Autor Wątek: ciekawostka mundurowa :)  (Przeczytany 9993 razy)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 24, 2010, 13:10:52 »
Przepajacie się nie wiadomo czym... Wszyscy ratownicy z LSRG Łódź mają napisy z przodu i z tyłu FIREMAN zarówno na koszarówkach jak i na UPS'ach...
Nie wiem jak inne lotniska ale w łodzi tak jest od dawna. :fiuu:

Dla uściślenia dodam, iż na miejscu była i LSGR jak i JRG PSP.

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 24, 2010, 13:48:12 »
Kolego kamaras i to chyba wyjaśniło całą tajemnicę tej sprawy co do napisu i hełmu :). Strażak był po prostu z lotniskowej a nie z PSP.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 24, 2010, 14:00:37 »
Przepajacie się nie wiadomo czym... Wszyscy ratownicy z LSRG Łódź mają napisy z przodu i z tyłu FIREMAN zarówno na koszarówkach jak i na UPS'ach...
Nie wiem jak inne lotniska ale w łodzi tak jest od dawna. :fiuu:

Dla uściślenia dodam, iż na miejscu była i LSGR jak i JRG PSP.
To, Kolego, jak wiedziałeś, czemu od razu głosu nie zabrałeś?
Nie każdy jest tak w świecie obyty.

Offline etaste

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 26, 2010, 20:12:58 »
Stawiam ze to jakaś jednostka OSP i zapewne ochotnik kupił sobie na allego i doszyl , sam mam naklejke fireman ale na samochodzie swoim :)



Kolega kamaras już wyjaśnił z której jednostki był ww strażak, nie ma więc co spekulować. A poza tym popieram w całej rozciągłości
... jest wiele ważniejszych problemów dotyczących służby, ze ten napis to mały pikuś.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2010, 23:21:26 wysłana przez robn »

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 27, 2010, 11:41:35 »
Tak ogólnie wytłumaczę ! Jest to strażak LSGR i tam się nosi takie napisy od dawna z jednej prostej przyczyny - w razie akcji mogą mieć do czynienia z dużą liczbą obcokrajowców i chcą być rozpoznawalni. Dziękuje i pozdrawiam .

Offline bart73

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 521
  • ciemna strona mocy
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 27, 2010, 12:36:01 »
Tak ogólnie wytłumaczę ! Jest to strażak LSGR i tam się nosi takie napisy od dawna z jednej prostej przyczyny - w razie akcji mogą mieć do czynienia z dużą liczbą obcokrajowców i chcą być rozpoznawalni. Dziękuje i pozdrawiam .
sorrki , ale to tłumaczenie dla mnie jest bez sensu. Na całym świecie lub przynajmniej w większości krajów napisy są w języku ojczystym. np. we Francji "pomki" :kask: w Hiszpanii "bombonierosy" :kask: ,a nie firemany , himeny, czy jakoś inaczej.
Piszą nie którzy ,że są inne problemy i nie ma co się podniecać napisami lub mundurem. Owszem są ważniejsze sprawy , ale czy wygląd naszej formacji nie jest ważny. Mi wydaje się ,że tak. No panowie jesteśmy formacją mundurową i powinno to jakoś wyglądać. Np. zespoły karetek pogotowia czy to prywatne ,czy to szpitalne czy to z kolumny transportu sanitarnego mają takie same w całym kraju. I też obsługują wypadki z zagranicznymi turystami. 

"nie pytaj co ojczyzna może zrobić dla ciebie, ale spytaj czy ty coś możesz zrobić dla niej." J.F.K.
"dopóki nie było internetu, nie zdawałem sobie sprawy z tego ilu na świecie jest idiotów" S.Lem

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 31, 2010, 22:15:20 »

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 31, 2010, 22:31:36 »

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 31, 2010, 22:43:41 »
ten który na mocy odrębnych przepisów przejął dowodzenie! Proste!

któreś rozporządzenie albo rozkaz KG PSP nakazywało żeby dowódcy wszystkich szczebli byli rozpoznawalni
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 31, 2010, 22:48:59 »
Wszystko jest raczej zgodnie z regulaminem (pi razy drzwi) - problem polega na tym, że dowódca zastępu z OSP po przybyciu na miejsce PSP i jednocześnie przejęciu dowodzenia nie ściągnął naszywki "DOWÓDCA". Swoją drogą z tego powodu, że nie pamięta się o tym, a często też nie bardzo jest czas na takie zabawy, otok na hełmie byłby raczej wystarczającym wyróżnikiem.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 31, 2010, 23:22:10 »
Panowie Strażaka dowolnego kraju da się bez problemu rozpoznać choćby napisy przynależności do formacji miał nawet w języku suahili, definiuje to przecież umundurowanie. Więc jak napisy to po naszemu i już  :straz:

Hmmmmm a ja bym na naszych mundurach i hełmach odpuścił wyróźniki czy to d-ca czy kto tam jaką ma funkcję. Z reguły w obrębie danego powiatu większość ludzi się zna, może nie z imienia ale praktycznie każdy wie kto jest komendantem czy d-cą JRG. Poza tym dojeżdzając na akcje da się z reguły bez problemu znaleść dowódcę, a jak jest większa zadyma to przecież mamy wyznaczonego oficera który przyjmuje i kieruje dalej do działań kolejne SiS.
Bardziej widziałbym na mundurach naszywki czy coś takiego, widoczne z daleka z imieniem bądź ksywką tak jak to mają to np. Amerykanie. Takie rozwiązanie stosuje się też wśród naszych rat. wysokościowych. Na kursie na którym byłem instruktorzy wręcz nakazali opisanie kasków w widoczny sposób "od góry" i "od przodu" ksywką bądź imieniem. Wtedy mogę kogoś bezpośrednio nie znać ale jak krzykne np. "Kogut" to będzie wiadomo kogo wołam.  Jest to naprawdę świetne rozwiązanie, które dodatkowo buduję więź między ludźmi, przestajemy po prostu być anonimowi.  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 01, 2010, 11:02:36 »
Z reguły w obrębie danego powiatu większość ludzi się zna, może nie z imienia ale praktycznie każdy wie kto jest komendantem czy d-cą JRG.
Wiesz, w OSP to myślę że faktycznie, tych co "ważniejszych" się zna, bo to w końcu jeden teren działania - bardzo często z niektórymi z tych ludzi chodziliśmy do szkoły lub pracowaliśmy. Ale jednak nie ze wszystkimi.
Tak samo z PSP - faktycznie 90% osób zna dowódce swojej najbliższej JRG, ale ile razy się spotykacie z nim na akcji? Bo ja jakoś sobie nie przypominam :rolleyes: A już zastępcę d-cy JRG to już w ogóle prawie nikt nie poznaje, o d-cach zmian nie wspominając. Ja trochę czasu miałem okazję w PSP pracować, i niemal codziennie się spotykać z "podziałowcami", a mimo to z uwagi na system pracy mogę powiedzieć że znam spośród nich ledwie kilka osób - w tym dwóch dowódców zmiany i dowództwo JRG.

Bardziej widziałbym na mundurach naszywki czy coś takiego, widoczne z daleka z imieniem bądź ksywką tak jak to mają to np. Amerykanie. Takie rozwiązanie stosuje się też wśród naszych rat. wysokościowych. Na kursie na którym byłem instruktorzy wręcz nakazali opisanie kasków w widoczny sposób "od góry" i "od przodu" ksywką bądź imieniem. Wtedy mogę kogoś bezpośrednio nie znać ale jak krzykne np. "Kogut" to będzie wiadomo kogo wołam.  Jest to naprawdę świetne rozwiązanie, które dodatkowo buduję więź między ludźmi, przestajemy po prostu być anonimowi.
OK, to ma swoje zalety, bo faktycznie pomaga w komunikacji nie tylko z dowódcą, ale w ogóle, i również buduje więzi. Tyle tylko, że ja dalej nie wiem czy "kogut" jest d-cą, czy nie :P
A tak przy okazji  to bynajmniej u nas funkcyjni PSP mają opisane hełmy kryptonimami, a to, że mało kto je zna to inna bajka...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline azirafal

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 01, 2010, 15:44:58 »
No i widzisz sam piszesz że kryptonimy na hełmach to niewypał, jak dodasz do tego hełmu taki a taki pasek lub pomalujesz go na taki a taki kolor to kto o tym będzie wiedział, chyba tylko ten co go naklejał lub malował.

Przy większości akcji naprawdę nie ma problemu ze zlokalizowaniem d-cy, przyjeźdzasz ze swoim zastępem OSP i jesteś w nim dowódcą to twoim obowiązkiem jest znaleść d-ce z PSP. To naprawdę nie jest jakieś wielkie zadanie, zresztą na pierwszy rzut oka z reguły widać kto rządzi.

Przy większych akcjach może nie kombinować ze zmianami napisów na plecach a może po prostu zastosować lekkie kamizelki odblaskowe na mundur ??
Jak przejmie dowodzenie wyższy rangą to sobie taką kamizelke załozy a poprzednik zdejmie, tylko pytanie czy to w ogóle ma sens ??
Nie lepiej w obrębie powiatu zorganizować kilka spotkań i szkoleń z naczelnikami oraz dowódcami OSP i zapoznać ze sobą ludzi ??

Aż tak wielu to tych dowódców w PSP to nie ma a jak się w miare często ochotnicy z zawodowcami spotykaja na drodze lub przy pożarze to w większości przypadków znaja się po imieniu.

Po co tworzyć jakieś nowe "kwiatki" związane z mundurami ?? Ja bym tam zdecydowanie wolał od tych całych dowódców, firemanów i co tam jeszcze było żeby nasze mundury zaczęły być robione z porządnych materiałów i żeby unowocześnić ich krój i funkcjonalność  :straz:
"Ktoś musi być ukarany za każde przestępstwo. Jeśli to sprawca, jest to szczęśliwy przypadek".
Lord Vetinari, Patrycjusz Ankh-Morpork

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 01, 2010, 19:57:54 »
No i widzisz sam piszesz że kryptonimy na hełmach to niewypał, jak dodasz do tego hełmu taki a taki pasek lub pomalujesz go na taki a taki kolor to kto o tym będzie wiedział, chyba tylko ten co go naklejał lub malował.
Nie, niewypałem bym tego nie nazwał. To problem ludzi z OSP, którzy nie kojarzą, że np. "13" to d-ca zmiany, bo powinni o tym wiedzieć. Kolory hełmów są już jednoznaczne dla większości strażaków z OSP. Same otoki na hełmach są również zapisane w stosownych aktach prawnych, i to nie jest niczyje widzimisię - to też kwestia nieuświadomienia.

Tym niemniej pomysł z kamizelkami jest OK ^_^

Ja bym tam zdecydowanie wolał od tych całych dowódców, firemanów i co tam jeszcze było żeby nasze mundury zaczęły być robione z porządnych materiałów i żeby unowocześnić ich krój i funkcjonalność  :straz:
Amen ^_^
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline marker

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 01, 2010, 21:01:57 »
Ale co was interesuje kto jest dowódcą w PSP? Jedziecie do akcji zastępem i twoim dowódcą jest dowódca zastępu i to on powinien znaleźć KDR i ogarniać temat wydając wam rozkazy. A z reguły dowódcy w OSP mają pewien staż i znają ludzi z PSP i OSP.

Offline orzelosp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 01, 2010, 21:41:47 »
http://kontakt24.tvn.pl/temat,ratowal-zycie-innych-stracil-swoje,15556.html
A tutaj możemy zobaczyć kolejną już wersję jeansowej koszarówki..

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: ciekawostka mundurowa :)
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 01, 2010, 23:18:14 »
U nas praktykuje się, że podczas większej akcji dowódca zakłada pomarańczową kamizelkę i widać go z daleka -_-