Autor Wątek: Strażacki "Transformer" uwolni ze śniegu - czyli Strażacy wyręczają drogowców  (Przeczytany 24924 razy)

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Bardzo zgrabnie poszło Ci zmienienie tematu dyskusji z SCPiach, na odwieczny i zawsze wzbudzajacy emocje konflikt interesów  miedzy podziałem a biurem .... Skoro jednak podstawowy temat został wyczerpany, to chyba juz nie ma sensu dyskutowac w tym wątku ...
Pozdrawiam sedecznie

Offline babcia

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Witam. Jechałem ostatnio drogą numer A-18 w kierunku na Olszynę i mniej więcej na wysokości zjazdu na Bolesławiec, Zieloną Górę, mijałem na przeciwnym pasie wypadek. Stało tam GBA z zamontowanym pługiem... Niestety nie zdążyłem sczytać numerów operacyjnych, więc nie wiadomo czy to OSP, czy jakaś JRG...

Co powiecie na ten temat? Czy pług może okazać się przydatny podczas dojazdu do zdarzenia w ciężkich warunkach atmosferycznych, czy raczej myślano pod innym kątem?

Offline rondelSTWO

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Babciu w naszej pięknej ojczyźnie często zdarza się tak że gmina obarcza jednostki OSP odśnieżaniem dróg gminnych zimą. Jeszcze nie dawno bo około 3 lata wstecz moja OSP też musiała odśnieżać drogi gminne z racji na to ze posiadamy mocowanie do pługa i terenowego stara 266 . Wg. naukowców z gminy nie ważne jest że w tym czasie coś się wydarzy  i ten wóz nie będzie mógł od razu nieść pomocy. Bo taki "pług" raczej nigdzie nie jeździ z obsadą.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
na jednym z warszawskich starów 266 też montowany jest pług w okresach zimowych, jednak głównym zadaniem jego jest odśnieżanie wyjazdów przed strażnicami poszczególnych jednostek.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline jacool

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Witam,

ktoś w temacie poruszył prace "administracyjne" wykonywane przez Straż. Nie wiem czy wstrzelę się w temat, ale ostatnio w Poznaniu na Ostrowie Tumskim widziałem jak strażacy podjechali drabiną, żeby z kolumny ściągnąć kosz na kwiaty.

Czy tego typu robota jest jakoś uregulowana, albo mieści się w ramach istniejących przepisów?

dzięki

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Mało że pojechali zdjąć to jeszcze pewnie go zawiesili . To element corocznej procesji światła w kórej biorą udział co roku Strażacy z Wlkp.

http://www.zosprp.poznan.pl/aktualnosci.php/495

Jak akceptujemy Kapelana Strażaków to wypada brać udział w organizowanych przez niego uroczystościach .

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
A ubieranie lampek na 15-metrowej choince przed Starostwem Powiatowym?


Póki Straż będzie współfinansowana ze środków samorządowych to będziemy robić "usługi"  dla miasta.
W końcu nie wolno kąsać ręki, która nas karmi (ew. dokarmia).  :fiuu:

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
żeby jeżdzić do Tir-a co ślizga się na skrzyżowaniu albo pod górkę nie podjedzie. A później słyszy się opinie kierowców tych samochodów: po co mam kupować drogie łańcuchy. jak nie podjadę do strażaki mnie wyciągną.

właśnie podczas dyskusji rodzinnej w święta usłyszałem coś takiego od jednego z wujków... :huh:
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Tu pług do odśnieżania na miarę swoich potrzeb.
Potrzeba matką wynalazków.

Strażacy nie maja problemów z odśnieżaniem.

http://www.24opole.pl/5445,Strazacy_nie_maja_problemow_z_odsniezaniem,wiadomosc.html

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Martwi mnie jedno.
Dojdzie nie daj Boże do wypadku w trakcie akcji piasek i pług i co wtedy?
To była akcja ratownicza? A gdzie zagrożenie - nie jakiekolwiek teoretyczne tylko rzeczywiste.
Kto wydał polecenie wyjazdu?
Na jakiej podstawie?
Czy to ma związek ze służbą?
A co z ubezpieczeniem dobrowolnym? itd itp.
W teorii wszytko cacy a w praktyce byłyby problemy,tak mi się coś wydaje :huh:

A nie mówię już o tym opolskim pomyśle.
Tak z ciekawości tej "samochodzik" jest zarejestrowany i ubezpieczony? Czy tak sobie hula bez OC i badań technicznych?
Życzę zdrowia pomysłodawcy. Nie za pomysł,tylko za wrzucenie tego do mediów.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2011, 14:43:59 wysłana przez radca »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
No jeśli chodzi o ubezpieczenie, to będąc na służbie nawet srając w ubikacji i łamiąc przy tym palec przysługuje mi odszkodowanie. Tu nie musi być związku z akcją ratowniczą. Człowiek jest na służbie i nie jest ubezpieczony jedynie od wypadków podczas działań ratowniczo-gaśniczych ale od wypadków w czasie trwania tej służby.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Do komend dotarło pismo KG w sprawie protestu Polskiego Stowarzyszeni Pomoc Drogowa mającego do nas (PSP) pretensje o
Cytuj
wkraczanie w domenę ich działalności
a, mówiąc kolokwialnie, odwalanie za nich roboty.
A w szczególności o
Cytuj
zasadność wszelkich działań prowadzonych przez PSP  podczas których nie występowało zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi
a także
Cytuj
podważa zasadność wyposażenia PSP w pojazdy SCRD zwane potocznie MEGACITY

skutkuje to oczywiście
Cytuj
obniżeniem dochodów podmiotów zrzeszonych w tej organizacji

FAJNE NIE?

Oczywiście wytyczne są takie że należy przyglądać się takim akcjom i ukrócać nieuzasadnione wyjazdy.
Koniec z Transformersem. Wiecie ile on kasy "ukradł" tym z pomocy drogowej?  :rofl:   

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Pokłosiem tego protestu jest złożenie interpelacji w sejmie do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wykorzystywania potencjału jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP do celów innych niż działania ratownicze przez  Posła Jarosława Zielińskiego
 Warszawa, dnia 1 grudnia 2010 r.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14794.msg167021.html#msg167021

oraz  interpelacja (nr 14688) do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie udziału jednostek Państwowej Straży Pożarnej w usuwaniu skutków zdarzeń drogowych.

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14794.msg148517.html#msg148517

odpowiedź:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,14794.msg150091.html#msg150091

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Bo taka prawda że baaaaaaardzo często robimy ich robotę.

Oczywiście jest zgłoszenie to nie ma bagatelizowania sprawy i jedziemy, ale po dotarciu na miejsce zdarzenia ustalamy co i jak i podejmujemy działania RATOWNICZE lub przekazujemy miejsce zdarzenia i wracamy do bazy.
Nieuzasadnione a wręcz złośliwe czy "cwaniakowate" wezwanie do zdarzenia po prostu bym karał - np. patrz wezwanie Straży do auta ciężarowego które nie może podjechać pod wzniesienie bo 1. droga nieodśnieżona, 2. brak łańcuchów

Działania typu holowanie, odśnieżanie, wydobywanie pojazdów z rowów, oczekiwanie czy Policja ustali czy to wypadek czy kolizja (co trwa nieraz po kilka godzin) itd. to nie nasza robota  :szalony:

A potoczne MEGACITY jak by były używane w sytuacjach tylko i wyłącznie stwarzających zagrożenie to myślę że nikt by z tego powodu larum nie robił.
Holowanie ciężarówki która się zepsuła lub utknęła na drodze z powodu warunków atmosferycznych to także wg. mnie nie sprawa Straży.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
żeby tak sie ktos w koncu pogotowiem zainteresowal :)
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
@bulon - może lepiej nie bo jak się ludzie dowiedzą jaką lekarz na kontrakcie w pogotowiu ma stawke godzinową to będzie rewolucja  :rofl:

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Były osy i szerszenie. Teraz akcja zima i holowanie zamarźniętych i zasypanych tirów. Ciekawe co przyniesie wiosna :huh:. Może psie gówna będziemy zbierać, bo to przecież tak samo ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia... :-\

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Do komend dotarło pismo KG w sprawie protestu Polskiego Stowarzyszeni Pomoc Drogowa mającego do nas (PSP) pretensje o
Cytuj
wkraczanie w domenę ich działalności
a, mówiąc kolokwialnie, odwalanie za nich roboty.
A w szczególności o
Cytuj
zasadność wszelkich działań prowadzonych przez PSP  podczas których nie występowało zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi
a także
Cytuj
podważa zasadność wyposażenia PSP w pojazdy SCRD zwane potocznie MEGACITY

skutkuje to oczywiście
Cytuj
obniżeniem dochodów podmiotów zrzeszonych w tej organizacji

FAJNE NIE?

Oczywiście wytyczne są takie że należy przyglądać się takim akcjom i ukrócać nieuzasadnione wyjazdy.
Koniec z Transformersem. Wiecie ile on kasy "ukradł" tym z pomocy drogowej?  :rofl:

No właśnie widać jak KM/P "przyglądają się" akcjom, gdzie wyręczamy ewidentnie pomoc drogowa.
Zdjęcia nr 4 i 5

http://kontakt24.tvn.pl/temat,droga-pulapka-kazdy-tu-utknie,65813.html

Offline Fiodorex

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Panowie jeśli jakikolwiek TIR blokuje np: drogę krajową na skrzyżowaniu lub gdzie indziej, przekazujcie policji. Przyjadą, zobaczą i zaproponują: albo PAN ZNAJDZIE pomoc drogową SAM albo przyjedzie policyjny holownik który ma umowę z policją. Dajmy im popracować :) Tym bardziej wozy nie są przystosowane de facto do holowania kolosów a co innego holowniki.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Generalnie w tym wątku chodzi o wykorzystanie do holowania TIR-ów pojazdów SCRd będących na wyposażeniu PSP (Mega City czy Eurokrany), a te są przystosowane do holowania kolosów. Wyglądają tak: http://polskalokalna.pl/wiadomosci/pomorskie/gdansk/news/gdansk-strazacki-bubel-za-2-miliony-zlotych,1534052 , ten może nie jest w pełni sprawny ale uwierz mi, gdyby był porządnie wykonany...
Si vis pacem, para bellum

Offline Fiodorex

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
@Mroovka - są to piękne pojazdy ( na pewno nie jedna pomoc drogowa by pozazdrościła ), tylko czy zamiast inwestować pieniądze w tego typu pojazdy nie lepiej podpisywać umowy w drodze przetargu z holownikami? Tu chodzi o naprawdę ciężkie przypadki bo większość i tak jest obsługiwana przez lokalne firmy, które same przyjeżdżają i się oferują.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 902
Wiem, że są to piękne pojazdy.
Oczywiście mogłyby być "cywilne" w ramach podpisywanych umów ale z racji braku sygnałów uprzywilejowania mogą nie dotrzeć szybko i bezproblemowo na miejsce zdarzenia, i  tu rodzi się problem, bo dlaczego mają mieć sygnały uprzywilejowania w ruchu drogowym (a zgodę na to wydaje Minister właściwy do Spraw Wewnętrznych i Administracji). Niestety czasem ten pośpiech na miejsce zdarzenia jest jak najbardziej wskazany, dlatego w moim przekonaniu jeden taki pojazd na województwo w zupełności wystarczy - mowa oczywiście o PSP. Pojazd rozsądnie dysponowany, nie może być bowiem tak, że wóz bojowy pędzi na miejsce zdarzenia w drugi koniec województwa, po czym bezczynnie stoi kilka godzin (znam sytuacje, gdzie sprzęt typu SCRd czy SCDz był dysponowany przez WSKR i "nocował" tam, bo jak przyjechał na miejsce, to jeszcze nie było wiadomym, kto ma tego tira rozładować, żeby był pusty i żeby można go było stawiać na koła. Nie wiem czy zawiódł przepływ informacji między KDR-P(M)SK-WSKR, czy były inne tego przyczyny). A umowy z prywatnymi firmami nawet nie muszą być zawierane, nawet jak zadzwoni jakiś "tirowiec", że autko mu się zepsuło, zakopało, stanęło w poprzek jezdni, wystarczy że dyspozytor poda mu w kolejności alfabetycznej nazwy firm i telefony do nich. Po co umowę zawierać, jeżeli nie będą takie prywatne holowniki wykorzystane w działaniach ratowniczych?
Si vis pacem, para bellum

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
@Mroovka - są to piękne pojazdy ( na pewno nie jedna pomoc drogowa by pozazdrościła ), tylko czy zamiast inwestować pieniądze w tego typu pojazdy nie lepiej podpisywać umowy w drodze przetargu z holownikami? Tu chodzi o naprawdę ciężkie przypadki bo większość i tak jest obsługiwana przez lokalne firmy, które same przyjeżdżają i się oferują.

pomijając inne aspekty twojej propozycji - kto niby miałby ponosić koszty usług takiego sprzętu skoro postulujesz podpisywanie umów z podmiotami które go posiadają. Wzywamy taki holownik i kto ma za to płacić? Straż pożarna? Ubezpieczyciel? Poszkodowany?
Jak miałaby być kalkulowana cena za taką usługę? Miałeś kiedyś do czynienia  z "pomocą drogową"?
Wiesz jakie oni dyktują ceny? Uwierz - te ceny nie mają żadnego UZASADNIENIA EKONOMICZNEGO.

Oczywiście nie twierdzę, że MY mamy to robić.
Ale tradycyjnie jak w wielu innych dziedzinach ta także to "burdel na kółkach".

Offline Fiodorex

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Kolego @mario - samego systemu płatniczego kto, jak, komu nie znam, lecz zapewne to kierowca pojazdu (firma) byłaby obciążana kosztami ( może ktoś zna kogoś kto jest w takiej umowie ). Zazwyczaj na fakturze masz wyszczególnione:
1.Dojazd ( km )
2.Powrót ( km )
3.Holowanie ( km )
4.Wyciąganie z rowu ( jeśli owe jest )
5. Przeładunek ( jeśli owe jest )
6.Użycie ciężkiego sprzętu ( np: dzwig lub inne )

Co do cen zgadzam się.
@Mroovka - moja propozycja zawierania takich umów należy pamiętać o kolejnym "rozrastającym się drzewem" nad którym można by było nie zapanować np: ważna akcja a firma z umowy w trasie i jest niedysponowana. Więc jest racja w tym że "samemu" wiemy że to zrobimy poprzez użycie takiego sprzętu jak np: w Gdańsku(link).
Pozdrawiam. Czekam na opinie innych.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Jeżeli ktokolwiek podpisałby umowę o której piszesz to na miejscu akcji nie interesowałoby mnie to czy ktoś jest w trasie czy nie. Umowa zobowiązuje i "wali mnie" to czy ktoś w tym czasie robi inną robotę podczas gdy w poprzek autostrady stoi TIR a korek do następnego węzła autostradowego ma 10km.

Zgadzamy się wszyscy chyba, że nikt przedsiębiorcom z pomocy drogowej nie chce wchodzić w paradę. My jesteśmy w tym przypadku mówiąc kolokwialnie od "likwidacji zagrożenia i skutków MZ" a więc użycie Megacity do wytargania z rowu NIE ZAGRAŻAJĄCEGO NIKOMU pojazdu po wypadku będzie nadinterpretacją naszych obowiązków i zadań ustawowych. Co innego gdy coś nam stoi na drodze. 
I tak właśnie powinniśmy mieć określone granice działania. IMHO oczywiście.
   
A wracając do nacisków lobby "drogowego" i NAWET interpelacji w sejmie RP w tej sprawie - dlaczego nie wnoszą interpelacji np podmioty wynajmujące podnośniki? Przecież "usuwanie sopli" przez nasze zastępy bije ich nieźle po kieszeni. Podobnie zdejmowanie kotów z drzew.