Pożarnictwo > ratownictwo wodno-nurkowe

Udział nurków OSP w akcjach

(1/7) > >>

Sniegus:
Na razie sprawę przedstawię krótko.

Czy strażacy OSP posiadający uprawnienia nurkowe, ale nie posiadający uprawnień MSWiA mogą prowadzić działania pod wodą (głównie chodzi mi tutaj o poszukiwanie topielców)?

grzela:

--- Cytat: Sniegus w Czerwiec 23, 2011, 13:49:19 ---Na razie sprawę przedstawię krótko.

Czy strażacy OSP posiadający uprawnienia nurkowe, ale nie posiadający uprawnień MSWiA mogą prowadzić działania pod wodą (głównie chodzi mi tutaj o poszukiwanie topielców)?

--- Koniec cytatu ---

http://www.straz.gov.pl/data/other/oglne_wytyczne4.pdf

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=1350

daro:
nie  -i tyle w temacie

Sniegus:
Dziękuję za szybkie rozwianie moich wątpliwości. Oczekiwałem raczej normalnej odpowiedzi, a nie w stylu "sam sobie szukaj". W wytycznych jest właściwie tylko odwołanie do rozporządzenia z 24 maja 2004 r., ale po jego lekturze już mam pewność.

I tak tego do końca nie rozumiem, bo przecież można mieć naprawdę wysokie kwalifikacje jeśli chodzi o nurkowanie (wystarczające do poszukiwań czy jakichś małych prac pod wodą), a nie posiadać uprawnień MSWiA. Mało który strażak OSP będzie miał czas i w ogóle możliwości żeby wyjeżdżać do Bornego i specjalnie robić kurs zawodowego nurka. Tym sposobem potencjał OSP nie jest wykorzystany, a pieniądze są wywalane na szkolenia nowych nurków PSP w Bornym Sulinowie. Później w danej JRG jak przychodzi co do czego to jeden strażak z uprawnieniami nurkowymi jest na zwolnieniu lekarskim, drugi na urlopie, a kierownik prac podwodnych też akurat jest niedostępny i trzeba ściągać kierującego z innej jednostki. Tak przynajmniej przedstawia się sytuacja w mojej okolicy.

Pozdrawiam

grzela:
W temacie nowe rozporządzenie:

Dz.U. 2011 nr 128 poz. 728
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 maja 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania prac podwodnych w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

http://bip.mswia.gov.pl/download.php?s=4&id=9155

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej