Autor Wątek: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków  (Przeczytany 15613 razy)

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Witam ! Oto cytat ze zmian do w/w rozporzadzenia :
" Par.13.pkt.3 Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu , w ........... . Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin . "
Co to kuźwa jest ???? Mamy mieć 3 dyżury w miesiącu ? Bo jasne dla mnie jest , że skrzętnie ten zapis zostanie wykorzystany . Do tej pory było rozgraniczenie na " dziennych " i "zmianowych" . Czy to ewidentne pogłębianie animozji między biurowymi a podziałowymi ? Im ograniczyli a nam dodali !!!
 Następna sprawa , to zapis w ustawie o możliwości zwiększenia limitu godz. do przepracowania do 48 tygodniowo . Jak to się ma do wezwania z dyżuru domowego w momencie gdy te 48 godz. już jest wypracowane ? Mam wtedy powiedzieć , że nowy limit będę miał w następnym tygodniu ? Druga - może bardziej istotna sprawa : skąd wezmą strażaków do zwiększenia stanów osobowych , skoro każdemu wypadają tylko dwie służby w tygodniu . Może ja jestem ograniczony ale nie pojmuję co nam szykują . Czyżby to znowu miał być jakiś gniot , który będzie interpretowany w zależności od doraźnych potrzeb naszych przełożonych ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2010, 17:11:13 wysłana przez 112 »

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2010, 19:48:27 »
dla mnie w ogóle 'dyzur domowy " to coś bez sensu. bo jakim prawem mam pracować 24/48 i jeszcze dużury dla tych którzy mają do jrg do pół godz dojazdu. a żeby było śmiesznie za friko ,bo nie zapisano na jakich warunkach to ma sie stać.

ooo

  • Gość
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2010, 16:32:32 »
Witam ! Oto cytat ze zmian do w/w rozporzadzenia :
" Par.13.pkt.3 Strażak może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu , w ........... . Czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin . "
Co to kuźwa jest ???? Mamy mieć 3 dyżury w miesiącu ? Bo jasne dla mnie jest , że skrzętnie ten zapis zostanie wykorzystany . Do tej pory było rozgraniczenie na " dziennych " i "zmianowych" . Czy to ewidentne pogłębianie animozji między biurowymi a podziałowymi ? Im ograniczyli a nam dodali !!!
 Następna sprawa , to zapis w ustawie o możliwości zwiększenia limitu godz. do przepracowania do 48 tygodniowo . Jak to się ma do wezwania z dyżuru domowego w momencie gdy te 48 godz. już jest wypracowane ? Mam wtedy powiedzieć , że nowy limit będę miał w następnym tygodniu ? Druga - może bardziej istotna sprawa : skąd wezmą strażaków do zwiększenia stanów osobowych , skoro każdemu wypadają tylko dwie służby w tygodniu . Może ja jestem ograniczony ale nie pojmuję co nam szykują . Czyżby to znowu miał być jakiś gniot , który będzie interpretowany w zależności od doraźnych potrzeb naszych przełożonych ?

Idąc twoim tokiem rozumowania to ja domagam się: pn - pracuję 8h, wtorek - siedzę 8h, środa - śpię 8h. W końcu 8 godzin pracy, 8 czuwania i 8 wypoczynku. Jak chcesz być "sprawiedliwy" to do końca a nie w jedną stronę. A co powiesz, na ciąganie biura do wzmocnienia pb. Jak ja idę na urlop to dlaczego z pb nikt nie przyjdzie robić, a po urlopie muszę nadrabiać robotę? Najlepiej by było gdyby całkiem zlikwidować komendy, zostawić sam podział, bo strażacy będą mieli odwieczny problem pb-biuro. A nie lepiej gdyby każdy robił  swoje?

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 04, 2010, 18:23:38 »
Witam !
Cytuj
Idąc twoim tokiem rozumowania to ja domagam się: pn - pracuję 8h, wtorek - siedzę 8h, środa - śpię 8h. W końcu 8 godzin pracy, 8 czuwania i 8 wypoczynku. Jak chcesz być "sprawiedliwy" to do końca a nie w jedną stronę. A co powiesz, na ciąganie biura do wzmocnienia pb. Jak ja idę na urlop to dlaczego z pb nikt nie przyjdzie robić, a po urlopie muszę nadrabiać robotę? Najlepiej by było gdyby całkiem zlikwidować komendy, zostawić sam podział, bo strażacy będą mieli odwieczny problem pb-biuro. A nie lepiej gdyby każdy robił  swoje?
PROSZĘ CIĘ - SAM WYKASUJ SWÓJ POST .

Offline Marcin-32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2010, 18:29:24 »
Następny, Któremu jesteśmy potrzebni do usługiwania w prywatnym folwarku!
Umiemy żyć jasno, z honorem i dumnie,
Ożywiać marzenia i spełniać swe sny.
Więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie
Rycerze Florianie to my!

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2010, 18:45:13 »
Witam ! Szczerze mówiąc , to założyłem ten wątek , żeby zwrócić uwagę na pewne istotne zmiany , które jak mniemam , nie są jeszcze nieodwracalne . Nie wiem czy ten projekt był już opiniowany przez ZZ i strone służbową - tzn. naszych przełożonych . Wydaje mi się , że na tą drugą wymienioną przeze mnie instytucję nie ma co liczyć . Zostają ZZ - ale , czy zwiększenie ilości DD , nie jest wynegocjowaną ceną za płacenie za nadgodziny ? A może to tylko niefrasobliwość - jeżeli mogę być tak naiwny ?

Offline rekin

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2010, 19:00:07 »
Witam !
Cytuj
Idąc twoim tokiem rozumowania to ja domagam się: pn - pracuję 8h, wtorek - siedzę 8h, środa - śpię 8h. W końcu 8 godzin pracy, 8 czuwania i 8 wypoczynku. Jak chcesz być "sprawiedliwy" to do końca a nie w jedną stronę. A co powiesz, na ciąganie biura do wzmocnienia pb. Jak ja idę na urlop to dlaczego z pb nikt nie przyjdzie robić, a po urlopie muszę nadrabiać robotę? Najlepiej by było gdyby całkiem zlikwidować komendy, zostawić sam podział, bo strażacy będą mieli odwieczny problem pb-biuro. A nie lepiej gdyby każdy robił  swoje?


Nie no!! rzadko zabieram głos na forum, ale jak widzę takie wpisy to mnie krew zalewa!! Proponowałbym Tobie następnym razem przed wysłaniem wiadomości przeczytać ją sobie parę razy i się zastanowić!!

Offline Marcin-32

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2010, 19:12:39 »
To jakiś Troll

po pierwsze łamiesz regulamin
po drugie Panowie dajcie spokój znowu z wywoływaniem wojny biuro-PB. Ja odczytuję ironię w poście @ooo a wy to bierzecie dosłownie
pozdro
mario
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2010, 21:08:13 wysłana przez mario »
Umiemy żyć jasno, z honorem i dumnie,
Ożywiać marzenia i spełniać swe sny.
Więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie
Rycerze Florianie to my!

Offline krissol

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2010, 17:28:18 »
witam, a co z SK? czy nadal będziemy pracować w poronionym systemie 12/24, 12/48? niech sobie komendanci popracują w tym systemie. uważam, że SK jako część systemu powinno pracować jak PB. pozdrawiam

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2010, 17:40:34 »
Witam ! Z tego co pamiętam , nie mam teraz projektu przed sobą , to 24/48 dla wszystkich . Pozdrawiam .

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 05, 2010, 19:20:16 »
A czy zwróciliście uwagę na fakt, że do naszych rąk (przynajmniej moich) projekt trafił w czwartek a na poniedziałek ma już być opina do KW PSP (ale całościowa z całej KP PSP). To ja się pytam, czy ktoś sobie jaja po raz kolejny z nas robi???

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2010, 19:25:39 »
Jakiś chory pomysł z tymi dyżurami :wall:. To już nie będziemi mieli wolnych służb tylko dyżury. Ja to bym wogóle wybudował mieszkania dla strażaków na JRG i po co mają wracać do domu-odrazu będą pod ręką  :szalony:.
Co do wojny PB-biuro-to była, jest i będzie dopóki ludzie z biura nie będą traktować strażaka z PB jak murzyna tylko równego sobie kolegę. Tak na marginesie zapytam ile biurowcy maja nadgodzin? Bo chyba nie tyle samo co PB.

Gość1234

  • Gość
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 10, 2010, 18:16:57 »
Witam, a co powiecie na to?, znam komendy gdzie dyżurny SK po swoich 12h pełni służbę oficera dyspozycyjnego :o co Wy na to? Pozdrawiam.
P.S. Jak to się ma do przepisów?

Offline krissol

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2010, 23:25:21 »
szkoda, że jest nas tak mało (SK) w stosunku do PB. może wtedy z nami też by się ktoś liczył przy ustalaniu systemów pracy, a tak wszyscy mają nas gdzieś :rruletka:

gość998

  • Gość
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 23, 2010, 11:07:00 »
A wiecie może gdzie można znaleźć ten projekt rozporządzenia??? Bo jakoś u nas ni widu ni słychu o tym, a WSKR chce dodatkowo grafiki na MSK/PSK na całe pierwsze półrocze 2011. A po co robić grafiki w systemie 12/24/12/48 skoro miałoby wejść 24/48 dla wszystkich? Czyżby to miał być pic na wodę czy może nic nie wiedzą tam?

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 02, 2011, 10:34:03 »
No tak nowy rok, a tu nic nie wiadomo jak potoczyły się losy tego projektu. W części komend np.dyżury domowe planują już wg. projektu, a w innych wg. obowiązującego -chyba? jeszcze rozporządzenia .Od kilku dni śledzę strony internetowe ,na których coś powinno się w tej materii ukazać.I nic nie znajduje .
Mam pytanie drodzy koledzy do was : czy projekt który trafił do central związkowych na konsultacje, został podpisany przez ministra i wszedł w życie z dniem:01.01.2011r.?
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline maniek777

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 02, 2011, 13:52:08 »
niech ktoś uzasadni funkcję dyżurów i dlaczego taka bzdura jest wpisana w ustawe

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2011, 10:18:43 »
Projekt o którym mówiecie o ile dobrze go czytam, to wersja do wewnętrznych uzgodnień w ramach PSP.
Na pewno nie jest to wersja ostateczna - braki redakcyjne i naruszenia zasad techniki legislacyjnej (RCL to wywali).
Inna sprawa to konstytucyjność części zapisów (brak delagacji ustawowej lub nierówne traktowanie strażaków)
Co do rozwiązań szczególowych - jak będzie cały projekt zobaczymy. Na razie jest mnóstwo niejasności,ale poczekamy na oficjalny projekt.
Co do pojawiającego się pytania - 12 godzinne słuzby sa jak najbardziej możliwe par 2 ust 3 i 4.
BArdziej martwi mnie brak zapisu ile godzin trwa dyżur domowy - wiecie jakie pole do popisu to daje.
 :cooo:

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 04, 2011, 11:08:40 »
Witam!
Kto będzie decydował o czasie służby  danej komendy? KW na terenie danego województwa czy każdy KM/KP na swoim terenie? Kiedy to rozporządzenie będzie podpisane? Na jakim jest etapie? Za tydzień za miesiąc?
Pozdrawiam

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 04, 2011, 13:44:28 »
Na pewno ponad miesiąc -tyle maja ZZ na konsultacje a nic nie wiem o ich rozpoczęciu.
Teoretycznie o czasie służby w komendzie decydował i decyduje komendant danej jednostki organizacyjnej. A o stanach minimalnych KP w uzgodnieniu z KW,a KW całe województwo z KG.
W praktyce jak widzisz na forum -  decyduje o tym KG PSP, na podstawie "analizy" (takiej troszkę słabej metodologicznie),ale co ja tam wiem  :szalony: i to jest podstawa do ustalenia stanów w każdym powiecie przez KP w uzgodnieniu z KW i KG.
Wiem jak to wygląda - odwrócono do góry nogami sens rozporzadzenia - wychodzi na to że KG PSP wie lepiej niż komendant powiatowy czego trzeba w powiecie.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 04, 2011, 18:39:49 »
Cytuj
wychodzi na to że KG PSP wie lepiej niż komendant powiatowy czego trzeba w powiecie.

Przecież to chyba nic nowego w naszym chorym kraju i jeszcze bardziej chorej instytucji, jaką jest PSP...

Offline Bania

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 04, 2011, 19:52:54 »
Furgot, chory to chyba ty jesteś, PSP może i nie jest firmą idealną ale mając porównanie z innymi zakładami to mnie boli jak ktoś wypisuje takie brednie, nie pasuje droga wolna.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 06, 2011, 23:42:57 »
Bania nie irytuj się Ty mówisz o podziale
Furgot o części "kadry kierowniczej".
Przecież nie ma chyab osoby,która powie, że strażak przy akcji się op.... lub nie pomoże. Wiadomo nie zawsze wszytko idzie jak byś chciał, ale poświęcenia, zaangazowania nie brakuje nigdy.

Czym innym natomiast jest zabieganie o "karierę", polityczne układy lub medialny poklask. Ale tego przecież nie potrzebuje strażak mianowany (chyba że chce byc strazakiem powołanym  :rofl:
Ale pocieszę Was również będąc powołanym strażakiem można byc czlowiekiem - jesli bylo sie nim wczesniej  :rofl: i nie trzeba uciekac się do malych, tanich chwytów. Zresztą sam miałem szansę służyc kilka razy pod takimi komendantami, którzy nawet osoby im nieprzyjazne szanowali.
Się rozgadałem  :rofl:
Ale podsumowując komendanci (wszytkich szczebli) musza przestrzegac prawa, czy im sie to podoba czy nie (rzadzacy tez)

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 07, 2011, 08:13:12 »
...  komendanci (wszytkich szczebli) musza przestrzegac prawa, czy im sie to podoba czy nie (rzadzacy tez)
Swojego czasu usłyszałem od jednego z komendantów wojewódzkich:
"za złamanie ustawy nie prędko mnie ktoś rozliczy, ale jak nie wykonam polecenia z góry jutro mogę już nie być komendantem"
 - i życie pokazało że miał rację.  :rofl: :rofl: :rofl:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Rozporządzenie MSWiA w spr. pełnienia służby przez strażaków
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 07, 2011, 13:14:28 »
piotr998 powioedz mi tylko czy ten komendant był na tyle krótkowzroczny lub nieswiadomy, że nie wiedział, że za niektóre rodzaje odpowiedzialności traci sie uprawnienia emerytalne a nawet emeryturę?  :rofl: :rofl: :rofl: