Autor Wątek: Ocena ryzyka zawodowego w jednostkach OSP  (Przeczytany 5364 razy)

Offline ratownikOSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Ocena ryzyka zawodowego w jednostkach OSP
« dnia: Kwiecień 06, 2011, 21:41:31 »
Kontynuując moje posty odnośnie bezpieczeństwa chciałbym pokazać wam coś takiego: http://www.pip.gov.pl/html/pl/prewencja/ocena_ryzyka_zawodowego/91000001.php

Jest wprowadzony obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego dla każdego „normalnego” stanowiska pracy. Zastanawia mnie to czemu dla nas, strażaków, nie ma obowiązku przeprowadzenia takowej oceny ryzyka (zarówno dla OSP i PSP) ?:cooo: 

Czy nie wydaje wam się że poprawiłoby to świadomość strażaków na występujące w ich środowisku pracy zagrożenia?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ocena ryzyka zawodowego w jednostkach OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 06, 2011, 23:03:39 »
Na pewno by poprawiło. O ile ktoś by do tego dokumentu zagladał.
Ale. Jest zawsze jakieś ale.
1. Kto ten dokument w OSP miałby sporządzić, bo w PSP teoretycznie powinien być. W sumie to zawsze można skorzystać z tego z PSP.
2. Nie ma obowiązku tworzenia w OSP takiego dokumentu gdyż ratownik OSP nie jest zwiazany umową o pracę z swoim OSP.
3. Skoro miałby być w OSP dokument zwany oceną ryzyka zawodowego to idąc talej tym tokiem rozumowania powinny być również:
- szkolenie dla kierujących pracownikami,
- instrukcje stanowiskowe bhp,
- instrukcje bhp dotyczące maszyn i urządzeń,
- pomiary środowiska pracy (śmiech na sali powinien tu zagrzmieć),
- ....... i wiele innych rzeczy
Tylko kto to zrobi, kto poniesie koszty z tym zwiazane, kto dopilnuje zapoznania z tymi dokumentami ratowników, kto będzie to aktualizował, kto poniesie za to odpowiedzialność.
Jest ktoś chętny do wprowadzenia tego u siebie? Jestem specjalistą ds. bhp ale jakoś nie chciałbym tego u siebie wprowadzać dopuki przepis jakiś mnie do tego nie zmusi.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Ocena ryzyka zawodowego w jednostkach OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 07, 2011, 08:49:38 »
Proponuję zapoznać strażaków z międzynarodową kartą zagrożeń na tym stanowisku

http://www.ciop.pl/10908.html

myślę że uświadomi to druhom ile zagrożeń występuje w tej profesji
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline ratownikOSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Ocena ryzyka zawodowego w jednostkach OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2011, 17:11:07 »
W zupełności zgadzam się z KWASEM. Ewentualnie ocenę ryzyka można wykonać charytatywnie, oczywiście jeżeli ktoś poprawi. Ale dotyczy to tylko osób które potrafią wykonać  ową ocenę.  A bez sensu by było obciążać dodatkową funkcją Naczelników czy też Komendantów  dodatkowymi papierkowymi robotami związanymi z oceną ryzyka. A tak jak napisał już Kwas, śmiechem na Sali by było sporządzanie pomiaru środowiska pracy, bo każdy przecież wie że każda akcja jest inna i panują w niej inne warunki. Od tego mamy różnego rodzaju eksplozymetry.
Do wypowiedzi  przesłana przez DARO: Czynniki środowiska które zostały wymienione w tej tabeli to nie są wszystkie jakie możemy spotkać w trakcie naszych działań. Oczywiście ta karta charakterystyki  zagrożeń jest przydatna, ale nie wyczerpuje w całości tematu.

A  tak poza „konkursem” to ile osób które działają w OSP są zawodowo związane z BHP?

grzeslaf

  • Gość
Odp: Ocena ryzyka zawodowego w jednostkach OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2011, 17:48:02 »
Według mnie stanowisko Strażaka jest dość wyjątkowym stanowiskiem. Nie da się dokładnie określić zakresu zadań czy też miejsca pracy, dlatego też może nie przeprowadza się takowej oceny… Jednakże jak wyżej autor tematu napisał takowa Ocena ryzyka zawodowego jest obowiązkowa dla każdego stanowiska pracy !! Nie doszukałem się nigdzie artykułu czy też przepisu mówiącego, że ocena ryzyka właśnie na stanowisku strażaka musi/nie musi, jest czy nie jest przeprowadzana  :-\ Wydaje mi się, że pytanie odnośnie oceny ryzyka warto by było zadać podczas jakiegoś szkolenia  ^_^.  Uważam, że zaznajomienie się z oceną ryzyka znacznie by poprawiła świadomość, jak również i pogląd na zagrożenia które czekają każdego pracownika straży.