Autor Wątek: Ubezpieczenie OSP  (Przeczytany 3685 razy)

Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Ubezpieczenie OSP
« dnia: Styczeń 03, 2011, 11:24:23 »
Mam prośbę - podzielcie się proszę doświadczeniami dotyczącymi ubezpieczenia OSP, chodzi mi o ubezpieczenie NNW i OC strażaków-ratowników i ubezpieczenie OC jednostki.

Proszę nie odpowiadać o zasadności lub braku zasadności ubezpieczenia się przez jednostkę - TAK WIEM, że jest to obowiązek ustawowy gminy, jednak JESTEM ZAINTERESOWANY UBEZPIECZENIEM MOJEJ JEDNOSTKI NA WŁASNĄ RĘKĘ.

Liczę na odpowiedzi osób, które mają jakieś doświadczenia i mogą coś konkretnego polecić lub odradzić, choć bardziej liczę na to pierwsze :)
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Ubezpieczenie OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2011, 18:30:52 »
Dodatkowe NNW dla OSP to jak dobrze pamiętam 48 zł przy bezimiennym i 62 przy imiennym (trochę bezsensu, ale cóż) za rok w PZU. Przynajmniej tyle było rok temu. Jest to ubezpieczenie na kwotę 35.000 zł.

Co do OC to nam agent odradził to ubezpieczenie. Argumentował to tym, że zgodnie z Prawem Polskim szkoda wyrządzona nieumyślnie przez funkcjonariusza publicznego (a takim jest strażak OSP podczas wykonywania czynności i tylko na nieumyślne można wykupić ubezpieczenie)  obciąża Skarb Państwa. Tak więc drugie ubezpieczenie skutkować będzie tym, że poszkodowany może nie dostać odszkodowania bo PZU będzie zwalać na skarb, a skarb na PZU. Ot Polska. Jedyne OC nad jakim warto się zastanowić to dla kierowców. Jeśli stukną czyjeś auto sprawa prosta bo jest OC pojazdu, a jeśli rozwala auto strażackie które nie ma AC to po dłuższych wojnach może się okazać, że ktoś domaga się naprawy pojazdu pożarniczego na koszt kierowcy - sprawcy.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Ubezpieczenie OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 05, 2011, 22:25:36 »
To może ja też zapytam, bo nie do końca wiem - jakie ubezpieczenie ma obowiązek wykupić gmina/OSP?

Konkretnie chodzi mi o to jak rozwiązać przypadek kiedy strażak podczas akcji spowoduje wypadek kierując prywatnym samochodem (np. przejętym)?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 05, 2011, 22:29:24 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Ubezpieczenie OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2011, 02:37:32 »
Dodatkowe NNW dla OSP to jak dobrze pamiętam 48 zł przy bezimiennym i 62 przy imiennym (trochę bezsensu, ale cóż) za rok w PZU. Przynajmniej tyle było rok temu.
Jest jeszcze w ofercie ubezpieczenie bezimienne na obsadę samochodu??

Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Odp: Ubezpieczenie OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2011, 09:15:46 »
jak rozwiązać przypadek kiedy strażak podczas akcji spowoduje wypadek kierując prywatnym samochodem (np. przejętym)?
Nie rozumiem, co strażak podczas akcji robił w prywatnym samochodzie? Chodzi o dość teoretyczną  możliwość przejęcia czyjegoś samochodu do zastosowania podczas akcji ratowniczej? i spowodowanie nim wypadku?
Rozważając czysto teoretycznie, bo sytuacje przejęcia czyjegoś pojazdu to tylko na filmach amerykańskich widziałem, wydaje mi się, że odpowiedzialność ponosi podmiot, w imieniu którego strażak działał - czyli skarb państwa (albo gmina). Odrębny wątek to odpowiedzialność strażaka - tutaj konieczne jest zbadanie przyczyn wypadku i ustalenie winy - wtedy też sąd ustali zakres odpowiedzialności - między innymi dlatego warto mieć ubezpieczenie OC.
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Ubezpieczenie OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2011, 15:24:46 »
Nie rozumiem, co strażak podczas akcji robił w prywatnym samochodzie? Chodzi o dość teoretyczną  możliwość przejęcia czyjegoś samochodu do zastosowania podczas akcji ratowniczej? i spowodowanie nim wypadku?
Dokładnie tak. Zaciekawiło mnie to. Wbrew pozorom sytuacja, która może zdarza się raz na milion, ale... Może się zdarzyć. I to "z powikłaniami" jeśli dojdzie do kolizji pojazdów (roszczenie obu osób, które ponoszą w jej wyniku straty).

Ta odpowiedzialność gminy lub SP jest ujęta w art. 417 KC
Cytuj
Art. 417. 
§ 1. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
Cytuj
zasadą generalną jest, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez funkcjonariusza państwowego przy wykonywaniu powierzonej mu czynności

Choć mam wątpliwość co do stanu prawnego w związku z zapisem art. 421 KC, gdyż poniekąd może on sugerować, że odpowiedzialność w zakresie uszkodzenia/zniszczenia pojazdu nie jest określona w odrębnych przepisach
Cytuj
Przepisów art. 417, art. 417(1) i art. 417(2) nie stosuje się, jeżeli odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej jest uregulowana w przepisach szczególnych.

Gdy mowa o działaniach ratowniczych i uprawnieniach gdzie nie ma osób postronnych najlepiej patrzeć na art 25 i 26 Ustawy o ochronie przeciwpożarowej
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE