Autor Wątek: Rownowaznik za brak lokalu  (Przeczytany 20999 razy)

Offline bomberos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Rownowaznik za brak lokalu
« dnia: Październik 25, 2010, 16:50:40 »
witam wszystkich:)
Mam pytanie odnosnie rownowaznika za brak lokalu.
Sytuacja wyglada tak:
W miejscowosci, w ktorej pracuje(komenda PSP) oraz miejscowosci pobliskiej(czas dojazdu w 2 strony <2godz) nie posiadam mieszkania, ale kupilem dzialke 50km od komendy i wybudowalem tam dom.
Wynajmuje go turystom jako obiekt agroturystyczny. Zameldowany jestem u rodzicow kilka km od komendy. Czy w takim przypadku przsluguje mi rownowaznik za brak lokalu? A co jesli bede mieszkal wlasnie w tamtym domu(agroturystyka)- tam sie zamelduje? Czy wtedy tez mi przysluguje jakis dodatek z racjo zamieszkania ponad 2 godz w 2 strony od Komendy?
Prosze o odpowiedz:)
pozdrawiam

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2010, 17:05:24 »
Wiem że aby ubiegać się o mieszkanie służbowe w służbach mundurowych odległość zamieszkania od jednostki macierzystej musi wynosić powyżej 50km ew oddelegować do pracy w bliższej jednostce jeśli taka jest... Niestety niewiem jak to jest z równoważnikiem
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2010, 11:35:46 »
Skoro posiadasz dom to z jakiej racji chcesz kombinować i próbować pobierać kasę za brak lokalu !!!
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2010, 15:13:19 »
Wiem że aby ubiegać się o mieszkanie służbowe w służbach mundurowych odległość zamieszkania od jednostki macierzystej musi wynosić powyżej 50km ew oddelegować do pracy w bliższej jednostce jeśli taka jest... Niestety niewiem jak to jest z równoważnikiem
Równowaznik przysługuje strażakom nie posiadajacym lokalu w miejscowosc pełnienia słuzby lub miejscowosci pobliskiej.  Ale radze uwarzac bo jest to bron obosieczna jesli udowodnia ci ze masz dom  w miejscowosci pobliskej to oddajesz za 5 lat a jest to 19 tys. zł
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline bomberos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2010, 16:44:54 »
Skoro posiadasz dom to z jakiej racji chcesz kombinować i próbować pobierać kasę za brak lokalu !!!

Kombinowac? Chyba nie czytasz ze zrozumieniem- dom mam, ale w nim nie mieszkam bo jest oddalony 50km od Komendy(logicznym jest, ze nie znajde polaczenia srodkami komunikacji publicznej w 2 strony < 2 godz- zeby bylo jasne: u mnie wynsi to ponad 3 godz). Nie mieszkam w tym domu(zameldowanie u rodzicow blisko Komendy)- wynajmuje go turystom. A nawet jesl bym tam mieszkal to czy z racji takiej odleglosci(nie jest to miejscowosc pobliska w rozumieniu ustawy) przysluguje rownowaznik za brak lokalu.
Wiem, ze Komenda moze mnie przeniesc do pobliskiej, ale ta opcje pominmy.


Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2010, 17:02:27 »
Tak na marginesie to bardzo dobrze umiem czytać ze zrozumieniem.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline bomberos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2010, 17:09:26 »
Przeniesienie wykluczylem, wiec po co o tym ponownie pisac? Nie chodzi mi o zadne kombinacje, a o swiadczenia jakie mi przysluguja- zgodnie z litera prawa.

Czy jest ktos kto zna odpowiedzi na moje pytania? Prosze o informacje podparte tekstem jakiejs ustawy lub innego aktu prawnego.

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 26, 2010, 19:46:03 »
a ja mam pytanie odnośnie wstrzymania wypłat równoważnika od września tego roku.
Czy będzie to wyrównane?

Offline memer

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 26, 2010, 21:32:32 »
Bomberos
Zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U.2009.12.68-j.t.) art. 78 ust.1

"Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany
dalej „równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego”, jeżeli on sam lub członkowie
jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia
służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na
podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek
określony w art. 82 ust. 5."

miejscowość pobliska art. 74 ust.3

"Za miejscowość pobliską uważa się miejscowość, do której czas dojazdu publicznymi
środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy, łącznie z przesiadkami,
nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku)
najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca
zamieszkania. Do czasu tego nie wlicza się dojazdu do i od stacji (przystanku)
w obrębie miejscowości, z której strażak dojeżdża, oraz miejscowości, w
której wykonuje obowiązki służbowe."


Piszesz oświadczenie mieszkaniowe część II, dołączasz zaświadczenie z "PKS/PKP" o czasie przejazdu autobusu/pociągu.
Jeżeli czas przejazdu tymi "środkami transportu" przekracza 2h  obie strony to należy Ci się równoważnik za brak lokalu mieszkalnego.


pozarnik
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie trybu przyznawania strażakowi Państwowej Straży Pożarnej równoważników pieniężnych za remont albo za brak lokalu mieszkalnego (Dz.U. 2005 nr 241 poz. 2033)    art.4 ust.2:
"Wypłata równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego następuje do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni."
Więc nie wiem jak mogłeś tego równoważnika nie otrzymać...
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2010, 21:38:25 wysłana przez memer »

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 26, 2010, 21:59:46 »
u nas wisi ogłoszenie ze zgodnie z zaleceniem bodajże KW wypłata równoważnika za brak lokalu, wczasów i czegoś tam jeszcze zostaje wstrzymana do końca roku... czy w jakiejś innej komendzie też tak jest?

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 26, 2010, 22:24:38 »
u nas wisi ogłoszenie ze zgodnie z zaleceniem bodajże KW wypłata równoważnika za brak lokalu, wczasów i czegoś tam jeszcze zostaje wstrzymana do końca roku... czy w jakiejś innej komendzie też tak jest?

Na podstawie jakich przepisów i aktów prawnych: :kwit:

http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,12773.msg127241.html#msg127241

Chyba, że następny KW chce mieć do czynienia z sądami. :maska:
Ostatnio w PSP staje się to PN. :cheer:

Offline bomberos

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 27, 2010, 18:57:33 »
Bomberos
Zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U.2009.12.68-j.t.) art. 78 ust.1

"Strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje równoważnik pieniężny, zwany
dalej „równoważnikiem za brak lokalu mieszkalnego”, jeżeli on sam lub członkowie
jego rodziny, o których mowa w art. 75, nie posiadają w miejscu pełnienia
służby albo w miejscowości pobliskiej lokalu mieszkalnego lub domu na
podstawie przysługującego im tytułu prawnego oraz nie zachodzi przypadek
określony w art. 82 ust. 5."

miejscowość pobliska art. 74 ust.3

"Za miejscowość pobliską uważa się miejscowość, do której czas dojazdu publicznymi
środkami transportu przewidziany w rozkładzie jazdy, łącznie z przesiadkami,
nie przekracza w obie strony dwóch godzin, licząc od stacji (przystanku)
najbliższej miejsca pełnienia służby do stacji (przystanku) najbliższej miejsca
zamieszkania. Do czasu tego nie wlicza się dojazdu do i od stacji (przystanku)
w obrębie miejscowości, z której strażak dojeżdża, oraz miejscowości, w
której wykonuje obowiązki służbowe."


Piszesz oświadczenie mieszkaniowe część II, dołączasz zaświadczenie z "PKS/PKP" o czasie przejazdu autobusu/pociągu.
Jeżeli czas przejazdu tymi "środkami transportu" przekracza 2h  obie strony to należy Ci się równoważnik za brak lokalu mieszkalnego.


pozarnik
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie trybu przyznawania strażakowi Państwowej Straży Pożarnej równoważników pieniężnych za remont albo za brak lokalu mieszkalnego (Dz.U. 2005 nr 241 poz. 2033)    art.4 ust.2:
"Wypłata równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego następuje do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni."
Więc nie wiem jak mogłeś tego równoważnika nie otrzymać...

memer- wielkie dzieki- na taka odpowiedz liczylem. Oczywiscie licze sie z tym, ze moga mnie przeniesc do innej miejscowosci, ale to ryzyko biore na siebe:) Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam:)

PPPPP

  • Gość
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 10, 2010, 19:58:28 »
Co powiecie na ten wyrok i nową interpretacje równoważnika za brak lokalu.
I OSK 1222/08 - Wyrok NSA

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 11, 2010, 10:52:39 »
nie byłoby problemu, gdyby lokal zajmowany był bezumownie; sformułowanie "tytuł prawny" pojawiło sie właśnie w tym celu, żeby ograniczyć krąg uprawnionych do RZBL; ktoś się połapał, że funkcjonariusze w celu skorzystania ze starej ulgi budowlanej (na remonty) zawierali z włascicielami lokali, które zajmowali (rodzice, teście, dziadkowie) umowy użyczenia, które przez US były uznawane za tytuł prawny uprawniający do skorzystania ze wspomnianej ulgi; później wystarczyło skorzystać z uprawnień do weryfikacji oświadczeń majatkowych i już gościu był na czarnej liście; nie przesadzę, jeżeli stwierdzę, że akcja sprzed kilku lat miała charakter masowy i zorganizowany, a sposobów zalecanych było wiele (weryfikacja tytułów prawnych, proponowanie jako lokal mieszkalny lokali zastępczych, lub takich, których wielkość przekraczała przysługujące normy, co przekładało się na nieakceptowalną wysokość czynszu, czy też w końcu wymaganie od kandydatów posiadania własnego lokalu, a nawet zastraszania stażystów); przywołane orzeczenie NSA jest niestety zgodne z obecnym stanem prawnym



@lang - witamy w gronie "czterocyfrowych"
gratulacje
pzdr
mario
 [/]
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2010, 11:11:43 wysłana przez mario »
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Hydrant

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 26, 2011, 07:38:25 »
Witam.
A co w sytuacji gdy posiadam 25 % lokalu mieszkalnego po śmierci ojca w odległości 12 km od Komendy?
Czy dodatek za brak lokalu mi sie należy???

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 27, 2011, 09:58:22 »
przepis
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2017, 11:41:11 wysłana przez emmil »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 01, 2011, 09:21:39 »
wszystko kolego zależy od metrów kwadratowych przypadających na osobę był już wałkowany taki temat poszukaj bo są tam prawidłowe podpowiedzi jak to załatwić
i tu nie masz racji metraż jest liczony tylko w przypadku mieszkań słuzbowych i kaweter tymczasowych. W art. 78 ustawy o psp jest wyraznie napisane ze równowaznik przysługuje strażakowi który nie posiada lokalu mieszkalnego lub domu.
Tak wiec 1/25 a nawet 1/300 domu posiadanego aktem notarialnym jest lokalem mieszkalnym
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 01, 2011, 09:47:25 »
wszystko kolego zależy od metrów kwadratowych przypadających na osobę był już wałkowany taki temat poszukaj bo są tam prawidłowe podpowiedzi jak to załatwić
i tu nie masz racji metraż jest liczony tylko w przypadku mieszkań słuzbowych i kaweter tymczasowych. W art. 78 ustawy o psp jest wyraznie napisane ze równowaznik przysługuje strażakowi który nie posiada lokalu mieszkalnego lub domu.
Tak wiec 1/25 a nawet 1/300 domu posiadanego aktem notarialnym jest lokalem mieszkalnym

Proponuję najpierw zapoznać się z orzecznictwem, a później dopiero pisać takie oczywiste przekłamania
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 01, 2011, 15:18:31 »
Mogł bym prosic linka do orzecznictwa które dokładnie precyzuje ze nalezy ujac metrarz dotyczacy mieszkań służbowych :)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 01, 2011, 20:39:43 »
http://lex.pl/czasopisma/bpkgp/lozinsk.html - temat rozłożony na czynniki pierwsze; prościej się nie da:)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 09, 2011, 08:52:38 »
Zapoznałem sie z tym orzeczeniem i głosno sie zastanawiam ze moze to miec powiazanie z pomoca finasowa na budownictwo mieszkaniowe, bo jesli lokal niespełniajacy norm w mysl orzeczenia nie jest lokalem to zarówno w przypadku braku lokalu jak i pomocy finansowej moze miec zastosowanie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 09, 2011, 18:23:46 »
i ma - pomoc nie przysługuje na uzyskanie lokalu nie spełniającego min. norm jak również nie położonego w miejscowości pobliskiej
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 10, 2011, 09:27:43 »
Dokładnie tak
Ostatni kilka razy WSA w Gdańsku, WSA w Warszawie dokonał interpretacji pojecia lokal mieszkalny. Ale początek to uchwała 7 NSA, w sprawie SG bodajże.
Posiadanie lokalu oznacza:
- caly lokal a nie część,
- lokal spełnia minimum normy,
- nadaje się do zamieszkania (stan techniczny).
Jesli nie masz takiego lokalu to masz prawa do:
równoważnika za brak
pomocy mieszkaniowej.
Oczywiście jesli posidasz cos co niejest lokalem mieszkalnym w rozumieniu ustawy ale jakimś jest to mozesz wybrać remontówkę (prawo wyboru jest gdzies w ustawie??), tylko korzystniejsze dla strony jest wybranie za brak.
Ostatnio odmiennie orzekł WSA w Krakowie, ale nie ma jeszcze uzasdnienia na stronie wiec nie wiem dlaczego. Przypuszczam, że sklad nie znał specyfiki i zbyt zaufał stronie służbowej ;).

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 10, 2011, 16:34:44 »
Przypuszczam, że sklad nie znał specyfiki i zbyt zaufał stronie służbowej ;).


czasami tak się zdarza:) np. skład uwierzy, że skarżący nie złoży kasacji, gdyż nie ma pełnomocnika, a ponieważ sprawa jest skomplikowana, to go nie znajdzie tak szybko :rofl:
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline qsefthuko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Rownowaznik za brak lokalu
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 12, 2020, 16:57:04 »
Witam!
nie mogę nigdzie znaleźć inf czy wypłata równoważnika za brak lokalu mieszkalnego należy się za lata wstecz(wyrównanie)? pracuję 13 lat i dopiero teraz będę składał o wypłatę równoważnika. Znalazłem tylko info w a art.78 ust.3, które nie wyjaśnia jednoznacznie sprawy.
Wyjaśniam, że SZUKAŁEM na forum informacji na ten temat.