Autor Wątek: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA  (Przeczytany 23856 razy)

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 04, 2010, 19:57:01 »
juz widze te dobrowolne zrzekanie się pieniędzy
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 04, 2010, 21:01:57 »
juz widze te dobrowolne zrzekanie się pieniędzy

Cała gmina miała normalnie wypłacaną kase.
Moja jednostka była wyjątkiem. Jako poświadczenie dobrowolności zrzeknięcia się ekwiwalentu, każdy podpisał oświadczenie, zresztą do tej pory każda złotówka ekwiwalentu za pożary i inne zdarzenia była i jest przekazywana na jednostke to likwiduje czasami pojawiające się patologie dorabiania na cudzym nieszczęściu (chodzi mi tu o podpalaczy) a i za tą kasę kupujemy sprzęt z którego wszyscy korzystają,

Bo jak to ktoś madry powiedział "Ten jest większy między ludzmi, kto umie służyć i poświęca siebie dla dobra innych!" swoją kasę też  :fiuu:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2010, 21:25:39 wysłana przez max[] »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 07, 2010, 22:08:16 »
W zasadzie dla mnie temat zamknięty, ale tak sobie czytam...
najlepszym rozwiązaniem byłoby wydanie odznaki "Powódz 2010"! Dostałby ją każdy kto brał udział, tak jak np w przypadku Gwiazdy Afganistanu czy Iraku! To taki mój osobisty pomysł na zaspokojenie żądzy strażaków na posiadania blaszki na klapę!
Czuć wyraźnie ironię :mellow: Lecz szczerze mówiąc pomysł wcale nie autorski - były takie odznaczenia po powodzi w 1997 roku... I co, kto ma "blachę" - ten szpaner? ;)

Szczerze mówiąc takiej odznaki nie będzie, bo jakby mieli dawać to za dużo by kosztował złom użyty do jej produkcji - ile by to było? 25-30 tys. odznaczeń?

Może trochę szkoda, że nie będzie żadnej "pamiątki" po tych wydarzeniach, wzorem tej z 1997, ale z drugiej strony co się przeżyło tego nikt nam nie odbierze... Zresztą nie wszyscy też chcą to pamiętać :rolleyes:

A z kasą to dyskusja bardziej pasuje do tematu "ekwiwalent"
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline OSP WRZOSOWA

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 21, 2010, 18:01:12 »
Witam mam pytanko czy w waszych jednostkach dostaliscie juz jakies pieniadze za powódz , ku mojemu zaskoczeniu powiat czestochowski dostał dla ponad 2000 tysiecy strażaków po 1000 zloty dla każdego

Offline beniok

  • Podkarpacie
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
    • Ochotnicza Straż Pożarna Majdan Królewski
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 21, 2010, 19:15:58 »
http://www.ospmk.info
bk(małpka)ospmk(dot)info

Offline diabeł-wichetr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 22, 2010, 13:14:20 »
A z mojego powiatu piaseczyńskiego zbierali po jednym nazwisku z OSP do nagrody i nie dostaliśmy nic choć nie jedna fala przeszła przez powiat ale urzędasy z gminy i powiatu zadbali o siebie.
W mojej OSP wystawiłem jednego drucha który przy powodzi przepracował 270 godzin i narazie tylko ja jemu podziękowałem za jego prace :wacko: :wall:

Offline wojjack

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
    • OSP Hecznarowice
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 24, 2010, 15:32:24 »
Witam mam pytanko czy w waszych jednostkach dostaliscie juz jakies pieniadze za powódz , ku mojemu zaskoczeniu powiat czestochowski dostał dla ponad 2000 tysiecy strażaków po 1000 zloty dla każdego

u mnie w jednostce również 14 druhów dostało po 1000 zeta - szkoda tylko że nie dostali wszyscy których wytypowałem - do dziś nie wiem na wg jakiego klucza zrobili selekcję w nazwiskach....niektórzy mieli przepracowane więcej godzin niż nagrodzeni i kasy nie dostali.... A że w mojej jednostce ludzie są solidarni dzielimy się z wszystkimi....

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 24, 2010, 16:27:40 »
Wczoraj gadałem z naczelnikiem. Na 22 osoby biorące udział w powodzi od nas z jednostki kasę dostało 14 druhów, w tym takie osoby, które były po 30 minut w działaniach, a gość, który był 3 dni w tym 34h bez przerwy ani złotówki nie dostał. Na cały Rybnik jest 97 tys zł o ile dobrze pamiętam.
Najgorsze jest to, że kasę każdy musi odebrać osobiście i nie wiadomo czy te osoby się zgodzą na to, aby przeznaczyć te pieniądze na rzecz OSP, albo żeby je zrzucić do jednej puli i podzielić na 22 osoby.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 24, 2010, 16:58:20 »
Najgorsze jest to, że kasę każdy musi odebrać osobiście i nie wiadomo czy te osoby się zgodzą na to, aby przeznaczyć te pieniądze na rzecz OSP, albo żeby je zrzucić do jednej puli i podzielić na 22 osoby.
nie mają takiego obowiązku bo nagroda jest indywidualna i imienna. To będzie ich własna wola, tak samo zresztą jak w przypadku ekwiwalentu za działania.

Dziwny ten kraj w którym wszyscy dostają po równo za działania powodziowe, a jedni jak wspomniał kolega działali 30 minut, a inni siedzieli na wałach dzień, tydzień czy miesiąc. A ustalanie limitów w zakresie przyznawania pieniędzy to już całkiem nonsens. W mojej OSP jedni też harowali po tydzień, a inni kasę dostaną za 5 godzin przy akcji. Co zrobić - tak to już jest w tej republice bananowej.


Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 25, 2010, 23:02:11 »
Decyzja podjęta. Wszyscy swoje nagrody przekazują na rzecz OSP.
P.S. Cały ekwiwalent przekazujemy na rzecz OSP
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 27, 2010, 12:40:26 »
U nas przez te piniądze narobiło się wojny między strażami z danych miejscowości. Z gminy uczestniczyło 34 strażaków, nagrody dostało 12. Strażacy z mej jednostki (8) wpłacili pieniądze do kasy Gminnych władz, aby te podzieliły te na jednostki, które były. Niestety 4 z posoztałej jednostki te pieniądze dała na własną jednostke. Narobiło się młynu jak fix. Jeżeli mieli tak dzielić.....to woleli to podzielić na jednostki, a nie na strażaków.
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 27, 2010, 16:43:51 »
U nas na 24 osoby kasę dostało 14 osób,więc te pieniądze zsumowaliśmy i wypłacono każdemu według godzin,także wilk syty  i owca cała :straz:
Xyz

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 27, 2010, 18:53:19 »
Ani złotówka nie powinna byc przekazana za udział w powodzi. Strażakom wystarczy ekwiwalent za godziny uczestnictwa w powodzi, a pieniadze ktore teraz probują wyplacac jednostkom przekazac na powodzian, wtedy kazdy by byl równy i żaden strażak nie poczuł by sie urażony. A tak to tylko kupa zamieszania a pieniądze to chyba tylko na "waciki" bo takich śmiesznych kwot dawać, to sie "góra" powinna wstydzic dawać wogole.
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

turbo2000

  • Gość
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 27, 2010, 19:53:56 »
witam u nas podobnie  na 20 druhów pieniądze dostało tylko dwóch

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 28, 2010, 10:03:03 »
te pieniądze więcej zamętu po jednostkach wprowadziły niż pożytku, u mnie nie dość że wszyscy do wszystkich pretensje mają bo kwoty różne, za wypracowane godziny w czasie powodzi, to jeszcze teraz te nagrody, mieli się wszyscy zrzec pieniędzy, jak się dowiedzieliśmy ze będzie ekwiwalent wówczas wypłacany, a teraz to przez te waśnie wszystko legło na amen no i pozostał niesmak pretensje jednych do drugich no i najgorsze, zaufanie padło bo każdy w jakimś stopniu czuje się oszukany że przepracowała tyle czy tyle i wciąż mało, ja nie mam pretensji do nikogo, nigdy do tej pory jadąc na akcję nie dostałem ekwiwalentu do ręki tym bardziej idąc na akcję przeciwpowodziową nie zakładałem ze dostanę jakiekolwiek pieniądze, szkoda że tak to wszystko się potoczyło wg mnie zaciera się granica miedzy ochotniczym ruchem a płatnym wyjazdem, wiem każdemu coś się należy ale pieniądze rzecz nabyta niestety na przykładzie mojej jednostki obecnie szczęścia póki co nie dały, szkoda na prawdę szkoda boje się że ucierpi cały ruch ochotniczy u mnie teraz ciężko ze współpracą i zaufaniem między druhami zobaczymy co będzie za jakiś czas
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 28, 2010, 11:12:40 »
Wszędzie są problemy z tą kasą. U nas pierwotnie mieli wszyscy co dostaną oddać, ale kilku powiedziało, że jak dostali to się im należy (bezrobotni, więc trochę ich rozumiem). Później spory, że ten był tylko 3 godziny i dostał, a kogoś pominęli.Osobiście też dostałem, ale dziękuję wole kupić coś do jednostki za to, a nie żeby do końca życia mi ktoś wypominał, że strażak ochotnik, a jak kasa była to oczywiście wziął. Jak bym chciał to robić dla kasy to bym poszedł do PSP.

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 30, 2010, 09:45:26 »
Dzisiaj będziemy odbierać pieniądze od Donalda. Chłopcy postanowili je wpłacić na konto jednostki jako darowiznę na cele statutowe i Zarząd zakupi dla nich nowe mundury wyjściowe. Trapi mnie sprawa podatku dochodowego od osób fizycznych. Trzeba odprowadzić podatek do US czy nie? Kto jest płatnikiem tych pieniędzy? Od kogo dostaniemy PIT11. Jeśli ma ktoś info to proszę o odpowiedz.

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 30, 2010, 11:29:58 »
Nie trzeba płacić podatku od tych pieniędzy. One zostały przyznane jako nagroda na numer PESEL, a nie NIP, więc US nie ma do tych złotówek nic.

Offline naczelnikosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 30, 2010, 11:38:43 »
Nie trzeba płacić podatku od tych pieniędzy. One zostały przyznane jako nagroda na numer PESEL, a nie NIP, więc US nie ma do tych złotówek nic.
Czy to jest twoje przemyślenie albo pewne info. US ma prawo do podatku od każdego wynagrodzenia.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 30, 2010, 18:50:09 »
Ja bym powiedział inaczej - pieniądze te są w świetle prawa mniej więcej tym samym co ekwiwalent - i teraz potrzebna chwila skupienia dyskutujących - czy płacimy podatek od ekwiwalentu? :szalony:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 30, 2010, 22:24:37 »
Nie płacimy podatku od ekwiwalentu. Ale nie posuwałbym sie aż tak daleko aby ekwiwalent porównywać do tej nagrody. Nie wiem czy ta nagroda jest opodatkowana czy też nie. Skłaniałbym sie to twierdzenia że jest. Już widzę jak przekazujacy wystawia tysiace PIT 11 aby móc rozliczyć tą kasę przed urzędem skarbowym. Myślę, że o tej sprawie nikt z przyznających nie pomyślał. Problem zacznie się w przyszłym roku kiedy przyjdzie składać zeznania podatkowe. Albo, co gorsze za 4 - 5 lat jak ktoś sie dopatrzy że jednak trzeba było je opodatkować i każe zwracać kasę z odsetkami.
Uważam że osoby zainteresowane powinny wystąpić o interpretację prawną w tej sprawie. A najlepiej aby nasz najwyższy prezes wraz z zarządem głównym w imieniu całej braci strażackiej wystąpił w tej sprawie o wiążącą, powtarzam wiążącą, interpretacje prawną do swojego kolegi z rzadu czyli ministra finansów czego wszystkim tutaj życzę.

I jeszcze jedna inicjatywa. List druhów z powiatu dolnośląskiego do władz związkowych:

Druh
Waldemar Pawlak
Prezes ZG ZOSP RP
w Warszawie

Druh
Prezes ZOP ZOSP RP
w Złotoryi

Prezes ZOW ZOSP RP
we Wrocławiu

Pan
Komendant Powiatowy PSP
w Złotoryi

Komendant Wojewódzki PSP
we Wrocławiu

Redakcja
czasopisma „Strażak”

W maju br. na terenie Dolnego Śląska w wyniku intensywnych opadów deszczu w wielu miejscach regionu wystąpiła powódź. Do działań ratowniczych zadysponowano wielu strażaków ochotników. Spośród członków OSP, biorących udział w działaniach ratowniczych – wytypowano ratowników do wyróżnień. W konsekwencji czego nieliczni otrzymali nagrody pieniężne (1000,- zł) .
W związku z tym zachodzi pytanie (mamy nadzieję że otrzymamy na nie odpowiedź od kompetentnych osób – decydentów).
1. Kto (z imienia i nazwiska) wytypował ratowników do wyróżnień?
2. Jakie kryteria trzeba było spełnić, aby być wyróżnionym?
3. Czy uzgadniano te decyzje z Zarządami OSP ( zgodnie ze
statutem OSP to on reprezentuje OSP), myślę, że nic by się nie
stało gdyby były prowadzone konsultacje z zarządami gminnymi i
powiatowymi ZOSP RP (Ale po co? W PSP „wiedzą najlepiej”, kto i
co).
W „Strażaku” nr 8 w artykule pt.”Obrady pod znakiem powodzi” napisano: „Wyłonienie strażaków do nagród nie jest zadaniem łatwym. Spoczęło ono na zarządach OSP. Prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak zaapelował, żeby zrobić to szybko i sprawnie”. Zarządy OSP zostały jednak pominięte i nie miały pojęcia o przyznanych nagrodach.
4. Dlaczego po odbiór nagrody pieniężnej trzeba jechać do Zarządu
Wojewódzkiego we Wrocławiu – nie można przelać na osobiste konto bankowe?

Uważamy, że pomysł był bardzo dobry, natomiast realizacja na poziomie przedszkola (beznadzieja pomimo, że prace wykonali urzędnicy z PSP). Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby uhonorowanie ratowników medalami, dyplomami itp. niż nagrodą pieniężną – pieniądze należało przeznaczyć na zakup sprzętu. Gratulujemy pomysłu. W przypadku naszych OSP na 6 ochotników którzy brali udział w działaniach ratowniczych tylko jeden lub dwóch „zasłużyli” na nagrodę (pracowali razem – jeszcze raz, jakie były kryteria tej decyzji). To najlepsza metoda na skłócenie strażaków ochotników. Podejrzewamy, że po zaalarmowaniu OSP do podjęcia działań ratowniczych na pewno ci wyróżnieni pojawią się w remizie a pozostali być może poczekają na decyzje dysponenta o możliwości otrzymania nagrody. Oby nasza wizja (czarna) nigdy się nie sprawdziła.
W związku z tym i innymi działaniami (a także innymi zewnętrznymi) stwierdzamy, że trudna jest rola prezesa OSP kiedy za jego plecami zapadają decyzje szkodliwe dla społecznej służby ratowniczej i coraz częściej przychodzi myśl rezygnacji z pełnionej funkcji.

Podpisali:
1.Zbigniew Kopacz
Prezes OSP w Pielgrzymce

2.Grzegorz Kunecki
Prezes OSP w Zagrodnie

3.Waldemar Kwieciński
Prezes OSP w Świerzawie

4.Stanisław Rychlicki
Prezes OSP w Wojcieszowie

5.Kazimierz Gregulski
Naczelnik OSP w Prusicach
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2010, 22:29:21 wysłana przez kwas »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.299
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 30, 2010, 22:43:14 »
I to mi się podoba – również szykuje pisemko o podobnej treści tylko czekam na listę wytypowanych w powiecie poznańskim .

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 31, 2010, 08:34:16 »
Informację o tym, że jest to kasa nieopodatkowana otrzymałem najpierw od Pani księgowej, po czym będąc w US usłyszałem to samo, a znajomy dzwonił do urzędu wojewódzkiego gdzie otrzymał identyczną odpowiedź. Ale co do wystąpienia o oficjalną informację jestem za. Tylko uwaga, żeby nie dotarło to do mediów, bo jak znam życie to przekręca temat i wyjdzie, że strażacy robią wszystko, aby dostać jak najwięcej czyli brakujący podatek, jaki trzeba by zwrócić.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 31, 2010, 09:50:36 »
Do mediów i tak to dojdzie. A z mówieniem tu i tam że jest to kasa nieopodatkowana to bym uważał. Interpretacja. Musimy o nią sie starać

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: powódź 2010 - listy ratowników do MSWiA
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 31, 2010, 11:02:18 »
Ja bym powiedział inaczej - pieniądze te są w świetle prawa mniej więcej tym samym co ekwiwalent - i teraz potrzebna chwila skupienia dyskutujących - czy płacimy podatek od ekwiwalentu? :szalony:
W odczuciu strażaka-ochotnika  jest to coś mniej więcej tym samym co ekwiwalent, ale w świetle prawa już nie.  Ekwiwalent ustalaja i wypłacają gminy, a te wypłaty miały inny chrakter i kto inny je wypłacał.
Sprawa opodatkowania jest zupełnie inaczej postrzegana. Nie mam zamiaru snuć czarnych wizji, ale niewątpliwie trzeba się domagać wyjaśnień juz teraz, aby nie być zaskoczonym podczas rocznego rozliczenia.