Autor Wątek: Leczenie za pomocą hipotermii  (Przeczytany 9062 razy)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: Leczenie za pomocą hipotermii
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 24, 2011, 20:20:25 »
No i się już oficjalnie pisze o rozpoczęciu ochładzania podczas RKO...

Za chwilę jakiś początkujący strażak zacznie stosować te metody bo "wyczytał" na forum strażackim że tak można. A następnie przejdziemy do ziołolecznictwa i akupunktury na miejscu zdarzenia....

Samo słowo "leczenie" w temacie jest już nie prawidłowe - bo nie leczymy. Dlatego proponuję trochę zmienić choćby temat na bardziej "eksperymentalno-naukowy" - lub przeniesienie do innego działu.

I to jest moim zdaniem błędne myślenie. W Internecie przeczytać można wszystko i mądre i bzdurne. To jeszcze nie oznacza, żeby o pewnych sprawach nie dyskutować.

Nie rozumiem twojej wypowiedzi.
Co innego dyskutować na płaszczyźnie czysto teoretyczno-ekperymentalnej.
Wtedy oczywiście możemy porozmawiać o tym czy ochładzanie pomaga czy nie. Ale myślę, że lepiej aby na ten temat dyskutowali fachowcy (czyt. wybitni specjaliści a nie strażacy) bo wtedy dyskurs będzie przypominał  ten spod budki z piwem. Czyli "nie znam się ale się pomądruję - a co mi szkodzi".

Chciałbyś, Witoldzie widzieć ochładzanie poszkodowanego podczas prowadzenia RKO w procedurach KSRG?

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Leczenie za pomocą hipotermii
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 25, 2011, 08:09:57 »
Ja tylko twierdzę, że dyskusje służą rozwojowi. I może nawet z dziesięciu pomysłów wypala mniej niż jeden, ale warto dyskutować. A w procedurach KSRG widziałbym wszystko co jest uzasadnione z punktu widzenia dobra pacjenta i jest jednocześnie wykonalne przez ratowników KSRG. I wcale się nie upieram, że już teraz mamy kupować urządzenia do in-the-field terapii zimnem, ale tutaj właśnie jest miejsce na dyskusje trochę może teoretyczne.

A rozpoczynając ten wątek chciałem się zapytać co o tym myślą inni i po prostu (może na starość) nie lubię odpowiedzi, które nie mówią że pomysł (z przyczyn merytorycznych) nie jest najlepszy, a jedynie poważają sens samego pytania i dyskusji nad nim. Oczywiście nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie, ale zapytać chyba można (zresztą mamy na forum też specjalistów)

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Leczenie za pomocą hipotermii
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 25, 2011, 10:43:00 »
Tu akurat na czasie artykulik nt. hipotermii, oczywiście w warunkach szpitalnych a nie podczas RKO, niemniej jednak, gdyby ktoś chciał poczytać, na czym ona polega i jak się odbywa to w Polsce, zapraszam do krótkiej lektury. Niestety, nie wyjaśnili, co to "specjalna aparatura"  czy "specjalny kombinezon", ale to już taka specyfika tej gazety.
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111025/ZDROWIE/262190992