Autor Wątek: Mdp Na Akcjach  (Przeczytany 51023 razy)

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #125 dnia: Lipiec 13, 2008, 11:55:55 »
Jaja sobie teraz robisz czy wydaje Ci się, że serio piszesz?
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2008, 11:58:22 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #126 dnia: Lipiec 13, 2008, 11:57:12 »
Członek mdp może jeźdić do akcji i może wykonywać czynności pomocnicze lecz nie może brać bespośradniego udziału w akcji



pierwsze słysze !!
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #127 dnia: Lipiec 13, 2008, 12:26:30 »
bo to jest zagmatwane - brac udziału bezpośrednio w akcji nie może bo nie jest pełnoletni i nikt za niego odpowiedzialności nie wezmie ale np cos takiego jak przygotwanie posilków przy dlugich akcjach?
Przecież czasem zdażają się takie akcje gdzie są rzeczy które może wykonać każda osoba (niekoniecznie związana z ratownictwem) aby pomóc a nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Niestety też zdaża się ze mlodzi pchają się na równi z ratownikami i często bywa "dym" (zresztą zasłużony).

Offline Grzesiu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 202
    • OSP Wolica
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #128 dnia: Lipiec 13, 2008, 12:32:28 »
Proponuje jak najszybciej zakończyć tą dyskusję bo w miarę upływu czasu popadamy w coraz większą hipokryzję...

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #129 dnia: Lipiec 13, 2008, 12:49:46 »
ja jak byłem w młodzieżówce to jeżdziłem  juz jak miałem 16 lat ale tylko do akcji typu trawa teraz jako opiekun zabraniam jeżdzić młodym do akcji ze swojego doświadczenia raz widziałem jak młody odłanczał w75 od hydrantu który nie był zakręcony dlatego nie zabieramy młodych faktycznie pora zakączyc wątek

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #130 dnia: Lipiec 13, 2008, 12:53:24 »
Właśnie byłem zmuszony wycofać jedną  z OSP z bazy sił i środków i uznać ją za nie zdolną osiągnąć gotowość bojową , bo na 6 osób zastępu na akcje przyjeżdżał naczelni / kierowca i 6 członków MDP .

Proponuje również takie artykuły Kodeksu Karnego – art. 160 i jak dobrze pamiętam art. 231

Pozdrawiam MIKO 

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #131 dnia: Lipiec 13, 2008, 13:21:41 »
dobrze MIKO podałeś artykuły z KK ale w art. 160 § 2 zasługuje też na uwage można dostać aż 5 lat no i art. 231 Nadużycie funkcji, można dostać nawet 10 lat, więc przy porywach można z 15 lat dostac bo wyroki się sumują
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #132 dnia: Lipiec 13, 2008, 13:31:05 »
Zgadza się tylko jak dobrze pamiętam art. 160 jest wnioskowy na wniosek pokrzywdzonego , więc mało realny – bo MDP nie poda swojego Naczelnika  do prokuratury co innego rodzina – opiekun prawny . Do tego jest inny problem,  że każdy z Nas wiedząc o sytuacji i nie reagując staje się również winnym .  A to tylko są art. do czasu aż się nic nie stanie – potem już jest cała litania w takim przypadku .

Pozdrawiam MIKO
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2008, 13:47:20 wysłana przez MIKO »

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #133 dnia: Lipiec 13, 2008, 13:36:09 »
oj litania MIKO można tyle paragrafów przyczepić ze czasem włosy dęba stają, siostra prawnik wiec jak mi czasem sypie do jednego przypadku ile parafek można przyłączyć normalnie szok, ale to dobrze bo tez się czegoś jeszcze uczę dzięki niej :)

tak dobrze pamiętasz art.160 jest na wniosek pokrzywdzonego :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #134 dnia: Lipiec 13, 2008, 15:37:32 »
bo to jest zagmatwane - brac udziału bezpośrednio w akcji nie może bo nie jest pełnoletni i nikt za niego odpowiedzialności nie wezmie ale np cos takiego jak przygotwanie posilków przy dlugich akcjach?
Przecież czasem zdażają się takie akcje gdzie są rzeczy które może wykonać każda osoba (niekoniecznie związana z ratownictwem) aby pomóc a nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Niestety też zdaża się ze mlodzi pchają się na równi z ratownikami i często bywa "dym" (zresztą zasłużony).
Dokładnie, ale wtedy nie bierze udziału w akcji, a w jej zabezpieczeniu od strony powiedzmy gastronomicznej (w tym danym przypadku) - w tym też przypadku członek MDP nie musi udawać się na miejsce zdarzenia wraz z zastępem (alarmowo), może dojechać w inny sposób i pomóc (a to jest dozwolone, nie widziałem w przepisach wzmianki o tym).
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #135 dnia: Lipiec 13, 2008, 15:57:57 »
Podobno:
W jednostce, która czasami przyjeżdża do mojej miejscowości do większego pożaru biorą MDP do akcji. Mówił mi o tym członek owej MDP, który ma lat 14 i niby jeździ do akcji.(opowiadał mi to właśnie ten gość i nie wiem czy to prawda, dlatego napisałem 'podobno' na początku) Teraz tylko poluję na nich, jak do nas przyjadą na akcję i od razu to poruszę.

Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #136 dnia: Lipiec 13, 2008, 15:59:13 »
Ja jeżdżę do akcji ale moim zadaniem jest tylko zwijanie węży;-)

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #137 dnia: Lipiec 13, 2008, 16:25:42 »
Dużo tu już było pisane więc wszystkiego nie czytałem ale moim zdanie MDP nie powinno jeździć do żadnej akcji nawet pomimo to iż niema obsady wozu a z nimi by była to i tak niepowinni jeździć. Ja jak byłem w MDP jakoś nie jeździłem do zdarzeń i jakoś przeżyłem. Sorki jak kogoś uraziłem. Ale jestem za tym by MDP w szczególny sposób szkolili w remizach i uczyli ich bo jak wiadomo młodzi ludzie to przyszłość OSP więc trzymam kciuki za młodzieżówke

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #138 dnia: Lipiec 13, 2008, 16:42:32 »
Przecież sprawa jest jasna i prosta :
Naczelnik OSP wyznacza skład osobowy Jednostki operacyjno-technicznej OSP - a ta jednostka bierze czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, więc naczelnik odpowiada za stan osobowy tej jednostki JOT, i on wie ze do JOT należeć mogą tylko i wyłącznie osoby Które skończyły 18 lat, maja brak przeciwwskazań zdrowotnych do tego typu działań, przeszkolenie BHP dla strażaków, kurs szeregowca OSP.

Więc proszę skończmy już ten temat MDP nie wolno brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych i tyle.

Pozdrawiam

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #139 dnia: Lipiec 13, 2008, 16:43:43 »
Przecież sprawa jest jasna i prosta :
Naczelnik OSP wyznacza skład osobowy Jednostki operacyjno-technicznej OSP - a ta jednostka bierze czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, więc naczelnik odpowiada za stan osobowy tej jednostki JOT, i on wie ze do JOT należeć mogą tylko i wyłącznie osoby Które skończyły 18 lat, maja brak przeciwwskazań zdrowotnych do tego typu działań, przeszkolenie BHP dla strażaków, kurs szeregowca OSP.

Więc proszę skończmy już ten temat MDP nie wolno brać udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych i tyle.

Pozdrawiam
Zauważ, że niektóre OSP nie potworzyły JOT-ów.

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #140 dnia: Lipiec 13, 2008, 17:37:27 »
Cytuj
Zauważ, że niektóre OSP nie potworzyły JOT-ów.
To akurat nie ma nic do rzeczy. Każda jednostka w swoim statucie ma zapis mówiący o tym, że z pełnoletnich członków tworzy Jednostkę Operacyjno Techniczną. To, co dotknęło nas ostatnimi czasy, to nic innego jak kategoryzacja, która nie wiadomo komu i czemu służy.
Jeśli OSP nie utworzyła Jednostki OT, to problemt uczestnictwa MDP w akcjach tam nie występuje z logicznego punktu widzenia  ^_^
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #141 dnia: Lipiec 13, 2008, 17:40:14 »
Otóż to he he popieram Panowie skończmy temat

NIE WOLNO JEŹDZIĆ MDP DO ŻADNEJ AKCJI I TYLE !!!

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #142 dnia: Lipiec 13, 2008, 18:22:07 »
Proszę moderacje o napisanie dużymi literami - MDP na AKCJI - NIE! + zamknięcie tematu. Bo jak widzę, że jak ktoś z mdp pisze że jeździ, to krew zalewa.
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #143 dnia: Lipiec 13, 2008, 18:31:10 »
A mnie najbardziej wkurza to, jak ta MDP łamie prawo jadąc na akcje, i w dodatku się tym chwali!! Tak samo jakby ktoś coś ukradł i się tym jeszcze chwalił!!  :angry: :huh:
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #144 dnia: Lipiec 13, 2008, 19:00:15 »
Przecież sprawa jest jasna i prosta :
Naczelnik OSP wyznacza skład osobowy Jednostki operacyjno-technicznej OSP....

a nie Zarząd OSP?

"Zarząd OSP spośród członków czynnych tworzy jednostkę operacyjno - techniczną."
"Naczelnik straży kieruje jednostka operacyjno - techniczną jednoosobowo w formie rozkazów i poleceń."

Oczywiście na wniosek naczelnika. Cytat z pierwszego lepszego statutu.

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #145 dnia: Lipiec 13, 2008, 19:11:14 »
Przecież wiadomo że do 18 lat nie wolno brać udziału w akcjach bo przecież to nawet nie ma sensu bo o ile dobrze mi się wydaje to taka osoba(poniżej 18 lat) nie jest ubezpieczona.
I jestem za zamknięciem tego tematu.
...początek a za chwilę... koniec...

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #146 dnia: Lipiec 13, 2008, 21:14:09 »
Temat ten rzeczywiście jest wyjaśniony, do cna i nie ma sensu dłużej się wypowadać. Każdy rozumny strażak (a myslę że wszyscy tacy są) wie czym ryzykuje się wożąc dzieci do akcji.
I w tym temacie zawsze będzie górowało hasło "nie dla MDP na akcjach". Bardzo mądre i niech nic w tym zakresie się nie zmienia. Pozdrawiam i popierając w/w wnioski zamykam ten wyczerpany już temat.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #147 dnia: Lipiec 04, 2009, 20:31:20 »

w filmie podanym powyżej dziewięciolatek mówi, że jeździ na akcje... aż brak słów. nie sugeruję, że mówi on nieprawdę, tylko jestem oburzony tym, że ktoś bierze małe dziecko na akcje, to jest chore!


Post nawiązuje do tego:
tvn24.pl - Ciężka sytuacja strażaków z OSP
W Kotlinie Kłodzkiej, gdzie woda często wylewa, pierwsi na miejscu zawsze są członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażacy nie odpoczywają też ostatnich dniach - pomagają ludziom ratować to, co da się ocalić po powodzi. Niestety, okazuje się, że nie mają dość sprzętu. Brakuje im nawet rękawic i latarek. (TVN24)
i został wydzielony z wątku: http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,2723.540.html

/Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 07, 2009, 11:11:34 wysłana przez Sylwek »
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 04, 2009, 21:14:48 »
Dziewięciolatek powiedział, że jeździł studnie pompować, a nie że jeździ na akcje.

Domyślam się, że ty Siedemsetter w podobnym przypadku, gdy OSP pompuje całą wieś, z której pochodzi, takich dzięwięciolatków, wystawiłbyś za granicę wsi z zakazem wstępu do czasu zakończenia działań.  :rofl:

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Mdp Na Akcjach
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 04, 2009, 21:31:47 »
to ja też się przyczepie

1.na 100 % dziewięciolatkowi chodziło właśnie o to, że jeździ na akcje ratownicze związane z powodzią
2.domyślam się Łukasz, że Ty
Cytuj
w podobnym przypadku, gdy OSP pompuje całą wieś, z której pochodzi, takich dzięwięciolatków
brał byś na wóz (bo np tata jest w straży) i pozwalał na to aby przebywali w strefie niebezpiecznej (nurty cieków wodnych, obsunięcia terenu, ukryte pod wodą obniżenia w terenie)
i nie chodzi o to, żeby zakazywać wstępu tylko żeby nie powodować sytuacji zagrażających życiu dzieci..

pozdrawiam