Autor Wątek: Manewry, szkolenia wewnątrz jednostki osp  (Przeczytany 7925 razy)

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Manewry, szkolenia wewnątrz jednostki osp
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 06, 2011, 17:30:36 »
Oczywiście, że błędy są i jak najbardziej są na miejscu!!! Jak już wcześniej pisałem to były ćwiczenia. Nie robię ćwiczeń inscenizowanych, gdzie każdy strażak ma powiedziane wcześniej co ma robić bo to nie ma sensu. W przypadku tych ćwiczeń strażacy wiedzą tylko, że w danym dniu będzie alarm i wyjeżdżają tak samo jak do akcji czyli nie wiedzą dokąd pojadą, nie wiedzą czego mogą się spodziewać itp. Wyjaśniłem wcześniej, że błędy są i zdaje sobie z nich sprawę. Zostały one zauważone i skomentowane po ćwiczeniach, już na spokojnie przy kawie :straz: Kolega, który zaczął wątek prosił o jakieś pomysły na ćwiczenia. Starałem się mu pomóc i pokazać obrazowo jak mogą ćwiczenia wyglądać.  To tyle w kwestii wyjaśnienia.

W związku z tym, że bardzo lubię polemizować z takimi "znającymi" się na rzeczy strażakami, więc proszę kolegę firefighter83 o wstawienie jakiegoś filmiku z Waszych ćwiczeń, aby pokazać wszystkim, jak przeprowadzić ćwiczenia aby nie doprowadzić do tragedii. :szalony: W przypadku braku odzewu na tą prośbę, proszę moderatora o usunięcie wcześniejszego postu w/w firefighter83

Co się tak irytujesz. Nie kwestionuję w jaki sposób zostały przeprowadzone ćwiczenia a także założeń, które zostały zrealizowane. Bardzo dobrze, że jest osoba, która chce je przeprowadzić i przeanalizować.Główny wytyk przeze mnie to BHP. To właśnie za braki w BHP często obrywa się ochotnikom. Jeśli chodzi o filmik to nie licz na to, że prześlę jakikolwiek aby Ciebie zadowolić. W naszej OSP są przeprowadzane ćwiczenia a na nich różne założenia. Nikt z nas nie widzi potrzeby aby dokumentować je filmikami.

« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2011, 18:14:29 wysłana przez firefighter83 »
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Manewry, szkolenia wewnątrz jednostki osp
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 06, 2011, 18:14:07 »
Tak jak w temacie, szukam informacji na te tematy, czy można takie coś zrobić?, oczywiście z wykorzystaniem sprzętu.

Moja jednostka nie jest w systemie, więc trudno o jakieś manewry :gwiazdki:

Jeśli możesz to napisz może jaki sprzęt posiadacie a z całą pewnością uzyskasz dużo wartościowych odpowiedzi.

np.
jeśli macie hydraulikę i stary wrak auta to uwalnianie poszkodowanego przez odciąganie kolumny kierownicy, cięcie pedałów bo noga może być zakleszczona
jeśli macie PSP R1 to do przećwiczenia wszystkie procedury
działania ratownicze- jeśli macie drabinę to ewakuacja osób np z 1 piętra
działania gaśnicze to np pożar garażu który jest w sąsiedztwie domu, aby przeprowadzić obronę i natarcie czy też podawanie prądu wody z drabiny
może macie poduszki to można przetrenować podnoszenie czegokolwiek
 
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Manewry, szkolenia wewnątrz jednostki osp
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 06, 2011, 19:09:27 »
Więcej pomysłów na użycie danego sprzętu jest w moim (tak bardzo nie zgodnym z BHP) filmiku niż w Twoich kilku marnych pomysłach. Wracając do filmiku, to nie wyobrażam sobie teraz zrobić ćwiczen bez uwiecznienia ich na kamerze a to dlatego, że nic tak bardzo nie przemawia do strażaka, jak pokazanie go w konkretnej sytuacji na ekranie w towarzystwie kolegów i przeanalizowanie jego błędu. Po ćwiczeniach bez użycia kamery, zwracasz uwagę takiemu strażakowi, że nie miał hełmu a on na to wiem... i po rozmowie. Wydaje mi się kolego firefighter83 , że właśnie Ty jesteś młody i nie masz tak naprawdę pojęcia o organizowaniu ćwiczeń. Co do irytowania się to powiem Ci, że nie tyle że się irytuje co mam uczulenie na znawców wszystkich tematów. :szalony:

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Manewry, szkolenia wewnątrz jednostki osp
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 15, 2011, 20:19:55 »
Z ostatnich ćwiczeń. Nie wiem czy wzorcowo wykonane. Poniżej przedstawiłem krótkie założenie i punktowane etapy wykonania ćwiczenia. Proszę tylko nie sugerować się kolejnością ponieważ niektóry podpunkty były wykonywane jednocześnie.

Założenie
Kierujący samochodem osobowym uderzył w drzewo.  Poszkodowany przytomny. 


Punktowane etapy zadania
Wyjazd meldunek
Dojazd na miejsce + meldunek
Rozpoznanie sytuacji + meldunek
Zabezpieczenie miejsca zdarzenia
Podanie piany na wyciek paliwa lub zastosowanie sorbentu
Odłączenie akumulatora
Przewód minusowy
Założenie kołnierza
Podanie tlenu
Ewakuacja przy wykorzystaniu hydrauliki
Zabezpieczenie termiczne
Zabezpieczenie psychologiczne
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson