Autor Wątek: Zjazd Gminny  (Przeczytany 16452 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 13, 2011, 11:23:13 »
Czyli komendant gminny (zwiazkowy) nie pobierający wynagrodzenia z urzędu gminy radnym może być. Dobrze to zrozumiałem?

Tylko wtedy, jeżeli on sam lub OG nie prowadzi działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której ten radny uzyskał mandat.

Cytuj
Art. 24f.1. Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2011, 11:29:33 wysłana przez grzela »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 14, 2011, 20:58:24 »
No to porozważajmy   teoretycznie … w wielkim skrócie  wygląda to tak , że do składu Zarządu są już wytypowani przedstawiciele poszczególnych jednostek , do których można dodatkowo wybrac  jeszcze inne osoby ( o czym już pisano w tym wątku  )  i spośród  nich wybierane jest Prezydium .  Owe wybrane grono osób samodzielnie konstytuuje się i ogłasza komu przydzielono dana funkcję. 
 Moja  propozycja ( a właściwie to nie moja , ale grupy osób)  jest taka – przed wyborem Prezydium prowadzimy DYSKUSJĘ , w ramach której  przedstawiamy kandydatów na poszczególne funkcje . Dana osoba wyraża publicznie zgode na kandydowanie , oraz  przedstawia swoje plany  , a następnie prowadzona jest  dyskusja podczas której wyrażana jest opinia ogółu  - kandydat  dla  sprawdzenia czy faktycznie ma poparcie  może poprosic o głosowanie nad jego kandydaturą . Jeśli  jest np.  dwóch kandydatów to głosowanie jest  wręcz konieczne .   Po wyborze kandydata na Prezesa , wybieramy kandydata na Komendanta  itd.   Po wybraniu kandydatów na wszystkie funkcje  wybieramy Prezydium , które wychodzi i konstytuuje się zgodnie z wola delegatów oraz Statutem.
Oczywiście jest to nieco dziwny sposób , ale w zasadzie nie przekraczający  zapisów  Statutu – rozmawiałem o tym z radcą prawnym który potwierdził ze nikt nie może nam zabronic dyskusji o kandydatach , jak również nikt nie może zabronic samodzielnego poproszenia  o wyrażenie  poparcia dla własnej osoby . Jeśli będą spełnione wszystkie  zapisy Statutu, to uchwały podjęte na Zjeździe będą ważne.
Oczywiście można jeszcze długo o tym pisac , ale  na koniec troche bardziej ogólnie. Dziwie się że na forum jest tak wiele osób uważających że obecny system wyboru władz jest  dobry.  Nie wnikam dlaczego tak jest , ale wydaje mi się że trzeba  spojrzec na to wszystko z innej perspektywy .
Pierwszego Prezydenta RP (po 89r)   wybierał Sejm  , a wójtów/ burmistrzów/ prezydentów wybierały Rady Gmin/ Miast – zostało to zmienione bo ten system się nie sprawdzał i przeszliśmy na wybory bezpośrednie . Trzeba jednak pamiętac że tam posłowie i radni przynajmniej mogli głosowac nad dana kandydatura , a u nas delegaci nawet  nie mogą zagłosowac  bezpośrednio nad wyborem  osoby  która będzie  sprawowała najważniejszą  funkcje przez kolejną kadencję .   Czy to nie jest dziwne ?
 Propozycja która przedstawiłem jest tylko półśrodkiem  na obecna sytuację , ale tak naprawdę konieczna jest zmiana sposobu wyboru władz w Związku . No ale  w tym roku tego się nie da zrobic , więc trzeba szukac  wyjśc awaryjnych . jednak jeśli zmiany nie nastąpią to nie zejdziemy z tej równi pochyłej …..
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2011, 21:16:12 wysłana przez remfire »

Offline dyziaczek2000

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 14, 2011, 21:20:20 »
Witam. Uważam,że dotychczasowy sposób wyboru władz jednostek nie daje możliwości głosowania bezpośrednio na określonego kandydata na stanowisko prezesa , naczelnika, itd. Dostrzegło to także wielu kolegów w mojej jednostce i w tym roku, aby wypełnić wymogi statutu (którego na razie nie mamy zamiaru zmieniać) zrobiliśmy kilka dni przed walnym swoiste prawybory. Było zgłaszanie kandydatów na konkretne stanowiska, potem dyskusja i zatwierdzenie listy . Po sporządzeniu listy na poszczególne stanowiska została ona podana na walnym jako propozycja. Po wyrażeniu zgody wszystkich kandydujących przegłosowano jednogłośnie całą listę. Walne odbyło się sprawnie i szybko bez niepotrzebnych starć , które mogłyby źle wpłynać na wizerunek jednostki w oczach zaproszonych gości. wszystkie niedomówienia zostały wyjaśnione na wspomnianych prawyborach, we własnym gronie.Według mnie dyskusja, nawet najbardziej ognista jest wskazana, ale we własnym gronie. Wobec osób postronnych ( a takie są zapraszane na walne zebrania) musimy występować  jak jedna jednolita strażacka pięść. Powodzenia.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 15, 2011, 21:00:29 »
@remfire piszesz  o  dyskusji  tylko jasno nie określiłeś  czy  jest  ona prowadzona  podczas  wyboru  kandydatów na walnym  czy  przed  walnym.
Otóż  w  jednostkach których ja działam (a jest ich 2)  stosujemy  zasadę  takiej  właśnie  dyskusji  na  tydzień  przed  walnym  i  nazywa  się to  zebranie  zarządu  na  które  zaproszone  jest  większe  grono.  Wcześniej  prowadzone  są  rozmowy z  zainteresowanymi.
Walne  zebranie  pozostaje  wtedy  tylko  formalnością.
Z  praktyki  wiem  że  ten  sposób  sprawdza  się  tylko  w  małych  społecznościach.  Im  większa  gmina  tym  większy  zjazd  i  więcej  opinii  i  trudniej  zwołać  ludków  na  takie  pogaduchy.   
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 19, 2011, 23:38:52 »
  Mam pytanie, czy delegat OSP wytypowany podczas Walnego Zebrania na Zjazd
  Oddziału Gminnego ZOSP RP może podczas Zjazdu Gminnego  również
  kandydować do  Zarządu Powiatowego ZOSP RP.

  Jeżeli tak to ,czy podstawą prawną jest obowiązujący Statut ZOSP RP ?
  Jeżeli nie, to dlaczego nie  może kandydować ?.

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 21, 2011, 00:29:33 »
Delegat na gminny zjazd może zostać wybrany na delegata na zjazd powiatowy. Do zarządu powiatowego przedstawiciela wybiera się ze składu zarządu gminnego.

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 22, 2011, 17:52:15 »
Dzięki za informację, odnalzłem w necie Statut ZOSP RP gdzie z par. 13 i par. 60 jednoznacznie wynika
że delegat OSP na zjeździe gminnym może kandydować do wladz powiatowych. Niestety stary beton
przed wyborami robi rozgrywki personalne i wciska kit że jest to niemożliwe a co dziwne powołuje się
ogólnikowo właśnie na Statut ZOSP RP.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 22, 2011, 18:42:26 »
z par. 13 i par. 60 jednoznacznie wynika że delegat OSP na zjeździe gminnym może kandydować do wladz powiatowych.
Chyba nie tak do końca. Spójrz w par. 64. Wynika z niego, jak zaznaczył, naczelnikosp, iż do zarządu powiatowego może wejść tylko członek zarządu gminnego. Wspomniany par. 13 stanowi tylko iż członek zwyczajny ma prawo wybierać i być wybierany. I nic więcej. Uszczegółowia to właśnie par. 64. A par. 60 określa, że można wybrać z grona delegatów zjazdu gminnego delegatów na zjazd powiatowy. I tylko delegatów. Nie mylmy pojęć delegat a przedstawiciel. Więc w świetle obowiązującego statutu delegat gminny nie może znaleść się w zarzadzie powiatowym. Może znaleść się za to w komisji rewizyjnej.

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 22, 2011, 18:47:50 »
Czy ktoś ma opracowane tezy do uchwały programowej  :kwit:(i jest chętny się podzielić :fiuu:)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 22, 2011, 20:47:38 »
Wiem, wiem. Ale opracowane, takie do przeczytania na Zjeździe.

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 26, 2011, 11:49:32 »

... A co będzie jak zjazd gminny nie zatwierdzi przedstawicieli? Znowu robić zjazd walny w OSP i wybierać przedstawicieli? ... Ma ktoś jakieś pomysły lub rozwiązania?

W najbliższą sobotę jest u nas zjazd i mamy właśnie taką sytuację. Wśród osób wybranych do zarządu jest tylko jedna osoba przeszkolona, ale już zapowiedziała, że nie obejmie funkcji komendanta. Jest opcja, żeby nie zatwierdzić wyboru zarządu, no ale co dalej?

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 26, 2011, 12:44:59 »

... A co będzie jak zjazd gminny nie zatwierdzi przedstawicieli? Znowu robić zjazd walny w OSP i wybierać przedstawicieli? ... Ma ktoś jakieś pomysły lub rozwiązania?
....Jest opcja, żeby nie zatwierdzić wyboru zarządu, no ale co dalej?
Na zjazd delegowane są osoby z OSP a nie z jakiegoś - innego stowarzyszenia . Do zarządu gminnego są wybierani przedstawiciele - to do do nich należy wybór prezesa i wice i komendanta i td. Raczej nie stosuje się nie zawiedzenia takiego składu .Co do wyboru np wice prezesa , lub komendanta jeżeli nikt się nie zgodzi można pozostawić wakat.Natomiast obowiązki może np pełnić Prezes zarządu - może to i dziwne ale jest to jakieś wyjście z sytuacji.

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 27, 2011, 10:15:33 »
Jako przedstawiciele OSP do zarządu gminnego zróbcie sobie nieoficjalne zebranie przed zjazdem i ustalcie kto będzie pełnił jakąś funkcję. Szkolenie niema tu nic do rzeczy. Zawsze je można uzupełnić.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 27, 2011, 10:48:01 »
Jak to jest z tego co slyszalem zeby objac stanowisko komendanta gminnego trzeba spelnic okreslone wymogi tak ? Jakie ja sie zapytam ? bo jesli jak poprzedni kolega pisze ze szkolenia sa nie wazne to wybor kandydata bez papierow tez moim zdaniem jest niewazny  :gwiazdki:
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 27, 2011, 12:22:32 »
? Jakie ja sie zapytam ? bo jesli jak poprzedni kolega pisze ze szkolenia sa nie wazne to wybor kandydata bez papierow tez moim zdaniem jest niewazny  :gwiazdki:

wymogi http://www.zosprp.pl/files/regulaminy/zalacznik_nr1_do_uchwaly_137242005.pdf
Pamiętaj że to zarząd wybiera ze swego grona ludków którzy mają odpowiednie predyspozycje.Jeśli coś jest nie teges a w twoim przytoczonym przypadku brak szkolenia  dla Komendanta - to zawsze jest możliwość doszkolenia .
A co do ważności wyborów hę to moim zdaniem to przedstawiciele wiedzą o sprawie a  delegaci przyjmują do wiadomości taki skład .Swoją drogą regulamin i wytyczne niestety nie idą w parze.Jeżeli by wszystkie regulaminy i np wytyczne w sprawie Jot-u miały obowiązywać i respektowane i egzekwowane przez PSP lub zarządy OSP Gminne powiatowe  to funkcjonowanie niektórych czy to OSP w KSRG czy Jot III JOT IV czy poszczególnych prezesów i naczelników byłby nieciekawy.Nie wspominając o samorządowej kasie. łoj ale się rozpisałem. Pamiętajmy  że  OSP to OSP i nikt do niczego człeka nie zmusza ,Natomiast należy dbać o swoje imię a nader dbać o swoją działalność .

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 27, 2011, 12:33:02 »
Jako przedstawiciele OSP do zarządu gminnego zróbcie sobie nieoficjalne zebranie przed zjazdem i ustalcie kto będzie pełnił jakąś funkcję. Szkolenie niema tu nic do rzeczy. Zawsze je można uzupełnić.

Dopowiem. Sytuacja jest taka: na naszym walnym było "gorąco" przy wyborze zarządu OSP. Wszyscy byli w lekkim szoku, zaskoczeni podziałem funkcji. Dopiero po tym nastąpił wybór ludzi do ZOG i delegatów na zjazd, i za bardzo nikt tego wyboru nie przemyślał. Można było dobrych fachowców wybrać, ale nikt nie miał do tego głowy. Wszyscy skupili się na OSP, a zapomnieli o ZOSP.
No i teraz jest sytuacja, że nie ma kompetentnej osoby na miejsce komendanta. Dużo osób myślało, że można będzie wybrać komendanta "z zewnątrz" lub spośród delegatów. Dopiero po zapoznaniu się ze statutem wszyscy przejrzeli na oczy.
Dlatego szukamy sposobu jak to odkręcić. Jesteśmy jedną z 2 jednostek w gminie, która działa przy zdarzeniach, a w tej drugiej jednostce (góra 3 wyjazdy na rok) osoba kompetentna o której mówiłem zapowiedziała już, że nie będzie komendantem.
Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 27, 2011, 13:14:37 »
Dlatego szukamy sposobu jak to odkręcić. Jesteśmy jedną z 2 jednostek w gminie, która działa przy zdarzeniach, a w tej drugiej jednostce (góra 3 wyjazdy na rok) osoba kompetentna o której mówiłem zapowiedziała już, że nie będzie komendantem.
Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

U nas we wszystkich ZOG ZOSP RP Komendantem Gminnym ZOSP jest strażak z PSP. :klol:

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 27, 2011, 13:20:43 »
przecież można dobrać kandydata z zewnątrz - kandydat nie będący delegatem lub przedstawicielem  .
Zarząd na podstawie Statutu paragraf 20 pkt 3  może dobrać do swego składu nie więcej jednak niż 1/5 składu przedstawiciela innych organizacji ...... patrz statut
Można się zastanowić czy wystarczy wam potrzebna jest wam ilości człeków w zarządzie parzysta czy nieparzysta 

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 27, 2011, 16:02:37 »
paragraf 20 pkt 3 dotyczy Zjazdu Krajowego, w oddziałach nie ma już tego zapisu

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 27, 2011, 16:14:59 »
prezi0 dotyczy. dotyczy i na niższym szczeblu. Stanowią o tym:
paragraf 38 pkt 2
paragraf 51 pkt 2
paragraf 62 pkt 2

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 28, 2011, 00:31:47 »
Rzeczywiście. Dzięki za pomoc!

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 09, 2011, 15:58:40 »
Czesc mam pytanie jesli nowo wybrany komendant gminny ma 58 lat nie ma zadnych szkolen ( papierow ) by mogl objac to stanowisko to jakie trzeba podjac kroki by to zmienic. Nadmienie ze ów komendant dal poswiadczenie slowne ze posiada kwalifikacje, a w prawdzie ich nie ma. ??
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 15, 2011, 19:54:48 »
Pierwszego Prezydenta RP (po 89r)   wybierał Sejm  , a wójtów/ burmistrzów/ prezydentów wybierały Rady Gmin/ Miast – zostało to zmienione bo ten system się nie sprawdzał i przeszliśmy na wybory bezpośrednie . Trzeba jednak pamiętac że tam posłowie i radni przynajmniej mogli głosowac nad dana kandydatura , a u nas delegaci nawet  nie mogą zagłosowac  bezpośrednio nad wyborem  osoby  która będzie  sprawowała najważniejszą  funkcje przez kolejną kadencję .   Czy to nie jest dziwne ?
 Propozycja która przedstawiłem jest tylko półśrodkiem  na obecna sytuację , ale tak naprawdę konieczna jest zmiana sposobu wyboru władz w Związku . No ale  w tym roku tego się nie da zrobic , więc trzeba szukac  wyjśc awaryjnych . jednak jeśli zmiany nie nastąpią to nie zejdziemy z tej równi pochyłej …..
To co proponujesz już było bodaj do 1989 czy 91 roku. A efektem był brak przedstawicieli jednostek, gmin czy powiatów w zarządach. Na zjazdach było dokładnie tak jak pisze @kwas wybierało się ludzi nieznanych proponowanych przez kogoś i tyle. Była to dość mocno przedyskutowana zmiana, podyktowana szerokim niezadowoleniem. Wtedy rzeczywiście funcjonowały kliki, dzisiaj każda OSP, gmina, powiat czy województwo ma wpływ na pracę zarządu no chyba, że wybrało się kogoś na "sztukę" ale to nie wina statutu. Przecież wybierając przedstawiciela wybiera się osobę gotową do pracy w zarządzie. Zarząd wybierając prezesa a więc osobę kierującą sobą, jest reprezentowany przez wszystkich członków (u mnie nieproporcjonalnie, ponieważ jednostki KSRG mają po dwóch przedstawicieli, zgodnie z uchwałą tego zarządu). Czy preferencje delegatów byłyby inne? Na marginesie nic nie stoi na przeszkodzie aby te wybory były tajne.  Tylko co się stanie jeśli w ścisłej szpicy znajdzie się kilku zwalczających się nawzajem antagonistów? Dzisiejsze zapisy dają zarządowi prawo zamiany funkcji w czasie kadencji bez konieczności zwoływania zjazdów. Martwi mnie coś innego a mianowicie aby pełnić funkcję np. na szczeblu wojewódzkim trzeba być po kolei członkiem zarządów: gminnego i powiatowego a to czasami trudno powiązać.
Swoją drogą porównanie z zarządów z radami gmin i radnymi jest nietrafne, przecież prezydium wybierają wybrani na niższych szczeblach przedstawiciele czyli też niejako delegaci. Czy chcesz powiedzieć, że przedstawiciele to takie osły do roboty bez zdolności decyzyjnych?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2011, 20:08:10 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Zjazd Gminny
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 15, 2011, 22:00:44 »
To czy nie jest trafne porównanie z radami gmin chyba nie nie jest takie oczywiste .... Skor nasz Zawiązek jest opart na zasadach demokracji to chyba warto się troche powzorowac na zasadach ogólnych ... bo jesli uznamy ze zasady obowiązujące w naszym Związku sa  dobre , to chyba trzeba zawnioskowac  aby wprwadzic analogicznie zasadę że  aby byc posłem trzeba byc radnym wojewódzkim, a jesli wojewódzkim  to powiatowym , a jesli powiatowym to gminnym/miejskim .  A tak włąśnie jest przecież u nas i to martwi wiele osób  - bo Prezes jednostki pisze wniosek (o medal, dotacje itp) , który sam sobie opiniuje  na szczeblu gminnym , nastepnie powiatowym i jedzie z nim do ZW  gdzie rozpatruje go jako członek owego Zarządu ....  piekna sprawa ;)   
Masz rację , pewne zasady o których wspominam juz kiedys obowiązywały w pewnym zakresie  - zostały jednak zmienione.   Chyba jednak juz czas aby sie zastanowic czy te nowe są faktycznie lepsze ... nie zawsze nowe jest lepsze od starego -  w wielu dziedzinach staramy sie przeciez wracac  do przepisów ( lub wzorowac na nich ) które obowiązywały w okresie miedzywojennym. 
Zgodze sie jednak z tym że same zmiany dla zmian nic nie dadzą , bo do póki beda sie pojawiały takie sytuacje   
Cytuj
Czesc mam pytanie jesli nowo wybrany komendant gminny ma 58 lat nie ma zadnych szkolen ( papierow ) by mogl objac to stanowisko to jakie trzeba podjac kroki by to zmienic. Nadmienie ze ów komendant dal poswiadczenie slowne ze posiada kwalifikacje, a w prawdzie ich nie ma. ??
to możemy dyskutowac i wprowadzac  dowolne zapisy , a  w świeceie realnym nic one nie zmienia.  Szkoda więc czasu i energii , bo i tak nie beda w pełni respektowane ....