Pożarnictwo > Ratownictwo Wysokościowe

wypadek na elektrowni wiatrowej

<< < (2/2)

TomekASG_JRG:
Otóż na wiatrakach trochę pracowałem i nie bardzo rozumiem dlaczego w tej akcji wykorzystano śmigło. Jeżeli wchodzisz do wiatraka to pierwszym Twoim obowiązkiem jest unieruchomienie go. Więc obracająca się turbina nam już nie zagraża. Wiatraki w Polsce z reguły, bo nie wszystkie mają wysokość od 60m do 100m, przy czym tych wyższych jest więcej. Na wyższych mamy windę do 90 metra, w gondoli wciągarkę elektryczną o udźwigu 800kg, urządzenie ewakuacyjne a jeżeli wewnątrz przebywa więcej niż 2 osoby to urządzenia powinny być 2. W każdym momencie windy można z niej "wysiąść: na drabinkę i tak samo "wsiąść". Pracownicy są przeszkoleni do ewakuowania ludzi z każdego miejsca wewnątrz wiatraka, na zewnątrz nie wychodzą, robią to alpiniści których musi być 2, bo w pojedynkę wisieć nie można. Do tego niektóre farmy w Polsce, jeżeli nie wszystkie(tego nie jestem pewien) nakazują żeby oprócz 2 wiszących alpinistów był trzeci w gondoli jako asekuracja. Więc w każdym z tych przypadków akcja ratownicza jest dosyć prosta i zajmuje kilka do kilkunastu minut. A przypadek z zachodu dotyczył pewnie zawału w gondoli, czyli na samej górze i w "najlepszym" możliwym miejscu do ewakuacji. Bo w innym przypadku użycie śmigłowca jest jeszcze bardziej abstrakcyjne, jak dla mnie.

sheldon:
Witajcie, czy oprócz wspomnianego opracowania, posiadacie jeszcze jakieś materiały lub zdjęcia z ćwiczeń dotyczące tego typu obiektów?
Aktualnie dorwałem tylko foto z ćwiczeń grupy warszawskiej.

Z góry dzięki!

grzela:
Ćwiczenia na terenie farmy wiatrowej.


--- Cytuj ---W dniach 03 - 04.09.2014 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu oraz na terenie farmy wiatrowej w m. Gwizd (Gm. Ustronie Morskie) zostały przeprowadzone dwudniowe ćwiczenia dotyczące zasad ratownictwa pożarowego i wysokościowego w obrębie turbin wiatrowych. Ćwiczenia praktyczne zostały poprzedzone szkoleniem teoretycznym. Nadzór nad całością szkolenia sprawował Pan Robert Szuman z Centrum Szkoleń Specjalistycznych i Prac Wysokościowych „HAWK” z Mysłakowic. Ćwiczenia praktyczne zostały przeprowadzone przy współudziale operatorów farmy wiatrowej WIND SERVICE Sp. z o.o. z Warszawy. W trakcie szkolenia strażacy zapoznali się między innymi z najczęściej występującymi zagrożeniami pożarowymi jak również zastosowanymi w turbinach wiatrowych systemami bezpieczeństwa. W trakcie ćwiczeń praktycznych przeprowadzona została symulacja ewakuacji osoby poszkodowanej z wnętrza gondoli turbiny wiatrowej z zastosowaniem technik alpinistycznych. W dwudniowym szkoleniu, oprócz strażaków z KP PSP w Kołobrzegu, uczestniczyli również strażacy – ochotnicy z OSP w Ustroniu Morskim.
--- Koniec cytatu ---

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=19&id=47159

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej