Autor Wątek: SGRW W OSP?  (Przeczytany 17518 razy)

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
SGRW W OSP?
« dnia: Październik 03, 2010, 16:37:38 »
Mam pytania dotyczące założenia i funkcjonowania grupy ratownictwa wysokościowego.wiem tylko że potrzeba minimum trzech wyszkolonych ratowników
1 czy jednostka musi by w KSRG?
2 jak z finansowaniem?czy są na to jakieś dodatkowe pieniądze?
3 jaki jest minimalny sprzęt? Jeśli ktoś jest członkiem takiej grupy proszę opisać jak to działa? Ponieważ jestem zainteresowany stworzeniem takiej grupy, w mojej osp jest 3 alpinistów amatorów (min ja) no i w naszym województwie(opolskie)nie znalazłem takiej grupy.
« Ostatnia zmiana: Październik 03, 2010, 20:36:47 wysłana przez Witold »
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: SGRW W OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2010, 18:26:17 »
1 czy jednostka musi by w KSRG?
Szczegółów nie znam, ale samo utworzenie grupy włączenia do KSRG nie wymaga. Inna bajka że taka grupa poza KSRG racji bytu nie ma, gdyż przepisy dość skutecznie ograniczają teren jej działania. Zatem stworzenie grupy może być powodem włączenia do sytemu - całej jednostki, lub dajmy na to samej grupy - jak to się odbywa to nie wiem, ale taką sytuację już widziałem gdzie jednostka była zwykłą OSP, ale miała grupę ratownictwa medycznego z ambulansem włączoną do systemu.

2 jak z finansowaniem?czy są na to jakieś dodatkowe pieniądze?
Tak samo z siebie to nie.

Na pozostałe pytania to już nie odpowiem, bo nie wiem.
w naszym województwie(opolskie)nie znalazłem takiej grupy.
Też mi się tak zdaje - są chyba tylko GPR-y i ORW Opole (wodniacy z SLRw 309-40). Myślę, że oni mogli by sporo pomóc jeżeli chodzi o część formalno-organizacyjną. Odnośnie sprzętu to już tylko inni wysokościowcy na forum.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: SGRW W OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2010, 18:37:31 »
Cytat: azirafal


Wydaje mi się że będziesz miał ogromny problem ze stworzeniem takiej grupy w OSP.
Bo po pierwsze żeby być ratownikiem wys. w ramach KSRG to musisz przejść szkolenie prowadzone przez instruktorów PSP a to kosztowna sprawa. Do tego potem dochodzi Ci wyposażenie takiej grupy a są kwity które mówią o tym, dowodzenie taką grupą itd.
A z tego co się też orientuję to raczej ekstra pieniędzy na wysokościówkę dla OSP nie dostaniesz bo często nawet w PSP jest z tym problem.
Jak chcesz to mogę pogrzebać w papierach które mam po kursie i coś więcej konkretnego wyszukać  :straz:
Pozdrawiam Kamil
(cytat z pw) byłbym wdzięczny gdybyś coś znalazł.
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: SGRW W OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2010, 14:56:57 »
WYTYCZNE DO ORGANIZACJI
RATOWNICTWA WYSOKOŚCIOWEGO
W KRAJOWYM SYSTEMIE
RATOWNICZO – GAŚNICZYM

Cytuj
6. SGRW tworzy się w Komendach Powiatowych (Miejskich) Państwowej Straży
Pożarnej na podstawie decyzji właściwego terenowo Komendanta Wojewódzkiego
Państwowej Straży Pożarnej. SGRW mogą być tworzone w szkołach Państwowej Straży Pożarnej za zgodą Komendanta Głównego PSP i w innych jednostkach ochrony przeciwpożarowej decyzją kierownika danej jednostki.
7. Członkowie SGRW w ramach KSRG pełnią służbę w JRG lub w innym podmiocie
ratowniczym, wykonując zadania tego podmiotu. Podmiot ratowniczy (JRG PSP)
powinien posiadać specjalistyczny obiekt przystosowany do ćwiczeń na wysokości
technikami alpinistycznymi, o wysokości min. 20 m.

No i chyba tyle w tym temacie ...

http://www.cspsp.pl/grw/aktualnosci/2006/wytyczne_do_org_%20rat_wys_w_KSRG.pdf
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline rescue

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: SGRW W OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 08, 2010, 16:31:13 »
3 alpinistów amatorów (min ja) no i w naszym województwie(opolskie)nie znalazłem takiej grupy.

Nie napisałeś jakie macie kursy i przeszkolenie.
Przeczytaj podane wyżej Wytyczne... tam znajdziesz dużo informacji.

Jak na mój gust to za mało jesteś zainteresowany i za mało szukasz (czytasz).
W Opolu jest JRG 1, która specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym.
Może najlepsza droga dla Was do SGRW wiedzie właśnie przez tę jednostkę?

PZDR

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: SGRW W OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 08, 2010, 19:11:40 »
3 alpinistów amatorów (min ja) no i w naszym województwie(opolskie)nie znalazłem takiej grupy.

Nie napisałeś jakie macie kursy i przeszkolenie.
Przeczytaj podane wyżej Wytyczne... tam znajdziesz dużo informacji.

Jak na mój gust to za mało jesteś zainteresowany i za mało szukasz (czytasz).
W Opolu jest JRG 1, która specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym.
Może najlepsza droga dla Was do SGRW wiedzie właśnie przez tę jednostkę?

PZDR
wiesz co to AMATORSKIE? Nie mamy szkoleń, tzn ja w związku z pracą mam badania wysokościowe do prac powyżej 3m. Podstawowe przeszkolenie obsługi sprzętu asekuracyjnego,(wszystko jest to związane z praca, niewiem czy liczy się to w straży, ale na wszystko to mam certyfikaty,)pozatym mam szkolenie wspinaczki skałkowej(też nie wiem jak to się ma do straży,ale również mam certyfikaty które zdobyłem na obozie wspinaczki skałkowej)
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: SGRW W OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 08, 2010, 22:44:23 »
Te przeszkolenia które posiadasz nie są uznawane w PSP.
Niemniej jednak bardzo przydatna sprawa bo masz już podstawy i łatwiej będzie Ci ukończyć kursy Ratownictwa Wys. wg programu PSP.
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline fido1384

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: SGRW W OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 04, 2013, 10:10:20 »
u nas w OSP KSRG w zeszłym roku, udało się zrobić kurs wstępny z rat wys, wg programu PSP, kurs był finansowany ze środków UE, wraz z 3 innymi OSP, Robilismy to dlatego iż podobno zostalismy zakwalifikowani jako jednostka d rat wys, ale nic wiecej w tym temaci nie mamy żadnych info, tylko dostaliśmy dofinansowanie na postawowy sprzęt z systemy, tzn trójnóg i 2 komplety uprzęży + bloczki, rolki itp. Mininum musicie mieć ratowników po takim kursie, tzn Kurs wstępny z Ratownictwa Wysokościowego dla ratowników KSRG wg programu PSP. Kurs prowadził u nas długoletni ratownik z osp z Jastrzębia Zdroju, które się specjalizuje tzn PSP w rat wys.
Dobry ratownik, to bezpieczny ratownik