Autor Wątek: Ochotnicy Uzupełnią Stany ?  (Przeczytany 30261 razy)

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 06, 2005, 09:12:38 »
TomekP-100%kwintesencji tego tematu.
 

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 06, 2005, 09:51:53 »
A ja się nie zgodzę całkowicie ze słowami TomkaP i po raz nie wiem który upewniam się że strażacy z PSP uwielbiają marudzić.

Nie zgodzę się z punktem 5, czyli słowami :
Cytuj
Narażanie zawodowych ratownikow na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, czy nie daj Panie nawet życia przez obciążanie wychudzonych stanow osobowych opieką nad uczniami jest niedopuszczalne. Musimy pamiętać wszyscy że proces uczenia kogoś i uczenia się nie jest krotki i powinien odbywać się w systemie ciągłym. Taki praktyki sa dobre dla kogoś kogo można by określić mianem rezerwisty strażackiego. Na dzień dzisiejszy propozycję uzupełniania stanow ochotnikami określilbym i porownal do zastąpienia maszynisty w pociagu klientem ktory zbiera kolejki elektryczne albo pilota naddźwiękowego myśliwca pilotem z szybowca, tudzież marynarzy na wielkim statku handlowym wakacyjnymi żeglarzami.
W sumie to ja już nie wiem czego wy chcecie. Narzekacie na małe stany osobowe, ale jak byłaby możliwość pozyskania dodatkowych ludzi to wam się nie podoba. Fakt - nie są to jacyś super specjaliści (choć trafiają się w szeregach OSP ludzie z którymi wspaniale się współpracuje) ale "lepszy rydz niż nic". Wystarczy ustalić jakieś zasady co należy do obowiązków takiego ochotnika i tyle. Przecież nie trzeba wysyłać ochotnika na pierwszy ogień, jest cała masa innych zadań do wykonania. Wystarczy nawet że taki ktoś choć z boku sobie poobserwuje to napewno będzie to dla niego na plus bo coś zapewne wyniesie z obserwacji.

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 06, 2005, 17:25:52 »
Do aniolstroz. A czy w tym wszystkim nie chodzi o to , aby PSP zastąpić OSP. Przecież wiadomo jakie będą oszczędności.  Wystarczy tylko etatowy dowódca i może, i kierowca. W Austrii jest tylko zawodowa straż pożarna w Wiedniu, reszta to ochotnicy.
Czyli jakie oszczędności dla państwa
 :angry: Jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że o pieniądze.
Panowie jeśli ten plan by wypalił to najpierw by zatąpiono tylko wakaty w PSP, a następnie nie przyjmowano by nowych funkcjonariuszy PSP, tylko zastępowano ich ochotnikami. Tak mi się wydaje. Taki system jest już w paru krajach Unii, że zawodowcy są tylko w BARDZO DUŻYCH miastach, a mniejsze miasta i powity załatwiają ochotnicy.
Panowie i nie chodzi tu o wyszkolenie kolegów z OSP, tylko o naszą pracę. To tyle i wydaję mi się że tu tkwi cały problem. Zaczyna się sonda ,czy ten system ,by się sprawdził. ;)  

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline bartek6

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 572
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 06, 2005, 19:40:32 »
panowie pomysł dobry ale... no właśnie
1.czy ochotnicy zechcą służyć 24h i nie mieć za to płatne?
2.jeśli będą mieć płatne to kto im ma za to zapłacić?
3.jeśli płacić ochotnikom to możer tą kase przeznaczyc na zatrudnienie nowych ale z mniejszym angażem ale mających status zawodowca,
4.jakie doświadczenie musiałby spełniać dany ochotnik, bo takie posty mówiące że ochotnik mający udział w paru akcjach jest lepszy od kursanta szeregowego to przesada
zgadzam się w jednej kwestii,że do pracy w psp powinni mieć pierwszeństwo osoby działające wcześniej czynny udział w osp- to są chłopaki o wielkim sercu,które wielu moich kolegów w PSP brakuje-mam na myśli tych ochotników,którzy
1.nie szukają gorzały przy akcji
2.nie uciekają od pożaru gdy nie ma już ognia
3.są zawsze na telefon i jak trzeba wyjechać to nie szukają wymówek

Offline aniolstroz

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
    • http://
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 07, 2005, 08:55:03 »
Cytuj
A czy w tym wszystkim nie chodzi o to , aby PSP zastąpić OSP. Przecież wiadomo jakie będą oszczędności. Wystarczy tylko etatowy dowódca i może, i kierowca.
Mam nadzieję że o to tutaj nie chodzi. Nie wiem czy byłyby to aż takie oszczędności. Straty w pożarach i innych zdarzeniach by były ogromne. Trudno mi sobie wyobrazić zastąpienie PSP OSP w dużym mieście. Jakby ogłosili alarm to by 10 minut czekali aż się wszyscy zbiegną? Poza tym biegali by tak po 3-20 razy dziennie? Komu by się chciało? A w 10 minut to sytuacja na miejscu akcji tak może się zmienić że nie będzie już co ratować, a jak jest PSP to często sytuacja jest opanowywana w zarodku.
 

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 07, 2005, 09:13:23 »
Pany :o  !!! O czym wy na tym forum i wtym temacie piszecie jakie zastępowanie FUNKCJONARIUSZY OCHOTNIKAMI  :( a Konstytucja i zapis o bezpieczeństwie obywateli !!! :lol:
Zakresy współpracy są określone i już !!!
Chyba że POPiS popisze się i zmieni nam na dobre Konstytucję, Ustawy i Rozporządzenia !!! :D  
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 07, 2005, 09:49:56 »
Dziwie się PSP, kiedy przyjeżdzają na akcje ( kierowca i dowódzca ) i nie raz ktoś z naszej OSP pojechał gasić z nimi inny pożar, bo przecież każda pomoc się przyda! Panowie, zawsze w jakieś SP znajdzie się ktoś, kto bardzo sobie ceni tą prace i chciałby podnosić swoje umiejętności.

Panowie z PSP, często macie do miejsca zdarzenia wiele kilometrów, choć niektóre OSP mają bliżej. Boicie się ich wysyłać bo wiecie, że może być to dla nich zbyt trudne. Ale do cholery jasnej liczy się czas, gdybyśmy byli ( OSP ) co jakiś czas, ale reguralnie szkoleni to dużo by się zmieniło. Wielu ludzi zawdzięczałoby nam życie, uratowaniu dobytku.

Nie raz moja jednostka była 1 na miejscu zdarzenia i to my ratowaliśmy dupe PSP, bo niekiedy przyjeżdzali dopiero wtedy, gdy my już opanowaliśmy sytuację.

Niedawno, jeszcze w wakacje palił się TIR, gdy przyjechaliśmy na miejsce zagrożony był zbiornik paliwa, paliła sie cała kabina, zaczynała się palicz naczepa. Po szybkim zastanowieniu działko opanowało sytuację, do tego zostały rozwinięte 2 linie gaśnicze, a to wszystko w krótkim czasie. Zawodówka przyjechała GBA, bez działka ... Czym to mielu ugasić ? Po tym czasie napewnoby zbiornik eksplodował i zapaliły by się pobliskie budynki gospodarcze.


Dlaczego to piszę? Bo jest wiele OSP, które zawsze wspomagają PSP, są mobilni i rwą się do pracy tzw. w zdobywania doświadczenia. Ale co tu robić? Nawet nam ćwiczeń nie robią, o kursach nie wspomne, szeregowców i na tym się skończyło.

Proponuje w sezonie letnim robić obozy OSP dla najlepszych jednostek, gdzie każdy będzie się wymieniał doświadczeniami w luźnej atmosferze, albo na ćwiczeniach. To też idzie w tym kierunku, aby nas edukować.

Na pożarach zdobywać doświadczenie? Na ludzkiej krzywdzie? Wybaczcie, ale gdybyśmy byli lepiej wyszkoleni to zapewne mniej bybyło tragedii ...

 
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Miros

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 155
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 07, 2005, 12:18:53 »
stępień

Konstytucja w naszym kraju istnieje tylko na papierze. Władza i kościół olewają ją na wszystkie strony.

Porta

A sami ćwiczeń sobie robić nie możecie??????
Jest tyle dostępnych materiałów szkoleniowych że gdybyście tylko chcieli to byście się szkolili. No ale lepiej narzekać i zwalać winę na PSP że kursów wam nie robi.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 07, 2005, 13:26:34 »
Cytuj
A sami ćwiczeń sobie robić nie możecie??????
Jest tyle dostępnych materiałów szkoleniowych że gdybyście tylko chcieli to byście się szkolili. No ale lepiej narzekać i zwalać winę na PSP że kursów wam nie robi.

...idąc dalej tym tropem w szkołach powinni uczyć uczniowie - przecież materiałów jest dość, wystarczy przeczytać... wracajać na strażackie podwórko to np. należy zlikwidować kursy medyczne - przeciez jest książka, materiały w internecie, nie wiem po co Ci lekarze wogóle na te kursy przychodzą.

Możemy sobie robic ćwiczenia tylko na tyle na ile sami jesteśmy przeszkoleni więc powyżej pewnego poziomu samoszkoleniem się nie podskoczy.
U nas jest o tyle dobrze że mamy w jednostce 3 aspirantów i ogniomistrza pracujących od dawna i ciągle na podziele... ale ile jest takich jednostke? Wiele OSP opiera się na wiedzy starszych, którzy jeździli do pożaru żukiem i gasili w życiu tylko sterty i stodoły więc jak oni mają nauczyć młodszych gasić mieszkania?
Pozdrawiam, Sylwek

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 07, 2005, 22:39:02 »
Ja jednak w dużej mierze przyznaje racje TomkowiP  pisałem już w tym temacie <29.09.> i nadal myślę, że może to być kolejna prowizorka podobnie jak obecnie nr 112 i wcześniej kilka innych. Z czasem może i tak.... ale takie operacje bez wszechstronnego przygotownia na żywym jeszcze organizmie - nie prowadzą do niczego dobrego. &lt;_&lt;
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 08, 2005, 11:46:16 »
Cytuj
sasza[/B],4.10.2005 - 20:54]PANOWIE DRUCHOWIE Z OSP ja wiem że chcecie działać jak PSP  i co z tym się kojarzy mieć takie same uprawnienia co zawodowcy ale na miły Bóg zostańcie przy swoim i nie wpierdalajcie się nam w pewne tematy o których nie macie zielonego pojęcia dajcie nam spoko popracować na chleb jeśli jesteścię n ;) iezbędni to was wezwiemy ale po raz kolejny podkreślam NADGORLIWOŚĆ JEST  GORSZA OD FASZYZMU.
No jak czytam taką wypowiedź to myślę, że za takiego gbura powinna się reszta zawodowców wstydzić...

następna "mądra" wypowiedź:
TomekP:
Cytuj
Rozumiejąc występujące problemy ze stanami osobowymi sądzę, że jest to ze wszech miar zly pomysl. Narażanie zawodowych ratownikow na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, czy nie daj Panie nawet życia przez obciążanie wychudzonych stanow osobowych opieką nad uczniami jest niedopuszczalne. Musimy pamiętać wszyscy że proces uczenia kogoś i uczenia się nie jest krotki i powinien odbywać się w systemie ciągłym. Taki praktyki sa dobre dla kogoś kogo można by określić mianem rezerwisty strażackiego. Na dzień dzisiejszy propozycję uzupełniania stanow ochotnikami określilbym i porownal do zastąpienia maszynisty w pociagu klientem ktory zbiera kolejki elektryczne albo pilota naddźwiękowego myśliwca pilotem z szybowca, tudzież marynarzy na wielkim statku handlowym wakacyjnymi żeglarzami.
Reasumując muszę powiedzieć ze pomysl, jako projekt na bardzo, bardzo daleka przyszlość jest nieglupi. Na dzień dzisiejszy zdecydowanie nie przystaje do realiów naszej slużby.
Drodzy ochotnicy sami wiecie, ze już dawno skończyły się dla pożarników w Polsce czasy gaszenia drewnianych chalup i stodól. Już dawno skończyly się czasy zdecydowanej przewagi pożarow nad tzw. miejscowymi zagrożeniami. Ilość zadań zrzuconych na PSP jest olbrzymia. Do ich wykonywania potrzebna jest coraz większa ilość wysoko specjalistycznego sprzetu i takoż samo coraz lepiej wyksztalconej kadry. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby chętni do pracy w strażactwie ochotnicy robili badania, kursy specjalistyczne, prawa jazdy itd. i zawalali odpowiedznie terytorialnie komendy podaniami o przyjęcie do slużby.

Gościu, co ty za pierdoły za przeproszeniem opowiadasz?
Ja choćby w ostatnim miesiącu obsługiwałem samodzielnie (tylko moja OSP) dwa wypadki. We wrześniu gasiliśmy poddasze. Tu już przyjechało dużo innych wozów ale my jako że byliśmy pierwsi rozpoczeliśmy natarcie wewnątrz budynku. Oczywiście w aparatach.
I ty mi mówisz o gaszeniu stodół, i o zagrożeniu dla ludzi których ja ratuję?????

Nawet nie chcę żebyś te obraźliwe słowa odszczekał, bo już więcej na "forum zawodowców" po prostu nie wejdę! Mam dosyć gburów którzy uważają się za bogów. Mam dosyć traktowania mojej jednostki i wszystkich innych dobrych OSP jak zbieraniny obdartusów, pijaków i nieudaczników. Jak śmiecie robić porównania typu maszynista pociągu i kogoś kto zajmuje się zbieraniem kolejek!
Ale dobrze się stało że opinia o nas wyszła na jaw!
Ja w każdym razie z moją PSP mam dobre stosunki. A na tym forum tak jak już wspomniałem nie mam zamiaru się więcej pokazywać!
 

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 08, 2005, 13:59:29 »
Forum zawodowców jest dla zawodowców, a 90 % jednostek OSP nie nadaje się do poważnych działań. To moje zdanie w temacie, trochę odeszłym od założonego wyżej.

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 08, 2005, 16:51:27 »
Cytuj
Forum zawodowców jest dla zawodowców
1. Przy forum zawodowców jest dopisek "czyli wszystko to, co dotyczy wyłącznie strażaków zawodowych: płace, związki zawodowe, itp.", a ta dyskusja już w tytule nie tylko zawodowców dotyczy, więc albo powinna zostać przeniesiona gdzie indziej, albo dyskutują obie strony ;)
Poza tym obecność ochotników w dyskusji nie przeszkadza zawodowcom w przedstawianiu swoich opinii...

Cytuj
90 % jednostek OSP nie nadaje się do poważnych działań

Pytani brzmi, czy taki stan rzeczy nie jest wynikiem, przynajmniej między innymi, takiego a nie innego podejścia do ochotników? Nie twierdze, że wszyscy są super, może nawet liczba przez Ciebie podana ma sens, ale zwiększenie współpracy pomiędzy OSP a PSP na pewno liczbę to by zmniejszyło.

Cytuj
Taki praktyki są dobre dla kogoś kogo można by określić mianem rezerwisty strażackiego.

Hehe. A mogę prosić o słówko wyjaśnienia? Że niby to ma wyglądać podobnie jak w wojsku, że przychodzi facet na kilka dni raz, czy dwa w roku i uważa się go za rezerwistę strażackiego? Jeśli tak, to nawet nie będę komentował.

Cytuj
posty mówiące że ochotnik mający udział w paru akcjach jest lepszy od kursanta szeregowego to przesada

Nie napisałem, że każdy i nie napisałem, że "biorący udział w kilku akcjach". Napisałem że może być, i tak sądzę. Na kursie szeregowych PSP chyba nie jeździ sie na akcje, więc służąc kilka lat w takiej OSP o której pisze np. Pedros, chyba będzie jednak ochotnik bardziej doświadczony niż zawodowiec prosto po kursie szeregowych (czy jak on - ten kurs - tam sie inaczej nazywa).

A przy okazji, może mi koledzy zawodowcy odpowiedzą: jak w ogóle możliwe jest że grupy takie jak GOPR czy TOPR sprawnie działają? Bo nie są to przecież formacje wyłącznie zawodowe?

Witek

PS. Moje uwagi dotyczą nie uzupełniania stanów, a praktyk.
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2005, 21:03:18 wysłana przez Witold »

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 08, 2005, 18:42:12 »
Jak na mój gust nikt się ochotników nie pytał: Czy chcą uzupełnić stany?
Patrz pierwszy post -
Cytuj
W związku z tym d-ca JRG polecił dowódcom zmian by wyrazili opinie co sądza o tym gdyby np. w takich dniach na 24 godzinne służby przychodzili ochotnicy.
Tak więc jest to temat zawodowców, a nie ochotników, Panie Witoldzie!
 

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 08, 2005, 20:31:13 »
Pisze "polecił dowódcom zmian by wyrazili opinie " - ani słówka nt. forum..:)
No i jeszcze jedno: można by teoretycznie stworzyć osobny temat w dziale dla ochotników tylko po co? Przecież jeśli dyskutować będą tylko zawodowcy, to i tak wszyscy będą mogli to przeczytać

Tak więc to forum jest dla wszystkich, a podział na działy tematyczne ma ułatwić a nie być barierą, Panie...nie podałeś imienia..ksywa azotox ;)

Jeszcze się wypowiem nt. uzupełniania stanów.
Jeśli by to było za darmo, to nie wypali. Jak znam życie w OSP, to Ci którzy by mieli na to czas się zazwyczaj nie nadają, a Ci którzy by się ewentualnie nadawali (czytaj konkretni ludzie) nie mają czasu (rodzina, praca) - choć pewnie wielu się ze mną nie zgodzi...
A jeśli nie za darmo, to tak naprawde by było drożej od zawodowca - koszty umundurowania, ubezpieczenia by się zwielokrotniły.

pozdrawiam serdecznie

Witek

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 08, 2005, 20:35:57 »
Podstawowy problem do rozwiązania to zmiana obowiązujhących przepisów prawnych - ochotnik na swoim wózku może dowodzić akcją, natomiast nie może być w załodze wózka PSP. W latach wcześniejszych (przed PSP) takie uzupełnienienia były przwnie dopuszczalne i sprawdzały się. Odrębną, a może podstawową sprawą jest odpowiedź na pytanie > kto ma się martwić zmniejszona zdolnością operacyjną JRG. Jeżeli włodaże (politycy i niektórzy z naszych wodzów) dopuścili to takiej sytuacji, to niech się martwią skąd wziąć dodatkowe etaty. Jeżeli strażacy poradzą sobie sami, to odpowiedzialni jak zwykle stwierdzą >? strażakom nie ma sensu pomogać, oni sobie poradzą, dodatkowe etaty i środki finansowe przekażmy np. do policji czy innej służby. Policjanci wiedzą najlepiej jak pokazywać braki i ile można na tym ugrać. I chwała im za to. Piotr
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 09, 2005, 10:00:05 »
@ Witek
Ja nie dyskutuję na forum ginekologów. Poczytać mogę ;)  

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 10, 2005, 09:06:36 »
witam

Cytuj
czyli wszystko to, co dotyczy wyłącznie strażaków zawodowych: płace, związki zawodowe, itp

nie oznacza zakazu wypowiadania sie kogos innego niz zawodowy strazak.
oznacza ze w tym temacie poruszamy kwestie zwiazane z Panstwowa Straza Pozarna. Jest to rowniez teoretycznie miejsce na LSP. oni sa zawodowcami ale mimo wszytko romzawiamy tu glownie o PSP.



pozdrawiam
bulon- moderator

 
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline fire_mann

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 10, 2005, 11:21:44 »
Witajcie
Dawno mnie tu nie było a dyskusja osiągneła chyba punkt kulminacyjny. Wielu wypowiadających myli pojęcia i przepisy. Głosy które negatywnie się wypowidają na tematy OSP nalezy jak najszybciej wrzucić do kosza. Pytanie zasadnicze dotycznące OSP - to na ile jest ta jednostka profesjonalnie przygotowana do prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczej. Znam kilkanaście, które swobodnie mogą wykonywać dowolne akcje, jednak w większości to OSP zbudowane na zasadach lat 80.  Działalnośc kulturalno oświatowa  itp - sprawy ważne ale nie mające nic wspólnego z ratownictwem. Dlatego KSRG powinien mocno zweryfikować jednostki wchodzące w jego skład i pozostawić tylko te, które są profesjonalnie przygotowane.
To nie rozwiązuje sprawy uzupełnień ale pozwoli na pełną i świadomą kontrolę jednostek biorących udział w akcji. Dzisiaj jeszcze dużą niewiadomą jest kto i w jakim stanie z OSP dotrze na miejsce akcji ( proszę mi nie zarzucać że tak nie jest).
Wracając do uzupełnień - rozwiązań może być kilka ale moim zdaniem to panowie komendanci i związki zawodowe doprowadzili do tej sytuacji a więc niech znajdą rozwiązanie ( 4 zmiana) jak znaleźć pieniądze na zatrudnienie nowych strażaków. To jedynie rozsądne rozwiązanie inne są tylko tymczasowe ( kurcze a prowizorka czasami dzielnie się trzyma).
Jeżeli państwo chce mieć nowoczesny system ratowniczy musi mieć zawodową, profesjonalną i wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt straż pożarną i profesjonalne, wyposażone w sprzęt jednostki OSP.
 

Offline elvis998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 10, 2005, 15:29:48 »
Jak czytam wypowoiedzi strażaków zawodowych to mnie sie smiać chce. Kim wy jestescie?
Panowie jestem członkiem OSP od 5 lat, rocznie mamy około 250 wyjazdów. Większość to miejscowe zagrożenia i wypadki (40 km drogi krajowej nr 1) ale szczerze to wasz udzial w akcji na naszym terenie policzyl bym na palcach od  ręki. Jedynie to Oficer przyjezdza. Raz pamiętam przyjechali chłopacy z JRG do stogu. Walczylismy ponad 12 godzin ale zawodowcy to nie wiedzieli jak sie opierac o te widły.
Ochotnicy niosą pomoc za darmo (w naszej jednostce się zrzekamy), z zamiłowania, nie mówcie że my wam przeszkadzamy i was narażamy na niebezpieczeństwo.
Zgodze się ze są jednostki OSP bardziej i mniej wyposażone i przydatne ale to nie ich wina tylko naszych władz.

Pozdrawiam ochotników.

"Miarą wartości człowieka
są jego czyny dla dobra drugiego"
 

Offline fire_mann

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 10, 2005, 16:11:51 »
elvis998 albo nie przeczytałeś mojego tekstu albo odnosisz się do innych wpisów. To że masz 250 wyjazdów jako OSP świadczy że jesteście w pełni wyszkoleni i przygotowani do prowadzenia akcji. Jednak dla mnie taka ilość wyjazdów świadczy o bardzo złej strukturze rozmiestrzenia jednostek ratowniczych.

W maszych terenach proporcja wyjazdów do kacji jest akurat odwrotna, ilość  wyjazdów OSP do zdarzeń ( rocznie wszystkich jest  około 1000) to 10 do 15% wszystkich akcji. Ale nikt z zawodowców nie podważa roli OSP. Każdy kto zachował odrobinę rozsądku tego nie będzie podważał.

 Można i trzeba dyskutować nad poziomem działań OSP ( tak samo jak w stosunku do PSP) - sam przyznasz,że znasz jednostki, które sam byś rozwiązał w jednej chwili. Więc może odłużmy na bok niepotrzebną  konfrontację bo nie o to w tym poście chodzi. Zastanówmy się jak doprowadzić system do najnowszych osiągnięć organizacyjnych.Zastanawiamy się nad uzupełnieniem stanów w JRG i tu jest problem.
Tobie i Twojej jednostce życzę jak najmniej wyjazdów i aby tyle samo ludzi wracxało z akcji co na nią pojechało :)


Tak na marginesie: "Ochotnicy niosą pomoc za darmo" nie rozumiem? o ile znam ustawę to Burmistrz/Wójt powinien Wam płacić za każdą akcję do 1/175 średniej krajowej za poprzednie 3 miesiące na godzinę. Więc jeżeli tego nie macie, to oznacza,że ktoś złamał prawo.
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2005, 16:18:21 wysłana przez fire_mann »

Offline elvis998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 10, 2005, 17:56:53 »
fire_mann nie chodziło mi o twoją wypowiedź

Nikt u nas nie łamie prawa. Poprostu zrzekamy sie naszych ekwiwalentów na rzecz straży za co kupujemy np. sprzęt czy umundurowanie. Na Burmistrza nie ma co liczyc bo budżet gminy ciągle pusty.
Myślę że jak na OSP to jednostkę mamy bardzo dobrze wyposażoną. Już jeździmy praktycznie do wszystkiego.

Ochotnicy Uzupełniają Stany?

Dla mnie to jest chore. Ktoś chce się wysługiwać ochotnikami. Mało robimy? Niech stworzą więcej etatów a nie kombinją jak konie pod górę. Ochotnicy mają swoją pracę i weekendy tez woleli by spedzic w domu z rodzinami. Druchowie może będą siedzieć społecznie w weekendy w PSP a później może czytać jakieś krytyki o sobie od kolegów za których byli w pracy.
Wiem że są ambitni w OSP ale na moje to nie jest rozwiązanie. Ja napewno bym się na to nie zgodził.
Założe się że w tym planowanym rozwiązaniu nie trzaby było spełniać wielu warunków, które trzeba spełnić do podjęcia pracy w PSP.  

Offline fire_mann

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 10, 2005, 18:58:45 »
elvis998 wszędzie są ludzie i ludziska :) sądzę,że w poważnych rozmowach nie ma między nami różnicy a wiesz dlaczego? bo na akcji jest ratownik, strażak, który musi wykonać określoną pracę aby ratować życie i mienie. A czy to jest zawodowy czy ochotnik - żadna różnica , oboje muszą być profesjonalistami.

Dla Ciebie: dotyczy zrzekania się ekwiwaletu? to jest przestępstwo, można to inaczej ominąć - pieniądze idą na indywidualny rachunek strażaka a ON i TYLKO ON może je przekazać do OSP. To tak tylko gwoli wyjasnienia sprawy :)
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2005, 19:00:28 wysłana przez fire_mann »

Offline TomekP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
    • http://
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 10, 2005, 21:05:30 »
Najpierw do Pedros-a
Strasznie nerwowy jesteś gościu! Przeczytaj jeszcze raz dokładnie to co pozwoliłem sobie napisać, zastanów się a potem możesz się oburzać. NIe wybieraj sobie do krytyki zdania wyrwanego z kontekstu. Poza tym przepraszam Cię bardzo ale jeśli u Was 3 wyjazdy w miesiącu nobilitują jednostkę, to jednak odszczekam to co powiedzialem, bo przy ponad 1500 wyjazdach w moim powiecie (w ciągu roku) i sporym udziale OSP, popuszczałyby naszym ochotnikom mięśnie śmiechowe.

Następna sprawa "rezerwiści strażaccy"
No może niekoniecznie tak jak w wojsku, chociaż idea trochę zbliżona. Myślę, że mogłoby to wyglądać na przykład tak, że w ośrodkach szkolących zawodowców w zakresie podstawowym odbywają się również kursy dla czlonków OSP - oczywiście na absolutnie takim samym poziomie. Kończący takie szkolenie otrzymuje kwity z uprawnieniami (zdobytymi w trakcie szkolenia). W wielkim uproszczeniu tak bym sobie to wyobrażał, chociaż może być inaczej. To tylko taki szybki pomysl.

Anioł stróż! Z tym powiedzeniem to chyba jednak przesada.

Co do szkolenias i zarzutow że nie szkolimy OSP. Prawda. Nie szkolimy. Ale to wcale nie znaczy, że my nie chcemy. W tygodniu, Wy nie macie czasu, a w soboty i niedziele biurowi, bo zazwyczaj oni to robią muszą specjalnie przyjeżdżać do pracy, to chyba jednak przesada. Dla mnie to bez różnicy, ale mam pytanie retoryczne - dlaczego trzeba to robić za darmo?

I już na koniec. Wyjaśnianie pewnych pojęć i skrótów myślowych może i nie wychodzi mi za dobrze, ale zmiłujcie się koledzy ochotnicy ( a szczegolnie Ci nowi, kilku letni) nie wymagajcie od zawodowych strażakow, zeby siedzieli cicho, gdy majstruje się przy "drabinie, na ktorej czubku my stoimy" - i na pewno nie chodzi mi tu o drabinę hierarchiczną, ale o popularną "dewotkę" przy ktorej zamiast trzech strazakow(zgodnie z regulaminem) stoi tylko jeden. To oczywiście jest aluzja do coraz mniejszych stanow osobowych w PSP.

Pozdrawiam wszystkich (szczekacza też)
   

Offline stępień

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Myśl a może zostaniesz myśliwym !
Ochotnicy Uzupełnią Stany ?
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 13, 2005, 09:39:40 »
Cytuj
Jak czytam wypowoiedzi strażaków zawodowych to mnie sie smiać chce. Kim wy jestescie?
Panowie jestem członkiem OSP od 5 lat, rocznie mamy około 250 wyjazdów. Większość to miejscowe zagrożenia i wypadki (40 km drogi krajowej nr 1) ale szczerze to wasz udzial w akcji na naszym terenie policzyl bym na palcach od ręki. Jedynie to Oficer przyjezdza.
elvis998 - ty lepiej zastanów się co piszesz bo przykładów z drugiej strony może być znacznie więcej !!!
To forum nie jest do chwalenia się zresztą 250 wyjazdów to dla jednych nic a dla drugich to mnogo !! :D
A i zaszczyt cie kopnal bo mogłeś przynajmniej oficera zobaczyć !! :lol:
Z tym stogiem to chyba przesadziłeś albo i nie brałeś udziału przy gaszeniu ( jakbys był to może rozgarnąłbyś tą kupę i dobrze przelał ) &lt;_&lt;
A przy wypadkach to chyba tylko asystowałeś jeśli nie to sorka za wszystko !!!
Wracając do tematu nikt na razie nie będzie w PSP stanów uzupełniał z OSP chyba że jako junak od przyszłego roku !!!
Art. 30a.
Dzień 4 maja jest Dniem Strażaka. !!!

Aby tylko do końca wytrzymać !! Wytrzymałem i jestem na emce !!!