Autor Wątek: Ile czasu od alarmu do wyjazdu  (Przeczytany 29075 razy)

dawidex

  • Gość
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 14, 2011, 12:24:35 »
Hmm. Moja jednostka OSP zależnie od sytuacji, którym autem mamy się udać. Jednak podczas dyżuru to jest od minuty do dwóch.

Offline rzepa199485

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • OSP KSRG Rakoniewice
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 26, 2011, 18:26:03 »
Moja OSP standardowo wyjeżdża pierwszym zastepem po ok.1-2 minutach. Drugi zastęp minute po pierwszym. Caly czas staramy sie wyjezdzac szybciej. strażacy ub ieraja sie w remizie i do wozu wskakują już w nomexach. Pzdr :)
OSP KSRG Rakoniewice

Offline newaudi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 28, 2011, 22:40:54 »
U nas norma to 3 minuty. Wiadomo pora dnia albo też nocy o tym decyduje. Tyle dobrze że naczelnik ma swoją firmę w której pracują sami strażacy to zawyje syrena i wszyscy jadą czyli pełna obsada 1 wozu. :straz:
Alarm na wóz, na wóz, na wóz...

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 29, 2011, 13:29:08 »
panie i panowie jak słysze czas wyjazdu 1 minuta 2 do 3 minut to mnie śmiech {bez urazy} ogarnia
napiszcie w jaki sposób był mierzony czas .........
najlepiej czas zmierzyc jak nic niewiecie o wyjezdzie każdy siedzi w domu czy w pracy i zaczyna wyć syrena włączam stoper czas leci............założe sie że w większoci czas będzie oscylował w granicach 5-6 min .
chyba że czas sie mierzy odkąd syrena skończy wyć to wtedy sie z wami zgodze .

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 29, 2011, 13:49:18 »
1 minuta to faktycznie przesada, chyba że ktoś łamie bhp i ubiera się w samochodzie.

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 29, 2011, 13:57:11 »
Brednie wypisujecie, 1 minuta to czas jaki możecie osiągnąć w przypadku gdy obsada na jeden wóz jest w remizie i wykonuje np. prace porządkowe, wtedy pozostaje odebrać zgłoszenie, przebrać się uruchomić auto i wyjechać, to może zająć myślę 1 lub 2 minutki.

Bądźmy realistami, przeciętny czas wyjazdu OSP do akcji od momentu włączenia alarmu oceniam na 5-8 minut w zależności od jednostki.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 29, 2011, 14:43:27 »
My wyjeżdżamy w 3 minuty, zaraz po tym jak skończy wyć trzecia syrena (45 s wycia 15 przerwy). Jeżeli jesteśmy w remizie to wiadomo, że szybciej.

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 29, 2011, 14:54:16 »
@fistasz czyli nie 3 minuty ..a w wsumie robi ci się 6 min .
na innym z wątków czytam że "wiekszość" jednostek w polsce ma problemy kadrowe a z kolei tutaj prawie wszyscy wyjeżdzają w 2-3 min. coś tu chyba nie halo....................jeszcze powiedzcie że z pełną obsadą 6 strażaków  :wall:

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 29, 2011, 15:14:56 »
@fistasz czyli nie 3 minuty ..a w wsumie robi ci się 6 min .
na innym z wątków czytam że "wiekszość" jednostek w polsce ma problemy kadrowe a z kolei tutaj prawie wszyscy wyjeżdzają w 2-3 min. coś tu chyba nie halo....................jeszcze powiedzcie że z pełną obsadą 6 strażaków  :wall:
Jeszcze nie wszyscy mają kłopoty kadrowe.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 29, 2011, 15:47:06 »
@fistasz czyli nie 3 minuty ..a w wsumie robi ci się 6 min .
na innym z wątków czytam że "wiekszość" jednostek w polsce ma problemy kadrowe a z kolei tutaj prawie wszyscy wyjeżdzają w 2-3 min. coś tu chyba nie halo....................jeszcze powiedzcie że z pełną obsadą 6 strażaków  :wall:
Popraw mój nick to po pierwsze. :krzyk:
Po drugie: nie mówiłem że wyjeżdżamy zawsze w 6. Najgorzej jest między 8 - 13 rano gdzie wyjeżdżamy w 4 - 5 osób, chociaż zdarza się że wyjeżdża komplet. Ci co nie zdąrzą dojeżdżają SLRr (max 5 os), lub SRt (2os).
Po trzecie: za moment zaalarmowania uważam moment w którym syrena zacznie wyć (oczywiście z ptk widzenia druhów, bo alarmowanie następuje nieco wcześniej w stanowisku kierowania). Wiec zalóżmy ze syrena zawyła o godzinie: 13:49:51 wyje, przerwa, wyje, przerwa, wyje, koniec wycia o 13:51:36 do tego doliczasz 15 sekund i wyjazd (oczywiście nie liczymy tego co do sekundy) 13:51:51. Jeżeli zastęp (6 osób) zbierze się wcześniej to oczywiście jedziemy wcześniej a chłopaki zbierają się do drugiego i ewentualnie trzeciego wozu.
Ad po trzecie: nie rozumiem jak możesz wyciągać takie wnioski: :pyt:
Cytuj
@fistasz czyli nie 3 minuty ..a w wsumie robi ci się 6 min
Czy u Was czekacie aż syrena skończy wyć i zaczynacie się wtedy zbierać do remizy :pyt: :pyt:
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2011, 15:52:17 wysłana przez Fistach »

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 29, 2011, 16:01:11 »
kolego @romiwe dlatego napisałem "większość" co nie oznacza że wszyscy..

przepraszam nie spojrzałem dokładnie na twój nik "FISTACH" jeszcze raz przepraszam
kolego ja nie patrze tylko na was a na ogół czyli na większość wpisów jakie tu dokonano.
moim zaznaczam "MOIM" zdaniem ciężko jest wyjechać w trzy minuty bo to jest strasznie malo czasu,a trzeba wziąść pod uwage dojazd do remizy,otworzenie,przebranie się,wyjechanie, pozamykanie remizy wiem że w dzisiejszych czasach mamy prwie wszystko załtomatyzowane{też mamy bramy na pilota} ale mimo wszystko trzeba na wszystko spojrzeć realnie.
p.s.niemam zamiaru ty sie z nikim kłucić ani przechwalać poprostu patrze na to realnie
nasz najkrutszy wyjazd zmierzony przez psp byl w granicach 30 sek.ale przebrani staliśmy na gurze {sali} remizy  i czekaliśmy na zgłoszenie  :fiuu:
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2011, 16:07:00 wysłana przez kaziu109 »

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 29, 2011, 16:05:03 »
moim zaznaczam "MOIM" zdaniem ciężko jest wyjechać w trzy minuty bo to jest strasznie malo czasu
To jest mało czasu dla nas ale ogromna ilość czasu dla oczekujących na pomoc:(

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 238
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 29, 2011, 19:32:00 »
my kiedyś obstawialiśmy procesje i siedzimy w GBA i kierowca dostał smsa, i takie zapytanie, ej a co by było jak by alarm był?, a ja do niego no sprawdź kxxxx!! ten patrzy a tu alarm, zaraz radiostacja i odjazd :)


Moderator: Usunąłem kilka literek, dodałem za to xxxx./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2011, 21:11:59 wysłana przez Sylwek »
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

sekcyjnywpsp

  • Gość
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 29, 2011, 23:08:59 »
Gratuluję wszystkim kolegom ochotnikom mobilności. Z moich sześcioletnich - zdaję sobie sprawę, że to nie dużo - doświadczeń w PSP, wynika, że bardzo cięzko jest "wyrobić" się w wymaganej dla PSP minucie w dzień i dwóch w nocy. Do pokonania mamy tylko kilka metrów korytarza i ześlizg, gumowce w nogawkach spodni to normalka, ubieranie się (wiem, że to wbrew przepisom) w samochodzie również. Z moich obserwacji na kursie podstawowym (jeden z wojewódzkich ośrodków szkolenia) i podoficerskim (SA PSP) wynika, że w innych JRG wygląda to podobnie.
Natomiast w "mojej" OSP wyjeżdżamy w najlepszym wypadku po około 5 minutach od momentu włączenia syreny.Kierowca mieszka wprawdzie 200 metrów od remizy i prawie zawsze jest na miejscu, ale musi przecież otworzyć bramę, przyjąć zgłoszenie, uruchomić samochód ( do niedawna jeszcze nabić powietrze w STARZE 244  -_- ), no i poczekać na pozostałych. W ostatnich latach coraz trudniej jest zebrać komplet i coraz częściej wyjeżdżają 4,3 a czasem nawet 2 osoby. Dodam, że należymy do KSRG, a w KP PSP wciąż uważani jesteśmy za jedną z najbardziej mobilnych jednostek na terenie powiatu.
Podziwiam jednostki, w których do zdarzenia mkną dwa lub trzy zastępy strażaków.
Cóż, widocznie są jeszcze w tym kraju miejsca, w których ludzie nie muszą wyjeżdżć z kraju za chlebem, a ci którzy pozostali charować od świtu do nocy  :wall:.
No a wyjazdy w minutę lub dwie, nie mówiąc już o iluś tam sekundach to dla mnie zupełny kosmos...

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 01, 2011, 20:09:27 »
Podziwiam jednostki, w których do zdarzenia mkną dwa lub trzy zastępy strażaków. Cóż, widocznie są jeszcze w tym kraju miejsca, w których ludzie nie muszą wyjeżdżć z kraju za chlebem, a ci którzy pozostali charować od świtu do nocy
Prawda aczkolwiek innym i chyba ważniejszą przyczyną braków kadrowych jest po prostu zwykła ludzka niechęć. Mieszkańcy nie czują potrzeby pomagania innym, inni nie mają zapewne czasu, a jeszcze inni kładą przysłowiowego wała na zrywanie się na alarm nawet za ekwiwalent. Przykład: moja miejscowość, ilość mieszkańców oscyluje w granicach 4 500. Spora liczba, która mogła by mieć odzwierciedlenie w ilości czynnych strażaków. A jak jest w rzeczywistości?? 15 strażaków uprawnionych do wyjazdów na zdarzenia, ilość strażaków biorąca udział w akcjach częściej niż 5 razy do roku i udzielająca się w pracy na rzecz straży: zaledwie 6-7 osób. Można więc zadawać sobie pytanie, czemu tak jest...

Z zazdrością patrzę na jednostki, które istnieją już bardzo wiele lat, niektóre ponad 100, na jednostki w których tradycje strażackie przekazuje się z pokolenia na pokolenie, niekiedy rodzinnie. Tam raczej nigdy nie będzie problemów kadrowych.
F/StrazPszczolki

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 01, 2011, 23:08:04 »
@Mongo_Psc moja jednostka istnieje od 130 lat, znajduje się w 60 tysięcznym mieście, a sytuacja z ludźmi jest niewiele lepsza od twojej.
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 02, 2011, 21:09:43 »
Czas wyjazdu 3 do 5 min na pierwszy wóz. Mogę sobie to wyobrazić. Ba nawet widuję to często. U nas mamy 21 osób uprawnionych do wyjazdu. Teraz syrena 3 sygnały kończy po 1:50 min. Czyli wyje stosunkowo krótko. Zazwyczaj max 2 min po zakończeniu sygnału pierwszy wyjazdowy startuje z remizy. Prawie zawsze 6 osób ale zdarza się np. 5 czy 4 zwłaszcza w tygodniu w godzinach 6-14 ale jakoś dajemy jeszcze radę chociaż łatwo nie jest bo wiele rozmów z ludźmi jako zarząd odbyliśmy, przekonywaliśmy że warto lecieć na alarm. Staramy się jak najczęściej robić różne spotkania integracyjne oraz ćwiczenia żeby ludzie czuli się potrzebni, że nie tylko patrzymy w ich stronę jak wyje syrena ale na co dzień też są ważni i jesteśmy im wdzięczni że są, że nie tylko coś od nich chcemy ale też dajemy coś od siebie no i jakoś się to wszystko na razie kręci. Nie jesteśmy w KSRG. A np. sąsiednia jednostka w KSRG (5 km od nas) ma już bardzo duże problemy z ludźmi. W tym roku kilka razy nie wyjechali (nam na szczęście jeszcze się to nie zdarzyło) i MSK wołało nas  Na co dzień ma 6 - 7 osób które są w stanie wyjechać jak jeden jest poza miejscowością to już o pełnym składzie mogą zapomnieć że o 2 wozie nie wspomnę. Cóż, dobrze dla OSP to już było, teraz będzie tylko gorzej...

Offline ELMO

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 13, 2011, 18:50:04 »
Jeżeli chodzi o wyjazdy coraz częściej zdarza się tak że nie wyjeżdza sie w pelnych składach bo brakuje ludzi w szczegółności od godz 7 do 15, młodzi albo w szkołach część na studiach a starsi w pracy. A społeczeństwo tego nie rozumie tylko ma pretensje że tak długo wyje syrena. Nie rozumieją że OSP to nie PSP

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 14, 2011, 10:59:59 »
No i doszliśmy do setna sprawy. Część z was uważa, że dobry czas wyjazdu to np. 6minut i Ci co piszą np. o dwóch minutach uważani są przez was za bajkopisarzy. Dlaczego tak uważacie? Może dlatego, że jak u was jest akcja to dajecie z siebie wszystko, a szybciej nic nie idzie. Dlaczego więc waszym zdaniem niektóre jednostki wyjeżdżają szybciej? Tu przyczyny są dwie:
1.gęstość zaludnienia terenu wokół OSP. Małe miasteczko to często duża ilość druhów niedaleko straży, no i często lepsze drogi. Na wsiach odległości większe, a i strażak też nie raz dojazd do głównej drogi ma taka drogą, że jakby jechał szybaiej to by pewnie zawieszenie urwał.
2. Ilość strażaków w sekcji operacyjnej OSP. Przykładowo u mnie jest 30-tu druhów, którzy zawsze gdy tylko mogą stawiają się na alarm +kilku sporadycznych (bo mają np bardzo daleko do straży ok 3km). I co dzieje się, gdy syrena zagra? Każdy rzuca to co robi w tym często pracę i szkołę i biegnie co sił bądź dojeżdża autem. Czasy są bardzo dobre i jak trafi się przed Tobą np jakiś mol na drodze to nie ma szans zdążyć. Miewalismy nawet w tym roku wyjazdy, gdzie brały udział 4 zastępy od nas i auta jechały w pełnych obsadach. Nie ma co narzekać na to, że mało ludzi macie. Należy dbać o zmianę pokoleniowa. Ja mam młodych chłopaków w straży którzy są dosłownie zapaleńcami, ale to ją w nich to zaszczepilem. Skończą 18 to będą jeździć z nami.
Odnośnie traktowania przez społeczeństwo to jest to fakt traktują nas jak zawodowców i tak też wymagają. Swoją droga nie dziwi mnie, że denerwuje was jak ludzie tak narzekają bo w tej sytuacji  fakt nie powinni. Pomyślcie o tym jednak inaczej. Siedzi sobie facet na ławce w parku i wyje syrena. Facet nie ma nic do roboty i nudzi się. Dla tego faceta wydaje się, że wyjazd w 2minuty trwał przynajmniej 6 bo mu się zdawało idzie później opinia o jednostce.

marcel_1977

  • Gość
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 18, 2011, 22:31:20 »
Brednie wypisujecie, 1 minuta to czas jaki możecie osiągnąć w przypadku gdy obsada na jeden wóz jest w remizie i wykonuje np. prace porządkowe, wtedy pozostaje odebrać zgłoszenie, przebrać się uruchomić auto i wyjechać, to może zająć myślę 1 lub 2 minutki.

Bądźmy realistami, przeciętny czas wyjazdu OSP do akcji od momentu włączenia alarmu oceniam na 5-8 minut w zależności od jednostki.

Grzesiu ma rację absolut.
Realne czasy wyjazdu są w przedziale 5 minut i wyżej od początku alarmu licząc, że ludzie są w domach.
Zawodowi osiągają czasy w granicach 30 s i więcej będąc nawet w pobliżu garażu. Niech lepiej bajkopisarze nie leją wody tu na forum tylko przy pożarach.
Prawdę powie zliczenie waszej średniej czasu wyjazdu za okres np roku kalendarzowego.
Jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie czas modulacji sygnału selektywnego nie jest taki sam wszędzie. U jednego syrena woła krócej a u drugiego znacznie dłużej.
Dziś jest super u tych co mają pełne obsady do wyjazdu. Zbiegiem czasu sytuacja kadrowa w OSP pogarsza się i tak będzie nadal jeżeli polityka nic z tym nie zrobi.
Póki co cieszcie się z tych kilkuminutowych wyjazdów póki możecie, bo OSP jeszcze nie dała wam utrzymania rodziny.

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 19, 2011, 14:39:24 »
Śmieszą mnie takie opinie jak wyżej. Wypowiadają się ludzie którzy nosa poza swoją wieś nie wystawili i mało wiedzą o czasach wyjazdu OSP.

Ja znam osobiście przynajmniej 2 OSP - znajdujące się w małych miejscowościach/wsiach, które wyjeżdżają pierwszym samochodem w czasie 2 minut od rozpoczęcia wycia syreny - drugi samochód wyjeżdża w ciągu 5 minut.

Byłem, mierzyłem widziałem.  Nie raz a wiele razy. I wcześnie rano i w południe i wieczorem.

Po prostu wyje syrena - a strażacy wybiegają z domów, dojeżdżają rowerami, samochodami, itp.

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 21, 2011, 23:45:18 »
Co do czasów wyjazdu weźcie pod uwagę kilka faktów, które wpływają na czas to na pewno wielkość miejscowości i jej obszar, ilość uprawnionych druhów do wyjazdów oraz ilość kierowców z badaniami i prawem jazdy wśród druhów, stan i wiek pojazdów. I biorąc pod uwagę te czynniki można jakoś się tu licytować kto jest jaki szybki w wyjazdach.

Ale o czym my tu się spieramy nie czas jest ważny, ale fakt wyjazdu, bo z tym będzie co raz gorzej jak wszędzie będą tym ochotnikom robić pod górkę, czy to w pracy, czy z badaniami lekarskimi, które chcą tak wyśrubować, jak dla komandosów GROMU.

Offline ryflak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 22, 2011, 10:34:01 »
A widzieliście nowe zasady inspekcji jednostek OSP w ksrg ? Tam to dopiero są wyśrubowane normy wszystkiego praktycznie. Np. za czas wyjazdu powyżej 5 min. punkty karne, nie zapięte pasy punkty karne. Brak badań lekarskich - błąd krytyczny !!! Jak w PSP. Ciekawe co zrobią z jednostką która nie zaliczy inspekcji, wyrzucą z ksrg ?

Offline łun

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 22, 2011, 11:40:48 »
A widzieliście nowe zasady inspekcji jednostek OSP w ksrg ? Tam to dopiero są wyśrubowane normy wszystkiego praktycznie. Np. za czas wyjazdu powyżej 5 min. punkty karne, nie zapięte pasy punkty karne. Brak badań lekarskich - błąd krytyczny !!! Jak w PSP. Ciekawe co zrobią z jednostką która nie zaliczy inspekcji, wyrzucą z ksrg ?

Nie oni nie wyrzucą nie dadzą pieniędzy, którymi tak "hojnie" dzielą. A wiecie jak teraz wygląda przystępowanie jednostek OSP do KSRG?? Biorą mapy panowie z KG i patrzą jak jest pusta plama bez jednostki KSRG to wysyłają polecenie do KW i tak drogą służbową wybierają na danym terenie jakieś OSP i włączają do systemu i nawet jak nie spełnia wymogów no to przymykają oko, bo nikt nie chce się postawić panom z KG, że jakaś OSP się nie nadaje. A tam gdzie są prężniejsze OSP, a już kilka jest w KSRG to jest duży problem, aby ich włączyć.

Offline Mongo_Psc

  • Skarbnik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Ile czasu od alarmu do wyjazdu
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 22, 2011, 18:29:20 »
nie zapięte pasy punkty karne.
A to już chyba twoja fantazja własna. Zastęp w czasie wyjazdu i dojazdu na miejsce zdarzenia jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów
F/StrazPszczolki