Autor Wątek: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?  (Przeczytany 21685 razy)

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 18, 2011, 14:43:19 »
... Dziwi mnie tylko postawa KW, KM/P, że nikt z nich nie wystosował pisma do KG w sprawie dalszej realizacji zadań w obszarze organizacji ksrg na terenie powiatu, województwa, kraju, który zgodnie z już z nieobowiązującym rozporządzeniem spoczywał na nich.
Czy żyjemy w tym samym świecie - ja bym się zdziwił gdyby któryś z nich się odezwał w swoim odczuciu ryzykując swój stołek.  :rofl: :rofl: :rofl:
Przepraszam co niektórych 01, lecz wyjątek potwierdza regułę.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 18, 2011, 15:02:08 »
Belgia działa 289 dni bez rządu więc chyba my możemy podziałać trochę bez jednego rozporządzenia.
W normalnych czynnościach raczej tego nie będzie widać. Problem wystąpi w przypadku jakichś sporów czy wręcz kierowania spraw do sądu. Nie będzie podstawy prawnej.

Z drugiej strony taki bałagan wcale mnie nie dziwi. Żyję już doć długo w tym kraju...

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 18, 2011, 15:53:39 »
Kolejny wątek nadający się na naszą Platformę wymiany informacji, gdyby funkcjonowała. Temat zamieszczony w dziale: "Informacje dla Pana Komendanta", bo zapewne sztab panów zajączków nie wpadła na to, że rozporządzenie jest już nieaktualne.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 18, 2011, 15:57:51 »
Mi dziś w KP odpowiedziano że obowiązuje rozporządzenie MSW w sprawie KSRG i tyle.
A ustawa ich nie ochodzi

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 18, 2011, 17:42:00 »
Tyle, że (niestety) o właśnie to rozporządzenie chodzi  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 18, 2011, 22:34:25 »
Panowie.
Od kiedy (bo nie kojarzę) jest "producentem" rozporządzeń? Problem jest- zdecydowanie TAK, ale to nie wina KG!
Od kiedy, dowódca OB jest winny założeń KDR'a?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 19, 2011, 00:05:18 »
projekty rozporządzeń "branżowych" są akurat tworzone w KG i chyba tak powinno być - pozostaje tylko pytanie co jest nie tak z tym projektem (http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/218/19288/Projekt_rozporzadzenia_Ministra_Spraw_Wewnetrznych_i_Administracji_z_dnia__2011_.html), że jeszcze nie zostało rozporządzenie podpisane?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 19, 2011, 00:30:38 »
Gdzie się je "pisze" to wiemy wszyscy :P
Kto za "to" odpowiada też wiemy. Za rozporządzenie odpowiada MSWiA, a na pewno nie KG :tuba:
Najważniejszy jest obiektywizm  ^_^
Pan minister MSWiA może szukać "winnych", ale my nie mamy prawa oskarżać KG o stan, który mamy teraz :cooo:
Bądźmy obiektywni.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2011, 00:58:09 wysłana przez jogurtOLO »

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 19, 2011, 02:08:52 »
No nie tak do końca- http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/223/19353/Program_prac_legislacyjnych_na_I_polrocze_2011_r_dotyczacy_projektow_rozporzadze.html , koniec strony 20,
Imię, nazwisko osoby odpowiedzialnej za opracowanie projektu rozporządzenia - Dyrektor Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa - Dariusz Marczyński KGPSP. Więc obiektywnie - jest osoba odpowiedzialna za projekt. A to dlaczego nie zgrało się w czasie to już są właśnie spekulacje. Mnie się wydaje, że przyjęto radośnie, że zmieni się datę i parę przecinków i pójdzie, a okazało się, że krajowy system przez ostatnie lata mocno spuchł, pojawiło się np. krajowe ratownictwo medyczne, które mocno prze, obudził się minister infrastruktury, który wspomniał parę słów o kolei i zapomnianych kolejowych służbach ratowniczych, ochotnicy doczytali się, że rozporządzenie za mocno ingeruje w prywatne stowarzyszenie jakim są i nagle czas się zaczął kończyć. A no i jeszcze GIODO zrobił kilka uwag, w zakresie ochrony danych. Mamy w końcu uwagę nt. roli straży w strukturze samorządowej, że nie straż jest pępkiem świata, odpowiedzialność za cała sferę bezpieczeństwa ma samorząd, który upomina się o swój wpływ na kształt systemu. Masa uwag dotyka fundamentów i założeń, to nie są przecinki. Poczytajcie zgłoszone uwagi do projektu, jakby go nie bronić, wygląda jakby trochę przepisany na kolanie.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2011, 02:24:34 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 19, 2011, 07:17:18 »
Bo tak naprawdę pięknie przez te lata „ żarło ” głownie w zamysłach twórców . Rewolucyjny system w skali Europy, fenomen organizacyjny.  I było tak do czasu kiedy istniał w teorii lub bardzo ograniczonej wersji PSP vs OSP , a jeszcze można by dyskutować czy przełożyło się to na realne istnienie w terenie .  Jak to trochę się rozrosło, doszły do głosu inne podmioty bądź co bądź ratownicze (np. PRM podlegający pod MZ i niżej UW ) OSP w KSRG również urosły w siłę i z racji wkładu w realizację zadań upomniały się o swoją pozycje i rolę , to trochę to się rozjechało. Również Samorządy kładąc potężne środki z zdziwieniem zauważyły że płacą za coś na co nie mają wpływu.

Czytając projekt i pisząc uwagi w ramach konsultacji,  w dużej części miałem nieodparte wrażenie, że to rozporządzenie to tak już nie do końca o KSRG . Bardziej heroiczna i nieudolna próba utrzymania wiodącej roli w systemie przez PSP, w tym nad ratownictwem medycznym . Zresztą zasada uznawania uwag do projektu , również wskazuje na to . Świadczy  to o tym, że nie koniecznie będzie to dobre i nowoczesne prawo .

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 19, 2011, 11:42:26 »
@pszemek
Dlatego właśnie napisałem, że wiemy kto "tworzy". Tyle tylko, że według mnie odpowiedzialnym za ten stan jest MSWiA, bo ono jest upoważnione do wydania aktu prawnego.
Przytoczony przez Ciebie Pan z KG odpowiedzialny jest za projekt rozporządzenia, a nie za jego wydanie/wejście w życie. Kto jest winny temu, że rozporządzenia nie ma ? Dla mnie tylko i wyłącznie MSWiA.
Analogicznie- jeżeli np. Pan z wydziału kontrolno rozpoznawczego da ciała i nie wyrobi się z opiniowaniem załóżmy projektu, to to i tak w sądzie odpowie KP/KM, bo to ON jest za to odpowiedzialny.
W tym przypadku KG jest kolokwialnie mówiąc "pracownikiem". Mnie np. nie przekona Pan minister, że za brak regulacji prawnych odpowiada KG, bo nie odpowiada. Tworzy i owszem ale nie jest odpowiedzialny za jego brak.
Co do kształtu, a przede wszystkim uregulowania wielu spraw to zgadzam się w 100%. Mało tego, uważam, że jest ich zdecydowanie za mało.
My (kraj) do tej pory nie daliśmy dużego kroku w sprawie jakości w tworzenie prawa. Od dawna wydajemy tzw buble z przekonaniem, że jakoś to będzie, bo potem się poprawi, znowu się poprawi i dalej też się poprawi. Nie powołujemy zespołu fachowców z różnych dziedzin, którzy wspólnie stworzą np akt prawny, pod którym będą pracować.
Jak to zostało ujęte :D Jakie społeczeństwo taki rząd, jaki rząd takie prawo, jakie prawo takie jego wykonanie (przestrzeganie) :D

ps:
"Mnie się wydaje, że przyjęto radośnie, że zmieni się datę i parę przecinków i pójdzie..." mogło tak być, czy to powód tego nie wiemy.

Offline aqq21

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 19, 2011, 12:36:47 »
Nie myślałem, że ta niepozorna informacja wywoła taką zadymę  :rofl:
A tak poważnie: wieszacie psy na KG, chociaż w większości przypadków nie dlatego, że są winni zaistniałej sutyacji a wyłącznie dlatego, że są z KG, więc te opinie należy pominąć. W jednej z odpowiedzi pojawił się zapis "bądźmy obiektywni".
Moim zdaniem, a coś niecoś na ten temat wiem, cała wina leży po stronie MSWiA - nasz minio jak wygląda (bystry wzrok, przenikliwy błysk w oku i potok modulowanych odpowiednio słów, który porywa do słuchania go) tak działa. Żenada.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 21, 2011, 10:03:23 »
Panowie troszke porządku.
Twórca projektów dotyczących ochrony p poż i ratownictwa jest co do zasady KG PSP.
W KG PSP zapewne wiedziano o problemie.
Projekty jak sami wskazywaliście były przygotowywane. Merytorycznie były zapewne równie "genialne" jak nowe rozporządzenie o sposobie pełnienia sluzby... Dlatego ciągle je poprawiano no i skutek jest taki jaki jest. Oczywiście na konsultacje ze stroną spolkeczną czas znalazł się na końcu zamiast w ramach uzgodnień wewnętrznych.
Oczywiście można było zamiast podnosic stany osobowe wykonać ustawowe obowiązki czyli wydac rozporządzenie o KSRG, ale po co. Kto odpowiada za pomysł wyższe stany osobowe to kazdy wie.
PS
Słyszałem ze w KG PSP, negatywnie ocenia się moje wypowiedzi na forum. I na spotkanich z adminami formum się to głośno komentuje i próbuje dowiedzieć kto to?
Naprawdę nie zasługuję na tyle uwagi.  :rofl: Moge jedynie zapewić, że nadal będę starał się nie mijac z prawdą ;).

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.694
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 21, 2011, 12:15:16 »
Cytuj
I na spotkanich z adminami formum się to głośno komentuje i próbuje dowiedzieć kto to?

Spokojnie, jak na razie nie mamy Twojego upoważnienia do publikowania danych mogących w sposób jednoznaczny umożliwić ustalenie danych osobowych  :rofl:
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline gregor382

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 04, 2011, 22:33:46 »
http://www.abc.com.pl/serwis/pdf/d11239.pdf


Widzieliście, że jest już nowe rozporządzenie???

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 04, 2011, 22:49:27 »
http://www.abc.com.pl/serwis/pdf/d11239.pdf


Widzieliście, że jest już nowe rozporządzenie???

Szkoda. że strona MSWiA milczy.

http://bip.mswia.gov.pl/portal/bip/221/2011.html

Z drugiej strony nie wysilili się zbytnio, co do potrzebnych zmian dostosowujących przepisy do obecnych realiów.

Ciekawy jestem, kiedy ABAKUS dopasuje SWD do nowego rozporządzenia?

Offline gregor382

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 04, 2011, 23:02:05 »
Na stronie Sejmu też już co nieco jest...
http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110460239

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 05, 2011, 10:13:23 »
Pełny tekst znajdziecie np tu:http://www.abc.com.pl/serwis/du/2011/0239.htm
« Ostatnia zmiana: Maj 22, 2011, 09:34:29 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 20, 2011, 10:27:44 »
A co ze wzorami decyzji KDR np. o przejęciu mienia w użytkowanie, o decyzji KDR o dokonaniu np. prac rozbiórkowych? W nowym rozporządzeniu nie ma wzorów ale jest za to zapis, który mówi, że:
"3. Dokumentacja działań ratowniczych obejmuje ponadto:
1)    decyzje, pokwitowania, protokoły i raporty, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym (Dz. U. Nr 54, poz. 259);"
Rzecz w tym, że w tym rozporządzeniu Rady Ministrów nie ma, jak wszyscy wiemy, wzorów tych druków - czyżby należało je teraz stworzyć na samodzielnie na swój użytek? Jeśli tak, to zapewne niektórzy skorzystają ze wzorów, które zawarte były w starym rozporządzeniu o ksrg ale niektórzy na pewno wymyślą coś dodatkowego, coś zechcą zmienić i... praktycznie w każdym powiecie będą inne druki wydawane obywatelom. Czy dobrze dedukuję?
 

Offline gregor382

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 20, 2011, 11:21:17 »
Słuszna uwaga. Też to zauważyłem i zacząłem się nad tym zastanawiać. Jak widać niektóre druki zostały całkiem pominięte (np. karta segregacji poszkodowanych, decyzja kierującego działaniem ratowniczym, raport kierującego działaniem ratowniczym, przejęcie i zwrot mienia).
Ciekawe czy wynika to z pośpiechu jaki z pewnością towarzyszył tuż przed ogłoszeniem nowego rozporządzenia (pamiętamy, że stare już jakiś czas nie obowiązuje), czy z rażącego niedbalstwa?
Wątpię, żeby te druki nagle przestały obowiązywać.
Nie sądzę także, żeby była taka możliwość, że skoro nie są przedstawione ich zamienniki to obowiązują stare. Tak mogło by być jeśli nowe rozporządzenie było by "zmieniające" a ono przecież zastępuje w całości stare...

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 20, 2011, 11:43:18 »
Mnie nie chodziło o to, że będą obowiązywać stare druki, które były załącznikami do starego rozporządzenia tylko, że albo będzie można zaczerpnąć z nich treść bez powoływania się oczywiście na rozporządzenie, albo, jak komuś treść z tamtych druków nie odpowiada (z różnych powodów), wymyślić nową treść.
Ale ciekawe to co napisał poprzednik - czyżby w tym pośpiechu nikt o tym nie pomyślał? Nie chce mi się w to wierzyć i sądzę, że w ślad za nowym rozporządzeniem przyjdą zapewne jakieś wytyczne zawierające przedmiotowe wzory.

Offline maniera

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 20, 2011, 13:33:15 »
Słyszy się, że mają być wytyczne KG
A tak przy okazji może ktoś pamięta lub wie jaka jest podstawa prawna wzoru książki podziału bojowego ?

Offline Paulo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 28, 2011, 17:39:44 »
A kto mi powie, jak wg nowego rozporządzenia określić wielkość pożarów, czy miejscowych zagrożeń temu skrzynka piwa....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 28, 2011, 18:55:13 »
A kto mi powie, jak wg nowego rozporządzenia określić wielkość pożarów, czy miejscowych zagrożeń temu skrzynka piwa....

Zapytaj się swojego Komendanta!!!
Powiedz mi na jakiej podstawie sporządzacie informację ze zdarzenia?
Tylko mi nie mów, że przez miesiąc czasu nie sporządzacie informacji ze zdarzenia, tylko dlatego, że w nowym rozporządzeniu "WIELKIE GŁOWY Z KG" zapomniały o kilku "drobiazgach".

Temat był już poruszany:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,16681.0.html

Czekamy na wytyczne z KG do rozporządzenia w sprawie ksrg.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2011, 19:06:29 wysłana przez grzela »

Offline Paulo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czy wiecie że .. przestało obowiązywać rozporządzenie o ksrg?
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 31, 2011, 17:27:49 »
Nie zamierzam pytać swojego komendanta z prostego względu;
jak KG wysłała w kraj do analizy projekt tego rozporządzenia, to jedną z uwag do projektu, którą zgłosiłem, była właśnie kwestia braku załącznika "Instrukcja w sprawie..."
Przypuszczam, że niejeden w kraju to zauważył.
Pytanie zasadnicze, to celowość zgłaszania uwag, skoro ktoś się nimi podtarł...
Ja już wiem, że żadnych projektów procedur, czy przepisów nie będę analizował, to strata czasu!