Autor Wątek: Zmiany w statucie  (Przeczytany 7677 razy)

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Zmiany w statucie
« dnia: Styczeń 27, 2011, 22:32:38 »
W statucie mamy zapis, że wybierać i być wybierani do zarządu i komisji rew., mogą tylko członkowie czynni i honorowi. Ustawa "Prawo o stowarzyszeniach" mówi, że takie prawo mają też członkowie w wieku 16-18 lat. W naszym statucie jest zapis, że członek MDP w wieku 16-18 lat może być tylko wybierany do władz.

Statut należy zaktualizować, to nie ma dyskusji (w nowych statutach już widzę jest to uwzględnione), ale czy na najbliższym zebraniu tacy członkowie MDP mogą głosować? Ustawa jest zdaje się dokumentem nadrzędnym, ale czy słuszne będą pretensje druhów, że to niezgodne ze statutem?

PS
Może znacie jeszcze jakieś inne zapisy, które należałoby poprawić w statucie do obecnego stanu prawnego? Nasz statut jest oparty o wzór z 1993 r.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2011, 22:38:37 »

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2011, 22:56:48 »
Nie wiem czy te zmiany będą konieczne, bo nasza OSP nie jest OPP i póki co nie zamierza nią zostać.

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2011, 22:59:21 »
U nas jest dokładnie taki sam zapis mówiący o prawach wyborczych niepełnoletnich 16-18. :huh:

I teraz przed walnym jest problem... :fiuu:
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 28, 2011, 07:09:23 »
Prezi0 zacytuj dokłądnie jak brzmi zapis w Twoim statucie dotyczący tego MDP.

Proponuję w statucie wprowadzić taki zapis jaki jest u mnie czyli "Członkom młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku od 16 do 18 lat przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze."

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 28, 2011, 13:17:20 »
... czy na najbliższym zebraniu tacy członkowie MDP mogą głosować? Ustawa jest zdaje się dokumentem nadrzędnym, ale czy słuszne będą pretensje druhów, że to niezgodne ze statutem?  ...
Jak najbardziej będą mieli słuszne pretensje > obowiązują zapisy statutu, który należy jak najszybciej znowelizować dostosowując do zapisów ustawowych.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 28, 2011, 21:30:38 »
Cytuj
§ 13.
Członkowie OSP dzielą się na:
1. Czynnych,
2. Członków młodzieżowych drużyn pożariczych,
3. Wspierających,
4. Honorowych

§ 14.
Członkiem czynnym może być...

§ 15.
1. Członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej może być...
2. Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych w wieku 16-18 lat mogą być wybierani do władz OSP.
3. ...
4. ...

§ 16.
Członkiem wspierającym może być.......ma prawo:
1. Uczestniczyć w walnym zebraniu członków OSP i być wybieranym do władz OSP,
2. ...

§ 17.
Członkiem honorowym może zostać...

§ 18. Członkowie czynni i honorowi mają prawo:
1. Wybierać i być wybierani do władz OSP,
2. Uczestniczyć w walnym zebraniu z prawem głosu,
3. Wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP,
4. ...
5. ...

Przy przepisywaniu tego zauważyłem kolejne rzeczy do zmiany, mianowicie :
- Sprawa nr 1: Wychodzi na to, że MDP nie ma nawet prawa uczestnictwa w walnym, bo nie jest to nigdzie uwzględnione,

- Sprawa nr 2: Porównałem ww. paragrafy z nowym, wzorcowym statutem (tym co jest na stornie związku) i jest tam tak:
Cytuj
1) wybierać i być wybieranymi do władz OSP z wyjątkiem małoletnich poniżej 16 lat.
2) uczestniczyć w walnym zebraniu z prawem głosu.
3) wysuwać postulaty i wnioski wobec władz OSP.
mogą tylko członkowie zwyczajni, w tym MDP i KDP

Honorowi i wspierający, wychodzi na to, że nie mogą być wybierani do władz, a na walnym mają tylko głos doradczy.

Czy jest to do zmiany (sprawa nr 2, bo sprawa nr 1 wiadomo że tak)?

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 29, 2011, 12:44:44 »
U mnie w jednostce też szykujemy się do zmiany statutu i miałbym do Was prośbę - podeślijcie mi swoje statuty, może mi się jakiś nowy "pomysł" zrodzi na nowy (lepszy - czytelniejszy) paragraf. Mam już kilka ( w tym ten wzorcowy ze strony związku), ale wszystkie są praktycznie identyczne :huh

adres: osp-miedzylesie@o2.pl

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 30, 2011, 12:37:50 »
U mnie w jednostce też szykujemy się do zmiany statutu i miałbym do Was prośbę - podeślijcie mi swoje statuty, może mi się jakiś nowy "pomysł" zrodzi na nowy (lepszy - czytelniejszy) paragraf. Mam już kilka ( w tym ten wzorcowy ze strony związku), ale wszystkie są praktycznie identyczne :huh

adres: osp-miedzylesie@o2.pl

Ale konkretnie jakie zapisy chcielibyście zmienić? Dotyczące wyboru władz, członkostwa w OSP, zakresu zadan i celów OSP, obowiązków funkcyjnych ??? Przede wszystkim jeżeli posiadacie sztandar to zapiszcie w statucie OSP posiada sztandar (a nie tak jak w 90% statutów żywcem przepisują że może posiadać)

Statut jest wewnętrzną sprawą każdej jednostki i nic nie musicie zmieniać tylko dlatego że we wzorcowym jest inaczej niż w Waszym. Np w mojej jednostce członkowie MDP nie mają prawa głosu i długo jeszcze nie będą mieli.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 30, 2011, 12:39:09 »
@gucio: gdybym miał dostęp do naszego to bym ci podesłał. mamy tam kilka ciekawostek, a liczy on około 10 stron :)
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 30, 2011, 12:55:29 »
U mnie w jednostce też szykujemy się do zmiany statutu i miałbym do Was prośbę - podeślijcie mi swoje statuty, może mi się jakiś nowy "pomysł" zrodzi na nowy (lepszy - czytelniejszy) paragraf. Mam już kilka ( w tym ten wzorcowy ze strony związku), ale wszystkie są praktycznie identyczne :huh
adres: osp-miedzylesie@o2.pl

Wujek google, pierwsze z brzegu:

http://www.osp-glozyny.org.pl/pdf/statut_OSPGlozyny.pdf

http://www.glomsk.osp.org.pl/statut_osp.html

http://www.osp-piasek.net/dzialy/statut.html

http://www.ospmodlnica.bho.pl/pliki/STATUT.pdf

http://ospslesin.pl/web.php/a,23

http://www.osp.piaski-wlkp.pl/readarticle.php?article_id=1

http://www.unikow.osp.org.pl/index.php/statut-osp.html

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 30, 2011, 13:01:03 »

Ale konkretnie jakie zapisy chcielibyście zmienić?

Te, które są niezgodne z aktualnym stanem polskiego prawa.

Np w mojej jednostce członkowie MDP nie mają prawa głosu i długo jeszcze nie będą mieli.

Art. 3, ust. 2 ustawy "Prawo o stowarzyszeniach" mówi:
Cytuj
Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.

..., także jeśli zabrania się tego takiej młodzieży, to wydaje mi się, że jest to łamanie prawa.

Cytuj
art 3., ust.3
Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.

Jest to więc jednoznaczne z tym, że mogą w walnym uczestniczyć.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 30, 2011, 13:08:27 »
a co innego napisał @daro

Cytuj
Na walnym mogą uczestniczyć, mogą należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach (statutach OSP), bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 30, 2011, 13:22:28 »
Daro wspomniał o prawie głosu MDP, więc domyślam się, że było to nawiązanie do moich poprzednich postów w tym temacie, w których pisałem o prawie głosu członka MDP w wieku od 16 do 18 lat, a takim członkom przysługuje prawo do możliwości udziału w głosowaniu i oddania głosu na swojego kandydata do władz OSP.

Małoletnim zaś przysługuje prawo do uczestnictwa w walnym zebraniu. Zapewniono to wszystkim członkom w naszym statucie oprócz MDP.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 30, 2011, 19:23:40 »
Daro wspomniał o prawie głosu MDP, więc domyślam się, że było to nawiązanie do moich poprzednich postów w tym temacie, w których pisałem o prawie głosu członka MDP w wieku od 16 do 18 lat, a takim członkom przysługuje prawo do możliwości udziału w głosowaniu i oddania głosu na swojego kandydata do władz OSP.

Małoletnim zaś przysługuje prawo do uczestnictwa w walnym zebraniu. Zapewniono to wszystkim członkom w naszym statucie oprócz MDP.

Proszę nie interpretować moich słów.
Małoletnim należy się prawo uczestnictwa i prawo głosu tylko i wyłącznie wtedy gdy określa to bezpośrednio statut. Ustawa Prawo o stowarzyszeniach zawiera ewidentnie sformułowanie "może" co oznacza że dana OSP może ustalić tę sprawę wg własnego widzimisię. Oznacza to że każdy statut w OSP nie zezwalający na udział i wybieranie przez MDP członków zarządu jest jak najbardziej zgodny z prawem.
No i jeszcze sprawa druga - zmiana statutu na najbliższym zebraniu walnym nie da prawa do głosowania przez MDP. Bo zmiany statutu najpierw będzie musiał zatwierdzić KRS. W innym przypadku będzie to bezprawie bo wybór władz nastapi o nie obowiązujący statut
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 30, 2011, 19:51:21 »
Dzięki za odpowiedź. Źle zrozumiałem ten zapis. To "może" jest tu faktycznie kluczowe. Pozdrawiam.

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 07, 2011, 02:35:58 »
Podpinam sie pod temat, czy nastepujacy zapis w statucie moze byc zmieniony z tego:

1.   Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik  sprawuje funkcję  wiceprezesa.

na Zarząd składa się z prezesa, naczelnika, skarbnika a także może wybrać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży,Naczelnik  sprawuje funkcję  wiceprezesa. czy coś w tym rodzaju :mellow:

Chodzi o to ze u nas jest mała jednostka i mało członków których nawet teraz ubyło, obecnie jest prezes-kronikarz, naczelnik (v-ce prezes) komisja rewizyjna, skarbnik, gospodarz ( v-ce prezes) i jeszcze jeden vice prezes.

W rzeczywistości osoby jak sekretarz, v-ce prezesi poza naczelnikiem nie istnieją i nic nie robią..to pionki na papierze... chciałbym ujednolicić wszystko by miało ręce i nogi i osoby które będą pracować tak jak to się należy.. prezes czy naczelnik nie potrzebują zastępców ( nigdy nie byli potrzebni) a nas samych jest raptem kilkanaście osób . Ma być po prostu prezes, naczelnik, gospodarz, kronikarz, skarbnik i ew sekretarz. Czy są jakieś wymogi ze muszą być dodatkowe osoby i czy ew funkcje można łączyć jak dotychczas gospodarza-wiceprezes i jak to wygląda z punktu prawa, ew sam podejdę do sadu i się dowiem

zapomniałem dodac ze w internecie znalazłem statut OSP KRZESK o tresci :

   1. Zarząd wybiera ze swego grona prezesa, naczelnika straży, sekretarza i skarbnika, a także może wybierać gospodarza, kronikarza i zastępcę naczelnika straży. Naczelnik straży sprawuje funkcję wiceprezesa.
   2. Zarząd może dokooptować do swego składu nowych członków na miejsce ustępujących w liczbie nie przekraczającej ⅓ ustalonego składu.

takie cos jest zgodne z prawem?bo tak to ma wyglądać u mnie
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2011, 02:45:23 wysłana przez Marcin1986 »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 07, 2011, 11:47:49 »
Twoja propozycja zmiany jest niewłaściwa > wskazujesz skład nie podając formy wybory. Bez problemu w dotychczasowym zapisie można przesunąć wiceprezesów do funkcyjnych wybieranych fakultatywnie.
Zapis statutu OSP Krzesk jak najbardziej zgodny z prawem.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 07, 2011, 12:49:14 »
Proponuje wstrzymać się z tymi zmianami i zaczekać aż się ta sprawa rozstrzygnie.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/621100.html
Proponuję poprzeć tą akcję. Dlaczego sugeruje wstrzymanie się ze zmianami w statucie? Bo jeżeli przejdzie ten projekt to każdego z nas czeka papierologia związana z nowymi statutami.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2011, 12:52:32 wysłana przez max[] »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 07, 2011, 12:54:08 »
Nie wiem za bardzo jak się ustosunkować do informacji od Max-a bo wybory i walne już 19 lutego się odbędzie, a zapis taki jak ma OSP KRZESK jest dla mnie i mojej OSP idealny i będę chciał coś takiego przegłosować na zebraniu

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 07, 2011, 13:00:49 »
Jeżeli jest to sprawa nagła i bardzo ważna dla was to oczywiście możecie dokonac tych zmian. Bo  zmiany "przymusowe" będą dopiero w 2012roku.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/620502.html

Problem MDP, senatorzy już wiedzą jak go rozwiązać
Cytuj
Proponowane przez grupę senatorów przepisy nie przewidują w ogóle możliwości członkostwa osób, które nie mają pełnej zdolności prawnej – a więc m.in. osób niepełnoletnich
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2011, 13:08:11 wysłana przez max[] »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 07, 2011, 13:09:46 »
ok dzieki..uspokoiłeś mnie..co MDP to mam mieszane uczucia ale w sumie moim zdaniem pełnoletniość to obowiązek by mieć coś do powiedzenia

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2011, 13:18:32 »
Naprawdę zapraszam do lektury tego rozporządzenia. Kolejne smaczki:

Każda OSP korzysta z dotacji z UG a więc będzie musiała:

a) opublikować do 30 czerwca każdego roku sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności – na wzorze sprawozdania jak dla fundacji
b) przyjmować corocznie i publikować plan finansowy – na podstawie którego stowarzyszenie prowadzi działalność. Ustawowe wprowadzenie obowiązku tworzenia planu finansowego jest nowością.

Do tego dojdzie prowadzenie BIP

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 07, 2011, 15:05:32 »
[...]Każda OSP korzysta z dotacji z UG[...]
No niekoniecznie OSP korzystają z dotacji - mają prawo, ale mogą być w inny sposób finansowane. W naszej gminie nie ma dotacji, UG pokrywa koszty po prostu płacąc za poszczególne faktury, wystawiane na UG a nie OSP.

Edit
Niemniej jednak, faktycznie nam to grozi - wszyscy realizujemy zadania publiczne i dysponujemy publicznym majątkiem, chociażby sprzętem. Jeśli to przejdzie, to ja wysiadam.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2011, 15:17:54 wysłana przez Tiger »

OSP 1978

  • Gość
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 11, 2011, 11:31:18 »
Pozwole sobie wrócic na chwilę do kwestii wyborów. niektórzy sa już po, niektórzy przed. Moja OSP należy do tych drugich. Chciałbym aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem i wytycznymi. Czy mógłby ktoś podsunąc punkt po punkcie jak mają wyglądac wybory? Byłbym wdzięczny. Szczególnie interesuje mnie działanie komisji skrutacyjnej, proponowanie kandydatów do zarządu i głosowania. Czy głosuje się na każdą funkcję osobno czy tylko nad całym składem zarządu. Prosze nie dziwic sie o takie pytania. nie mam doświadczenia - nie było mnie jeszcze w straży jak były wybory, wiec nie widziałem jak to wszystko przebiega. Pzodrawiam i dzieki za odpowiedzi.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2011, 12:30:11 wysłana przez grzela »

Offline OSP1978

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 105
Odp: Zmiany w statucie
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 11, 2011, 13:37:58 »
Dzięki Grzela. gdyby coś jeszcze wpadło komus do głowy to czekam na rozwój tematu.  :straz: