Autor Wątek: wolne za krew  (Przeczytany 24604 razy)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 05, 2023, 23:56:23 »
Bo oddziały z CK nie latają po mieście i nie wyłapują przechodniów aby pobrać im krew lub osocze a skoro tak to ciężko podciągnąć to pod siłę wyższą lub nie dające się przewidzieć zdarzenie. Donacje planujesz i masz wiedzę o tym kiedy zamierzasz do niej przystąpić.
Uprzedzając dalsze pytanie , tak są na to odpowiednie przepisy.
Pozdrawiam.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #51 dnia: Lipiec 06, 2023, 06:37:23 »
Odświeżam. Czy są województwa, komendy, przełożeni, którzy za wszelką cenę próbują zakłócić oddawanie krwi i wybierania wszystkiego co z tym oddawaniem jest związane?

Dołożę do tego pytania - dlaczego honorowe oddawanie krwi w PSP już dawno przestało być honorowe, stało się sposobem do zaoszczędzenia ilości wypracowanych nadgodzin i jest przeliczane na kasę?
:wall:  Zbierz 100tys. podpisów i złóż inicjatywę ustawodawczą o zmianach  honorowego dawcy (opisz tam swoje uwagi i zastrzeżenia). Domniemam, że w sytuacji potrzeby krwi lub jej składników,  nigdy nie wyrazisz zgody na korzystanie gdyby zaistniała taka potrzeba , no chyba że będzie to krew oddana wg Twojego kryterium oceny honorowego dawcy.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #52 dnia: Lipiec 06, 2023, 08:03:49 »
Panowie - przepisy są jakie są, jeśli strażak ma wolne w miesięcznym a w półrocznym tego dnia jest służba - nie ma podstaw żeby nie zaliczyć mu tych godzin. Dziwnym trafem kierownictwu nie przeszkadza, kiedy korzystają z tych samych przepisów na swoją korzyść i wysyłają strażaka na szkolenia itp. za które nie zaliczą mu godzin, "bo nie miał służby w półrocznym".

A co do pytania samego w sobie - tak, znam takie przypadki - słyszałem na własne uszy o "handlowaniu krwią i godzinami". Znam też komendy, gdzie zaradny 01 wypłacał ekwiwalent za ponadnormatywny czas służby, ale odjęte były godziny "powstałe za krew" - i te były do odbioru.

Offline dzilu96

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 879
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #53 dnia: Lipiec 06, 2023, 08:28:19 »
Odświeżam. Czy są województwa, komendy, przełożeni, którzy za wszelką cenę próbują zakłócić oddawanie krwi i wybierania wszystkiego co z tym oddawaniem jest związane?

Dołożę do tego pytania - dlaczego honorowe oddawanie krwi w PSP już dawno przestało być honorowe, stało się sposobem do zaoszczędzenia ilości wypracowanych nadgodzin i jest przeliczane na kasę?

Cóż, jeśli MZ zarabia miliony na sprzedaży krwi i osocza to trudno mówić o "honorowym" oddawaniu już u podstaw.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #54 dnia: Lipiec 06, 2023, 08:43:00 »
A co do pytania samego w sobie - tak, znam takie przypadki - słyszałem na własne uszy o "handlowaniu krwią i godzinami". Znam też komendy, gdzie zaradny 01 wypłacał ekwiwalent za ponadnormatywny czas służby, ale odjęte były godziny "powstałe za krew" - i te były do odbioru.

O, i to jest rozsądne rozwiązanie!   ^_^
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 306
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #55 dnia: Lipiec 07, 2023, 01:40:05 »
Panowie - przepisy są jakie są, jeśli strażak ma wolne w miesięcznym a w półrocznym tego dnia jest służba - nie ma podstaw żeby nie zaliczyć mu tych godzin. Dziwnym trafem kierownictwu nie przeszkadza, kiedy korzystają z tych samych przepisów na swoją korzyść i wysyłają strażaka na szkolenia itp. za które nie zaliczą mu godzin, "bo nie miał służby w półrocznym".

A co do pytania samego w sobie - tak, znam takie przypadki - słyszałem na własne uszy o "handlowaniu krwią i godzinami". Znam też komendy, gdzie zaradny 01 wypłacał ekwiwalent za ponadnormatywny czas służby, ale odjęte były godziny "powstałe za krew" - i te były do odbioru.

Przelewanie z pustego w próżnię. Jeśli dostaje ktoś ekstra wolne za krew to w jego miejsce musi przyjść ktoś z wolnego. Reasumując po prostu chłopaki muszą się dogadac

Offline kufus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #56 dnia: Lipiec 07, 2023, 20:19:57 »
Nie jest problemem oddanie krwi wtedy, kiedy masz służbę.
Problem jest kiedy robisz to specjalnie, permanentnie i stale, czasem nawet zamieniając się na służby i w ten wolny dzień zaliczając donację.
Takie działanie to działanie na szkodę PSP zarówno wizerunkowo jak i finansowo.
Oddaję bardzo długo krew ale nie zdarzyło mi się wziąć za to wolnego. A jak ktoś chce zarobić na HDK to proszę : http://dawcomwdarze.pl
Do tego zasłużeni mają bez kolejki do lekarzy i część leków za darmo lub w dużych zniżkach.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 07, 2023, 22:18:26 »
Nie jest problemem oddanie krwi wtedy, kiedy masz służbę.
Problem jest kiedy robisz to specjalnie, permanentnie i stale, czasem nawet zamieniając się na służby i w ten wolny dzień zaliczając donację.
Takie działanie to działanie na szkodę PSP zarówno wizerunkowo jak i finansowo.
Oddaję bardzo długo krew ale nie zdarzyło mi się wziąć za to wolnego. A jak ktoś chce zarobić na HDK to proszę : http://dawcomwdarze.pl
Do tego zasłużeni mają bez kolejki do lekarzy i część leków za darmo lub w dużych zniżkach.

Działanie na szkodę PSP?? Ludzie, skąd wy się bierzecie?? Większych idiotyzmow niż w tym poście nie czytałem dawno. Jednak opłaca się wchodzić na to forum. U nas wszyscy planują krew wtedy kiedy wolna służba pokrywa się że służba w półrocznym. Nikt nie robi z tego tytułu problemów bo nie ma podstawy prawnej żeby takie robić. Przyjemne z pożytecznym. Nikt nie widzi problemu ze CK zarabiają niemałe pieniądze na tym. A jak ktoś ma z tym jakiś problem, to zapraszam do ustawodawcy.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #58 dnia: Lipiec 07, 2023, 23:03:47 »
Tak z czystej ciekawości: na ile zgodny z prawem jest wzór takiego "wniosku", który dotyczyć ma m.in. (a może przede wszystkich) donacji krwi? Czy przypadkiem zwolnienie z tytułu oddania krwi nie wynika z ustaw/rozporządzeń i nie ma charakteru bezwzględnego? Informowanie pracodawcy - może i jest to w jakimś stopniu zasadne. Ale gdzie tu podstawa do nie udzielenia pracownikowi zgody na donację, co bądź co bądź, należy go jego sfery prywatnej?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 07, 2023, 23:06:29 »
Tak z czystej ciekawości: na ile zgodny z prawem jest wzór takiego "wniosku", który dotyczyć ma m.in. (a może przede wszystkich) donacji krwi? Czy przypadkiem zwolnienie z tytułu oddania krwi nie wynika z ustaw/rozporządzeń i nie ma charakteru bezwzględnego? Informowanie pracodawcy - może i jest to w jakimś stopniu zasadne. Ale gdzie tu podstawa do nie udzielenia pracownikowi zgody na donację, co bądź co bądź, należy go jego sfery prywatnej?
Brak podstawy prawnej wniosek warty mniej niż popcorn w kinie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Straszak23

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #60 dnia: Lipiec 07, 2023, 23:14:00 »
Komedianci co raz to większą fantazję mają  :rofl:

Oddanie krwi na pb, mając w miesięcznym WS a w półrocznym służbę jest korzystniejsze obu stronom. Równie dobrze ten sam strażak mógłby to zrobić mając w miesięcznym służbę, wtedy rodziłoby to problem szukania na szybko człowieka na zastępstwo...

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 306
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #61 dnia: Lipiec 08, 2023, 09:38:16 »
Komedianci co raz to większą fantazję mają  :rofl:

Oddanie krwi na pb, mając w miesięcznym WS a w półrocznym służbę jest korzystniejsze obu stronom. Równie dobrze ten sam strażak mógłby to zrobić mając w miesięcznym służbę, wtedy rodziłoby to problem szukania na szybko człowieka na zastępstwo...

Dodam od siebie, że jak wyjeżdżasz na szkolenie i masz 0 godzin za wyjazd, wręcz nadgodziny ci spadaja to jest ok.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #62 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:18:37 »
Komedianci co raz to większą fantazję mają  :rofl:

Oddanie krwi na pb, mając w miesięcznym WS a w półrocznym służbę jest korzystniejsze obu stronom. Równie dobrze ten sam strażak mógłby to zrobić mając w miesięcznym służbę, wtedy rodziłoby to problem szukania na szybko człowieka na zastępstwo...

Dodam od siebie, że jak wyjeżdżasz na szkolenie i masz 0 godzin za wyjazd, wręcz nadgodziny ci spadaja to jest ok.
Tyle lat to funkcjonuje i nikt nie zrobił nic, zeby tą patologię zmienić. Widocznie komuś zależy, żeby tak pozostało.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #63 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:22:32 »
Tyle lat to funkcjonuje i nikt nie zrobił nic, zeby tą patologię zmienić. Widocznie komuś zależy, żeby tak pozostało.
Jest projekt rozporządzenia o czasie służby który ma to zmienić wiem bo go widziałem  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #64 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:25:57 »
Tyle lat to funkcjonuje i nikt nie zrobił nic, zeby tą patologię zmienić. Widocznie komuś zależy, żeby tak pozostało.
Jest projekt rozporządzenia o czasie służby który ma to zmienić wiem bo go widziałem  :wacko:
Cieszy mnie to bardzo. Jeszcze tylko zlikwidować harmonogramy półroczne i już w ogóle będzie zajebiście.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.365
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #65 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:28:48 »
Cieszy mnie to bardzo. Jeszcze tylko zlikwidować harmonogramy półroczne i już w ogóle będzie zajebiście.
Nie wiem czy to wykonalne a skutki likwidacji mogą być trudne do oszacowania system nie jest doskonały ale jest w zasadzie docierany od początku płacenia za nadgodziny więc 13 lat i kolejne problemy są usuwane a jak byśmy zaczęli od nowa tworzyć system rozliczania czasu służby to by mogło być różnie. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #66 dnia: Lipiec 08, 2023, 12:36:14 »
Wiadomo jakie jest minumim godzin na półrocze i wiadomo jakie jest maksimum. Tego można by się trzymać. Nikt nie może mieć mniej niż minimum i więcej niż maksimum. Teraz idąc w odpowiednim momencie na L4 czy opiekę nad dzieckiem generujesz godziny. W moim wojewodztwie do tego jest przykaz z kadr, żeby urlopy planować w harmonogramie półrocznym, czyli 16/8 przez cały czas trwania urlopu. Nie wiem dlaczego, ale jest sporo strażaków, którym wtedy akurat zdarzają się najgorsze rzeczy w roku i zamiast urlopu maja to co napisałem wyżej. Urlop przechodzi dalej a godziny się zgadzają. Patologią jest, że 2 osoby jadące z tej samej zmiany na to samo szkolenie do WOSz mogą mieć skrajnie różne godziny za to naliczone, ale  to jest zdecydowana mniejszość w stosunku do kombinacji aplejskich jakie strażacy (zgodnie z prawem) robią w drugą stronę.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #67 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:03:34 »
Bo plan urlopów jest roczny a harmonogram półroczny.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:09:15 »
i co w związku z tym?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2023, 13:16:49 wysłana przez in_flames »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 08, 2023, 13:24:56 »
Ale to już wszystko, taka sytuacja w połączeniu z odpowiednimi regulacjami prawnymi rodzi określone konsekwencje.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2023, 13:43:36 wysłana przez pb11 »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 11, 2023, 20:32:08 »
Wiadomo jakie jest minumim godzin na półrocze i wiadomo jakie jest maksimum. Tego można by się trzymać. Nikt nie może mieć mniej niż minimum i więcej niż maksimum. Teraz idąc w odpowiednim momencie na L4 czy opiekę nad dzieckiem generujesz godziny. W moim wojewodztwie do tego jest przykaz z kadr, żeby urlopy planować w harmonogramie półrocznym, czyli 16/8 przez cały czas trwania urlopu. Nie wiem dlaczego, ale jest sporo strażaków, którym wtedy akurat zdarzają się najgorsze rzeczy w roku i zamiast urlopu maja to co napisałem wyżej. Urlop przechodzi dalej a godziny się zgadzają. Patologią jest, że 2 osoby jadące z tej samej zmiany na to samo szkolenie do WOSz mogą mieć skrajnie różne godziny za to naliczone, ale  to jest zdecydowana mniejszość w stosunku do kombinacji aplejskich jakie strażacy (zgodnie z prawem) robią w drugą stronę.
W niektórych województwach na szczęście harmonogram jest losowany przez system. Tego o czym piszesz nie da się nazwać inaczej jak kurestwem i ani trochę się nie dziwię, że jak jakiś Fred chce wydymać chłopaków to potem oni go dymają idąc na L4

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 11, 2023, 21:16:19 »
Wiadomo jakie jest minumim godzin na półrocze i wiadomo jakie jest maksimum. Tego można by się trzymać. Nikt nie może mieć mniej niż minimum i więcej niż maksimum. Teraz idąc w odpowiednim momencie na L4 czy opiekę nad dzieckiem generujesz godziny. W moim wojewodztwie do tego jest przykaz z kadr, żeby urlopy planować w harmonogramie półrocznym, czyli 16/8 przez cały czas trwania urlopu. Nie wiem dlaczego, ale jest sporo strażaków, którym wtedy akurat zdarzają się najgorsze rzeczy w roku i zamiast urlopu maja to co napisałem wyżej. Urlop przechodzi dalej a godziny się zgadzają. Patologią jest, że 2 osoby jadące z tej samej zmiany na to samo szkolenie do WOSz mogą mieć skrajnie różne godziny za to naliczone, ale  to jest zdecydowana mniejszość w stosunku do kombinacji aplejskich jakie strażacy (zgodnie z prawem) robią w drugą stronę.
W niektórych województwach na szczęście harmonogram jest losowany przez system. Tego o czym piszesz nie da się nazwać inaczej jak kurestwem i ani trochę się nie dziwię, że jak jakiś Fred chce wydymać chłopaków to potem oni go dymają idąc na L4

A jak inaczej rozpisywać i planować urlop jak nie tak jak napisał in_Flames na 16/8 w harmonogramie półrocznym? pytam bez ironii bo nie wiem jaki tutaj jest sposób dymania strażaków przez przełożonych? i cp do harmonogramu losowanego przez system, to półroczny generuje SECS a później jest to i tak ręcznie robione żeby pasowało pod zaplanowane urlopy na dany rok

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 11, 2023, 22:16:30 »
Teraz idąc w odpowiednim momencie na L4 czy opiekę nad dzieckiem generujesz godziny.

Godziny generuje się tylko przychodząc na służbę w czasie, kiedy harmonogram przewidywał wolne.

Dodam od siebie, że jak wyjeżdżasz na szkolenie i masz 0 godzin za wyjazd, wręcz nadgodziny ci spadaja to jest ok.

Nadgodziny "spadają" tylko przez odbiór.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 344
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 11, 2023, 22:23:23 »


Teraz idąc w odpowiednim momencie na L4 czy opiekę nad dzieckiem generujesz godziny.

Godziny generuje się tylko przychodząc na służbę w czasie, kiedy harmonogram przewidywał wolne.

Czyli jak mam 16/8 u góry i idę na chorobowe to mam za to godziny czy nie? To teraz jak zaplanuję sobie przez całe dwa tygodnie (czy tam 15 dni) 16/8 z rzędu i pójdę na chorobowe to mam za to zaliczone godziny. Siłą rzeczy, żeby w harmonogramie mieć nominał musi się pojawić poza tym okresem kilka pustych miejsc w harmonogramie no i wtedy już przychodzę do pracy. Teoretycznie w ciągu tych 15 dni miałem mieć urlop. Niestey musiałem iść na chorobowe. Urlop sobie zgrabnie przechodzi na inne okresy, a godzin z nominału ubyło i pozostałe dobijają nagdodziny.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 11, 2023, 22:32:20 »
Kiedyś, kiedyś myślałem że temat rozliczania godzin służby się wyczerpie, ale jednak nie.