Autor Wątek: co się stało z definicją pożaru?  (Przeczytany 7810 razy)

Offline Biegły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
co się stało z definicją pożaru?
« dnia: Marzec 12, 2011, 10:47:51 »
W nowym rozporządzeniu MSWiA w sprawie ksrg nie ma już definicji "pożaru" (przynajmiej ja jej nie znalazłem). Czy może Ktoś wie czy pojęcie pożaru został zdefiniowane w innym akcie prawnym (ustawie lub rozporządzeniu)? Wiem, że jest definicja w PN ale nie o nią tu pytam.
Definicja klęski zywiołowej znajduje sie w Ustawie o stanie klęski żywiołowej.
Definicja innego miejscowego zagrożenia w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej.
A definicja pożaru?

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2011, 12:19:33 »
Mówisz, że o PN nie pytasz, ale wiem, że bodajże w zeszłym roku zmieniła sie definicja pożaru właśnie w tym dokumencie - nietety teraz nie mam możliwości jej podania - zmiana pewna, bo zakupywaliśmy tę normę pod koniec roku.

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2011, 12:54:05 »
Z zajęć "Badanie przyczyn pożarów", wg kodeksu karnego /pytanie 1/



[załącznik usunięty przez administratora]

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2011, 13:01:28 »
Najciekawsze z tej definicji jest to, że pożarem jest ogień, czyli proces spalania płomieniowego. Spalanie bezpłomieniowe w miejscu do tego nieprzeznaczonym, stwarzające zagrożenie (...) pożarem już nie jest.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2011, 13:03:40 »
Tak się chłopy spieszyli z wydaniem nowego rozporządzenia, że zapomnieli dodać kilku załączników w porównaniu do starego rozporządzenia. :wall:
 
Cytuj
Instrukcja w sprawie zasad sporządzania i obiegu dokumentacji zdarzeń
Pokwitowanie przejęcia mienia w użytkowanie
Decyzja kierującego działaniem ratowniczym
Pokwitowanie zwrotu mienia
:kwit:

Prawdopodobnie KG ma sporządzić wytyczne do rozporządzenia w sprawie brakujących załączników :fiuu:

Do poprzedników wypowiadających się w temacie  :tuba:
@biegły pytał o definicje pożaru, którego nie ma w nowym rozporządzeniu MSWiA w sprawie KSRG. :cooo:

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2011, 13:09:53 »
W nowym rozporządzeniu MSWiA w sprawie ksrg nie ma już definicji "pożaru" (przynajmiej ja jej nie znalazłem). Czy może Ktoś wie czy pojęcie pożaru został zdefiniowane w innym akcie prawnym (ustawie lub rozporządzeniu)? Wiem, że jest definicja w PN ale nie o nią tu pytam.
Definicja klęski zywiołowej znajduje sie w Ustawie o stanie klęski żywiołowej.
Definicja innego miejscowego zagrożenia w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej.
A definicja pożaru?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2011, 13:16:22 »
Czy może Ktoś wie czy pojęcie pożaru został zdefiniowane w innym akcie prawnym (ustawie lub rozporządzeniu)?

Pytanie testowe z jakiegoś szkolenia :wall:

http://docs9.chomikuj.pl/305448141,0,0,Badanie-przyczyn-powstawania-po%C5%BCar%C3%B3w.doc

Przecież na podstawie definicji KK nie będziemy wypełniać informacji ze zdarzenia.
A oto @ biegły chodziło.
 
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2011, 13:20:10 wysłana przez grzela »

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2011, 13:27:28 »
Nie wiem, nie znam się na raportach ze zdarzenia, ale jak na chwilę obecną, mamy chyba tylko tę definicję określoną w przepisach.

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2011, 13:32:46 »
Tak jak widać, nie ma jednoznacznej definicji pożaru. Inaczej pożar definiuje prawo karne, inaczej komitety techniczne (np. PKN - definicja w pożaru w PN), jeszcze inaczej pożar rozumiany jest przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Ponadto w literaturze fachowej (np. fizykochemia spalania) też są różne definicje pożaru.

Przejrzałem różne akty prawne i brak tej definicji. Ani w ustawie o ochronie przeciwpożarowej, tym bardziej w ustawie o PSP, rozporządzenia związane z ochroną ppoż też nie definiują zjawiska pożaru.
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2011, 13:48:02 »
Podobnie, jak z "bezpieczeństwem pożarowym". Definicja była kiedyś w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, teraz już nie ma.

Offline Biegły

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: co się stało z definicją pożaru?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 12, 2011, 14:46:16 »
Do mojego wątku. Zwracam uwagę że w art. 2 pkt 3) ustawy o ochronie przeciwpożarowej jest definicja innego miejscowego zagrożenia, która brzmi: innym miejscowym zagrożeniu - rozumie się przez to zdarzenie wynikające z rozwoju cywilizacyjnego i naturalnych praw przyrody niebędące pożarem ani klęską żywiołową, stanowiące zagrożenie dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska, któremu zapobieżenie lub którego usunięcie skutków nie wymaga zastosowania nadzwyczajnych środków,.
Nie bez znaczenia podkreśliłem niebędące pożarem.