie klatki piersiowej lub prowadzenia sztucznej wentylacji, wzmożonego napięcia mięśniowego uniemożliwiającego np. udrożnienie dróg oddechowych lub w przypadkach stanu poszkodowanego powodującego trudne do opanowania reakcje emocjonalne ratowników uniemożliwiające skuteczne działania ratownicze.

Offline MIKO

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 4.173
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 01, 2012, 16:37:48 »
Ja się nie jeżę bo mi to kilkanaście lat temu przeszło. Tylko nie lubię jak mi po pierwsze wciska ktoś ciemnotę , a uważam umiem czytać z zrozumieniem , pod drugie próbuje udowodnić rzeczy które wiem jak powstawały .

Zapis 120 min powstał na bazie wiedzy medycznej  w tym opisanych w literaturze przypadków w których odnotowuje się pełen powrót do społeczeństwa po 60 minutach pod wodą . Dla pewności i gwarancji  pomnożono ten wynik razy dwa co dało 120 min.

A co z tym związane mało mnie interesują indywidualne odczucia i interpretacje niezwiązanych z tematem zapisów o dotarciu na miejsce zdarzenia. 

Jak widać funkcjonują dokumenty w tej sprawie .

Offline ogopogo

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 5
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 04, 2012, 13:59:04 »
Witam , i znowu się Pan "jeży" Panie MIKO....
Nikomu ciemnoty nie wciskam - piszę co widziałem i wiem(nowe zasady rat.wod.).
Istnieje zapis 90min, są obowiązujące wytyczne itp ale my pisaliśmy o NOWYCH wytycznych...
Oczywiście że g.....o Pana mogą obchodzić osobiste odczucia i interpretacje ale.... forum to odpowiednie miejsce na rozmowę w tak szerokim gremium - jeżeli tylko forumowicze chcą "rozmawiać"...Posty o wytycznych zostały zamieszczone właśnie przez temat główny.....
Pozdrawiam serdecznie.

Offline MIKO

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 4.173
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 04, 2012, 23:46:41 »
Jeszcze raz proszę mi zacytować w tej propozycji akapit który mówi że działania „ratownicze” (   w tym upoważniające do odstąpienia od zasad przyjętych za bezpieczne , czy bez kierownika prac podwodnych) prowadzi się do 90min od zniknięcia poszkodowanego pod wodą .

OSP Płońsk

 • Gość
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 20, 2013, 07:26:42 »
Witam, Piszę bo niestety w dniu wczorajszym tj.19.06.2013 ok 19:30  doszło do zdarzenia które miało miejsce koło Płońska. Utopił sie 16-to letni chłopak nie umiejący pływać który  się zsunął do wody w żwirowni. Serce człowieka boli że jednostka która jest aktualnie najlepszą w ratownictwie wodnym i przeciw powodziowym w województwie mazowieckim ( pierwsze miejsce w zawodach z ratownictwa wodnego i przeciw powodziowego województwa mazowieckiego) dysponująca dużo lepszym sprzętem niż PSP tj. między innymi : łódź hybrydowa z silnikiem 50 KM , łódź płasko denna z silnikiem elektrycznym, echosonda , sonar , sanie lodowe itp.  w której jest 15 ratowników WOPR włącznie z instruktorem, 20 nurków w czym 3 instruktorów, ratownicy medyczni, nie może zostać zadysponowana przez PSP do poszukiwań a właściwie do ratowania życia człowieka bo nie ma w niej „NURKA MSWIA”. Informacje o zdarzeniu otrzymaliśmy od rozgorzałej rodziny ,z informacją że "strażacy z PSP próbują znaleźć chłopaka bosakami , rzucając kotwicę i ściągając", z prośbą o pomoc w odnalezieniu chłopaka ok godziny 20:20 mimo iż siedzibę mamy w tym samym budynku co PSP, prościej i bliżej było ściągnąć jednostki które są oddalone o 60 -70km od miejsca zdarzenia niż jednostkę która w 5 minut mogła dojechać na miejsce, automatycznie likwidując szanse na uratowanie chłopaka. Gdyby Pan Minister MSWIA stworzył możliwość dla OSP zrobienia kursu Nurka MSWIA to taki kurs na pewno byśmy zrobili ( wymagane do kursu młodszego nurka MSWIA :  „ Kurs szeregowych PSP” a do nurka MSWIA  „Kurs podoficerów PSP”  co dla jednostki  OSP jest praktycznie nie do zrobienia .)  Gdzie w tym wszystkim  ginie ratowanie życia  ludzkiego  ….   
Rozgorzały członek OSP Płońsk       
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2013, 00:01:44 wysłana przez robn »

Offline Xamil

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 23
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 17, 2013, 17:26:51 »
Gdyby Pan Minister MSWIA stworzył możliwość dla OSP zrobienia kursu Nurka MSWIA to taki kurs na pewno byśmy zrobili ( wymagane do kursu młodszego nurka MSWIA :  „ Kurs szeregowych PSP” a do nurka MSWIA  „Kurs podoficerów PSP”  co dla jednostki  OSP jest praktycznie nie do zrobienia .)  Gdzie w tym wszystkim  ginie ratowanie życia  ludzkiego  ….   
Rozgorzały członek OSP Płońsk       

To teraz mnie zaskoczyłeś. Byłem przekonany, że każdy cywil może zrobić sobie takie uprawnienia. Widać nie bez powodu uważa się, że wprowadzone w ubiegłym roku specjalizacje dla jednostek KSRG są dla OSP osiągalne tylko na poziomie podstawowym. Rozszerzone praktycznie tylko w PSP.

P.S. Czyli w Polsce prace pod wodą mogą wykonywać tylko funkcjonariusze PSP? Nie ma firm prywatnych świadczących takie usługi?

Offline Grota112

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 12
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 07, 2014, 21:12:56 »
Witam, temat troszkę odświeżę. Jak wygląda dysponowanie grup ratownictwa wodno-nurkowego OSP ?
Weszły w życie zasady organizacji Ratownictwa Wodnego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i uważam, iż płetwonurkowie OSP mogą być dysponowani do działań poszukiwawczych. W przypadku naszym wystosowaliśmy pismo do Komendanta Wojewódzkiego PSP z prośbą o dysponowanie naszej grupy ratownictwa wodno-nurkowego do działań oraz uwzględnieniu w prowadzonych ćwiczeniach oraz szkoleniach. W załączniku przestawiliśmy listę członków grupy oraz jakie jest ich wyszkolenie. Odpowiedź przyszła do Komendanta Miejskiego z poinformowaniem naszej OSP.  " W nawiązaniu do pisma Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokrej Lewej
z dnia 25,03.201 3r. proszę Pana Komendanta o uwzględnianie potencjału ratowniczego ww. jednostki OSP w działaniach ratowniczych i organizowanych ćwiczeniach, w szczególności z zakresu ratownictwa wodnego". Z tego wszystkiego wynikało by, że jednostka jeżeli posiada odpowiednie wyposażenie i nie koniecznie ma kursy MSWiA to może brać udział w działaniach.

Offline cinek998

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 56
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 07, 2014, 22:33:06 »
Ale chyba regulacje niepozwalające pracować nurkom OSP się nie zmieniły?

Każdą taką akcje nurków można podpiąć pod stan wyższej konieczności itp itd Dowódca ma nawet prawo zagarnąć mienie prywatne a nawet ludzi do pomocy w działaniach więc dlaczego nie może wprowadzić nurków OSP? Może ale musi chcieć i się nie bać. Cała sytuacja opiera się o PSK/MSK które dysponuje SiS, więc oni z punktu prawnego nie biorą OSP pod uwagę. Na prośbę KDR dyżurny również może mu podesłać OSP. Ale siedząc na PSK/MSK nie mając w powiecie sekcji płetwonurków  prośbę o nurków kieruje do WSKR i to on wysyła zapewne jednostki PSP. Dyżurny mając na swoim terenie OSP z grupą nurkową może sobie pozwolić na dysponowanie tej jednostki i zapewne jest to też wcześniej omówione na poziomie wydziału operacyjnego.

W naszym przypadku były takie akcje gdzie
1 nurków dysponowano równocześnie z zastępami PSP,
2 dosyłano po rozpoznaniu
3 wzywano do poszukiwań po x czasie
4 nie dysponowano wcale bo osobę uratowali świadkowie, strażacy PSP lub policjanci.
5 na prośbę policji wyjechaliśmy do poszukiwań w porozumieniu z komendą

Wiele zależy od tego kto siedzi na PSK/MSK. Drugie skrzypce gra KDR.

Offline grzela

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 6.328
 • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 08, 2014, 00:08:19 »
Z tego wszystkiego wynikało by, że jednostka jeżeli posiada odpowiednie wyposażenie i nie koniecznie ma kursy MSWiA to może brać udział w działaniach.
W działaniach ratowniczych na obszarach wodnych w zakresie podstawowym możesz.
Jeżeli chodzi o ratownictwo wodne w zakresie specjalistycznym ratownicy innych podmiotów KSRG (innych niż PSP) muszą spełniać wymogi określone w ustawie o wykonywaniu prac podwodnych (Dz.U. 2007 nr 46 poz 428 z późn. zm.), którzy posiadają następujące kwalifikacje w rozumieniu przepisów o wykonywaniu prac podwodnych: nurków III, II, I klasy, nurków saturowanych, kierowników prac podwodnych II, I klasy.

http://www.straz.gov.pl/page/file.php?id=34700

Offline OSP1978

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 105
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 17, 2019, 15:18:49 »
Dzień dobry. Szanowni koledzy - członkowie grup nurkowych, sympatycy podwodniactwa. Jakie uprawnienia musi posiadać strażak ratownik w OSP w celu użycia ich do działań ratowniczych. Będe wdzięczny za odpowiedź a najlepiej ze wskazaniem aktów prawnych to regulujących. Z góry dziękuję za odpowiedzi.  :straz:

Offline Aquarius

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 145
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Udział nurków OSP w akcjach
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 18, 2019, 14:11:42 »
Odrobina pracy własnej i wysiłku - przeczytaj ten temat. Masz tu wszystko. Podane na tacy.