Autor Wątek: Dezynfekcja sprzętu medycznego  (Przeczytany 19820 razy)

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Dezynfekcja sprzętu medycznego
« dnia: Luty 03, 2011, 08:21:44 »
Czy możecie podzielić się swoimi uwagami w zakresie dezynfecji sprzętu medycznego używanego podczas udzielania kpp (kołnierze, deski, zestawy do tlenoterapii, szyny itd.), jak u was to wygląda, jakie przyjęliście rozwiązania oraz z jakimi spotykacie się problemami.
 

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2011, 08:29:03 »
Podstawowa sprawa to to, żeby sprzęt jednorazowy faktycznie był tym jednorazowym.
Mycie masek tlenowych, rurek ustno-gardłowych itp. jest niedopuszczalne
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2011, 09:29:28 »
Jeżeli macie torbę PSP R1 to zawsze dają instrukcję co zawiera zestaw i jak poszczególne jego części dezynfekować.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2011, 10:42:17 »
szczegłowe procedury dezynfekcji zawierają również wytyczne do organizacji ratownictwa medycznego w KSRG i można również z nich korzystać.

http://www.straz.krakow.pl/stronawosz/materialy/wytratmed1_381.pdf   od strony 78 - 90

U nas się przyjeło że ubrania pakujemy w duże worki na śmieci i zawozimy na dezynfekcję do szpitala. Pozostały większy sprzęt (deska, ssaki, ambu) również. Drobne "zabawki" staramy się robić we własnym zakresie lub wymieniamy na nowe. Nie mam pojęcia jak to wygląda od strony formalno - prawnej (spisana umowa, dogadane na gębę, przysługa) ale robimy już tak kilka lat i się to sprawdza.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2011, 10:46:50 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline sernik4

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2011, 11:54:47 »
U mnie jest podobnie jak u przedmówcy. Z małym wyjątkiem. Po każdych działania związanych kpp i użycia sprzętu w jednostce jest przeprowadzana wstępna dezynfekcja specjalnym płynem (jest tego trochę na rynku). odbywa to się w oddzielnym do tego przeznaczonym miejscu. Następnie wszystko jest suszone i wysyłane do miejscowego szpitala w celu przeprowadzenia sterylizacji. Po tym wszystkim cały sprzęt wraca do nas ładnie hermetycznie zapakowany. Oczywiście mówię tu o drobnym wyposażeniu.
Podstawowa sprawa to to, żeby sprzęt jednorazowy faktycznie był tym jednorazowym.
Mycie masek tlenowych, rurek ustno-gardłowych itp. jest niedopuszczalne
 
Z tym się nie zgodzę. Sprzęt wysterylizowany można ponownie użyć.
Drobne "zabawki" staramy się robić we własnym zakresie lub wymieniamy na nowe. Nie mam pojęcia jak to wygląda od strony formalno - prawnej (spisana umowa, dogadane na gębę, przysługa) ale robimy już tak kilka lat i się to sprawdza.
Jest to odpłatne i to wcale nie małe pieniądze.
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2011, 12:01:43 wysłana przez sernik4 »

Offline wowek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 07, 2011, 10:35:37 »
Sprzęt jednorazowego użycia jak sama nazwa wskazuje nie powinien być poddawany ponownej sterylizacji. A to czy się z tym zgadzasz lub nie to jest odrębna kwestia.

Nie znam kosztów sterylizacji ale zakładając że koszt 1 rurki UG to ok 2 zł, maski z rezerwuarem 5-7 zł nie wiem czy impreza taka ma uzasadnienie ekonomiczne.

Duży sprzęt wystarczy że będzie dezynfekowany powszechnie dostępnymi środkami.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2012, 11:47:49 »
Drodzy druhowie. Wczoraj moja jednostka została wezwana do NZK na ulicy. Pacjent silnie zwracał przez co używaliśmy ssaka ręcznego moje pytanie brzmi. Czy rurkę końcową do ssaka sami dorabiacie, czy gdzieś kupujecie? Dodatkowo słyszałem, że ambu powinno być odkażone poprzez enklawę, a co z maską, czy ona też? Jeśli maska jest jednorazowa to gdzie taką kupić? Jakiś link konkretny.
Czy dezynfekcji takiego sprzętu dokonują w szpitalach, nawet odpłatnie czy trzeba do specjalnej firmy dać?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2012, 11:56:23 »
Drodzy druhowie. Wczoraj moja jednostka została wezwana do NZK na ulicy. Pacjent silnie zwracał przez co używaliśmy ssaka ręcznego moje pytanie brzmi. Czy rurkę końcową do ssaka sami dorabiacie, czy gdzieś kupujecie? Dodatkowo słyszałem, że ambu powinno być odkażone poprzez enklawę, a co z maską, czy ona też? Jeśli maska jest jednorazowa to gdzie taką kupić? Jakiś link konkretny.
Czy dezynfekcji takiego sprzętu dokonują w szpitalach, nawet odpłatnie czy trzeba do specjalnej firmy dać?
Rurkę się kupuje wraz z nowym pojemnikiem i resztą (chyba, że weźmiesz od pogotowia, bo zużyty pojemnik przekazujesz z poszkodowanym). Maski możesz kupić w sklepie ze sprzętem ratowniczym - wpisz po prostu Maski do resuscytatora w google i znajdziesz.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2012, 15:18:11 »
maski do worka sa jednorazowe i wielorazowe. rurki do ssaka rescvac pasuja te ktorych uzywa pogotowie wiec mozna im podkradac bo kolezensku
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 20, 2012, 20:53:03 »
Co do rurki to mam jeszcze jedną, jak zużyje to będę próbował załatwić  z pogotowia.
Maski już zamówiłem. Co do Ambu to też załatwiłem, że nam za free zdezynfekują.

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam:)

Offline Korba112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 20, 2012, 22:17:09 »
Oczywiście nie mogę się wypowiadać za wszystkich ale myślę, że możecie zwrócić się o pomoc do "swojego" pogotowia. Oczywiście nieoficjalnie bez żadnych pism :-) - po prostu podjechać i poprosić o wymianę, dezynfekcję czy uzupełnienie drobnego sprzętu. Trochę rękawiczek i masek do tlenoterapii już strażakom sprezentowałem :-)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 21, 2012, 07:43:29 »
Oczywiście nie mogę się wypowiadać za wszystkich ale myślę, że możecie zwrócić się o pomoc do "swojego" pogotowia. Oczywiście nieoficjalnie bez żadnych pism :-) - po prostu podjechać i poprosić o wymianę, dezynfekcję czy uzupełnienie drobnego sprzętu. Trochę rękawiczek i masek do tlenoterapii już strażakom sprezentowałem :-)
Dokładnie. Ja tak robię i nie ma nigdy problemu. Oczywiście dotyczy to jakiejś drobnicy ale zawsze:)

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2012, 23:42:04 »
W mojej okolicy obowiązują dwie procedury odkażania sprzętu:
1. zaawansowana - przetarcie szmatą i włożenie z powrotem na samochód
2. podstawowa - nie przetarcie szmatą i włożenie z powrotem na samochód

i to tyle w tym temacie:)
Pozdrawiam ze Stolicy
Ps.
Ostatnio od pogotowia dostaliśmy na podmianę kołnierz z fragmentem ludzkiej tkanki i włosów. Widocznie tak można....

Offline kamiljan87

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 12, 2018, 14:11:10 »
W naszej jednostce sprzęt wielokrotnego użytku, po działaniach pakowany jest do szczelnej torby.
Następnie w wyznaczonym miejscu zostaje poddany myciu i dezynfekcji (specjalnymi środkami o spektrum zgodnym z załącznikiem nr 6 Zasady Organizacji Ratownictwa Medycznego w KSRG, Medicarine i AHD 1000), następnie suszony i pakowany, na końcu dokonywany jest wpis do książki dezynfekcji (co było dez.., kiedy, jakimi środkami i kto to robił).

A co u was się robi ze sprzętem medycznym po działaniach?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 12, 2018, 14:43:20 »
W naszej jednostce sprzęt wielokrotnego użytku, po działaniach pakowany jest do szczelnej torby.
Następnie w wyznaczonym miejscu zostaje poddany myciu i dezynfekcji (specjalnymi środkami o spektrum zgodnym z załącznikiem nr 6 Zasady Organizacji Ratownictwa Medycznego w KSRG, Medicarine i AHD 1000), następnie suszony i pakowany, na końcu dokonywany jest wpis do książki dezynfekcji (co było dez.., kiedy, jakimi środkami i kto to robił).

A co u was się robi ze sprzętem medycznym po działaniach?
Tą książkę u was ktoś sprawdza?
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline kamiljan87

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 12, 2018, 16:55:52 »
jeszcze na razie nikt nie sprawdzał, ale jest i w razie jakiś pomówień ze strony osób poszkodowanych książka jest i sprzęt jest czysty
nie ma sytuacji że sprzęt po kontakcie z wydzielinami czy krwią, a potem po tzw "przetarciu szmatą" używają strażacy którzy się szkolą  :stop:

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 12, 2018, 17:41:32 »
Dezynfekcją sprzętu medycznego (w oparciu o zasady rat. med.) interesuje się  się ostatnio inspekcja sanitarna MSWiA podczas corocznych kontroli, sprawdzają też (wyrywkowo) wyposażenie toreb medycznych, termin ważności wyposażenia (płyny, opatrunki, hydrożele, itp). Widocznie do stolycy nie zawitali skoro takie macie standardy...

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 12, 2018, 17:58:47 »
jeszcze na razie nikt nie sprawdzał, ale jest i w razie jakiś pomówień ze strony osób poszkodowanych książka jest i sprzęt jest czysty
nie ma sytuacji że sprzęt po kontakcie z wydzielinami czy krwią, a potem po tzw "przetarciu szmatą" używają strażacy którzy się szkolą  :stop:
pomysł w sumie ciekawy ale idąc tym tokiem to byśmy musieli jeszcze mieć książkę kontroli wody w zbiorniku czy nie gasilismy brudną jakby ktoś miał roszczenia :) skoro nie jest to wymagane to wolałbym robić to bez rejestru z sumieniem że po każdym użyciu robię dezynfekcje najlepiej jak umiem. Jeszcze przyjmująca zmiana może się rzucac że nie zrobiłeś dezynfekcji :)

Offline ratolek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 15, 2018, 14:22:15 »
Otóż chciałbym potwierdzić, że inspektor sanitarny MSWiA jest co roku u mnie (czyli w łódzkim działa). I wymaga - data ważności, posiadanie sprzętu do odkażania, apteczki na obiekcie - lista sprzętu w apteczkach podpisana przez lekarza z Polikliniki, a i sprzęt jednorazowy. Warto wiedzieć co jest a co nie jest jednorazowe no i potem to już tak jak w pogotowiu robię, bo w sterylizację się raczej nie bawię tylko w kupno nowego. Największy problem to u mnie jest taki, że trzeba ciągle wymieniać sprzęt na taki w terminie ważności - dużo się przeterminowuje.

Offline wixtra

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Szampon na porost włosów - jaki wybrać?
Odp: Dezynfekcja sprzętu medycznego
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 25, 2018, 08:30:49 »
Witam wszystkich serdecznie! :)
Chciałbym odnieść się do cytatu:
jeszcze na razie nikt nie sprawdzał, ale jest i w razie jakiś pomówień ze strony osób poszkodowanych książka jest i sprzęt jest czysty
nie ma sytuacji że sprzęt po kontakcie z wydzielinami czy krwią, a potem po tzw "przetarciu szmatą" używają strażacy którzy się szkolą  :stop:

Chyba nikt, kto ma chociaż trochę pomyślunku, jest w stanie znaleźć czas na dokładne zdezynfekowanie sprzętu medycznego. Umówmy się, ludzie często nawet nie są świadomi, że posiadają choroby, którymi można się zarazić przy kontakcie z płynami ustrojowymi. Odpukać, ale nie chciałbym, żeby ktoś z mojej rodziny musiał korzystać ze sprzętu, który miał kontakt z zakażonym. Wiecie, to już nawet nie chodzi o przepisy, które nam narzucają, ale o dozę empatii. Pozdrawiam. ;)