Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Grupa Wysokości Budynków

(1/5) > >>

gambit:
Do jakiej grupy wysokości budynków zaliczylibyście budynek posiadacy cztery kondygnacyje nadziemne ( bez podpiwniczenia), gdzie pierwsza kondygnacja przeznaczona jest na sklepy pozostałe trzy to mieszkania. Budynek jako całość stanowi jedną strefę pożarową a jego mierzalna wysokość wynosi 13,5 m :huh: .  

wodnik:
qambit czemu nie korzystasz z tematu „Mam problem”? Będziemy drobnić to zapchamy to forum.

A w kwestii odpowiedzi:
Na starych warunkach większość strażaków, w tym rzeczoznawców, zaliczy ten budynek do niskich.

Na nowych warunkach zdania będą podzielone ze względu na zapis § 209, ust. 5 rozp. MI.

Nadzór Budowlany uzna ten budynek za średniowysoki.

Moje zdanie jest takie – ze względu na ochronę przeciwpożarową budynek można uznać za niski i nie stosować obudowy klatek i ich oddymiania. Jeżeli byłyby 4 kondygnacje ZL IV to budynek będzie niski. Więc o ile może wzrosnąć zagrożenie (podczas ewakuacji) jeśli na pierwszej kondygnacji będzie ZL III (posiadające przeważnie niezależne wejścia). Z inżynierskiego punktu widzenia nie ma potrzeby stosowania zabezpieczeń będących konsekwencją zakwalifikowania budynku do średniowysokiego. Natomiast prawnie, biorąc pod uwagę § 209, ust.5 rozp. MI, należy zastosować zabezpieczenia takie jak dla budynku ZL III średniowysokiego.
 

sowak16:
Można by było jeszcze zrobić coś takiego:

Jeżeli funkcja mieszana np. ZL III + ZL IV.
Sklep ZL III rozpatrujemy jako pomieszczenia na najnizszej kondygnacji czyli niski, a pozostałe mieszkania ZL IV jako też niski (w przypadku rozdzielenia stref)

Ale w tym konkretnym przypadku gdy niestety stanowią całość jako strefę to do naostrzejszych warunków ze względu na wysokość czyli 13,5m to niestety będzie ZL III+ZL IV średniowysoki, a zatem wszystkie wynikające zabezpieczenia. Takie budynki raczej nie powinny wystapić ale jak widać się zdarzają.

Jeżeli jest istniejący to decyzja w zależności od kalibru ppoż. lub ZL i cześć oraz wystąpienia.  

gambit:
Wejdę w polemikę dla podtrzymania tematu.
Moim zdaniem przywołany przez Wodnika art. 209 ust 5  nie ma zastosowania do określenia grup wysokości budynku a jedynie do określenia wymagań dla stref pożarowych.  

wodnik:
W takim razie spytam, jakie wymagania przewidzisz dla budynku o wysokości 13,5m znajdującego się w jednej strefie pożarowej ZL III. Uważam, że wskazane zapisy obligują do spełnienia wymagań jak dla budynku (SW) ZL III, jednak jak pisałem wcześniej moje osobiste zdanie jest inne.
Chętnie poznam Twoją, jak rozumiem odmienną interpretację prawa z uzasadnieniem, które mnie przekona i pozwoli mi prywatny pogląd podeprzeć prawnym uzasadnieniem.

Pozdrawiam.
 

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej