Autor Wątek: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA  (Przeczytany 23765 razy)

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 03, 2010, 16:46:51 »
I akurat w tym przypadku Pan Poseł Kazimierz Moskal robi dobra robotę.
Co prawda nie wiem czy uzyskanie tych odpowiedzi będzie możliwe - wszak naszym kraju takie dane "oblicza się" kilka miesięcy... ale jeśli już dostanie odpowiedzi to będą one druzgocące dla osób decydujących o wyborze "szczęśliwców" do nagród pieniężnych. Przecież w wielu regionach Polski nie dosyć że wybierano tylko część członków OSP to znam też przypadek kiedy z terenu powiatu wybrano tylko 2 gminy na 5 biorących udział w działaniach.
Całe gminy, z ich wszystkimi jednostkami OSP zostały zapomniane, zepchnięte do kosza. Przypomną sobie o nich dopiero kiedy znów woda zajrzy do miast, fabryk, domów...

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 06, 2010, 12:35:26 »
źródło:
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=4&dzial=1266&id=157913
"15. Czy środki otrzymane od agencji rządowych podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych ?

Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47c updof obejmuje wyłącznie te kwoty otrzymane przez osobę fizyczną od agencji rządowej, które agencja otrzymała – na ten cel – od budżetu państwa. Istotą tego zwolnienia jest zatem bezpośrednie otrzymywanie przez osobę fizyczną środków od agencji. Dlatego też, jeśli agencja rządowa wypłaca osobie fizycznej (w tym przedsiębiorcy) środki, które otrzymała na ten cel z budżetu państwa, to korzystają one ze zwolnienia od podatku. Natomiast kwoty wypłacane osobom fizycznym, w tym ze stosunku pracy lub z tytułu umów cywilnoprawnych, nie bezpośrednio od agencji, lecz za pośrednictwem beneficjentów pomocy, którzy otrzymali środki (pochodzące z budżetu państwa) na realizację projektów od agencji, podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie."

Jako, że kasę dostaliśmy za pośrednictwem związku to moim zdaniem  należy od tych pieniędzy zapłacić podatek.
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline Piotr_W

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
  • sierżant
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 06, 2010, 16:40:02 »
eddie - jakie "za pośrednictwem"

Kasę dostajemy, moim skromnym zdaniem bezpośrednio od budżetu państwa, związek ma tyle do gadania, że przywiózł pieniądze w walizce i "fizycznie" zajął się rozprowadzaniem ich wśród strażaków.
Co innego, gdyby pieniądze zostały przelane na konto związku i wypłacane na zasadach zmienionych przez sam związek.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 06, 2010, 23:55:09 »
My dostaliśmy bezpośrednio drogą administracji publicznej (Państwowa Straż Pożarna) i związek nie miał ani słowa do powiedzenia.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 07, 2010, 00:14:06 »
A może warto popytac strażaków z PSP którzy otrzymali analogiczne pieniądze - czy płacili  od nich podatek ?
wg moich informacji podatki zostały im potrącone na tych samych zasadach co z pensji ....
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2010, 00:49:05 wysłana przez remfire »

Offline eddie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 138
    • Platforma Alarmowania Strażaków
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 07, 2010, 00:54:36 »
U nas było to rozwiązane tak że kasa dla strażaków z powiatu wpłyneła na konto mojej OSP, prezes OSP pobrał pieniądze i przekazał je wiceprezesowi zarządu wojewódzkiego ZOSPRP a ten za pokwitowaniem na liście wypłacał kasę strażakom i z tą listą jechał się rozliczyć do ZW. Prawdopodobnie nadawcą tego przelewu był ZW ZOSPRP w Katowicach (tego nie jestem pewien, dopiero jak prezes odbierze wyciągi z konta dowiem się dokładnie).
Platforma Alarmowania Strażaków - www.pasosp.pl

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 07, 2010, 11:42:14 »
A może warto popytac strażaków z PSP którzy otrzymali analogiczne pieniądze - czy płacili  od nich podatek ?
wg moich informacji podatki zostały im potrącone na tych samych zasadach co z pensji ....
Podatek został już pobrany nagroda faktycznie wyniosła prawie 1200zł po odtrąceniu podatku na rękę 1000zł przynajmniej tak było w PSP sądzę ze w OSP też tak zrobili.
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 07, 2010, 13:21:39 »
Coś nie pasuje mi tutaj. Z tego co wiem podatek wynosi 19%. Więc 200 zł z kwoty 1 200 nijak ma się to stawki podatku. Ale ja z matematyki zawsze cienki byłem :).

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 07, 2010, 14:27:25 »
Według szybkiego rachunku nagroda powinna wynosić 1234,57zł  :szalony: więc pewnie podawali w zaokragleniu bo komu by się chciało tyle mówić  :szalony:

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 07, 2010, 15:28:11 »
Według szybkiego rachunku nagroda powinna wynosić 1234,57zł  :szalony: więc pewnie podawali w zaokragleniu bo komu by się chciało tyle mówić  :szalony:
Znalazłem odcinek z wypłaty nagrody i podatek wyniusł 234,57zł  :szalony: czyli na rękę 1000zł.Wiec możemy możemy powiedzieć że dostaliśmy nagrode w wysokości 1234,57 -_-
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 07, 2010, 16:29:28 »
OSP kreda a kto widnieje jako płatnik nagrody?

Więc sprawa jest jasna jeśli chodzi o podatek. Nagroda jest opodatkowana. Podatek potrącił płatnik. W przyszłym roku płatnik wyśle wszystkim PIT 11. Obdarowany rozliczy się z dochodu z urzędem skarbowym.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2010, 16:35:11 wysłana przez kwas »

Offline OSP kreda

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
  • Odwaga jest dobra, lecz wytrwałość lepsza.
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 07, 2010, 17:22:09 »
OSP kreda a kto widnieje jako płatnik nagrody?

Więc sprawa jest jasna jeśli chodzi o podatek. Nagroda jest opodatkowana. Podatek potrącił płatnik. W przyszłym roku płatnik wyśle wszystkim PIT 11. Obdarowany rozliczy się z dochodu z urzędem skarbowym.
Pieniądze przekazała Komenda Wojewódzka na konto Komendzie Powiatowej a komenda powiatowa wypłaciła pieniądze na konto więc płatnikiem jest komenda powiatowa. Jest to lepiej rozwiązane niż wypłacane pieniądze przez ZW OSP gdzie niewiadomo kto jest płatnikiem podatku i od kogo można sie domagać PIT 11 ????
Należy zawsze stosować wydatki do dochodów, bo jeżeli człowiek nie urządzi się tak, aby żył uczciwie ze swej pracy, to będzie zmuszony żyć nieuczciwie z pracy drugich.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 07, 2010, 17:48:53 »
OSP kreda a kto widnieje jako płatnik nagrody?

Więc sprawa jest jasna jeśli chodzi o podatek. Nagroda jest opodatkowana. Podatek potrącił płatnik. W przyszłym roku płatnik wyśle wszystkim PIT 11. Obdarowany rozliczy się z dochodu z urzędem skarbowym.
Pieniądze przekazała Komenda Wojewódzka na konto Komendzie Powiatowej a komenda powiatowa wypłaciła pieniądze na konto więc płatnikiem jest komenda powiatowa. Jest to lepiej rozwiązane niż wypłacane pieniądze przez ZW OSP gdzie niewiadomo kto jest płatnikiem podatku i od kogo można sie domagać PIT 11 ????

Żeby wystawić PIT-11 płatnik musi znać pełne dane czyli m.in. adres, nip, pesel, nazwę urzedu skarbowego. Z tego co mi się o uszy obiło jedynymi przekazywanymi danymi byłu imię, nazwisko, imię ojca, pesel, nr dow os. z tych danych to raczej PIT-11 nie zrobią.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:13:45 »
Żeby wystawić PIT-11 płatnik musi znać pełne dane czyli m.in. adres, nip, pesel, nazwę urzedu skarbowego. Z tego co mi się o uszy obiło jedynymi przekazywanymi danymi byłu imię, nazwisko, imię ojca, pesel, nr dow os. z tych danych to raczej PIT-11 nie zrobią.
No niestety, podatek dochodowy od osób fizycznych może i nie jest moją mocną stroną, ale faktycznie bez NIP-u i nazwy US namierzenie delikwenta (bynajmniej z najniższego poziomu organów podatkowych) poprzez np. POLTAX. Ale Warszawa ma dostęp do tych danych poprzez PESEL - pytanie jak będą współpracować MF i MSWiA... Chociaż to w sumie nie powinien być problem strażaka, a wychodzi jak zwykle :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:18:11 »
Jak by nie było, skoro ktos dostał nagrodę to w moim mniemaniu powinien ten dochód wpisać w rozliczenie roczne nawet bez otrzymania PIT 11. W przyszłości jak urząd skarbowy zacznie czegoś szukać to podatnik spełnił swój obowiązek i wykazał dochód. Jak urzad skarbowy dojdzie że ktos nie wysłał PIT 11 to niech go wtedy ściga.

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 09, 2010, 00:35:27 »
Szukacie sobie tylko zajęcia, chyba z nudów. Jako że dostaliscie nagrodę, to żadne rozliczanie z tego was nie dotyczy. koniec kropka
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline piotrek998998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 09, 2010, 08:16:22 »
Moim zdaniem to jest komedia. Ludzie nie mają domów a rząd daje wynagrodzenia strażakom OCHOTNIKOM, którzy świadomie pomagają innym nie odpłatnie rzecz biorąć.. W skali samego województwa kwota jest ogeomna a i tak połowa strażakó biorących udział w akcji nie otzymała tego wynagrzodzenia co jest jeszcze większą porażką.. w OSP powstają kłótnie ja dostałem a Ty nie... po 2 znajdują sie osoby, które brały udział 2h a dostały nagrode a są takie, które brały 48h czy też tydzień a nie dostały nic... moja jednostka po otrzymaniu pieniędzy przekazała je na powodzian oraz na zakup nowego sprzętu.... Polecam innym jednostką takie zachowanie. Pozdrawiam.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 09, 2010, 10:21:57 »
Bo to miała być podobno NAGRODA – w pełnym słowa znaczeniu – realizacja , merytoryczna ocena , wyróżnienie , nagroda . I tu nie było by problemu , gdyby nie zrobiła się z tego przez nieudolność Kierownictwa PSP które dzieliło „NAGRODAMI” loteria za publiczne pieniądze . 
Jak sama nazwa wskazuje nagroda jest wymiernikiem przeprowadzonej oceny. Ma służyć motywacji oraz podziękowaniu za dobrze wykonaną pracę . Uważam że taki cel przyświecał również Premierowi, który przyznał środki i polecił uhonorować Ratowników . Nagroda ta została jednak całkowicie zdyskredytowana przez nie umiejętne przyznawanie . Ale jak można oceniać jak z zbieranych danych ( Nazwisk ) niema żadnych mierników oceny .

I wyszło wynagrodzenie dla jakiejś części strażaków – trudno powiedzieć dla jakiej i jakim kryterium wybieranych .

Natomiast co do strat powodziowych to są ubezpieczenia i czas wprowadzić obowiązek ich zawierania .  Bo to również nieuczciwe, że jedni je płacą , a inni liczą na pieniążki publiczne .

PS. Zresztą nie mam tego problemu,  bo na 30 strażaków którzy na powodzi byli razem ponad 4500 godzin nagrody nie dostał w Gminie żaden .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2010, 10:25:47 wysłana przez MIKO »

Offline KATARINA998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
  • "Bogu na Chwałę, Ludziom na Pożytek"
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 27, 2010, 10:28:55 »
Moim zdaniem to jest komedia. Ludzie nie mają domów a rząd daje wynagrodzenia strażakom OCHOTNIKOM, którzy świadomie pomagają innym nie odpłatnie rzecz biorąć.. W skali samego województwa kwota jest ogeomna a i tak połowa strażakó biorących udział w akcji nie otzymała tego wynagrzodzenia co jest jeszcze większą porażką.. w OSP powstają kłótnie ja dostałem a Ty nie... po 2 znajdują sie osoby, które brały udział 2h a dostały nagrode a są takie, które brały 48h czy też tydzień a nie dostały nic... moja jednostka po otrzymaniu pieniędzy przekazała je na powodzian oraz na zakup nowego sprzętu.... Polecam innym jednostką takie zachowanie. Pozdrawiam.

Popieram w 100%!!!
Tę kase można było lepiej spożytkować.Przekazać na odbudowę szkół czy przedszkoli,odbudowę domów czy nawet pomoc doraźną dla powodzian.Jakby tak zebrać wszystko do kupy to suma wyszłaby przeogromna i pozwoliłaby na pomoc wielu ofiarom powodzi.
Przecież nikt tych ochotników na siłe tam nie wyganiał więc sorry,ale za co oni dostali te nagrody?Jeżeli już tak bardzo chcieli kogoś odznaczyć to mnie osobiście wystarczyłoby odznaczenie.
Parodia i jeszcze raz parodia.
No ale cóż wybory się zbliżają...
Piotrek ogromny plus za postawę dla Ciebie i kolegów ;)
Pozdrawiam!

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 29, 2010, 21:21:23 »
Parodią jeszcze większą to są ale nagrody dla funkcjonariuszy PSP, którzy wykonywali swoje obowiązki podczas godzin służbowych. Dodatkowo ten głupi pomysł skłócił między sobą strażaków ochotników jaki i tych z PSP.
Sama idea było może i dobra ale już nie politycy tylko nasi wszechwiedzący odpowiednio pomysł ten wypaczyli stosując swoje sposoby wyboru wyróżnionych.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 01, 2010, 00:28:13 »
Jak zwykle jedno wielkie szambo dotyka nie tylko PSP.

Offline Slawko OSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 03, 2010, 13:10:40 »
Jedna zaleta starych czasów. Za durze długotrwałe akcje w skali kraju (typu Kuźnia Raciborska, powódź z 97 r.) obdarowywano  uczestników okolicznościowo ,,złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa'', podczas jakiś większych uroczystości, i było dobrze. Kiedy pojawiają się pieniądze, pojawiają się kłopoty. Sam jestem tym obdarowanym i do tej pory nie mogę pojąć dlaczego na 6 w zastępie dostałem tylko ja. Albo wszyscy albo nikt. Ktoś próbował docenić naszą pracę, ale chyba nie przewidział skali z jaką OSP było zaangażowane w niesienie pomocy. Zamiast tych nagród, na podstawie tego ilu strażaków OSP działało podczas tych akcji, na górze powinni dostrzec jaką siłą dysponujemy, i zmienić coś aby nasz potencjał miał coraz większe możliwości, bo jak na razie to dostrzegają nas podczas tak dużych akcji, zapominając jak dużo robimy każdego dnia. 
OSP i wszystko jasne!!!

Offline Pablito1990

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 03, 2010, 17:31:09 »
Dokładnie cała jednostka działa a odznaczenie dostaje jeden strażak, i jest nie smak, miałem tak po działaniach przy skutkach trąby powietrznej w 2008r. Niby wszyscy wiedzą jak to jest no ale jednak był głupi wzrok itp.
STRAŻAK- RYCERZ XXI WIEKU

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 04, 2010, 13:17:13 »
Cytuj
Interpelacje (nr 17528–17542) do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie udziału OSP i PSP w akcjach przeciwpowodziowych w maju i czerwcu 2010 r. na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, pomorskiego, podlaskiego, opolskiego, mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego oraz dolnośląskiego

Szanowny Panie Ministrze! Działając na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2003 r. Nr 221, poz. 2199, z późn. zm.), proszę o udzielenie informacji w przedstawionej poniżej sprawie.
W czasie powodzi w maju i czerwcu br. tysiące druhów z ochotniczej straży pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej codziennie walczyło ze skutkami wielkiej wody. Ewakuowali zagrożonych mieszkańców, napełniali i targali ważące po kilkadziesiąt kilogramów worki z piaskiem, dowozili żywność ludziom odciętym od świata. Następnie likwidowali skutki powodzi, m.in. wypompowywali wodę z piwnic, domów i studni. Wcześniej, zanim nadeszła wielka woda, dniami i nocami monitorowali stan wałów, oczyszczali przepusty. Bez ofiarnej pracy strażaków straty powodziowe mogłyby być znacznie większe. Udział strażaków zawodowych i ochotników w czasie ostatniej powodzi był nieoceniony.
Pan premier Donald Tusk oraz Pan Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotykając się ze strażakami i osobami biorącymi udział w akcjach przeciwpowodziowych podczas tych dramatycznych wydarzeń, obiecywali wszystkim zaangażowanym w pomoc powodzianom wszechstronną pomoc i rekompensatę.
Blisko dwa miesiące po powodzi docierają do mnie liczne niepokojące sygnały o tym, że to wsparcie i pomoc udzielane są na nie do końca
przejrzystych i równych zasadach poszczególnym jednostkom ochotniczych straży pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej. Z niepokojem przyjmuję fakt nierównego traktowania i niedostrzegania pracy wszystkich strażaków biorących udział w akcji przeciwpowodziowej, w związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami (odpowiedzi na nie proszę również umieścić w zamieszczonych poniżej tabelkach):
1.   Jaka liczba jednostek OSP i PSP oraz strażaków OSP i PSP uczestniczyła w akcjach udzielania pomocy powodzianom na terenie ww. województw?
2.   Jaka liczba strażaków OSP i PSP została nagrodzona i odznaczona za swoje zaangażowanie w akcje przeciwpowodziowe? Według jakich kryteriów te odznaczenia i nagrody były przyznawane?
3.   Jaka była wartość przyznanych nagród (w tys. zł)?
4.   Czy i które jednostki OSP z ww. województw zostały wsparte środkami rządowymi mającymi na celu rekompensatę ekwiwalentu dla strażaków OSP (wg jakich zasad, reguł, kryteriów)?
5.   Czy w najbliższym czasie przewiduje się nagrodzenie i wsparcie
finansowe strażaków OSP i PSP w celu zrekompensowania poniesionych strat i wkładu pracy?
Z poważaniem
Poseł Kazimierz Moskal
Warszawa, dnia 3 sierpnia 2010 r.


Cytuj
w sprawie udziału OSP i PSP w akcjach przeciwpowodziowych w maju i czerwcu 2010 r. na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, pomorskiego, podlaskiego, opolskiego, mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego oraz powiatów: bieszczadzkiego, brzozowskiego, dębickiego, jarosławskiego, jasielskiego, kolbuszowskiego, krośnieńskiego, leskiego, leżajskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, mieleckiego, niżańskiego, przemyskiego, przeworskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, sanockiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego, tarnobrzeskiego
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pism z dnia 18 sierpnia 2010 r.,
sygn. SPS-023-(17528-17563)/10, przekazujących interpelacje posła na Sejm RP pana Kazimierza Moskala w sprawie udziału OSP i PSP w akcjach przeciwpowodziowych w maju i czerwcu 2010 r. na terenach województw: warmińsko-mazurskiego,   zachodniopomorskiego,   wielkopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, pomorskiego, podlaskiego, opolskiego, mazowieckiego, małopolskiego, łódzkiego, lubuskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, powiatu: bieszczadzkiego, brzozowskiego, dębickiego, jarosławskiego, jasielskiego, kolbuszowskiego, krośnieńskiego, leskiego, leżajskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, mieleckiego, niżańskiego, przemyskiego, przeworskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, sanockiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego, tarnobrzeskiego, uprzejmie przedstawiam poniższe informacje.
Z danych przekazanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej wynika, iż w działaniach ratowniczych podczas tegorocznej powodzi w maju i czerwcu brało udział ponad 20 tys. strażaków PSP. Zgodnie z decyzją prezesa Rady Ministrów osoby najbardziej wyróżniające się podczas tych działań (strażacy PSP oraz pracownicy cywilni jednostek organizacyjnych PSP) zostały uhonorowane nagrodami pieniężnymi w wysokości 1220 zł brutto. Łącznie nagrodzono 15 613 osób. Środki przyznane na ten cel przez ministra finansów zostały rozdzielone pomiędzy poszczególne komendy wojewódzkie PSP. W ramach każdego województwa decyzję o nagrodzeniu poszczególnych osób za wkład i wysokie zaangażowanie podczas działań ratowniczych oraz usuwanie skutków powodzi podejmował komendant wojewódzki PSP.
Dodatkowo przyznano 1400 nagród o tej samej wysokości dla strażaków z Centralnego Obwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP, który stanowi kadra, podchorążowie, kadeci i elewi szkół pożarniczych (SG SP, SA PSP, CS PSP). Decyzje o nagrodzeniu poszczególnych osób podejmowali komendanci szkół pożarniczych.
Łącznie w Państwowej Straży Pożarnej przyznano 17 013 nagród pieniężnych. Nagrody finansowe otrzymało również 30 tys. członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Każdy z nich otrzymał nagrodę finansową w kwocie 1000 zł netto.
Podkreślić należy, że informacje dotyczące udziału jednostek PSP i OSP w akcjach przeciwpowodziowych (w maju i czerwcu 2010 r.) oraz wsparcia i rekompensaty rządowej tych jednostek przedstawione zostały w załącznikach nr 1 i 2. Załącznik nr 3 prezentuje natomiast łączne liczby ratowników uczestniczących w działaniach powodziowych w okresie od 14 maja do 30 czerwca br. (udział ratowników PSP, OSP KSRG oraz pozostałe OSP)*).
*) Załączniki – w aktach Sekretariatu Posiedzeń Sejmu.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 04, 2010, 15:07:24 »
Cytuj
Nagrody finansowe otrzymało również 30 tys. członków ochotniczych straży pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Każdy z nich otrzymał nagrodę finansową w kwocie 1000 zł netto.
czyli jednak ktoś odprowadził (lub odprowadzi) pewne podatki od tej nagrody, a Ci którzy je otrzymali dostaną stosowne PITy ?