Służba > Prawo w służbie

delegacje ustawy o PSP i przepisy stosowane bez delegacji

(1/2) > >>

Liberty:
Temat jest dosyć ogólny chociaż dotyczy kilku konkretów. Ostatnio, ze znajomymi (strażakami), dyskutowaliśmy o oficjalnej interpretacji prawnej KG rozesłanej do komend, mówiącej o braku możliwości stosowania u nas tzw. "urlopu tacierzyńskiego". Powodem jest brak delegacji w Ustawie o PSP do Kodeksu Pracy.

Jeżeli chodzi natomiast o inne sprawy, jak np. rozliczanie urlopów, delegacji, nadgodzin - interpretacje KG jak najbardziej odsyłają do Kodeksu Pracy pomimo braku delegacji z Ustawy o PSP.

Jak to jest, że czasami bez delegacji z Ustawy o PSP można stosować przepis cywilny, a czasami nie? Bo chyba nie jest to tylko czyjeś "widzimisię"... mam taką nadzieję.

Pozdrawiam

daro:

--- Cytat: Liberty w Październik 19, 2010, 09:30:00 ---Temat jest dosyć ogólny chociaż dotyczy kilku konkretów. Ostatnio, ze znajomymi (strażakami), dyskutowaliśmy o oficjalnej interpretacji prawnej KG rozesłanej do komend, mówiącej o braku możliwości stosowania u nas tzw. "urlopu tacierzyńskiego". Powodem jest brak delegacji w Ustawie o PSP do Kodeksu Pracy.

--- Koniec cytatu ---

Myślę że po raz kolejny KG wykazała się nieznajomością ustawy o PSP. W art. 69 pkt 4 pisze wyraźnie
"Przepisy ust. 1–3 stosuje się także do strażaka – mężczyzny w zakresie, w jakim
pracownicy mogą korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych dla
pracownic. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są strażakami, z uprawnień
może korzystać tylko jedno z nich."
 
a w punkcie 1 wyraźnie czytamy -

"Strażakowi – kobiecie pełniącej służbę w Państwowej Straży Pożarnej przysługują
uprawnienia przewidziane w przepisach prawa pracy dla kobiet, jeżeli
przepisy ustawy nie stanowią inaczej"

Liberty:
daro nie mogę się z Tobą zgodzić w tym zakresie ponieważ art 69 Ustawy o PSP mówi o przepisach Kodeksu Pracy dotyczących kobiet. Urlop "tacierzyński" nie dotyczy kobiet więc faktycznie brak jest delegacji ustawowej.

Może uściślę pytanie: Czy, żeby do strażaka PSP, stosować zapisy Kodeksu Pracy (lub jakiekolwiek przepisy zewnętrzne), zawsze wymagana jest dla nich delegacja w Ustawie o PSP?

daro:

--- Cytat: Liberty w Październik 19, 2010, 10:38:55 ---daro nie mogę się z Tobą zgodzić w tym zakresie ponieważ art 69 Ustawy o PSP mówi o przepisach Kodeksu Pracy dotyczących kobiet. Urlop "tacierzyński" nie dotyczy kobiet więc faktycznie brak jest delegacji ustawowej.

Może uściślę pytanie: Czy, żeby do strażaka PSP, stosować zapisy Kodeksu Pracy (lub jakiekolwiek przepisy zewnętrzne), zawsze wymagana jest dla nich delegacja w Ustawie o PSP?

--- Koniec cytatu ---
Przepisy ust. 1–3 stosuje się także do strażaka – mężczyzny w zakresie, w jakim
pracownicy mogą korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych dla
pracownic

Liberty:
"...pracownicy mogą korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych dla
pracownic" - urlop "tacierzyński" nie jest uprawnieniem przewidzianym dla pracownic. Tutaj jest ewidentna luka i nic nie poradzimy.

Jednak nie chcę z wątku robić dyskusji o urlopie tacierzyńskim tylko o delegacjach z Ustawy o PSP. Np. na jakiej podstawie rozliczamy delegacje wyjazdowe po za teren administracyjny jednostki macierzystej (odprawa, narada, szkolenie w sobotę lub niedzielę na które z czasu wolnego jadą dniówkowi)? Nadgodziny liczone są wg. przepisów cywilnych od momentu przybycia na miejsce do zakończenia odprawy. Dla kierowcy liczy się tylko dojazd i powrót bez pobytu (nie uczestniczy w naradzie). Na jakiej podstawie? Delegacji z Ustawy o PSP brak!

Jedyne co mówi Ustawa o PSP to, że miejscem pełnienia służby dla każdego strażaka jest jego macierzysta jednostka organizacyjna PSP. Przełożony może wezwać Cię z czasu wolnego wyłącznie do miejsca pełnienia służby, a potem wysłać gdzie mu się podoba, ale czas pracy liczy się od momentu stawienia w KM/P, KW, KG... do momentu jej opuszczenia.

Po prostu czasami kole w oczy interpretacja typu "sąd sądem ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

Pozdrawiam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej