Autor Wątek: Hełmy Strażackie  (Przeczytany 160681 razy)

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #100 dnia: Październik 01, 2008, 18:21:57 »
No właśnie RAFKA. I tu mnie zaciekawiłeś ponieważ w pobliskiej PSP wszystkie hełmy są produkcji kaliskiej natomiast tylko jeden strażak ma Gallent'a w dodatku całego "metalizowanego". Ja natomiast rozmawiałem z moim prezesem w OSP i powiedział że mogę mieć jeśli tylko chce. Z drugiej strony SYLWEK zastanawiałeś się jak coś może lecieć w twoją stronę poziomo?
« Ostatnia zmiana: Październik 01, 2008, 18:28:44 wysłana przez Dzumsi »

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #101 dnia: Październik 01, 2008, 20:52:51 »
Dzumsi i SYLWEK jeśli czujecie się obrażeni to przepraszam .
Postaram się czegoś dowiedzieć i  napiszę o tych hełmach .
Pozdrawiam
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #102 dnia: Październik 01, 2008, 21:58:24 »
Ja się nie obrażam broń Boże! i z chęcią bym się dowiedział coś o tych hełmach bo w necie zbytnio nic nie ma jak to w Polsce wygląda.

Dzisaj doszły mnie słuchy iż od przyszłego roku w Polsce będą dostępne hełmy Amerykańskiej firmy BULLARD
Cytuj
W przyszłym roku powinny być dostępne nowe modele hełmów, które będą certyfikowane i oferowane do sprzedaży użytkowej na rynku polskim.
także jest na co czekać mam też cennik na ten rok i typowy hełm USA Bullard wersja UST kosztuje 433€
http://rapidshare.com/files/151416688/Customer_Helmet_Price_List_2008.pdf.html cennik Wszystkie ceny są cenami netto i nie uwzględniają VAT.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2008, 14:56:16 wysłana przez Dzumsi »

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #103 dnia: Październik 11, 2008, 21:04:28 »
Dzumsi hełmy firmy Bullard są dostępne w Polsce od 2 lat, tylko że bez atestów. Niestety ceny tych cacek były około 1200zł . Podczas targów w Częstochowie 2 lub 3 lata temu można było zobaczyć jeden z nich fajnie się prezentował.
Jak byś mógł podać nazwę firmy która, będzie się starała je wprowadzić na polski rynek to bym był wdzięczny może myślimy o tej samej firmie.
Natomiast w Niemczech te hełmy są sprzedawane ponieważ firma Bullard ma tam swoją siedzibę i testuje je tam.
Nawet Niemcy mają przerobiony  model dzisiejszy R 100 firmy Schuberth zwany Fritz  który jest widoczny na linku, natomiast mało jednostek straży w Niemczech ich używa a co hełmu Galaxy ten hełm to trochę jest składakiem fajnych pomysłów kopią hełmu Heros ROSENBAUERA, PAB-FIRE i Galleta ponieważ Herosy więźba czołowa jest spinana na zewnątrz skorupy przez pokrętło zewnętrzne zamontowane na wysokości potylicy, Pab-FIRE za przyłbicę a sławny Gallet za  srebrny nakarcznik i  pomysł aby przyłbicę chować pod skorupę.
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #104 dnia: Październik 13, 2008, 18:02:57 »
Oto firma która chce sprowadzić hełmy Bullarda na polski rynek http://www.envag.com.pl/ Natomiast tu cytuję fragment maila który napisał mi przedstawiciel firmy w Polsce.
Cytuj
Zakładam, że chodzi Panu o hełm UST. Jest to hełm na polskim rynku traktowany jako jubileuszowy, okolicznościowy etc. i jako taki nie będzie certyfikowany ponieważ normy europejskie są odmienne od USA i nie odpowiada od europejskim standardom wyposażenia. Pozostałe hełmy pracują w Europie z powodzeniem.

Hełmy, które będą dopuszczane na rynek polski nie znajdują się jeszcze w cenniku, ponieważ są w fazie certyfikacji fabrycznej i dopiero wtedy można certyfikować je regionalnie.
dostałem także cennik i cena takiego hełmu model UST to około 430€. (kupując w usa hełm za 200$+ jakieś 50$ przesyłka do polski to i tak wychodzi taniej niż kupując u nas) W sprawie certyfikatów zagłębiłem się trochę w ten temat i napisałem maila do CNBOP czy można amerykańskich hełmów używać w Polsce co CNBOP na Normy NFPA na co Pani Emilia odpowiedziała
Cytuj
Dotyczy: hełmów wyprodukowanych w USA

      W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 07.10.2008 r. informujemy, że zgodnie
z wymaganiem p.1.10. załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu (…) wyrobów do użytkowania (Dz. U. Nr 143 z 2007 r. poz. 1002) hełmy strażackie muszą spełniać wymagania aktualnie obowiązującej w Polsce normy PN-EN 443:2008 Hełmy stosowane podczas walki z ogniem
w budynkach i innych obiektach.

      Wymaganie to wynika z przepisu Art.7 ust.6 p.2) ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 oraz z 2003 r. Nr 52,
poz. 452): „dopuszczenie wydaje się po ustaleniu, że poziom bezpieczeństwa wyrobu nie jest niższy od określonego w Polskich Normach lub wymaganiach techniczno – użytkowych”.
Może ameryki nie odkryłem ale dowiedziałem się kilku interesujących rzeczy. Gdyż cały czas mam na celu ściągnięcie z USA hełmu firmy Cairns model 1010 lub 1044 i chcę używać go w trakcie działań. Szukałem polskiego przedstawiciela tej firmy ale jedyne co udało mi się znaleźć to http://www.msa-poland.com/ która oferuje tylko hełmy typu GALLET. Ostatnio widziałem na TVN Turbo hełmy o których mówisz tak się właśnie zastanawiałem co to za hełmy bo zauważyłem właśnie to pokrętło po zewnętrznej stronie hełmu. Rafka czy mógłbyś podać adres do firmy która oferuje hełmy Bullarda w Polsce?
Pozdrawia Dzumsi
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2008, 18:13:16 wysłana przez Dzumsi »

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #105 dnia: Październik 13, 2008, 19:33:12 »
Dzumsi  mówimy o tej samej firmie Envag. Natomiast firma Rosenbauer ma w ofercie aż trzy modele
1 to heros jedynka z opaską gumową wokół całej skorupy http://www.rosenbauer.com/index.php?USER=fe1773cc0983aa8a375cec7d392f81c5&node_id=6844
2 to heros ale model drugi ale bez opaski gumowej ale producent już ich chyba nie produkuje
3 to też heros ale model extreme http://www.rosenbauer.com/index.php?USER=fe1773cc0983aa8a375cec7d392f81c5&node_id=6802                  nowa wizja ale najciekawsze to możliwość montażu latarki i tu nie jestem pewien czy też nie małej kamery i najciekawsze przyłbica jak Pab-FIRE, i rosenbauer wprowadził nowy kolor skorupy siarkowy     
Ciesze się że wiesz iż tych modeli z twojego linka nie produkuje Bullard a Karins który jest dość starą firmą  z własnymi tradycjami pochodząc z Kanady, a model który będzie atestowany to nie przypadkiem GALAXY?
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2008, 21:46:53 wysłana przez RAFKA »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline pszczoła

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #106 dnia: Listopad 04, 2008, 10:10:39 »
"...Kiedyś kadeci w SA w POZNANIU używali amerykańskich hełmów FIRMY BULLARD..." Witam, używałem hełmu amerykańskiego w poznańskiej szkole i moje spostrzeżenia są raczej "na nie". Po pierwsze - był ciężki, po drugie - temperatura powodowała odpadanie odblasków, brązowienie przyłbicy i szarzenie skorupy, po trzecie - był nie przystosowany do maski ponieważ kształt skorupy przypominał stare hełmy kaliskie bądź hełm czeski. Jedynym jego plusem w mojej ocenie jest wygodne i solidne zamocowanie na głowie oraz gruba, solidna przyłbica (bez przetłoczeń) która po opuszczeniu znajdowała się dość daleko od twarzy.

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #107 dnia: Listopad 04, 2008, 10:51:43 »
Dzumsi  mówimy o tej samej firmie Envag. Natomiast firma Rosenbauer ma w ofercie aż trzy modele
1 to heros jedynka z opaską gumową wokół całej skorupy http://www.rosenbauer.com/index.php?USER=fe1773cc0983aa8a375cec7d392f81c5&node_id=6844
2 to heros ale model drugi ale bez opaski gumowej ale producent już ich chyba nie produkuje
3 to też heros ale model extreme http://www.rosenbauer.com/index.php?USER=fe1773cc0983aa8a375cec7d392f81c5&node_id=6802                  nowa wizja ale najciekawsze to możliwość montażu latarki i tu nie jestem pewien czy też nie małej kamery i najciekawsze przyłbica jak Pab-FIRE, i rosenbauer wprowadził nowy kolor skorupy siarkowy     
Ciesze się że wiesz iż tych modeli z twojego linka nie produkuje Bullard a Karins który jest dość starą firmą  z własnymi tradycjami pochodząc z Kanady, a model który będzie atestowany to nie przypadkiem GALAXY?

Zna ktoś ceny modelu HEROS II ? Czy w Polsce ten hełm jest dostępny... Potrzebuję więcj danych niż tylko tych na stonie... walory użytkowe, itp...

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #108 dnia: Listopad 04, 2008, 12:13:24 »
BRAVEHEART
www.steo.com.pl/281/heros_ii_colour.html
ta firma jest przedstawicielem Rosenbauera na POLSKE ^_^

BRAVEHEART z tego co sam sie orientuje to ten model Rosenbauera użytkują chłopaki  w Opolu ale co do ceny to musisz sam zadzwonić.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2008, 18:40:42 wysłana przez RAFKA »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #109 dnia: Listopad 05, 2008, 07:49:24 »
Ten model Rosenbauera widoczny na stronie o ile pamiętam kosztował ok 700 - 750 zł (cena z czerwca 2007 roku) czyli podobne pieniądze co Gallet - ale miał nad nim jedną widoczną przewagę (szczególnie dla osp gdzie łapie się zazwyczaj pierwszy lepszy hełm) a mianowicie dopasowanie go do głowy jest regulowane pokrętłem na zewnątrz hełmu.

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #110 dnia: Listopad 05, 2008, 07:57:01 »
Hełm Heros II kolorowy 570 zł, a luminescencyjny 650zł. Są to ceny netto. Choć biorąc pod uwagę ostatni wzrost cen Euro, to może być troszkę droższy.

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #111 dnia: Listopad 20, 2008, 23:36:29 »
Na allegro jest ciekawa aukcja niestety nie moja  :'(
http://www.allegro.pl/item488187436_helm_strazacki_usa.html
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 21, 2008, 08:08:05 »

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #113 dnia: Listopad 21, 2008, 11:56:57 »
Wolszczanin nie opłaca się kupować tego modelu  ponieważ był produkowany w latach 90. Jestem przekonany, że atest już stracił zresztą ten model to zabytek chyba, że ktoś kolekcjonuje to ok, ale jak kupować to nowsze modele F1E LUB F1SF którego polecam.Zresztą na naszym forum właśnie też był w sprzedaży F1SF za normalne pieniądze.
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #114 dnia: Listopad 21, 2008, 12:08:01 »
Wolszczanin nie opłaca się kupować tego modelu  ponieważ był produkowany w latach 90. Jestem przekonany, że atest już stracił zresztą ten model to zabytek chyba, że ktoś kolekcjonuje to ok, ale jak kupować to nowsze modele F1E LUB F1SF którego polecam.Zresztą na naszym forum właśnie też był w sprzedaży F1SF za normalne pieniądze.
.
Został już sprzedany - niestety dla pozostałych chętnych.
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,11521.msg113876.html#msg113876
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2008, 12:12:08 wysłana przez grzela »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #115 dnia: Grudzień 29, 2008, 18:38:16 »
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Dramat-w-Tarnowie-pospieszyli-ratowac-dzieci-sami-wpadli-pod-lod,wid,10704264,wiadomosc.html zerknijcie na link i powiedzcie, jakie właściwości ochronne ma hełm w takiej sytuacji   :wall:

Offline gasior_grzeniu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #116 dnia: Grudzień 29, 2008, 18:42:47 »
Chroni czerep przed rozbiciem o kant łódki. A tak szczerze, to co szkodzi ubrać hełm? On przecież od tego jest żeby go nosić.

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #117 dnia: Grudzień 29, 2008, 18:53:39 »
Hełm na głowie ma chronić przed utratą temperatury jak czapka  :kask: i być widoczny  :pomysl:
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #118 dnia: Grudzień 29, 2008, 18:59:16 »
A ja myślałem, że przed utratą temperatury chroni kominiarka, a nie hełm. Cóż widocznie byłem w błędzie...
A może jest od tego, żeby mewy nie siadały na głowie:  :wakacje:
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #119 dnia: Grudzień 29, 2008, 20:49:52 »
kant łódki? a my mamy w JRG ponton!, chroni przed zimnem? a latem? w sumie można tez ubrać CUG, albo ODO, tak na wszelki przypadek, no bo co to szkodzi. niestety, sa dowódcy, którzy interpretują w ten sposób przepisy BHP, swoja droga ciekawe jak się pływa w hełmie. może CNBOP robiło takie badania przyznając certyfikaty? po nich wszystkiego się spodziewa można :wacko:

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #120 dnia: Styczeń 02, 2009, 12:38:58 »
 Madmax29 Taka ciekawostka niedziw się ale nurkowie, którzy penetrują statki lub groty używają hełmów .Te hełmy to hełmy alpinistyczne lub  budowlanych bądz na desorolki. Na przykład francuscy strażacy nurkowie wykorzystuja hełmy F2 GALLETA  poniewarz skorupy tych hełmów są dostosowane montarzu latarek  lub profesionalne produkowane przez firmy nurkowe np.Dragera,Technisub gdzie jest możliwość podpięcia kamery.
Oraz dobrze absorbują uderzenia w czym chronią głowę przed rozbiciem.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2009, 12:42:11 wysłana przez RAFKA »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #121 dnia: Styczeń 02, 2009, 16:28:09 »
rozumiem to bardzo dobrze, ale podejrzewam, że nurkowanie w Kaliszu na głowie i w nomexie jest sztuką nie lada i wychodzi tylko w jedna stronę, to znaczy na dół  :rofl: chciałem tylko powiedzie że stosowanie hełmów do pływania sprzętem wodnym to jak chodzenie na zakupy w ochraniaczach na łokcie i kolana, bo przecież można po drodze się potknąć  ^_^

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 02, 2009, 16:37:20 »
Hmm

Ja jednak na miejscu ratowników wodnych w PSP podczas akcji w takich wodach http://www.reporter998.pl/pozostale/poz017/poz017.html wolałbym mieć jednak coś na głowie.

A w sytuacji gdy strażak nurek zanurza sę do wody i nie widzi własnej dłoni wyciągniej przed siebie, jest sytuacją analogiczną do sytuacji strażaka wchodzącego do zadymionego pomieszczenia. W drugim przypadku jednak nikt nie dyskutuje o sensie zakładania hełmu.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.470
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 02, 2009, 16:49:27 »
ależ oczywiście, zgadzam się w stu procentach, ale ratownik który schodzi pod wodę a nie ratownik na pontonie w dodatku w nomexie

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Hełmy Strażackie
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 02, 2009, 16:53:26 »
Tak więc kierowca obsługujący autopompę przy pożarze też nie powinien mieć hełmu?
A w co powinien być ubrany sternik pontonu na wodzie przy temperturze ujemnej, kąpielówki ?