Autor Wątek: Hełmy Strażackie  (Przeczytany 171381 razy)

Offline tomek3344

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 80
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #275 dnia: Styczeń 19, 2012, 21:30:31 »
U swoich nie znaczy taniej, sprawdź ceny w zarządach i w sklepach to się zdziwisz ile niektóre rzeczy z dotacją kosztują w Zarządzie. Ja ostatnio to robiłem to na prawdę byłem zaskoczony cenami.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #276 dnia: Styczeń 19, 2012, 21:40:40 »
Ten hełm ma "zgapiony" układ szyb jak Kaliskie AK 06 / AK 10.

Na czym to polega?

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #277 dnia: Styczeń 20, 2012, 20:43:36 »
akurat mamy w OSP Calisie AK 06 i ma taki sam układ szyb jak ten z Poznania ( mniejsze, jakby gogle, znajdują się pod spodem większej przyłbicy, nawet kształt obu wizjerów jest niesamowicie zbliżony ). Z tym że przyłbice mamy "pozłacaną" ( zgapione z Galetów znowu ).

Co do zakupów w OSP w KZPT - cena się nie liczy, liczy się "zakup u swoich"...

p.s. zdjęcie pokazujące AK -06. Jak dla mnie oprócz kształtu hełmu ( przetłoczenia na grzbiecie ) podobieństwo uderzające

« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2012, 20:47:48 wysłana przez Ice-Man »
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #278 dnia: Styczeń 20, 2012, 22:41:30 »
A czego się kolego spodziewałeś - hełmu w kształcie przedwojennego cylindra, a może typu melonik, sombrerro??? :gwiazdki: A jak zamontować okulary przed wizjerem? Przecież Gallet ma tak samo.
Wg mnie to wszystkie hełmy z zewnątrz są podobne do siebie. Mało tego, sławetne rozporządzenie MSWiA  prawie tego wymaga wskazując na hełm typu B wg EN 443, a różnią się:
- techniką wykonania skorupy co jest też ściśle powiązanie z zastosowanym materiałem konstrukcyjnymi. No nie da się mimo, ze mamy XXI wiek zrobić skorupy metodą wtrysku stosując maty z włókna szklanego.
- wewnętrzną konstrukcją tzw. więźby co jest ściśle powiązane z komfortem noszenia hełmu
Gdy KZPT zrobi skorupę wtryskową (a słyszałem, że już jest blisko celu, odkąd wchłonął ich premier Pawlak) i poprawi trochę więźbę aby hełm jeszcze lepiej nosił się na głowie, to być może zapomnimy o Gallecie, Pacifiku i Rossenbauerze
     
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2012, 22:44:50 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #279 dnia: Styczeń 21, 2012, 10:58:45 »
Parowanie przyłbic hełmów naprawdę mi przeszkadza.
Ostatnio używałem przez chwilę na ćwiczeniach nowiutkiego MSA Galleta i po chwili nic nie widziałem (dokładnie jak w starym PH-5), więc gogle i przyłbica musiały powędrować do góry. Po ćwiczeniach z przyjemnością wróciłem do mojego starego Pacyfica - nie wiem jak i z czego oni zrobili pokrycie przyłbicy ale używam go już z 7 lat i ciągle to nie paruje.

Gogle w hełmie to dla mnie zbędny gadżet. Nie udało mi się jeszcze ich dobrze dopasować (co prawda próbowałem całe 5 minut w pożyczonym). Jak potrzebuję okularów ochronnych to zakładam dowolne, które można kupić w sklepach metalowych czy budowlanych. Te zawsze pasują i też, w przypadku trochę droższych nie parują.

PS: Ice-Man czy "zgapiony" to znaczy ściągnięty?   :gwiazdki:

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #280 dnia: Styczeń 21, 2012, 13:02:19 »
Mam zapomnieć o gallecie, czy rosenbauerze na korzyść KZPT? Trzeba zacząć od tego, że nie można powiedzieć o tym, że hełmom KZPT należy poprawić trochę więźbę. Tą więźbę należy zrobić zupełnie inaczej, bo brakuje jej do zachodnich hełmów bardzo wiele.
Pojęcie "trochę" jest bardzo pojemne ważne, że obydwaj widzimy w tym miejscu braki i potrzebę modernizacji.
Z wypowiedzi mod. "Sławka" widzimy, że nawet potentaci hełmowi (Gallet) popełniają jakieś błędy konstrukcyjne.
Zawsze staram się być w wypowiedziach obiektywny ale z lekką nutą patriotyzmu (to tak prywatnie do kolegi "labedxa")     

Offline Ice-Man

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #281 dnia: Styczeń 22, 2012, 10:37:03 »
Rzeczywiście parowanie dużej przyłbicy ( zakrywającej twarz ) pojawia się w wielu hełmach. Jeśli ktoś chce się tego pozbyć, zalecał bym kupić płyn lub smar typu Anti-Fog ( do kupienia w dobrych sklepach sportowych i sklepach ze sprzętem do nurkowania lub pływania ). Właśnie przede wszystkim nurkowie sobie okulary i gogle smarują takimi specyfikami, i faktycznie nie paruje :)

Sylwek co do zgapionego chodziło mi raczej " podpatrzony ". Ale jest to moja osobista opinia, jaka nasunęła się po obejrzeniu na zdjęciach tego hełmu. Pierwsze wrażenie - no kurde, ja mam coś bardzo podobnego :D
==> http://chomikuj.pl/ice-man <==
Testy do Szkół Aspirantów, testy na naborach do PSP, do KPP, materiały szkoleniowe OSP :)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #282 dnia: Styczeń 22, 2012, 19:36:59 »
To że wizjery zachodzą parą to wynika wg mnie ze złej wentylacji pod skorupą hełmu.
Kiedyś pierwsze hełmy Galleta nie miały twardej pianki PU tylko takie wkładki z miękkiego PU i te wkładki zajmowały zdecydowanie mniej miejsca w hełmie. Wysokie wymagania odnośnie amortyzacji siły uderzenia spowodowały, że wszystkie hełmy "dostały" wkładkę z twardego PU i taka wkładka wypełniła wewnętrzną przestrzeń między siatką czy paskami nagłowia a wierzchołkiem hełmu.
Wg mnie to spowodowało brak możliwości swobodnego ruchu pary wodnej pod hełmem i wykraplanie jej na wizjerze.
Drugą przyczyną może być fakt, ze pierwsze Gallety w Polsce to były typu F1 E, były to duże hełmy wg producenta na rozmiar głowy 58-64, chociaż użytkownicy z mniejszymi głowami też sobie chwalili te hełmy, bo regulacja obwodu głowy pozwalała na zmniejszenie obwodu pasa głównego poniżej tych 58 cm. W takim dużym hełmie również wentylacja była dużo lepsza. Potem weszły hełmy typu F1 S, F1 SF i te posiadały już "ciaśniejsze"  skorupa jaby "zacieśniała się" wokół szyi,  przez co te braki w wentylacji.
Np hełm Pacifik  skporupę ma jakby bardziej otwartą na dole tzn. nie obejmuje tak ścisle głowy jak Gallet, wyposażenie wewnętrzne też jest jakby uboższe w stosunku do Galleta i być może to powoduje łatwiejszą wentylację pod hełmem i brak roszenia wizjera.
To takie moje prywatne przemyślenia na temat przyczyn parowania wizjerów, nie będę się upierał, że na pewno mam rację ale chyba coś tu jest na rzeczy.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Hełmy Strażackie - KZPT VULCAN
« Odpowiedź #283 dnia: Sierpień 15, 2012, 11:21:39 »
Nowy hełm strażacki KZPT pod nazwą VULCAN

https://www.youtube.com/watch?v=tp5iF0BJMGM&feature=plcp

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tp5iF0BJMGM&feature=plcp[/youtube]

Offline Szubek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #284 dnia: Sierpień 15, 2012, 14:33:50 »
wygląd podobny trochę do Galleta, wizjer jak w Calisi, jednak póki co sam kzpt milczy o tym, to chyba jedyna informacja na temat nowego hełmu, jak widać produkcja trwa a już niektórzy nawet je wypróbowali. Jak ktoś go widział i macał to niech coś napisze na ten temat. Ciekawe ile będzie kosztował no i jaka jakość.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #285 dnia: Sierpień 15, 2012, 22:41:40 »
Zasadnicza zmiana w konstrukcji to to, że skorupa jest wykonana techniką wtrysku jak np. MSA Gallet. wyposażenie .... poprawiona Calisia. Tyle dalo mi się zauważyć przy pierwszym kontakcie z vulcanem.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #286 dnia: Wrzesień 13, 2012, 00:36:51 »
Podejrzewam że chcą wyprzedać dotychczasowe modele. Stąd chociażby promocje ostatnio i 200 złotowe dotacje ze związku

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #287 dnia: Wrzesień 13, 2012, 19:54:16 »
Nie tylko VULCAN jest dostępny na rynku niemieckim ale również TYTAN  :wacko:
http://www.feuerwehr.de/markt/anzeige.php?&r=17&z=1&n=27396
TYTAN HOT - 99 euro



VULCAN - 170euro http://www.feuerwehr.de/markt/anzeige.php?&r=17&z=1&n=27408


Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #288 dnia: Wrzesień 13, 2012, 23:54:17 »
Jak to jest, że KZPT Vulcan jest dostępny już na rynku niemieckim, natomiast u nas w kraju nic o nim nie słychać? Cena w Niemczech to ok 200 euro.
Może dlatego nie słychać, że mimo spełnienia przez hełm normy EN 443 nie może przejść badań w CNBOP. TAKIE MAJĄ OSTRE KRYTERIA!!!!!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #289 dnia: Wrzesień 14, 2012, 00:09:47 »
Żeby kopiować od lepszych trzeba wiedzieć jeszcze co i dlaczego .

Nie odnoszę się do wierzby , czy gogli Tytana nie używałem nie mam zdania .

Stosujemy w OSP Galleta F2 do ratownictwa specjalistycznego i tak pozostanie ale ktoś te otworki na czubku tego hełmu po coś zrobił, na pewno niemiał takiego widzimisię i pomijam wentylację .

Ale w Polsce nikt o to nie pyta za to będzie polecenie kupować ………………..

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #290 dnia: Wrzesień 14, 2012, 20:50:44 »
Kolego MIKO wg EN 443 hełm strażacki nie może mieć żadnych otworków w skorupie bo nie przejdzie badań na przebicie prądem elektr.
Niedługo wejdzie norma EN  - "Hełmy strażackie do ratownictwa tech." i tam takie różne "wynalazki" się znajdą, ale póki co zgodnie z EN strażak może stosować tylko hełmy bez "dziur". A, że tak zapytam, jaką inną funkcję oprócz wentylacji mogą mieć te otwory? 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #291 dnia: Wrzesień 14, 2012, 22:28:14 »
Ja nawet nie zakładałem że Tytan ma być hełmem przeznaczonym do walki z pożarem , a właśnie szeroko rozumianego ratownictwa gdzie pow. tradycyjne hełmy się nie sprawdzają , a często są zagrożeniem .

Otwory no mają znaczenie n. w ratownictwie wodnym, a takie również realizujemy.  Tak mnie w każdym razie uczyli specjaliści od ratownictwa wodnego w tym na wodach szybko płynących.   -_-

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #292 dnia: Wrzesień 15, 2012, 15:28:52 »
Dziękuję za informację, ponieważ od zawsze jestem "biurkowy", do tej pory nie zauważyłem takich trudności i zagrożeń jakie związane są z działaniami ratowniczymi w wodzie. Od zawsze słyszało się, że niektóre hełmy "nie oddychają" i wizjery parują i stąd moje pytanie o dziury.   

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #293 dnia: Październik 11, 2012, 14:10:51 »

Offline kristof998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #294 dnia: Październik 11, 2012, 14:34:58 »
Mam pytanie kto jest obecnie dystrybutorem Hełmu Pacyfic F7 na terenie kraju?

Offline PiotrekF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #295 dnia: Październik 11, 2012, 15:22:39 »
Co do oferty specjalniej we Wrocławiu to nie sprzedają Vulcana tylko AK10 i AK06. Wystarczy spojrzeć na formularz zamówienia. A co do Pacificów to sądze, że nie są już dystrybuowane na rynek polski.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #296 dnia: Październik 11, 2012, 19:10:40 »
a generalnie to teraz odsiecz pod wiedniem wchodzi i tam mozna sobie hełmy ogladać
KZPT dostało papiery na vulcana jak ktos bedzie juz uzytkownikiem poproszę o opinie
bedzie to pewnie no 1 w polsce na lata w strazy wiec warto sie przyjrzec

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #297 dnia: Październik 21, 2012, 13:28:26 »
Jak wygląda teraz użytkowanie posiadanych F7 w świetle przepisów?

Offline PiotrekF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #298 dnia: Październik 21, 2012, 15:00:47 »
Do śmierci technicznej, możesz używać.

Offline intenso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #299 dnia: Listopad 18, 2012, 16:24:21 »
Witam moja jednostka zakupiła 6 szt Hełmów "Calisia Vulcan typ CV 102" sa bardzo ładne z wyglądu i co najważniejsze wygodne w użytkowaniu.

Niedawno na zjeździe Wojewódzkim ZOSP RP przyjechał przedstawiciel z KZPT i prezentował również takie o to Hełmy podajże do ratownictwa wysokościowego: http://images35.fotosik.pl/1711/962e2a64c0d41223.jpg