Autor Wątek: Rambojet  (Przeczytany 10746 razy)

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Rambojet
« dnia: Sierpień 01, 2005, 23:16:48 »
co sądzicie na temat systemu wzbogacania wody gaśniczej :pyrocool)

www.horpol.com

niedroga sprawa , wydaje mi się warta zakupu.

można obejrzeć filmik z pokazu.

pozdro

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Rambojet
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2005, 16:47:12 »
Ja przyznam, ze mnie ten sysytem zaciekawil.
Ogniomistrzu a jest znany Ci system CAFS ??  Tam mozna 7-mio krotnie zwiekszyc ilosc srodka gasniczego :)

Tu masz linka  http://t.nycz.bytom.pl/details.php?image_id=5326   jest dokladnie opisane co i jak :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2005, 17:18:48 wysłana przez Herflik »
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Rambojet
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2005, 22:19:48 »
herflik dzieki za rade ale 40 tyś euro??????????? to raczej nie realne , cena rambojet 1500 w tym 10 wkładów każy następny 48 zł .

Offline Herflik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.
Rambojet
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 08, 2005, 00:10:00 »
Ogniomistrzu ja tylko podalem to jako ciekawostke. System CAFS jest montowany teraz na nowych pojazdach i dla osp na razie o wiele zadrogi. Ale przyznasz, ze jego zalety sa niczego sobie.

A co do  rambojeta chyba go zakupimy skoro jest w takich cenach jak piszesz.

Pozdrawiam :)


Dop. moderatora: Ok ale może już wróćmy do Rambojet i nie mieszajmy dwóch różnych rzeczy. O CAFS są inne wątki albo można ewentualnie założyć nowy. / Sylwek
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2007, 16:15:52 wysłana przez Sylwek »
Trzymaj sztamę z nami - razem walczmy z pożarami.

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 09, 2007, 14:32:31 »
Witam koledzy mam pytanko jak się sprawuje w pracy system Rambojet .Czy to jest jepsze do pianówki bo czytałem Ze nadaje się do gaszenia prawie wszystkiego.

Offline strażak prywatny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 03, 2007, 11:46:52 »
Witam koledzy mam pytanko jak się sprawuje w pracy system Rambojet .Czy to jest jepsze do pianówki bo czytałem Ze nadaje się do gaszenia prawie wszystkiego.

Nie wszystkiego tylko pożary klasy A :) Sprawa opon czy samochodów to temat poboczny, ale jak pokazują testy - skuteczny.
Rambojet nie zastępuje "pianówki" !!!
Można go użyć zamiast, w określonych sytuacjach. A generalnie to ma to oszczędzać wodę gaśniczą i poprawiać skuteczność, co też czyni.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2007, 12:56:20 wysłana przez BR »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2007, 16:29:21 »
Prądownica RAMBOJET z wymiennym wkładem skrystalizowanego
środka gaśniczego PYROCOOL o właściwościach zwilżających do
gaszenia pożarów grupy A.
Środek jest podawany w stężeniu 0,02%, odpowiada zużyciu 0,2 g/l.
Nabój ze skrystalizowanym środkiem o wadze 700 g wystarcza na
gaszenie min. 2500 litrów wody. Do każdej prądownicy dołączony zostaje zapas 12 sztuk naboi, co umożliwia
uzyskanie 30 000 litrów cieczy gaszącej.
Prądownica RAMBOJET pozwala na gaszenie strumieniem zwartym lub rozwartym. Waga prądownicy - 2,74 kg wraz z
nabojem, zasięg - do 28 metrów, wydajność - 260 l/min przy 0,7 MPa.
Urządzenie to skraca czas działania oraz zmniejsza zużycie wody o 50%.

Z tego co wiem powszechnie ta pradownica używana jest w Czechach, gdzie ma ją bardzo dużo jednostek.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2007, 17:25:14 wysłana przez miggru »

Offline ORSON66

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2007, 20:36:23 »
Tak myśleliśmy zakupić do jednostki ale jeśli nie zastąpi pianówki to teraz nie wiem .Jak myślicie co jest lepsze  :huh:pianówka czy rambojet ?Co jest częsciej przydatne w akcjach :huh:

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2007, 16:08:56 »
najlepiej to było by się wybrać do południowych sąsiadów do Czech i odwiedzić jakąś jednostkę straży i wiele rzeczy by się rozjaśnilo, bo tam troche jednostek to posiada (wystarczy w googlach wstukać rambojet i wyskakuje dużo czeskich, słowackich linków)
Więc tu prośba do strażaków z południa Polski. Co do piany i rabojeta to wszystko zależy od akcji i nie da się wszystkiego wrzucić do jednego worka. To taka dyskusja jak kiedyś dyskutowano nad tym czy gasić wodą (bo taniej) czy pianą. Teraz piana jest w powszechnym użyciu w wielu OSP i PSP i nikt nie dyskutuje nad ceną środka pianotwórczego tylko poprostu jest on potrzebny.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2007, 18:21:14 »
No tak, ale czy na jeden ładunek pyrocool wykorzystamy 2500 litrów wody czy 100 litrów to nabój jest już zużyty, tak??
jeśli tak to należałoby się z góry zaopatrzyć w znaczną ilość takich ładunków.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline strażak prywatny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 01, 2008, 16:03:49 »
wkład jest jak mydło, wypłukuje się w trakcie pracy. Jak zużyjesz na 100 litrów wody to potem wkład siedzi sobie grzecznie w prądownicy i następnym razem tylko dajesz wodę i działa dalej aż do całkowitego wypłukania. A te 2500 litrów to też orientacyjnie: czystość i twardość wody oraz jej temperatura mają wpływ na zużycie wkładu.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 03, 2008, 03:15:34 »
wkład jest jak mydło, wypłukuje się w trakcie pracy. Jak zużyjesz na 100 litrów wody to potem wkład siedzi sobie grzecznie w prądownicy i następnym razem tylko dajesz wodę i działa dalej aż do całkowitego wypłukania.

Ostatnio w jednostce dostaliśmy Rambojeta do testów, i tu małe dopowiedzenie ;)
Są 3 typy nabojów, każdy ma nieco inne przeznaczenie, np. "zielony" ma służyć do spłukiwania zanieczyszczeń z ulic  -_- Wkłady napoczęte można z prądownicy wyjąć, zapakować w folię, i trzymać kilka lat na aucie, bez obawy o to czy w razie potrzeby zadziałają tak jak powinny. Poza tym sama prądownica bez naboju również może działać zupełnie jak zwykła.
Za systemem przemawia niski koszt zakupu, łatwość przechowywania i przewozu nabojów (1 teoretycznie wystarcza na cały GBA 2,5/16, powszechnie stosowany w OSP; dodatkowo nie ma przeciwwskazań żeby włożyć coś takiego np. do Żuka GLM :wacko: ),  zwiększone w stosunku do samej wody zdolności gaśnicze...
Oczywiście, żeby nie było, że reklamuję ten sprzęt, to powiem że te rozwiązanie ma jeszcze co najmniej 2 wady:
1 - to nie jest to co piana (było już mówione wcześniej)
2 - z tego co wiem jak na razie Rambojet nie posiada atestu

Myślę, że ten produkt ma duże szanse, żeby znaleźć się w przyszłorocznym zamówieniu dla jednostek OSP mojej gminy, o ile ten atest nie będzie stanowił w tej kwestii problemu ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 03, 2008, 15:21:33 »
[...]
2 - z tego co wiem jak na razie Rambojet nie posiada atestu
[...]

coś dostali:
Cytat: Biuletyn HORPOL
Drugi dokument to Atest Państwowego Zakładu Higieny nr. PZH/HT-2229/2008 na dwa wkłady krystaliczne PYROCOM, stosowane w prądownicach systemu RAMBOJET. Atest został wydany przez Zakład Toksykologii Środowiskowej i uzyskał pozytywną opinię w zakresie bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska.
Modele objęte Atestem:
- Wkład TS-03 ECO - do prądownic Rambojet 52, typ 1 i 2;
- Wkład TS-04 ECO - do prądownic Rambojet 25, typ 4 i 5.

Offline michal

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2010, 12:54:59 »
Minęło kilka lat od pojawienia się tej prądownicy, zatem i użytkowników jej jest więcej.
Więc jakie są wasze doświadczenia z tym sprzętem. Jakie ma zalety a jakie wady, jak ją oceniacie?

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2010, 22:47:48 »
Mam Rambojeta na swoim GBA. Oczywiście sprawdza się bardzo dobrze. Zakupiłem go kiedyś w firmie Poż-Pliszka z Gdańska w rabatowej cenie  :rofl:

Offline pietro3006

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 07, 2010, 12:15:55 »
Witam
My posiadamy na swoim GBA Rambojet z każdym rodzajem wkładów :
 -Zielony : ECO do gaszenia pożarów grupy A, działa jak uniwersalny środek pianotwórczy o wysokiej biodegradalności i wydajności przy niskim spienieniu;
-Czerwony : TURBO do gaszenia trudnych pożarów klasy A z niebezpieczeństwem wyrzutu cieczy, domieszka związku fluoru ( AFFF/AR ). Bardzo skuteczny przy gaszeniu opon, pojazdów, tworzyw sztucznych itp. ;
-Szary : detergent do czyszczenia olejów na drogach np. po wypadkach drogowych
Niedawno "zmywaliśmy" plamę oleju z jezdni z użyciem wkładu szarego,efekt? wydaje mi się,ze w tym przypadku zadziałało,plama może nie zniknęła od razu ale gdy zostawiliśmy ten środek na chwilę na miejscu plamy,troszkę szczotką pomachaliśmy następnie spłukanie okazało się,ze nawet nieźle to wyglądało.
Podczas prób gasiliśmy "całe" auto (pełne wyposażenie) ZIELONYM oraz CZERWONYM, naprawdę czas gaszenia był bardzo krótki.Nie reklamuje tylko stwierdzam,ze zakup się sprawdził w dotychczasowych działaniach,próbach,szkoleniach

Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 19, 2010, 09:27:35 »
U nas w OSP Mikołajki pomorskie zakupilismy w zeszłym roku na GBA ta właśnie prądownice z tego względu żę na GBA nie mamy zbiornika na środek pianotwórczy i zanim nasz GCBA przyjedzie i przygotuje sie do podania piany my już GBA działamy i powiem szczerze że skuteczność tych wkładów jest naprawde niezła

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 19, 2010, 09:32:33 »
Czyli owego sprzętu przybywa :-)
Napiszcie proszę na jak długo (ilość wody) wystarcza jeden wkład, jaki jest czas jego wymiany i jak ocenilibyście koszty eksploatacji tego. Sądząc po Waszych opiniach - robi się coraz ciekawiej :-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline pietro3006

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2010, 15:55:26 »
jeden wkład wystarcza na 2500 litrów.Próbowaliśmy i gdy wszystko "hulało" na maxa tzn.pompa dawała 10 atmosfer po zużyciu całego zbiornika w prądownicy pozostały tylko małe grudki,pozostałości po wkładzie.Przy czym do ugaszenia auta z pełnym wyposażeniem potrzebowaliśmy niecałej minuty (wkładu ubyło może w 1/2 ) -zmierzam do tego,że skuteczność tego wkładu jest naprawdę duża przy niskim zużyciu zarówno wody jak i samego wkładu.Ale oczywiście sytuacja,sytuacji nierówna i nie ma tu jakiegoś wzoru,że to na tyle a tyle wystarczy.co do kosztów hmm.... cennik jest ogólnodostępny samych wkładów oraz prądownic,zajrzyjcie np. do firmy HORPOL

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 19, 2010, 16:10:41 »
U nas też mamy Rambojeta, ale jeszcze nie był używany. Podobno w sobotę ma być wypróbowany.  -_-
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline czitas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 03, 2016, 22:12:23 »
Która wersja jest lepsza typ 1 czy typ 2

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 04, 2016, 12:51:50 »
https://drive.google.com/file/d/0Bwcn0i8xMFyoV1RLRUFiYWx1M28/view
to jest najlepsze bo pasuje do każdej prądownicy turbo
i najtańsze w eksploatacji :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 04, 2016, 14:01:46 »
https://drive.google.com/file/d/0Bwcn0i8xMFyoV1RLRUFiYWx1M28/view
to jest najlepsze bo pasuje do każdej prądownicy turbo
i najtańsze w eksploatacji :)

Cytuj
Prądownica może być stosowana do gaszenia instalacji elektrycznych do napięcia 380 kV dla strumienia rozproszonego

Zademonstrujcie albo usuńcie bo strach czytać.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 05, 2016, 07:08:00 »
ja o koszyczku do wkładki pianowej pasującym do każdej pradownicy
a co do gaszenia instalacji elektrycznej , sprawdzę :)

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Rambojet
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 05, 2016, 14:40:08 »
ja o koszyczku do wkładki pianowej pasującym do każdej pradownicy
a co do gaszenia instalacji elektrycznej , sprawdzę :)

Zapis w karcie katalogowej:
AWG Turbo  nozzles are high-voltage approved according to DIN VDE 0132. Information about the test results and approvals for AWG nozzles is available upon request.

DIN VDE 0132 - https://www.beuth.de/de/norm/din-vde-0132/238398542 tutaj wydanie z 2015 roku

Ale wcześniejsze (2001) można zobaczyć tutaj i jak widać są tabelki z 380 kVA ;] http://www.gloria.de/Documents/brandbekaempfung_in_elektr.pdf