Autor Wątek: Problemy w OSP  (Przeczytany 12370 razy)

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Problemy w OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 09, 2010, 11:41:50 »
No wiem, iż moje dwa posty nie były górnolotne, ale żeby od razu usuwać? ^_^
A teraz w temacie.
To co opisuje kolega  ,,osppilica’’, to niestety można by rzec wierzchołek góry lodowej. Takie sytuacje w dużej ilość występują w naszych szeregach. Sam działam w Zarządzie swojej jednostki od trzech kadencji. Ale dopiero w ostatniej kadencji wiem, że zostałem demokratycznie wybrany. Doprowadziłem do tego, iż ostatnie wybory zostały dokonane przez głosowanie tajne, z pośród kandydatów zgłoszonych przez członków. Wcześniej wyglądało to, jak pewnie w 90% jednostek, w głosowaniu przez podniesienie ręki, głosując na obecny Zarząd uzupełniony tylko o członków, którzy z jakiejś przyczyny nie mogli być już dalej w Zarządzie. Nawiasem mówiąc, dzięki takim uzupełnieniom do Zarządu weszło trochę świeżego tchnienia, dzięki czemu można było doprowadzić do w pełni demokratycznych wyborów.
Dzięki tajnemu głosowaniu wyszły dwie sprawy. Po pierwsze do Zarządu weszły osoby które, zmieniły, wydawało by się członków nie do ruszenia. Dzięki temu, iż szanse w wyborach wszyscy mieli jednakowe, nie było z tego powodu niesnasek.
Po drugie doszło do sytuacji w której szeregowi członkowie zaczęli prawdziwą dyskusję nad pracą Zarządu, jego dotychczasowym składem, a przede wszystkim kogo wybrać, poczuli faktyczną władzę walnego zebrania, i, że mają prawdziwą władzę. Niektórzy faktycznie trochę się zagubili i nie wiedzieli co z tym zrobić. Ale ogólnie wyszło zadawalająco, mało tego można zauważyć, że jest jakby dzięki temu teraz większa mobilizacja w jednostce. Jest i drugie dno. W gminie inne jednostki śmiały się z nas, zwłaszcza członkowie Zarządów. A teraz, słyszę, że młodzi im się buntują, bo nie mogą się dogadać z Zarządem, a ci co się za bardzo wychylają do przodu zamiast chwaleni są, ganieni. To utwierdza mnie w przekonaniu, że wybraliśmy słuszną drogę.
Nie dawno zgłosił się na konkurencyjnym forum kolega z prośbą o pomoc w podobnej sprawie jak kolega ,,osppilica’’. Pochodzi z dużej jednostki z tradycjami, z małego miasteczka.
Jednostka dosyć mobilna, dużo wyjazdów, kilka samochodów duża ilość członków. I co. Pewna część Zarządu urządza sobie prywatę, liczne niedociągnięcia, zaległości w prowadzeniu obowiązkowej dokumentacji. Wszyscy członkowie wiedzą o tych działaniach Zarządu, i co. I  nic.

Cytuj
jednak w niektórych miejscowościach trzeba najpierw zmienić mentalność także większości członków, którzy wierzą że zarząd ma największą władzę i nic zrobić nie mogą, jedynie dalej na nich głosować. Spytaj się druhów, a co drugi odpowie Tobie, że władzę w OSP ma prezes, albo naczelnik.

Jak to ,,Porta’’ dobrze określił. Po wymianie prywatnej korespondencji, można stwierdzić, że gdy zaczął głośno wypominać błędy zarządu, to został  wydalony z OSP, a uzasadnienia do tej pory nie dostał do ręki, bo pewnie jako takiego nie było.
Smutne jest to, że iż nikt poza mną z tamtego forum, nie zwrócił się do niego z pomocą.

Pisanie, że to wewnętrzne sprawy jednostki i nie ma co roztrząsać tego na forum publicznym, to jak namawianie, do zamiatania niewygodnych spraw pod dywan, do chowania głowy w piasek. To powoduje, że stoimy w miejscu. Ale dzięki temu  powstaje ładny obrazek serwowany nam np. przez czasopismo ,,Strażak’’, które według logiki powinno mówić o naszych problemach, piętnować złe zachowania itp. a, w rzeczywistości sprzedaje się nam sielankę, a o faktycznych problemach trawiących nasze stowarzyszenia pisze się marginalnie.

Nie ma co unikać trudnych tematów. A forum jest doskonałym miejscem na tego typu dyskusje, i udzielanie porad jak wybrnąć z impasu, który powstaje przez źle działające zarządy.

Jestem zwolennikiem dyskusji i rozwiązywania spraw poprzez rozmowę, ale mam to szczęście, że u siebie mogłem zostać wysłuchany, niestety w wielu jednostkach ,,Beton’’ wie lepiej. Właśnie przez to jest potrzebna dyskusja na szerszym forum, bo może dzięki temu dotrze do niektórych to, że robią coś źle. Może dzięki temu poradzimy chociaż rozwiązanie problemu.

P.S. Dyskusja nabrała takiego tempa, że to co wysyłam teraz, powinno pojawić się kilka ładnych postów do tyłu. Troszkę więc zmienił się sęs tego postu, proszę to wziąść pod uwagę.
OSP i wszystko jasne!!!

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Problemy w OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 09, 2010, 17:05:20 »
To może tak. Jesteś prezesem firmy XYZ, nie masz strony internetowej. Twój pracownik wpada pewnego dnia na pomysł, że za swoją prywatną kasę kupis sobie domenę xyz.pl, zrobi nieoficjalną stronę internetową firmy w której pracuje. Ale ty jako prezes mówisz, że nie masz ochoty by on prowadził nieoficjalną stronę internetową firmy, która zarządza. Ale on ci odpowiada nie znasz się pan Prezesie, strona fajna rzecz i dalej będę ją robić, bo to mój czas, moja kasa i już.

To co byś zrobił z takim pracownikiem trzymał go dalej i płacił mu pensję za to, wbrew twojej woli jako zarzadzającego prowadził nieoficjalną stronę twojej firmy, czy wręczasz mu wypowiedzenie i życzysz wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia?

Albo jeszcze jedna analogia Czy jak ktoś będzie miał troszkę wiecej kasy i kupi sobie prywatnie GBA full wypas i będzie nim wbrew woli zarzadu jeżdził nieoficjalnie do wypadków jako OSP PILICA, to zarząd też ma mu być wdzięczny?

kol. @Łukaszu czy ty się czegoś nawąchałeś? Z tymi przykładami to rzeczywiście "pojechałeś po bandzie" :)
Czy jest możliwe aby ktokolwiek nie posiadając uprawnień, nadanego kryptonimu radiowego, ujęcia go w bazie SIS powiatu, województwa i kraju mógł sobie ot tak wyjechać do jakiegokolwiek zdarzenia?   Nawet posiadając prywatny samochód gaśniczy? Wg mnie nie...
Ponadto nie widzisz różnicy pomiędzy PRYWATNĄ FIRMĄ z Twojego przykładu a stowarzyszeniem z jasno określonymi celami statutowymi? Gdzie zarówno zarząd jak i wszyscy strażacy OSP w akcji są funkcjonariuszami publicznymi? I którym wolno robić zdjęcia, wolno opisywać działania, wolno zamieszczać ich dane nawet na (PRYWATNEJ) stronie www.   

Na marginesie:
Niestety (dla członków i samych OSP) są różne OSP.
Są takie jak Wasza - prężna, nowoczesna, wyposażona. Ale odpowiedz sobie na pytanie dlaczego taka jest. Po pierwsze dlatego , że ma takich ludzi jak Wy. Chętnych do działania, skłonnych do kompromisów i myślących. Ale po drugie (i przede wszystkim) działacie w warunkach kiedy o pozyskanie solidnego sponsora nie ma żadnego problemu, macie pod bokiem ZW OSP, KW PSP...
Są też (i jest ich większość) OSP które na co dzień borykają się z brakiem kasy na sprzęt, nie wypłacaniem ekwiwalentu, wyjeżdżaniem na polecenie wójta do odśnieżania lub "zabezpieczania" (czytaj: sprzątania) wiejskich festynów.  Rządzą nimi chorzy na przerost ambicji ochotnicy "starej daty" którzy uważają, że remiza to ich folwark. Każda oddolna inicjatywa to zagrożenie dla ich egzystencji. Znam przykład OSP KSRG gdzie prezes rok w rok rozlicza dotacje z KSRG lewymi rachunkami a ludzie chodzą w jednych zniszczonych kompletach "nomexów". I nic nie można mu zrobić...
Taka jest rzeczywistość.

pozdro
mario

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Problemy w OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 09, 2010, 18:04:31 »
Na marginesie:
Niestety (dla członków i samych OSP) są różne OSP.
Są takie jak Wasza - prężna, nowoczesna, wyposażona. Ale odpowiedz sobie na pytanie dlaczego taka jest. Po pierwsze dlatego , że ma takich ludzi jak Wy. Chętnych do działania, skłonnych do kompromisów i myślących. Ale po drugie (i przede wszystkim) działacie w warunkach kiedy o pozyskanie solidnego sponsora nie ma żadnego problemu, macie pod bokiem ZW OSP, KW PSP...

W kwesti uzupełnienia. Nie jesteśmy członkiem ZOSP RP. Mamy pod pokiem KM PSP i KW PSP pomoc jaką otrzymujemy z tych komend jest taka jaką może otrzymać każda inna OSP.

Ze sponsorami są problemy, ale pozyskujemy ich sami bez pomocy ZOSP RP, KW PSP i KM PSP.
Nie dostajemy ekwiwalentu i dostawać go nie będziemy. Nasz średni roczny budżet z ostatnich 5 lat nie przekracza 22 tys. zł.

Zarzuciłeś mi, że podałem przykład firmy. Żeby dobrze zarządzać stowarzyszeniem warto czasem skorzystać z doświadczeń sprawdzonych przedsiębiorstwach.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: Problemy w OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 09, 2010, 18:34:20 »
W kwesti uzupełnienia. Nie jesteśmy członkiem ZOSP RP.

szacun bo choć przynajmniej będzie przykład jednego OSP nie należącego do skostniałej ostoi komuny.

Cytuj
Zarzuciłeś mi, że podałem przykład firmy. Żeby dobrze zarządzać stowarzyszeniem warto czasem skorzystać z doświadczeń sprawdzonych przedsiębiorstwach.
Nie zrozumiałeś mnie.  Nie zarzuciłem Ci, że podałeś przykład firmy. Wytknąłem ci tylko że porównujesz prowadzeni "prywatnej" strony www PRYWATNEJ firmy  z prowadzeniem strony www STOWARZYSZENIA jakim jest OSP.

Ale odbiegamy od problemu @osppilica i zaraz nas jakiś moderator przywoła do porządku :)

No właśnie, otrzymujesz upomnienie! ;)
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2010, 18:44:36 wysłana przez Butel »

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Problemy w OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 09, 2010, 21:12:28 »
Cytat: Łukasz
Zaczynaliśmy od zera. Nie mieliśmy nic, poza dobrymi chęciami. Ale się nic nie ma, a chce się dużo i szybko zrobić to konflikty murowane.
Znam to z autopsji :(

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Problemy w OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 20, 2011, 19:54:06 »

Offline Marcin1986

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 486
Odp: Problemy w OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 20, 2011, 20:22:34 »
kazdy kij ma dwa konce a syf robi sie kosztem dobrego imienia wszystkich OSP... zal to czytac