Autor Wątek: wolne za krew  (Przeczytany 24829 razy)

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #75 dnia: Lipiec 12, 2023, 06:10:40 »
Czyli jak mam 16/8 u góry i idę na chorobowe to mam za to godziny czy nie? To teraz jak zaplanuję sobie przez całe dwa tygodnie (czy tam 15 dni) 16/8 z rzędu i pójdę na chorobowe to mam za to zaliczone godziny. Siłą rzeczy, żeby w harmonogramie mieć nominał musi się pojawić poza tym okresem kilka pustych miejsc w harmonogramie no i wtedy już przychodzę do pracy. Teoretycznie w ciągu tych 15 dni miałem mieć urlop. Niestey musiałem iść na chorobowe. Urlop sobie zgrabnie przechodzi na inne okresy, a godzin z nominału ubyło i pozostałe dobijają nagdodziny.

Jeśli od początku lipca wygenerowałeś np. 48 nadgodzin (tzn. przyszedłeś dwa razy na służbę w czasie, gdy harmonogram przewidywał wolne) i dziś pójdziesz na zwolnienie lekarskie trwające do końca roku to zakończysz okres z 48 nadgodzinami.
Jeśli od początku lipca wygenerowałeś np. 48 nadgodzin (tzn. przyszedłeś dwa razy na służbę w czasie, gdy harmonogram przewidywał wolne) i od dziś do końca roku zaczniesz wybierać zaległy urlop to zakończysz okres z 48 nadgodzinami.
Jeśli od początku lipca wygenerowałeś np. 48 nadgodzin (tzn. przyszedłeś dwa razy na służbę w czasie, gdy harmonogram przewidywał wolne) i od dziś zostajesz wysłany na kurs podstawowy trwający do końca roku to zakończysz okres z 48 nadgodzinami.

Zwolnienie lekarskie, urlop czy szkolenie powodują, że czas służby rozliczany jest zgodnie z harmonogramem tzn. wypracowanych do czasu zwolnienia, urlopu czy szkolenia godzin nie ubywa, ani nie przybywa. Mogą ubyć tylko przed odbiór nadgodzin.
Jeśli np. mieliśmy w ciągu miesiąca przyjść ponadnormatywnie na służbę 3 razy czyli wypracować 72 nadgodziny, a zostaliśmy wysłani na miesięczne szkolenie lub dostaliśmy na miesiąc zwolnienie lekarskie to tych 72 nadgodzin nie zdobędziemy. Ale nie można powiedzieć, że nam wypracowane przez nas nadgodziny spadły.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #76 dnia: Lipiec 12, 2023, 06:18:13 »
To spojrzmy na to teraz całościowo. Co się wtedy dzieje w jednostce jak Ciebie nie ma? W jednej z komend w kujawsko - pomorskim mieli kiedyś zrobiony grafik całoroczny takich chorobowych. Z góry było wiadomo kiedy kto będzie na chorobowym i kiedy kto za niego przychodzi. Czy w skali komendy takie działanie które generuje godziny czy nie?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 12, 2023, 06:29:32 »
To spojrzmy na to teraz całościowo. Co się wtedy dzieje w jednostce jak Ciebie nie ma? W jednej z komend w kujawsko - pomorskim mieli kiedyś zrobiony grafik całoroczny takich chorobowych. Z góry było wiadomo kiedy kto będzie na chorobowym i kiedy kto za niego przychodzi. Czy w skali komendy takie działanie które generuje godziny czy nie?
Na potrzeby dyskusji można przyjąć, że jak ciebie nie ma JRG to tobie nadgodziny nie rosną, rosną temu który za ciebie przyjdzie natomiast chroni Ciebie przed odbiorem (czyli przed spadkiem). Takie działanie jak opisujesz to coś wręczane masakrycznie  głupie już pomijam, że ciężko planować na rok skoro grafik który to rozlicza jest półroczny.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 12, 2023, 06:37:49 »
Tam zarówno harmonogramy roczne jak i miesięczne robią/robili (nie mam pojęcia jak jest teraz) dowódcy zmian. Czy takie działanie w przypadku 1-2 osób praktycznie ciągle na L4/opiece generuje nadgodziny w skali komendy czy nie? Czy zarobkowe oddawanie krwi generuje nadgodziny w skali komendy czy nie?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 12, 2023, 06:58:26 »
Tam zarówno harmonogramy roczne jak i miesięczne robią/robili (nie mam pojęcia jak jest teraz) dowódcy zmian. Czy takie działanie w przypadku 1-2 osób praktycznie ciągle na L4/opiece generuje nadgodziny w skali komendy czy nie? Czy zarobkowe oddawanie krwi generuje nadgodziny w skali komendy czy nie?
Roczny to jest tylko plan urlopów (w przypadku czasu pracy). Każda usprawiedliwiona nieobecność może/musi generować nadgodziny.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.455
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 12, 2023, 07:34:08 »
Co ciekawsze nieusprawiedliwiona też 😀

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 12, 2023, 08:09:17 »
Czy takie działanie w przypadku 1-2 osób praktycznie ciągle na L4/opiece generuje nadgodziny w skali komendy czy nie?

Tak jak napisał @Eqinox, ktoś za chorego musi na służbę przyjść, więc w skali komendy godziny generuje.

Czy zarobkowe oddawanie krwi generuje nadgodziny w skali komendy czy nie?

Godziny tylko i wyłącznie generuje przyjście na służbę w czasie, gdy harmonogram przewidział wolne. Wtedy się zarabia.
Jeśli ktoś idzie oddać krew w dniu, kiedy miał przewidzianą w harmonogramie półrocznym służbę i odbiór godzin w grafiku miesięcznym, to zamiast 24 godzin odbioru ma nieobecność usprawiedliwioną. Czy wtedy się zarabia? Nie, wtedy po prostu się "nie traci".

Gdy mam 20zł, plan obejrzeć fajny film i idę do kina, a na miejscu okazuje się, że jest promocja i wpuszczają na seans za darmo, to czy na tym zarobiłem? Nie, co prawda plan spełniłem, ale dalej mam to samo 20zł.
Jeśli mam 24 nadgodziny, plan na wolny np. piątek (poprzez odbiór godzin) i idę oddać krew, to czy na tym zarobiłem? Nie, co prawda zamierzony plan o wolnym dniu spełniłem, ale dalej mam 24 nadgodziny  :szalony:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2023, 08:36:28 wysłana przez Feuerwehrmann »
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 12, 2023, 08:13:45 »
Czyli nie przychodząc do służby i mając +24 za to faktycznie nie jest zarabianie. Ciekawy punkt widzenia.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #83 dnia: Lipiec 12, 2023, 08:35:08 »
Czyli nie przychodząc do służby i mając +24 za to faktycznie nie jest zarabianie. Ciekawy punkt widzenia.

Zrozum, że Ty nie masz za to nieprzyjście +24, bo +24 to miałeś za przyjście w dzień wolny. Ty za to nieprzyjście nie masz -24. Przeczytaj to, co dopisałem po fakcie do poprzedniej wiadomości.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #84 dnia: Lipiec 12, 2023, 09:40:00 »
Dla mnie to jest proste. Jesteś na służbie NIE, masz za to godziny TAK. U mnie na placach jednej ręki można policzyć osoby, które oddają krew nie patrząc na harmonogram. Każdy w tym temacie ma swoje zdanie. Wiem, że Twojego nie zmienię, Ty mojego też nie. Na tym można zakończyć. Chociaż jak słucham ile to brakuje kasy na wypłatę nadgodzin (czy to jest uzasadniony płacz to nie wiem) to od razu widzę te opieki i L4 podczas "zaplanowanych" w harmonogramie półrocznym urlopów.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 12, 2023, 10:06:53 »
Dla mnie to jest proste. Jesteś na służbie NIE, masz za to godziny TAK. U mnie na placach jednej ręki można policzyć osoby, które oddają krew nie patrząc na harmonogram. Każdy w tym temacie ma swoje zdanie. Wiem, że Twojego nie zmienię, Ty mojego też nie. Na tym można zakończyć. Chociaż jak słucham ile to brakuje kasy na wypłatę nadgodzin (czy to jest uzasadniony płacz to nie wiem) to od razu widzę te opieki i L4 podczas "zaplanowanych" w harmonogramie półrocznym urlopów.

Ogólnie rzecz biorąc to się zgadzamy - i dla Ciebie i dla mnie w szklance jest połowa wody  :straz: Dla mnie ktoś nalał pół do pustej, dla Ciebie ktoś odlał pół z pełnej ;)
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 12, 2023, 12:49:32 »
Nie my stworzyliśmy ten system rozliczania godzin który pozwala dymać strażaków. Nie dziwię się więc też, że jak ktoś zostanie raz czy drugi tak wydymany to potem nie ma skrupułów w wykorzystywaniu furtek jakie ten system tworzy.
Prawda jest taka, że przepisy te stworzył rząd. 2 dni wolnego przedłużone po pandemii również. Więc był świadomy konsekwencji.
Z drugiej strony MZ zarabia na krwi i to niemałe pieniądze:
https://pulsmedycyny.pl/setki-milionow-tyle-mz-zarabia-na-krwi-od-honorowych-dawcow-1179907
Może jakby przepis przewidywał, że za wolne krwiodawców pieniądze pracodawcom oddaje rząd wg średniej stawki rocznej pracownika, to i lamentu by było mniej?
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 12, 2023, 16:15:19 »
Dla mnie to jest proste. Jesteś na służbie NIE, masz za to godziny TAK. U mnie na placach jednej ręki można policzyć osoby, które oddają krew nie patrząc na harmonogram. Każdy w tym temacie ma swoje zdanie. Wiem, że Twojego nie zmienię, Ty mojego też nie. Na tym można zakończyć. Chociaż jak słucham ile to brakuje kasy na wypłatę nadgodzin (czy to jest uzasadniony płacz to nie wiem) to od razu widzę te opieki i L4 podczas "zaplanowanych" w harmonogramie półrocznym urlopów.
Zdajesz sobie sprawę czy to będzie krew czy opieka czy zwykłe L4 i urlop na odstrzał dzików to nic nie zmienia i tak będzie to tak samo bo problemem nie jest przyczyna nieobecności  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #88 dnia: Lipiec 12, 2023, 17:23:49 »
Oczywiście, że przyczyna nie ma znaczenia.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.929
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #89 dnia: Lipiec 12, 2023, 21:20:15 »
Dla mnie to jest proste. Jesteś na służbie NIE, masz za to godziny TAK. U mnie na placach jednej ręki można policzyć osoby, które oddają krew nie patrząc na harmonogram. Każdy w tym temacie ma swoje zdanie. Wiem, że Twojego nie zmienię, Ty mojego też nie. Na tym można zakończyć. Chociaż jak słucham ile to brakuje kasy na wypłatę nadgodzin (czy to jest uzasadniony płacz to nie wiem) to od razu widzę te opieki i L4 podczas "zaplanowanych" w harmonogramie półrocznym urlopów.
Zdajesz sobie sprawę czy to będzie krew czy opieka czy zwykłe L4 i urlop na odstrzał dzików to nic nie zmienia i tak będzie to tak samo bo problemem nie jest przyczyna nieobecności  :wacko:
Z tym odstrzałem dzików to uważaj...już niejednemu się odbiło czkawką.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #90 dnia: Lipiec 12, 2023, 21:34:15 »
Takie samo uprawnienie jak opieka nad dzieckiem czy wolne za krew.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #91 dnia: Lipiec 13, 2023, 10:27:20 »
Wiadomo jakie jest minumim godzin na półrocze i wiadomo jakie jest maksimum. Tego można by się trzymać. Nikt nie może mieć mniej niż minimum i więcej niż maksimum. Teraz idąc w odpowiednim momencie na L4 czy opiekę nad dzieckiem generujesz godziny. W moim wojewodztwie do tego jest przykaz z kadr, żeby urlopy planować w harmonogramie półrocznym, czyli 16/8 przez cały czas trwania urlopu. Nie wiem dlaczego, ale jest sporo strażaków, którym wtedy akurat zdarzają się najgorsze rzeczy w roku i zamiast urlopu maja to co napisałem wyżej. Urlop przechodzi dalej a godziny się zgadzają. Patologią jest, że 2 osoby jadące z tej samej zmiany na to samo szkolenie do WOSz mogą mieć skrajnie różne godziny za to naliczone, ale  to jest zdecydowana mniejszość w stosunku do kombinacji aplejskich jakie strażacy (zgodnie z prawem) robią w drugą stronę.
W niektórych województwach na szczęście harmonogram jest losowany przez system. Tego o czym piszesz nie da się nazwać inaczej jak kurestwem i ani trochę się nie dziwię, że jak jakiś Fred chce wydymać chłopaków to potem oni go dymają idąc na L4

A jak inaczej rozpisywać i planować urlop jak nie tak jak napisał in_Flames na 16/8 w harmonogramie półrocznym? pytam bez ironii bo nie wiem jaki tutaj jest sposób dymania strażaków przez przełożonych? i cp do harmonogramu losowanego przez system, to półroczny generuje SECS a później jest to i tak ręcznie robione żeby pasowało pod zaplanowane urlopy na dany rok
Harmonogram półroczny zostawia się taki jaki wylosował SECS, a urlopy wprowadza dopiero w grafikach. Ręczna edycja harmonogramu ze względu na urlopy to trochę tak, jakby 8-godzinnemu ustalić dni pracujące w sobotę i niedzielę w czasie gdy ma zaplanowany urlop.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.455
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #92 dnia: Lipiec 13, 2023, 10:38:24 »
Całkowicie błędne porównanie. 8h w PSP to podstawowy system czasu pracy a nie równoważny.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #93 dnia: Lipiec 13, 2023, 10:56:00 »
Nie wszędzie funkcjonuje SECS. Po raz kolejny powiem, że jesteśmy jedną instytucją a każdy robi jak chce. System rozliczeniowy i zasady powinien być jednakowy i przyjść odgórnie razem z interpretacją.

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #94 dnia: Lipiec 13, 2023, 11:17:04 »
Wiadomo jakie jest minumim godzin na półrocze i wiadomo jakie jest maksimum. Tego można by się trzymać. Nikt nie może mieć mniej niż minimum i więcej niż maksimum. Teraz idąc w odpowiednim momencie na L4 czy opiekę nad dzieckiem generujesz godziny. W moim wojewodztwie do tego jest przykaz z kadr, żeby urlopy planować w harmonogramie półrocznym, czyli 16/8 przez cały czas trwania urlopu. Nie wiem dlaczego, ale jest sporo strażaków, którym wtedy akurat zdarzają się najgorsze rzeczy w roku i zamiast urlopu maja to co napisałem wyżej. Urlop przechodzi dalej a godziny się zgadzają. Patologią jest, że 2 osoby jadące z tej samej zmiany na to samo szkolenie do WOSz mogą mieć skrajnie różne godziny za to naliczone, ale  to jest zdecydowana mniejszość w stosunku do kombinacji aplejskich jakie strażacy (zgodnie z prawem) robią w drugą stronę.
W niektórych województwach na szczęście harmonogram jest losowany przez system. Tego o czym piszesz nie da się nazwać inaczej jak kurestwem i ani trochę się nie dziwię, że jak jakiś Fred chce wydymać chłopaków to potem oni go dymają idąc na L4

A jak inaczej rozpisywać i planować urlop jak nie tak jak napisał in_Flames na 16/8 w harmonogramie półrocznym? pytam bez ironii bo nie wiem jaki tutaj jest sposób dymania strażaków przez przełożonych? i cp do harmonogramu losowanego przez system, to półroczny generuje SECS a później jest to i tak ręcznie robione żeby pasowało pod zaplanowane urlopy na dany rok
Harmonogram półroczny zostawia się taki jaki wylosował SECS, a urlopy wprowadza dopiero w grafikach. Ręczna edycja harmonogramu ze względu na urlopy to trochę tak, jakby 8-godzinnemu ustalić dni pracujące w sobotę i niedzielę w czasie gdy ma zaplanowany urlop.
Akurat hatmonogram dobrze dostosować do zaplanowanych urlopów.
Przykład 1:
Strażak na służbie 17 września idzie na wesele i zaplanował urlop na jedną służbę w rocznym planie. I teraz jak w półrocznym ma 16/8 to pisze urlop i spokojnie się bawi, jak ma czas wolny i dcę będącego pewną częścią ciała to mu t wbije służbę ponadnormatywną i chłop musi kombinować.
Przykład 2: długi urlop 5 służb, pierwsza i czwarta wolne wg harmonogramu półrocznego. O ile z czwartą problemu nie będzie bo złapie ją ciągłość urlopu o tyle z pierwszą może być sytuacja jak w przykładzie 1. A wczasy wykupione 😉
Oczywiście jednostki są różne, u mnie da się dogadać na etapie tworzenia harmonogramu i wszelkiej maści wesela załatwić czasem wolnym ziast urlopem, wszystko kwestia dogadania i zdrowej współpracy. Ale uważam że dostosowanie półrocznego pod urlopy jest jednak korzystne bo spokojniejsze dla strażaka

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #95 dnia: Lipiec 13, 2023, 11:38:17 »
Wiadomo jakie jest minumim godzin na półrocze i wiadomo jakie jest maksimum. Tego można by się trzymać. Nikt nie może mieć mniej niż minimum i więcej niż maksimum. Teraz idąc w odpowiednim momencie na L4 czy opiekę nad dzieckiem generujesz godziny. W moim wojewodztwie do tego jest przykaz z kadr, żeby urlopy planować w harmonogramie półrocznym, czyli 16/8 przez cały czas trwania urlopu. Nie wiem dlaczego, ale jest sporo strażaków, którym wtedy akurat zdarzają się najgorsze rzeczy w roku i zamiast urlopu maja to co napisałem wyżej. Urlop przechodzi dalej a godziny się zgadzają. Patologią jest, że 2 osoby jadące z tej samej zmiany na to samo szkolenie do WOSz mogą mieć skrajnie różne godziny za to naliczone, ale  to jest zdecydowana mniejszość w stosunku do kombinacji aplejskich jakie strażacy (zgodnie z prawem) robią w drugą stronę.
W niektórych województwach na szczęście harmonogram jest losowany przez system. Tego o czym piszesz nie da się nazwać inaczej jak kurestwem i ani trochę się nie dziwię, że jak jakiś Fred chce wydymać chłopaków to potem oni go dymają idąc na L4

A jak inaczej rozpisywać i planować urlop jak nie tak jak napisał in_Flames na 16/8 w harmonogramie półrocznym? pytam bez ironii bo nie wiem jaki tutaj jest sposób dymania strażaków przez przełożonych? i cp do harmonogramu losowanego przez system, to półroczny generuje SECS a później jest to i tak ręcznie robione żeby pasowało pod zaplanowane urlopy na dany rok
Harmonogram półroczny zostawia się taki jaki wylosował SECS, a urlopy wprowadza dopiero w grafikach. Ręczna edycja harmonogramu ze względu na urlopy to trochę tak, jakby 8-godzinnemu ustalić dni pracujące w sobotę i niedzielę w czasie gdy ma zaplanowany urlop.

Większej bzdury to ja dawno nie słyszałem, z czego wynika to że harmonogram zostawia się taki jak wylosuje SECS?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.455
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 13, 2023, 11:42:22 »
Z fantazji piszącego, i zapominaniu o istnieniu ustaw i rozporządzeń.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 13, 2023, 13:29:50 »
Większej bzdury to ja dawno nie słyszałem, z czego wynika to że harmonogram zostawia się taki jak wylosuje SECS?

A w jaki sposób można go zmienić? Program chyba nie daje takiej możliwości?
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 904
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #98 dnia: Lipiec 13, 2023, 15:33:16 »
Daje. Tylko ten wylosowany trzeba pozmieniać przed zatwierdzeniem harmonogramu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2023, 20:07:50 wysłana przez Mroovka »
Si vis pacem, para bellum

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #99 dnia: Lipiec 13, 2023, 19:17:30 »
Większej bzdury to ja dawno nie słyszałem, z czego wynika to że harmonogram zostawia się taki jak wylosuje SECS?

A w jaki sposób można go zmienić? Program chyba nie daje takiej możliwości?

Program daje taką możliwość i co więcej u nas jest wręcz polecenie ze harmonogram ma być dostosowany do planu urlopów i po wygenerowaniu zmieniamy to, a jak jest gotowe to wtedy kadry zatwierdzają gotowy harmonogram półroczny.