Autor Wątek: Mdp Na Akcjach  (Przeczytany 50483 razy)

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #200 dnia: Czerwiec 05, 2011, 11:05:28 »
Panowie
chodziło mi tylko o to, że w tej ustawie ochotnicy są nazwani członkami OSP, a nie strażakami jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Sam jest z OSP i jak najbardziej uważam się za strażaka (oczywiście nienaojmądrzejszego i nie najbardziej zasłużonego)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #201 dnia: Czerwiec 05, 2011, 11:46:26 »
Cytuj
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)


z dnia 24 grudnia 2003 r.


w sprawie przyznawania świadczeń odszkodowawczych strażakom jednostek ochrony przeciwpożarowej i członkom ochotniczej straży pożarnej z tytułu uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu, a w przypadku ich śmierci przyznawania odszkodowań członkom ich rodzin


(Dz. U. z dnia 8 stycznia 2004 r.)



Na podstawie art. 26 ust. 9 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 452) zarządza się, co następuje:



§ 1. Rozporządzenie określa tryb przyznawania:
  1)   strażakowi jednostki ochrony przeciwpożarowej i członkowi ochotniczej straży pożarnej, zwanemu dalej "osobą poszkodowaną":
a)  jednorazowego odszkodowania w razie doznania stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, zwanego dalej "uszczerbkiem na zdrowiu",
b)  odszkodowania z tytułu szkody w mieniu
- które powstały w związku z ich udziałem w działaniach ratowniczych lub ćwiczeniach;
  2)   odszkodowania członkom rodziny osoby poszkodowanej w przypadku jej śmierci lub szkody w jej mieniu.


chyba jasno widać, że organ prawodawczy rozróżnia strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i członków ochotniczej straży pożarnej - swego czasu prezes miejscowej OSP się obraził na mnie jak mu to wskazałem; osobiście nie mam nic przeciwko temu, żeby członków OSP nazywać strażakami
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #202 dnia: Czerwiec 05, 2011, 14:48:39 »
MIĘDZYNARODOWA KARTA CHARAKTERYSTYKI ZAGROŻEŃ ZAWODOWYCH
Kto to jest strażak?
Strażak jest osobą wykonującą czynności ratowniczo-gaśnicze podczas różnego rodzaju zdarzeń, głównie podczas pożarów w celu ratowania życia, zabezpieczenia obiektów, minimalizacji szkód materialnych.
Synonimy
Ratownik, funkcjonariusz pożarnictwa, pożarnik, pracownik ochrony przeciwpożarowej.
ustawa o Państwowej Straży Pożarnej
Służbę w Państwowej Straży Pożarnej pełnią funkcjonariusze pożarnictwa, zwani dalej „strażakami”.
ustawa o ochronie przeciwpożarowej
W jednostkach wymienionych w art. 15 pkt 1a–5 i 8 są zatrudnieni pracownicy podlegający szczególnym obowiązkom wynikającym z charakteru pracy oraz posiadający odpowiednie kwalifikacje i warunki psychofizyczne, zwani dalej „strażakami jednostek ochrony przeciwpożarowej”.
statut Ochotniczej Straży Pożarnej
W pełni świadom obowiązków strażaka–ochotnika uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej ...
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe