Autor Wątek: Mdp Na Akcjach  (Przeczytany 50639 razy)

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #150 dnia: Lipiec 05, 2009, 14:10:20 »
Dziewięciolatek powiedział, że jeździł studnie pompować, a nie że jeździ na akcje.

Domyślam się, że ty Siedemsetter w podobnym przypadku, gdy OSP pompuje całą wieś, z której pochodzi, takich dzięwięciolatków, wystawiłbyś za granicę wsi z zakazem wstępu do czasu zakończenia działań.  :rofl:
zmień dilera albo bierz połowę
ŁT na prawdę myślisz, że ten dzieciaczek jeździł "pompować studnie" na swoim rowerku i robił to samodzielnie? każdy trzeźwo myślący odczytuje jego wypowiedź jako wyjazdy na akcję z OSP. nie wydaje mi się, żebyś tego nie rozumiał, bardziej stawiam na to, że chcesz wywołać jakiś niepotrzebny szum, jak przystało na hienę (jak sam raczysz się tytułować).
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #151 dnia: Lipiec 05, 2009, 15:27:34 »
Nie wiem o co ta awantura. Dzieciak pojechał z ojcem studnie pompować i już poruta. A jak dzieciaki zapieprzają na kombajnach, jeżdżą ciągnikami lub obsługują inne maszyny rolnicze to nikt się nie odzywa. Ilu z Was tak robiło bo ojce kazali albo robią tak Wasze dzieci. A jak przyjdą żniwa to się dopiero zacznie.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #152 dnia: Lipiec 05, 2009, 22:48:13 »
ja jestem z miasta i jeżdżenie z dziećmi kombajnami zostawiam takim jak... zresztą nieważne
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 06, 2009, 21:25:14 »
Jak dla mnie zabieranie dziecka na interwencje jest przegięciem a tłumaczenie że na wsi dzieci pracują przy żniwach wcale nie jest okolicznością łagodzącą. Jeśli dzieciak dorośnie pewnie zostanie ochotnikiem a może dostanie się do PSP czego mu życzę ale pozwólcie mu dożyć do pełnoletności przecież zabieranie chłopaka na niby błache akcje może się skończyć tragedią, teraz pompowanie studni a za rok może do lasu... :o 
Nie można winić dziecka że chciał pojechać ale gdzie jest wyobraźnia dorosłych (rodziców oraz strażaków)
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline Firefighter Ireland

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
  • Fire Brigade Poland
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #154 dnia: Lipiec 06, 2009, 21:45:44 »
Temat dzieci - ciąg dalszy http://www.youtube.com/watch?v=J90BNZwQrTI :cooo:

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #155 dnia: Lipiec 06, 2009, 21:56:49 »
http://www.youtube.com/watch?v=szO-PLm4VBo&feature=channel

3:34 chłopak stoi w samym hełmie. (może ma z 13 lat)

(moderatorze proszę o wytyczenie nowego wątku :))
Nie ma na razie takiej potrzeby.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2009, 22:15:49 wysłana przez Butel »

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #156 dnia: Lipiec 06, 2009, 22:57:18 »
To może PSP powinno kontrolować stan zastępu OSP kierować notatki do urzędów gminy, któe mogłyby nakłądać kary finansowe na dowódców, któzy dopuścili się takich czynów?

Offline adrian.pilchowice@vp.pl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 136
  • KSRG
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #157 dnia: Lipiec 07, 2009, 00:14:33 »
Z pewnością na miejscu był ktoś z PSP tyle, że nie wiemy czy odpowiednio zareagował bo z filmików niewiele wynika. Jeśli zabrałbym nieletniego na akcję, czego sobie nie wyobrażam to na bank rozpętałaby się zadyma i tłumaczenia a dla mnie byłby to mój ostatni wyjazd, jako dowódcy. Niestety coś mi się wydaje, że to nie były wyjątki w tych jednostkach a takich OSP jest więcej.
Nie mogę znaleźć usprawiedliwienia dla takiego postępowania. Fajnie, że młodzież ciągnie do OSP, ale na wyjazdy muszą poczekać, a jeśli koniecznie chcą pomagać przy akcji to jedyne, co mi przychodzi do głowy to pokazanie drogi dojazdu do zdarzenia docierającym zastępom, mam tu na myśli stanie w pobliżu skrzyżowań lub wjazdów np. do lasu. Ułatwia to dojazd i jest z pewnością bezpieczniejsze od biegania w pobliżu płonącego budynku.
Ludziom na pomoc , Bogu na chwałę

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #158 dnia: Lipiec 07, 2009, 09:33:47 »
Jeszcze się z gówniarzem nie spotkałem podczas działań i obym się nie spotkał bo jak kopa zap**** to aż zadudni... W tym konkretnym przypadku to wina dowódcy akcji przede wszystkim! PSK/MSK powinno się natychmiast dowiedzieć o fakcie ZŁAMANIA PRAWA! Widocznie dowódcy nie przerażała perspektywa kilku lat oglądania świata przez kraty... Koledzy tępmy takie patologie!!!
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #159 dnia: Lipiec 07, 2009, 11:01:36 »
i przyszedł czas wątek otworzyć w nawiązaniu do dyskusji o filmach:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2723.msg133208.html#msg133208

Posty związane z tematem MDP na akcji zostały przeniesione.

Proszę zanim zaczniecie pisać przeczytajcie tę dyskusję - jest tu bardzo dużo informacji włącznie z przepisami prawnymi i zapisami mówiącymi o ewentualnych konsekwencjach za zabieranie dzieciaków do akcji.

/Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2009, 11:13:58 wysłana przez Sylwek »

Offline strazak_lukas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #160 dnia: Lipiec 22, 2009, 12:03:56 »
Kodeks pracy w zatrudnianiu młodocianych,tj.osób które ukończyły 15 lat,a nie ukończyła 18(dział 9 kodeksu pracy)wolno zatrudniac tylko tych młodocianych,którzy:
1)ukończyli co najmniej szkołe podstawową
2) przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające,że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu
Pierwszoliniowe działania ratowniczo-gaśnicze...
Nie oznacza to że młodzierzy czy kobietom nie wolno brac udziału w akcji ratowniczo-gasniczej.Członkowie drużyn pożarniczych mogą wykonywac czynności pomocnicze które może w ich oczach nie wyglądają na prestiżowe,ale są niezbędne dla skutecznego przeprowadzenia akcji. :straz:Młodzież może sprawiac linie wężowe,szukac zaopatrzenia wodnego ,budowac liniessawne,pomagac przy ewakuacji mienia i zwierząt ,pełnic funkcje łączników,dozorowac pogorzelisko,a w sytuacjach nie budzących wątpliwości co do bezpieczeństwa uczeswtników akcji,brac udział w gaszeniu :straz:

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #161 dnia: Lipiec 22, 2009, 12:30:17 »
Młodzież może sprawiac linie wężowe,szukac zaopatrzenia wodnego ,budowac liniessawne,pomagac przy ewakuacji mienia i zwierząt ,pełnic funkcje łączników,dozorowac pogorzelisko,a w sytuacjach nie budzących wątpliwości co do bezpieczeństwa uczeswtników akcji,brac udział w gaszeniu :straz:

Co powiesz na takie sytuacje: wąż przez złe podłączenie pod wpływem ciśnienia rozłącza się i rani MDP, podczas szukania zaopatrzenia wodnego MDP wpada do wody i topi się, podczas ewakuacji zwierząt "krowa" kopie MDP łamiąc mu nogę, łącznik rozłącza się łamiąc nogę, podczas dozorowania pogorzeliska MDP ulega poparzeniu... i co to jest bezpieczne???? :gwiazdki: Prokurator nie zapyta czy się wydawało tylko czy było bezpieczne, a na akcjach nie ma niczego bezpiecznego  :cooo:
Dlatego NIE dla MDP na akcjach!!!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #162 dnia: Lipiec 22, 2009, 12:34:31 »
Po raz 100 przypominam :

Dz.U. 1991 Nr 81 poz. 351 USTAWA z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej
Art.19 pkt. 1b. Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.


I chyba nie potrzeba komentować – co to znaczy działania pomocnicze ?  chyba że mówimy o zamknięciu bram garażowych i to jeszcze niekoniecznie , bo można się przyczepić . Reszta opisana przez kolegę @strazak_lukas  to nadinterpretacja . Nieletni nie mogą przebywać na terenie akcji , bo wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem dla nich i żaden KDR nie wyrazi na to zgody . Pominę że nie będą posiadać przeszkolenia – bo nie mogą z racji wieku – i nikt ich nie ubezpieczy na tą okoliczność .   
Pozdrawiam

Offline strazak_lukas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #163 dnia: Lipiec 22, 2009, 16:11:56 »
takie sytuacje sie zdarzają ale jak by zrobił szkolenie dla MDP jak sie obsługiwac sprzętem i jak zachowywac sie podczas akcji ratowniczo-gaśniczej by nie ulec wypadku to może by coś z tego było  :rolleyes:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.956
    • JRG SGSP
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #164 dnia: Lipiec 22, 2009, 16:29:14 »
O czym Ty mówisz? Szkolenie na nic się zda ponieważ "obsługiwac sprzętem i zachowywac podczas akcji ratowniczo-gaśniczej" MDP nie będzie  - bo nie ma prawa tam być.

Myślę że wątek już dawno powinien być zamknięty bo skoro 9 stron tłumaczeń nie trafia do kogoś to kolejne również są bezcelowe a napalona młodzież tylko będzie nadal wylewać swoje żale i zachcianki

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #165 dnia: Lipiec 22, 2009, 17:46:01 »
Wątek został otwarty bo jak widzisz co chwilę zaglądają tu młodzi ludzie i potrzebują mieć do niego dostęp. Po co mają zakładać nowe wątki albo rozwijać dyskusję w innych skoro ten jest najlepszy?

Nowi użytkownicy nie zawsze potrafią odszukać stare dyskusje.


Offline Fireman22

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 157
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #166 dnia: Lipiec 22, 2009, 18:27:52 »
Koleg "strazak_lukas".. rozbawiło mnie twoje zdanie
i jak zachowywac sie podczas akcji ratowniczo-gaśniczej by nie ulec wypadku

Czasami zwykły pożar kawałka trawy może sie okazać niebezpieczny dla strażaka..myślisz że jeżeli wyszkolą Cię jak unikać wypadków do do wypadku nie dojdzie??każdy by tak chciał..gasząc ten kawałek trawy może okazać sie że był w niej np. dezodorant w sprayu.. nagrzał sie podchodzisz bliżej i......BuuuMMM..miałeś zasuniętą przyłbice ale popażyło Ci dolną część twarzy..i co?? jak tego unikniesz??wyszkolą Cię??

Pozdrawiam
"jeśli czegoś pragniesz to jesteś w stanie osiągnąć wszystko"

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #167 dnia: Lipiec 22, 2009, 21:02:03 »
Przede wszystkim należy myśleć podczas akcji i jak tylko można to się zabezpieczać.

Co racja to racja, ale jak wiadomo nawet najlepsze nie uchronią od wszytkiego.
Ta dyskusja powinna mieć wydźwięk również edukacyjny, żeby tacy czternastolatkowie jak @strazak_lukas zrozumieli,  że nie ma usprawiedliwienia dla osób niepełnoletnich na akcjach

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #168 dnia: Lipiec 22, 2009, 22:28:52 »
U mnie w jednostce się to skończyło ponieważ:

A) Małolaty jak pojadą to tylko się wydurniają no i jeszcze są w stanie robić fotki telefonem albo sms pisać na akcji.

B) Jeżeli miał bym wejść z kimś kto nie ma przeszkolenia do palącego się budynku, a z kimś kto 10 lat jeździ na akcje to wole opcja 2

C) Na akcji nie będę w stanie się skupić nad niesieniem pomocy ponieważ strach o nich i ta świadomość że nie mają przeszkolenia.

 Ewentualnie można by spróbować zabrać młodzież na coś takiego jak zmywanie ulicy niech się uczą a przy okazji wyjdzie na jak kto ma jakie podejście. Ale to trzeba na górze załatwiać. W mojej OSP nie ma miejsca na akcji dla MDP czy pijanych strażaków nawet jak by to był sam prezes jednostki. !!!

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #169 dnia: Lipiec 23, 2009, 20:42:48 »
Jako moderator (i nie tylko) bardzo was druhny i druhowie, którzy włączacie się do rozmowy w tym temacie teraz proszę: przeczytajcie temat od początku ze zrozumieniem, zanim coś napiszecie, bo jestem na 100% pewien, że nie wszyscy tak robią.
Temat ten został już na szereg sposobów wyjaśniony wcześniej. Nie usuwamy go własnie po to, aby stał się jakimś źródłem przekonywujących informacji: co mówi na to prawo i co winien mówić rozsądek.
Jeszcze raz proszę: najpierw czytajcie, potem piszcie.

Offline Matt998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Zawsze w gotowosci bojowej
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #170 dnia: Lipiec 28, 2009, 23:36:28 »
u nas w OSP nie ma jiestey MDP ale jest dwóch 17-latków którzy od roku przybiegaja na syrene i z nami biora udział w akcjach ale nie sa napaleńcami... wrecz przeciwnie po pewnym czasie stali sie lepsi on niektórych starych wyjadaczy :straz:

Offline MEWA88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
  • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #171 dnia: Lipiec 29, 2009, 11:22:05 »
Trochę ryzykowne to ale wasza sprawa a czy ktoś lepszy od innych to zależy od podejścia samego strażaka

Offline Vendetta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 120
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #172 dnia: Sierpień 07, 2009, 15:19:36 »
U mnie nie ma najmniejszej opcji azeby jakis małolat wyjechał na akcje. W razie czegos jak sie takiemu cos stanie kto poniesie odpowiedzialnosc za niego ? - on sam za siebie nie poniesie tylko ten kto go wpuscil. Widzialem doslownie dzieciakow na ktorych mundur wisial jak na wieszaku a waz miotal nimi na wszystkie strony a wiec zdarzaja sie jak widac OSP dla ktorych to normalne .. Ja osobiscie nigdy nie pozwole ;)

Offline Kluza

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Wiceprezes i dowódca Zastępu
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #173 dnia: Sierpień 07, 2009, 23:30:21 »
Ja Sam mam 17 Lat. do 18stki brakuje mi 2 miesiecy  i od malego jak nawet nie bylem jeszcze w MDP zawsze jak wyla syrena bieglem do strazy. jechalem za nasza straza do akcji , bylem tak dlugo jak oni byli, patrzylem uwaznie co i jak robia. nawet gdy uslysze nad ranem syrene obojetnie ktora bylaby by to godzina zawsze jestem pod remiza i czekam az mi powiedza jedziesz z nami! nigdy sie nie pocham do wozu. poczekam te 2 miesiace i zrobie kurs ;) dopiero wtedy wsiade do wozu. bo nawet jakbym teraz pojechal, to co by ze mnie byl za pozytek?
zaden! nie skonczylem kursu i nie wiem jak sie zachowac , bylbym tylko utrudnieniem. i wogole chcac czy nie , jakby mi sie cos stalo to nie tylko ja bym mial przekichane;/ dlatego czekam az do mojej 18stki i do ukoczenia kursu:) tak bedzie najrozsadniej, i tylko w wypadku gdy naprawde nie bedzie strazakow do akcji i sami mi powiedza ze mam jechac tylko wtedy pojade! fakt.. nie bede wielkim pozytkiem , bo co ja wielce potrafie? to co na zawodach wymagane rozwijac linie, zalaczyc weze, zbic pacholki na bojowce, podac pradownice, skrecac ssawne tylko tyle potrafie. nie zastapie strazaka po kursie i ze stazem , choc stoje i przy remizie i ciagnie mnie jak cholera zeby pojechac! ale jest tez strach.. strach przed  tym ze nawale bo czegos nie wiedzialem a co bylo na kursie;/
i hmm zeby jechac na akcje trzeba spelniac wszytskie warunki nie tylko ten ze trzeba miec 18stke , trzeba miec ukonczony kurs i posiadac aktualne badania lekarskie
hmm i krotko kazdy z nich skomentuje przed 18stka do akcji? stanowcze nie! z w/w przyczyn
bez kursu - czy bez kursu nie jest ochotnik tak samo grozny jak mlodzik? moim zdaniem jest
badania lekarskie - jesli posiada pierwsze dwa wymagania , nie ma dyskusji bierzemy go
ale jesli strazak nie spelnia choc jednego z w/w warunkow to i tak ma przekichane i wiec moim zdaniem branie kogos ( do kogo sie ma zaufanie i wie ze cos potrafi) z  MDP a branie kogos co ma 18stke lecz nie skonczyl kursu jest tak samo nieodpowiedzialne
P.S ten temat na tej stronie rozpoczeto wlasnie jak mialem 9 lat i zaczynalem jezdzic za straza na rowerze:D
pewnego razu umówiłem się z piękną kobietą. ubrałem najlepszy ciuch , najlepszy perfum i kupiłem kwiatka. idąc na miejsce spotkania usłyszałem syrenę. Rzuciłem kwiatka w błoto i pobiegłem do remizy , skąd wyjechaliśmy na pożar. dziewczyna się na mnie obraziła i już nigdy więcej ze mną nie umówiła. koledzy mieli mnie za największego frajera. jak mogłem tak postąpić? ja odpowiedziałem : " gdyby taka sytuacja się powtórzyła zrobiłbym to samo! i nigdy w życiu bym tego nie żałował !" Powołanie..

Offline kasiunia998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #174 dnia: Sierpień 10, 2009, 15:18:50 »
całkowicie zgadzam się z moim poprzednikiem ja sama skończyłam już 18 lat i mam aktualne badania, ale do samochodu nie wsiadam bo kursu nie mam , a nie chciałabym żeby inni mieli przez to problemy.
DLatego uważam, że członkowie mdp nie powinni jeździć do działań ratowniczo - gaśniczych - i to kategorycznie