Autor Wątek: wolne za krew  (Przeczytany 24339 razy)

Offline dodo2304

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
wolne za krew
« dnia: Grudzień 21, 2010, 19:25:37 »
witam, i mam pytanie jak są naliczane oddawane dni wolne za honorowe  oddawanie krwi, czy jest jakiś przepis mówiący o takim zjawisku.

Offline masiun1975

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2010, 19:34:00 »
dobre pytanie,człowiek tyle czasu oddaje...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2010, 19:50:52 »
witam, i mam pytanie jak są naliczane oddawane dni wolne za honorowe  oddawanie krwi, czy jest jakiś przepis mówiący o takim zjawisku.

Cytuj
§ 12. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 15 maja 1996 r.
w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
(Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r.)

http://www.abc.com.pl/serwis/du/1996/0281.htm

Offline dodo2304

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2010, 20:02:13 »
u nas jest tak, że zbieram zaświadczenia o ilości dni kiedy oddawałem krew i dowódca przyznaje dzień urlopu lub dwa, na logikę to nie pasuje jak mówi to rozporządzenie.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2010, 20:14:59 »
u nas jest tak, że zbieram zaświadczenia o ilości dni kiedy oddawałem krew i dowódca przyznaje dzień urlopu lub dwa, na logikę to nie pasuje jak mówi to rozporządzenie.

Może twoi przełożeni nie znają przepisów prawnych?!

Jeżeli Ustawa o PSP nie reguluje kwestii zwolnienia z pracy w ramach oddawania krwi, a tak jest, to:

Cytuj
Art. 72a.
1. W sprawach dotyczących udzielania zwolnień od zajęć służbowych oraz sposobu usprawiedliwiania nieobecności w służbie w zakresie nieuregulowanym niniejszą ustawą, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 298/2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy,

Kodeks Pracy:

Cytuj
Art. 298/2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej określi, w drodze rozporządzenia, sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz zakres przysługujących pracownikom zwolnień od pracy, a także przypadki, w których za czas nieobecności lub zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

A cyt. rozporządzenie zamieściłem w powyższym swoim poście.

Z drugiej strony logicznym wydaje się, że nikt ci nie da wolnej służby za jedno poddanie krwi.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2010, 20:31:45 wysłana przez grzela »

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2010, 20:37:10 »
Na zaświadczeniu które otrzymujesz z centrum kriodawstwa jest zapis mówiący iż zwolnienie należy Ci się na konkretny dzień czyli do północy np.21.12 ale po naszemu od północy kuż masz 8 godzin nieobecności.U mnie ustalono iż za dwa oddania krwi dają dwa dni urlopu - służba 16 + 8 ( też w plecy ).Ale można iść w inną stronę oczywiści dogadując sprawę dwukierunkowo.Otóż najpierw służbowo dogadać iż donosimy zwolnienei konkretnie na dzisiejszą służbę oczywiście powiadamiając szefostwo o tym iż idziemy oddać krew a w centrum rozmawiając z szefostwem już grupowo wcześniej ustalając że jako funkcjonariusze służymy dwudobowo - wystawiają nam zwolnienie na dziś i jutro.I tu zyskujemy bo za jedno oddanie mamy wplne na dzień służby i po służbie.Gorzej jest jak nie zakwalifikujemy się na oddanie krwi - wracamy na służbe albo musowo otzrymujemy niechcianą W10.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 21, 2010, 22:57:33 »
A ja po to mam czas wolny po nocy (48h), żeby wtedy iść oddać krew. I robię tak od 20 lat. Ułatwiam życie sobie i przełożonym.

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2010, 23:41:33 »
to może ja też się "podczepię"  :fiuu:
Kwestię zwolnień od pracy osób, które oddają krew regulują przepisy rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r.Przepisy te regulują  sposób usprawiedliwienia nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
& 2 mówi o tym, że należy  poinformować pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w firmie.
Natomiast & 12 w/w rozporządzenia wskazuje, że  obowiązkiem pracodawcy jest zwolnienie od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas:
-oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi,
-niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie ma możliwości, aby mogły być one być wykonane w czasie wolnym od pracy.
Bardzo istotnym elementem jest posiadanie dokumentu stanowiącego usprawiedliwienie nieobecności w pracy w dniu oddania krwi lub poddania się niezbędnym badaniom jest zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa.

Jako, że forum jest do "rozmawiania"/ polemizowania/ kształtowania i podnoszenia kwalifikacji- co się wiąże z nabywaniem wiedzy, postawię twierdzenie.
Twierdzę, że oddając krew z zachowaniem cytowanej ustawy zależy się wolne od służby, czyli PEŁNA służba.
Jeżeli ktoś uważa inaczej to chętnie podyskutujemy (jako forum)  :fiuu:- a jak

PS.
Oczywiście abstrahując od celowości tej grupy osób uprzywilejowanych jakimi są krwiodawcy. Zdaję sobie sprawę, że dochodzi czasem do patologi w stylu "zapiłem wczoraj, a dzisiaj zamiast pójść na służbę pójdę oddać krew i wszystko
"GIT". Jako znający temat (jestem krwiodawcą) czasami wieczorem czuję, że MUSZĘ jutro oddać krew (czas).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2010, 23:49:37 wysłana przez jogurtOLO »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 21, 2010, 23:52:07 »
Wg mojej interpretacji jeśli krew oddaje się w dzień pełnienia służby to w dniu tym przysługuje zwolnienie. W innym przypadku nie ma żadnej opcji dodatkowego wolnego. Pomijając oczywiście urlop dodatkowy, który może być udzielony niejako nagrodowo, wg uznania komendanta.
Natomiast co do pierwszej sytuacji to jak dla mnie takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Wykręcanie się ze służby (a przez to np. wkopywanie kogoś kto jest na Ws czy dyżurze domowym) nie ma nic wspólnego z HONOROWYM krwiodawstwem.

Cytuj
Zdaję sobie sprawę, że dochodzi czasem do patologi w stylu "zapiłem wczoraj, a dzisiaj zamiast pójść na służbę pójdę oddać krew i wszystko "GIT".
To już jest szokujące, krew z zawartością alkoholu jest nieprzydatna

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 21, 2010, 23:58:00 »
Nawet w przypadku, gdy po wstępnych badaniach okaże się, że stan osoby oddającej krew  nie pozwala na oddanie krwi, stacja krwiodawca powinna wystawić stosowny dokument potwierdzający czas w niej spędzony. Pomijając fakt, że wstępne badania nie wykazują %%%%% to tylko i wyłącznie świadomość osoby oddającej wskazuje na HONOROWE oddawanie krwi.


Rafał to co opisujesz jest zapisane w ustawie   :rolleyes:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2010, 01:08:07 wysłana przez jogurtOLO »

Offline mg1-84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2010, 17:43:21 »
U mnie w komendzie  czy są oddawane godziny za oddawanie krwi decyzje podejmuje kadrowa i interpretuje to tak że jeżeli oddaje sie krew poza służbą to nie przysługuje wolne a jeżeli w służbie to sie ma wtedy 12h wolnego w ten dzień, bądź jak sie przyniesie jakieś dodatkowe zaświadczenie z bazy krwiodawstwa od jakiegoś lekarza które stwierdza że sie jest zwolniony na 24h to dopiero wtedy dają ci te 24h

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 29, 2010, 12:05:16 »
mg1-84 co komenda to i inna kadrowa i inna interpretacja. U mnie wygląda tak- 1. biurowy- w dniu gdy oddaje krew ma wolne + jeden dzień za oddanie krwi
2. podział- w dniu oddania krwi- wolne do godz. 24 (zazwyczaj kolejne 8 godzin doliczają z nadliczbowych godzin lub też z tytułu 1 dnia za oddanie krwi- 8 godzin- przeważnie z tego drugiego tytułu).
Nie spotkałem się aby po oddaniu krwi wystawiono zwolnienie na dwa dni- raczej nie byłoby honorowane - zresztą u mnie w krwiodastwie nie ma lekarza aby takie zwolnienie wystawiał. Ja jeśli bym nie tracił to proponowałbym pójcie po oddaniu krwi do lekarza rodzinnego i bez problemu otrzymamy zwolnienie informując że się żle czujemy po oddaniu krwi.
Oczywiście u nas komendant nie toleruje aby wcześniej nie poinformować o chęci oddania krwi.
Podsumowując co komenda to inne traktowanie- zresztą nie tylko w takim temacie

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2019, 08:51:31 »
Po długiej przerwie wracam do tematu. Pytam jak u Was rozliczane jest przypadek oddania krwi w dniu, kiedy w grafiku półrocznym było 16, 8 ale tak naprawdę w liście obecności było ws. Wg mnie jeśli oddałem w dniu kiedy było 16 to to 16 mam. U mnie chcą mi robić 8 godzin. W niektórych komenda h nic bo i tak niby miał mieć wolne, ale wg mnie do rozliczeń służb liczy się grafik i na dole trzeba wpisać nieob. Uspraw. Kwestia ile godzin?

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2019, 09:07:05 »
U mnie jest tak że przy sporządzaniu listy na kolejny miesiąc jeśli chcesz oddać krew wpisują Ck I jak masz w harmonogramie 16/8 to na 16 masz zwolnienie 100 procent płatne.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 20, 2019, 07:39:10 »
Po długiej przerwie wracam do tematu. Pytam jak u Was rozliczane jest przypadek oddania krwi w dniu, kiedy w grafiku półrocznym było 16, 8 ale tak naprawdę w liście obecności było ws. Wg mnie jeśli oddałem w dniu kiedy było 16 to to 16 mam. U mnie chcą mi robić 8 godzin. W niektórych komenda h nic bo i tak niby miał mieć wolne, ale wg mnie do rozliczeń służb liczy się grafik i na dole trzeba wpisać nieob. Uspraw. Kwestia ile godzin?
Jeszcze raz, rozliczanie godzin, odbywa się wg. harmonogramu, rozlicznego w okresie 6 -miesięcznym.
Jeżeli w harmonogramie masz WS - nie naliczy on tobie godzin! nawet jak weźmiesz URLOP!
Musisz w danym dniu(urlop,oddanie krwi) mieć zapis 16-8 (czytaj -służbę).
Nie wiem na jakiej  podstawie i jak chcą Ci zrobić 8h ?   
Owszem,jest taka możliwość, ale to wieloma sprawami.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 20, 2019, 19:09:49 »
Napisałem, że wg harmonogramu służba. W liście obecności nie przychodzisz w danym dniu.

Offline johndeer988

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 19, 2019, 13:26:57 »
Podbijam temat tylko w kwestii oddania krwi na wolnym, nie wchodząc w temat oddawania krwi w dzień, kiedy rzeczywiście na służbę należy iść. Nie padła jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Reasumując: oczywistym jest, że jeżeli oddajemy krew w dni, gdzie w grafikach mamy pustkę, to nie dzieje się nic. Jeżeli w grafiku półrocznym widnieje 16/8, ale w rzeczywistości wg rozkazu dziennego nie idzie się na służbę, bo ma się WS, to oddanie krwi w dzień, gdzie ma się 16 daje 16 nadgodzin korzyści, tak?

Offline bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 19, 2019, 13:46:25 »
Może nie tyle, że masz nadgodziny, tylko po prostu nie jesteś stratny 16h bo masz je pokryte w ewidencji symbolem Ck.

Offline johndeer988

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2019, 16:06:15 »
Dokładnie też w ten sposób to rozumiem i próbuję to u mnie przepchnąć :) Co komenda to inne zasady, więc potrzebuję solidniejszego dowodu niż screen z forum. Czy wiecie może z jakiej podstawy prawnej to wynika albo macie może jakieś odgórne pismo wewnętrzne, które mówi, że tak właśnie należy taki przypadek rozliczać?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 19, 2019, 22:38:33 »
Wolne na czas oznaczony przez stację krwidastwa, dostajesz zaświadczenie o donacji i stacja wskazuje na ile czasu zwalnia cię to od pracy.
Kiedyś kolega otrzymał wpis o dwóch dniach wolnych gdyż bardzo źle sie czuł po donacji i obecny lekarz tak zalecił.

Co do przepisu to:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60 poz. 281 z późn. zm.).

Offline jancio_wodnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 20, 2019, 00:23:06 »
Szkoda że w każdej komendzie ten temat jest interprtowany wg widzimisię komendanta (kadrowej). Często ze szkodą dla strażaka...
jestem krwiodawcą 36 lat... troche różnych komendantów i kadrowych "przeszedłem"...
Dawno temu było tak, że minister zdrowia dawał 1 dzień w dniu oddawania krwi...(nie było wtedy harmonogramów półrocznych i miesięcznych).  Jeśli zdarzyło się (akcja), że oddawanie krwi to zaliczało się całą służbę  jako zwolnienie - mimo, że zwolnienie z punktu krwiodawstwa dotyczyło w sumie konkretnego dnia (a nie służby). Można było oddać 4 razy w roku (co 3 miesiące - wtedy nie było oddawania osocza). Dodatkowo wg przepisu ministra spraw wewnętrzych jeśli w roku oddawało się więcej razy niż raz przysługiwał od drugiego razu dodatkowy dzień wolny od ministra msw ale nie wiecej niż 6 dni w roku (trochę to było nieprecyzyjne bo można było oddac przeciez tylko 4 razy). Jeśli zatem ktoś oddał 4 razy w roku miał 4 dni wolne od ministra zdrowia (w dniu oddawania krwi) + 3 dni od minista msw.
Obecnie w mojej komendzie jest tak, że oddanie krwi w danym dniu to wolne (16h dla PB, i 8h dla codziennych). za poprzedniego komendanta nie wolno bylo oddawać w dniu służby, obecnie można pod warunkiem że temat ustali sie z d-cą zmiany. Jeśli oddani krwi "wypada" w dzień "wolny wg harmonogramu półrocznego" to liczone musi być tak jak nieobecnośc usprawiedliwiona w slużbie z powodu choroby" czyli - miał wolne i był na chorobowym (oddawał krew) - nie ma nic, ale jeśli w półrocznym miał służbę to "system" zalicza mu te 16h, że "był w słuzbie". Nie muszę chyba dodawać, ze ludzie kombinują i nie wiem czy to czyste oddawanie honorowo..... w sumie za to nie ma się kasy......

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 20, 2019, 15:42:24 »
Wszystko ok. Ale jak mają się do tego wszelkie akcje organizowane przez KG , KW itp. Chcą jakiegoś współzawodnictwa ale żeby ujednolicić zasady wolnego cisza.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 20, 2019, 17:44:23 »
I to jest pomysł i zadanie związków, uzyskać interpretacje KG w tej sprawie. W mojej KP przyniesienie papieru o oddaniu krwi w dniu służby wg harmonogramu a realnie wolnym skutkuje niczym. Wręcz poszło straszonko aby tak nie robić, bo będzie mniej miło. Możesz iść w dniu służby realnej ale to znowu koledzy się nie ucieszą. Co kraj to obyczaj. Ale oczywiście w rocznym zestawieniu się podaję ile to KP oddała krwi.

Offline jancio_wodnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 21, 2019, 10:08:38 »
Wszystko ok. Ale jak mają się do tego wszelkie akcje organizowane przez KG , KW itp. Chcą jakiegoś współzawodnictwa ale żeby ujednolicić zasady wolnego cisza.
pełna aprobata dla ustalenia zasad w tym zakresie przez KG - komendant (KW,KM,KP ) miałby związane ręce bo temat byłby odgórnie ustalony i nikt by się nie wychylił, z korzyścią dla strażaków,
 i dla potrzebujących.  :klol:

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: wolne za krew
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 21, 2019, 14:23:51 »
I to jest pomysł i zadanie związków, uzyskać interpretacje KG w tej sprawie. W mojej KP przyniesienie papieru o oddaniu krwi w dniu służby wg harmonogramu a realnie wolnym skutkuje niczym. Wręcz poszło straszonko aby tak nie robić, bo będzie mniej miło. Możesz iść w dniu służby realnej ale to znowu koledzy się nie ucieszą. Co kraj to obyczaj. Ale oczywiście w rocznym zestawieniu się podaję ile to KP oddała krwi.
A dlaczego jeśli masz w harmonogramie 16/8 niczym nie skutkuje. Na tej służbie jeśli zaplanujesz sobie oddanie krwi dowódca wstawia Ci na podstawie dokumentu z RCKiK zamiast W / Ck czyli 100 % płatny dzień jako zwolnienie lekarskie, natomiast 8 odpisuje Ci się z harmonogramu miesięcznego. Zrób tak że przy planowaniu na kolejny miesiąc wolnych służb wpisać w liście obecności Ck i tyle.