Autor Wątek: Powódź - maj 2010  (Przeczytany 53623 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 19, 2010, 00:12:52 »
Zeusss nie chce się  rozpisywać w temacie ale trochę czasu zajmuję się nim .

Po pierwsze Burmistrz ma naprawdę dość spore możliwości w tym wnioskowania o zmiany budżetu ,  powinien mieć również w budżecie rezerwę celową związaną z ZK , u mnie jest to 100.000 zł .  Natomiast jak nie potrafi sobie poradzić z problemem 5-10 tys. zł  to powinien oddać swoją pensję na ten cel bo mu się nie należy – pominę że w takim układzie od jutra złożyć wniosek o likwidację KSRG i zaprzestanie dotowania tego systemu w OSP ponieważ on nie działa . Ale pewnie lepszy wymiar będzie jak przekaże w ramach pomocy powodzianom 10 tyś z budżetu gminy. Jaki wymiar medialny –po co ratować -można leczyć skutki . 

Po drugie – jeżeli 15 (sobota) o 11:20 pojawiły się oficjalne komunikaty ostrzegawcze o groźbie powodzi , a 17 (poniedziałek) o 14 spisywano sprzęt , a wieczorem dysponowano COO z Wielkopolski który dotarł  pewnie 18 rano w tym jeden z 3 kontenerów do podnoszenia wałów . Natomiast  do dziś brakuje sprzętu o czym trąbią media – w tym łodzi których mam w ramach KSRG kilkaset to ktoś chyba źle rozumie funkcjonowanie i istnienie COO i KSRG .
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2010, 00:19:08 wysłana przez MIKO »

Offline vasilij zaitzsew

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 225
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 19, 2010, 00:21:01 »
Jak zwykle przechwałki na forum i stroszenie pawich ogonów aby pokazac kto jest mądrzejszy...ludzie opanujcie Cie, tam sie dzieje tragedia, a wy siedzicie sobie w wygodnych fotelach mając suchą dup...i powtarzacie w koło i to samo
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 19, 2010, 00:45:26 »

Po drugie – jeżeli 15 (sobota) o 11:20 pojawiły się oficjalne komunikaty ostrzegawcze o groźbie powodzi , a 17 (poniedziałek) o 14 spisywano sprzęt , a wieczorem dysponowano COO z Wielkopolski który dotarł  pewnie 18 rano w tym jeden z 3 kontenerów do podnoszenia wałów . Natomiast  do dziś brakuje sprzętu o czym trąbią media – w tym łodzi których mam w ramach KSRG kilkaset to ktoś chyba źle rozumie funkcjonowanie i istnienie COO i KSRG .

Spokojnie. Wydaje mi się, że straż pożarna robi co może. Nie lubię bronić KCKRiOL ale tym razem muszę. Robią tam co mogą, dysponują siły COO na podstawie informacji jakie otrzymują z miejsca powodzi. Jeżeli maja informację, że potrzebne są sekcje specjalne COO typu B (pomp dużej wydajności) to taką wysyłają, jeżeli jest informacja o konieczności zadysponowania sekcji typu A (ewakuacyjnej) to taką dysponują. Odrębny temat to jest to konfiguracja tych odwodów, oswojenie się dyżurnych z tymi sekcjami, kompaniami itp. ale to już inny topik. Wiem, że nie we wszystkich województwach komendy zdążyły skonfigurować te sekcje i kompanie.
Podejrzewam, że jak zwykle problem polegał na mało precyzyjnym przepływie informacji, braku przewidywania najgorszego scenariusza i bardzo częstym w takich sytuacjach początkowym chaosie (nawałnica telefonów, korespondencji radiowej, tysiące instytucji, zarządzanie kryzysowe, burmistrzowie, starostowie, komendanci różnych szczebli, media, dynamiczna, zmieniająca się sytuacja, informacje o kolejnych przerywanych wałach, wojewodowie, premier, kandydaci na prezydentów, sztaby, komunikaty meteo itp. itd.). Tam na miejscu jest pewnie niezły młyn. Jak napisał przedmówca - łatwo oceniać w fotelu.
Oby wały nie puszczały, ludzie chcieli się ewakuować, media, politycy i samorządowcy pomagali, to łatwiej wszystkim (w tym strażakom) będzie stabilizować sytuację. I tego życzę.
Pozdro
jaras
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2010, 00:49:08 wysłana przez jaras »

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 19, 2010, 08:39:56 »
W nocy z poniedziałku na wtorek wyruszyła Kompania Przeciwpowodziowa Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP "Kormoran".
We wtorek rano miała być na terenie SA PSP Kraków.

http://www.straz.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=487:wyjazd-zastpow-z-jrg-1-do-usuwania-skutkow-powodzi-na-poudniu-kraju&catid=34:aktualnosci&Itemid=29

http://www.kwpsp.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=849:Pow%C3%B3d%C5%BA-2010!&catid=41:aktualnoci&Itemid=117

Oby jak najszybciej sobie z tym poradzono. Jesteśmy z Wami.

« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2010, 08:58:23 wysłana przez maldrin »
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 19, 2010, 08:57:41 »
W Opolu/opolskim jakoś sobie radzimy, chociaż lekko nie jest - wczoraj trzeba było trochę poczekać żeby w ogóle skontaktować z MSK przez radio tyle jednostek było w akcji (a dwóch dyżurnych - zwykle jest jeden). Alarmowy 998 albo zajety albo "sieć niedostępna". Ludność też raczej jest buforowana od informacji - na radiu mówią o zalewaniu pewnych obszarów, w telewizji co innego, a wczoraj mieszkańcom Zaodrza (jednej z dzielnic Opola, teren zalewowy) roznoszono ulotki informujące o przygotowaniu do ewakuacji - ale oficjalnego komunikatu nie ma i nie będzie, bo nie jest to planowane (informacja z pierwszej ręki).

Za to z ciekawostek to powiem że część specjalistycznego sprzętu od nas trochę wcześniej pojechało do innych województw, a teraz sprzęt jest zablokowany w akcji gdzie indziej, a byłby by potrzebny tutaj... w ogóle dziwny pomysł, żeby dysponować sprzęt z obszaru zagrożonego do innego zagrożonego.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 19, 2010, 09:05:35 »

Offline RAFKA

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 19, 2010, 09:54:11 »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 19, 2010, 10:02:10 »
Tak to jest jak politycy obiecują budowanie i wzmacnianie wałów podczas powodzi, a po wszystkim wszyscy zapominają o tym. Pan Pawlak już ktoryś raz obiecuje te wały. A gdzie on był od 97 roku-przecież już kilka razy był wicepremierem. Co w tej sprawie zrobil? Najlepiej to jak kampania wyborcza jest to pojechać, pokazać się jak to się troszczymy o ludzi. Po co oni tam pojechali? W TV wszystko  dokładnie pokazują. Może lepiej za jakieś ustawy regulujące ten problem by sie wzieli.Kto wogóle wydaje pozwolenia na budowę na takich terenach zalewowych. To tyle polityki-a co do pomocy to wczoraj i dzisiaj w nocy z Podlasia również wyruszyła ekipa ok 70 strażaków do Krakowa i Sandomierza.

Offline Lachu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 19, 2010, 10:17:15 »
przed godziną otrzymałem wiadomość o tym, żeby być w stanie podwyższonej gotowości. Zastęp z mojej OSP jest włączony do Mazowieckiej Brygady Odwodowej - Kompanii Powodziowej ,,Płońsk". W każdej chwili mogą nas wysłać na południe kraju. Prawdopodobnie Sandomierz. Wiem, że z terenu woj. mazowieckiego dysponowane są kolejne siły i środki.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 19, 2010, 10:28:21 »
Jak zwykle przechwałki na forum i stroszenie pawich ogonów aby pokazac kto jest mądrzejszy...ludzie opanujcie Cie, tam sie dzieje tragedia, a wy siedzicie sobie w wygodnych fotelach mając suchą dup...i powtarzacie w koło i to samo

Kolego od poniedziałku od 6.30 nie byłem w domu. Jestem cały czas w komendzie i próbuję ogarnąć to co się dzieje na terenie powiatu. A uwierz mi mamy co robić. Super bohaterami nie są tylko strażacy działający na miejscu akcji ale też SK, wydziały operacyjne itd. Forum pozwala mi na ocenę sytuacji na terenie kraju i podjętych działaniach (dobrych i złych decyzjach). Nie wiem czy jesteś lepszy wypompowując 30 cm wody z zalanej piwnicy mając do dyspozycji 6 osób i "żabkę" od 2 dyżurnych na PSK, którzy muszą ogarnąć 200 akcji w ciągu doby.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 19, 2010, 10:33:17 »
Witam

Wracając do kosztów udziału OSP, to nie powinny one znacznie obciążyć budżetu.

   Wysokość kosztów uczestnictwa OSP w działaniu ratowniczym poza terenem własnego działania określa podmiot ponoszący jej funkcjonowanie. Występuje on o zwrot poniesionych kosztów do organu PSP, który wezwał jednostkę do udzielenia pomocy, za pośrednictwem właściwego miejscowo, dla miejsca prowadzenia działania ratowniczego, komendanta powiatowego PSP w terminie 30 dni od dnia zakończenia działania ratowniczego, przedkładając zestawienie poniesionych kosztów.
   W zestawieniu kosztów należy uwzględnić faktyczne koszty udziału jednostki w działaniu ratowniczym, obejmujące:
•   zużycie paliwa,
•   zużycie środków gaśniczych, neutralizatorów i sorbentów,
•   wyżywienie uczestników działania ratowniczego, ewkiwalent.
   W przypadku awarii, uszkodzenia lub utraty mienia jednostki na skutek prowadzenia działania ratowniczego poza terenem własnego działania, w zestawieniu kosztów, uwzględnia się kwotę stanowiącą równowartość kosztów przywrócenia mienia do stanu poprzedniego, pomniejszoną o kwotę przysługującą z tytułu jego ubezpieczenia.
   Komendant powiatowy PSP potwierdza fakt wezwania jednostki oraz jej udziału w działaniu ratowniczym poza terenem własnego działania i opiniuje zestawienie kosztów przedstawione przez podmiot ponoszący koszty funkcjonowania jednostki.
   Właściwy miejscowo, dla miejsca prowadzenia działania ratowniczego komendant wojewódzki PSP zwraca koszty poniesione przez jednostkę w terminie 30 dni od dnia otrzymania zestawienia kosztów.


Pozdrawiam

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 19, 2010, 10:40:27 »
Wydaje mi się, że w tej chwili wszyscy jednakowo chcąc nie chcąc wykonują swoi obowiązki wzorowo i za to wam należy się chwała i szacunek.Warto by w takich chwilach pomoc wszędzie była dostarczona .

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 19, 2010, 11:13:50 »
Od jutra(w pomorskim) podwyższenie stanów osobowych na zmianie .Dotarł fax aby w podziale bojowym utworzyć dwie zmiany dla potrzeb gdyby  była potrzeba pomocy dla południa... Może  już jakieś jednostki z pomorskiego wyruszyły z pomocą .

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 19, 2010, 11:58:02 »
Potwierdzam to co powiedział  Ogn.Fox. Pomorskie podniesione stany i służba 24/24

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.371
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 19, 2010, 12:13:58 »
Lubelskie równiez na dwie zmiany :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #65 dnia: Maj 19, 2010, 12:38:45 »
łódzkie od dzisiaj 24/24. Wczoraj część SIS przerzucono do Krakowa
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #66 dnia: Maj 19, 2010, 12:56:13 »
moja osp dzis dostala wiadomosc ze jeden samochod ma byc w remizie tak jak bylo dotychczas a  jednym mamy jechac do komendy powiatowej i tam dyzurowac zobaczymy czy nas zadysponuja,bo komenda juz swoj samochod 4x4 wyslala a my mamy drugi. Z tego co slyszalem to na poludniu tylko samochody z napedami chca jesli chodzi o nowy targ itp

Online PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 238
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #67 dnia: Maj 19, 2010, 13:11:38 »
Cała Polska ma 24/24. Drugi autobus z SAPSP wysłali do mazowieckiego.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #68 dnia: Maj 19, 2010, 14:01:38 »
Cytuj
Grupa pijanych osób zaatakowała w nocy policjantów i strażaków zabezpieczających zamknięty most na Wiśle między Bieruniem a Oświęcimiem. Zatrzymano jednego mężczyznę, jego znajoma trafiła do izby wytrzeźwień.

http://wiadomosci.onet.pl/2699,2172288,napadli_na_policjantow_chroniacych_most,wydarzenie_lokalne.html

Ciekawe zdjęcie:  :wakacje:

http://fakty.interia.pl/galerie/wasze-zdjecia/wielka-woda-wasze-zdjecia-cz-iv/zdjecie/duze,1265299,6,549
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2010, 14:18:37 wysłana przez grzela »

Offline Bubu

  • So Others May Live
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 19, 2010, 14:06:44 »
Z tego co mi wiadomo to ze Słupskiej JRG 3 (Ustka) wysłano 5 osób z łodzią i jakimś sprzętem, pojechali Toyotą... co do innych posunięć słuchy mnie nie doszły, poza tym żadnych wytycznych ani zaleceń dla mojej jednostki (OSP S-3 KSRG )
So Others May Live

Offline meli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
    • OSP OPALENICA
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 19, 2010, 14:55:31 »
odemnie z komendy powiatowej ( Nowy Tomyśl) też już jechali...
ale pojechał GBA... a mam panowie pytanie...
Jeżeli moja jednostka OSP jest w kompanii odwodowej to jakie muszą być procedury by została wezwana na południe? pytam tak z ciekawości...i proszę o wyrozumiałość
a czy wiecie może czy jakieś jednostki OSP już tam pojechały?
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2010, 15:28:23 wysłana przez meli »
www.osp-opalenica.pl <-- serdecznie zapraszam;)

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #71 dnia: Maj 19, 2010, 14:58:30 »
@meli
nie obwodowa tylko odwodowa.

dla ciekawych tematu

http://www.straz.gov.pl/data/other/rozkaz_nr_2__2010_coo.pdf

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #72 dnia: Maj 19, 2010, 15:36:36 »
Cytuj
"Strażacy pracują na absolutny max"

Jak ocenił Tusk, strażacy, policja, pogotowie pracują obecnie na "absolutny max". Według Tuska, na razie prognozy pogody - jeśli chodzi o opady - nie są zatrważające.

- Najprawdopodobniej tutaj (w Sandomierzu) kulminację mamy za sobą, także przez przełamanie, czy przemakanie wałów. Woda na samej rzece nie powinna się podnosić, choć żywioł rzeczywiście zaskakuje swoją siłą w niektórych miejscach - ocenił szef rządu.

Tusk podkreślił, że potrzebna jest elementarna gotowość do współpracy wszystkich służb między sobą, ale także poszkodowanych. - Strażak nie będzie ludziom wykręcał rąk, to nie o to chodzi - mówił.

http://www.tvn24.pl/12690,1656988,0,1,dlaczego-nikt-nas-nie-ostrzegl-to-jest-ponizej-pasa,wiadomosc.html

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #73 dnia: Maj 19, 2010, 16:06:09 »
ostatnie wiadomosci z polsat news w dzialaniach bierze udzial 70 tys strazakow. Polska wystapila o pomoc z uni glownie chodzi o pompmy. Ciagle brakuje strazakow i wojska. Waly w okolicach krakowa sa w tragicznym stanie,na ewakuacje moze czekac jeszcze kolo 200 tys ludzi. Oj to jest chyba gorsza powodz niz w 1997r. Wypowiadal sie wojewoda z krakowa i mowil ze ciagle sa wzywani strazacy z calego kraju mowil o zawodowych nic nie wspomnial o ochotnikach. Poznaniowi powodz nie grozi warta utrzymuje optymalny poziom

Offline 09-20

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Powódź - maj 2010
« Odpowiedź #74 dnia: Maj 19, 2010, 19:22:09 »
W SGSP jet jeszcze około 100 podchorążych czekających na dyspozycje i ewentualny wyjazd na południe. Niestety nikt ciągle ich nigdzie nie dysponuje ;/