Pożarnictwo > Sprzęt

Wydajność W75

<< < (22/22)

gasior_z_sochaczewa:

--- Cytat: zero-11 w Styczeń 14, 2011, 15:06:01 ---Zwróćcie uwagę na zdanie "Z uwagi na problemy z zaopatrzeniem wodnym, zadysponowana została także cysterna z wodą z JRG Błonie." oraz na mapkę dołączoną do informacji. Z google wynika, że odległość między literką B a niebieską "ścieżką" to ok. 300m.
--- Koniec cytatu ---

Tak ładnie to wygląda to tylko na mapie. W rzeczywistości jedyny dostęp z dojazdem do rzeki w centrum miasta jest przy torze motocrossowym, na który w tej chwili rozlała Bzura. Niemożliwy jest wjazd samochodu na łąkę. Nie widzę też możliwości w panujących tam warunkach (nieoświetlony, bagnisty teren) doniesienia gdzieś tam motopompy, żeby miała warunki do poboru wody.

Szybszym rozwiązaniem w pierwszej fazie akcji było zadysponowanie cysterny, która z Błonia do Sochaczewa dojechała w jakieś 20 minut.

Sajmonowski:
Witam i odświeżam.
Widzę, że chodzi nam wszystkim po głowie mniej więcej to samo.
Nad problemem wydajność nominalna a faktyczna zastanawiam się od dawna. No bo jak mamy układ (nominalnie):
- autopompa 1600 l/min
- W75 - 800 l/min
- rozdzielacz i później W52 - 200 l/min
- prądownica przyjmijmy 350 l/min
to ile wody podajemy na pożar? No najsłabsze ogniwo to ten W52, ale skoro prądownice z nasadą 52 robi się na wydajności np. 500 l/min przy 6 bar to o co kaman, no nie? :)
Pytałem tochę w CNBOP-ie ale oni nie robią takich charakterystyk dla węży, próba ciśnieniowa i tyle.
Dlatego staram się o zakup tego:
http://www.elstermetering.pl/pl/449.html
i niedługo już będę to chyba miał. Cena nie zachęca (6600 netto, załatwiłem zniżkę 15% na 5600), więc jak już się pobawimy tym, to dam wam znać. Tymczasem jak ktoś ma jakieś ciekawe propozycje wykorzystania to chętnie przyjmę. Ja planuję zrobić taki układ jak powyżej, może z inną pompą. Pobawić się ciśnieniem, obrotami pompy i pomierzyć wydajności. Później zmienić układ np. wydłużać poszczególne nitki (52, 75).
Jak już coś będę miał konkretnego to dam cynk, ale to pewnie kilka ładnych tygodni minie.

Pozdrawiam,
Sajmonowski

Witold:
Szukałem dogodnego miejsca żeby to wrzucić i to wydaje mi sie najsensowniejsze.
Chodzi o linie wężowe. Zobaczcie sobie ten film z Japonii. Oni mają takie małe te samochody, ale wózek z wężami się im mieści (od 1 min 10 sek jest to o co mi chodzi). ciekawe mają też węże do zasilania samochodu (chyba ze studzienek zasysają, ale pewien nie jestem).

http://www.youtube.com/watch?v=gO-XpYrGW5I&feature=related

szymek2102:
Jestem na etapie tworzenia analizy z działań gaśniczych i poszukiwałem informacji na temat rzeczywistej wydajności W75 - i trafiłem na ten wątek... Co prawda nie zdobyłem tej informacji (albo ją przeoczyłem), ale wpisy sprzed 10 lat bardzo mnie zaciekawiły.
Temat zaopatrzenia wodnego nie jest łatwym tematem, a niestety często jest bagatelizowany... Bardzo spodobały mi się wpisy dotyczące zarządzania podczas akcji gaśniczej. Jestem również tego samego zdania, że KDR powinien wyznaczyć osobę, która będzie go w tym zakresie odciążać. Organizacja działań to temat, o którym można wiele dyskutować - a nawet trzeba! I to w każdej dziedzinie ratownictwa.

Czas sprecyzować zasady, o których wspominali koledzy - i dostosować je do własnego rejonu operacyjnego. Będzie dobry temat na doskonalenie.  -_-

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej