Służba > Prawo w służbie

rozkaz i odmowa

(1/1)

piter_psp:
Koledzy, potrzebuję podstawy prawnej na odmowę wykonania rozkazu. W Ustawie o Policji jest w art. bodajże 58, że jak polecenie przełożonego rodzi złamanie prawa powszechnie obowiązującego, to funkcjonariusz może odmówić jego wykonania i ma powiadomić K-ta Głównego. Mnie kilkanaście lat temu uczono, kiedy można odmówić, ale teraz nie mogę znaleźć tego w żadnym przepisie. Może w Ustawie to było przed jej licznymi nowelizacjami? Pomóżcie, bo dosyć pilna sprawa.
P.s. Szukajki używałem, ale nic nie znalazłem.

daro:
Art. 115.
1. Strażak odpowiada dyscyplinarnie za zawinione, nienależyte wykonywanie
obowiązków służbowych oraz za czyny sprzeczne ze złożonym ślubowaniem.

Art. 116.
1. Przepisy art. 115 § 18 (Rozkazem jest polecenie określonego działania lub zaniechania wydane służbowo żołnierzowi przez przełożonego lub uprawnionego żołnierza starszego stopniem.) oraz art. 318 i 344 Kodeksu karnego mają odpowiednie zastosowanie do strażaków.

podstawa prawna - ustawa o Państwowej Straży Pożarnej

piter_psp:
Polecenie nie dotyczy czynności ratowniczych, a zgodnie z rotą ślubowania ("... strzec honoru, godności i dobrego imienia służby..."), nie za bardzo pasuje to polecenie wykonywać :rolleyes:. Doprecyzuję moje pytanie. Jak uzasadnić niewykonanie idiotycznego polecenia? Polecenia, które poróżnia ludzi, godzi w godność funkcjonariusza? I podeprzeć to paragrafem? Nie chcę pisać, czego dotyczy sprawa, bo naprawdę nie warto. Chcę tylko mądrze odmówić, odwrócić sie i tyle. Nie mam ochoty zniżać się do poziomu karygodnego w ogóle, a w służbie już naprawdę niedopuszczalnego.
A żądanie polecenia na piśmie? Skąd wziąć na to blachę?

piotr998:
ustawa o PSP Art. 116. 2. Za czyn stanowiący wykroczenie, popełniony w wyniku wykonania polecenia służbowego, strażak ponosi odpowiedzialność tylko dyscyplinarną, chyba że wykonując polecenie służbowe umyślnie popełnia wykroczenie.
Odmówić wykonania polecenia nie jest tak łatwo, tylko czy każda sugestia przełożonego na pewno jest poleceniem? - jeżeli masz wątpliwości napisz do przełożonego raport z prośbą o potwierdzenie na piśmie wydanego polecenia, do tego nie potrzeba podstawy prawnej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej