Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 649485 razy)

Offline keraj998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1575 dnia: Luty 21, 2023, 18:36:20 »
rocky323 czy Ci się coś odkleiło. Napisałem po naszemu, więc przeczytaj jeszcze raz, nawet dwa, trzy, ...razy

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1576 dnia: Luty 21, 2023, 20:26:28 »
rocky323 czy Ci się coś odkleiło. Napisałem po naszemu, więc przeczytaj jeszcze raz, nawet dwa, trzy, ...razy

Hola hola. Napisałeś ze „jedni dobrali sobie ubrani, a drudzy dostali zostali z tym co zostało po tych pierwszych” to ja rozumiem, ze sobie dobierali co im pasuje….

Ja mam w ***** prowokacje, poprostu nie zamierzam wyglądać jak flip i flap i już widzę ze kwatermistrz robi problem z wymiana spodni i nie wiem czy to jego wymysł czy wyżej. Skoro zamawiałem spodnie na 102, na metce jest 102, ‚ na centymetrze mam 102 a spodnie są za wielkie, nie widząc tych ubrań wcześniej na oczy to jak je dobrać.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2023, 22:14:52 wysłana przez Butel »

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1577 dnia: Luty 21, 2023, 21:27:25 »
rocky323 czy Ci się coś odkleiło. Napisałem po naszemu, więc przeczytaj jeszcze raz, nawet dwa, trzy, ...razy

Ja mam w ***** prowokacje, poprostu nie zamierzam wyglądać jak flip i flap i już widzę ze kwatermistrz robi problem z wymiana spodni i nie wiem czy to jego wymysł czy wyżej. Skoro zamawiałem spodnie na 102, na metce jest 102, ‚ na centymetrze mam 102 a spodnie są za wielkie, nie widząc tych ubrań wcześniej na oczy to jak je dobrać.

Może trzeba normalnie pogadać z kwatermistrzem, a nie mieć do i tamto w d. i w ogóle wszyscy robią problem tylko nie ja :)
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2023, 22:15:13 wysłana przez Butel »

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1578 dnia: Luty 21, 2023, 21:41:10 »
Słuchaj. Nie wiem z której strony patrzysz. Ale jak idę pobrać umundurowanie. Przymierzam spodnie 102, gdzie mam 102 i chce żeby odesłał skąd przyszły i zamówił na spokojnie mniejsze bo te spodnie to worek co sam widzi, a on ze nie ma wymian „bo nie wolno” to coś tu jest nie tak?

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1579 dnia: Luty 21, 2023, 21:55:09 »
Powiem wam, że jest coś na rzeczy z tymi rozmiarami bo u nas na przykład przez przypadek wyszło, że rozmiary czapek zimowych też są rozstrzelane. Rozmiar w rzeczywistości był o wiele większy. U nas u dało się w porę zareagować.

Offline Porozumienie

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1580 dnia: Luty 21, 2023, 22:19:40 »
Słuchaj. Nie wiem z której strony patrzysz. Ale jak idę pobrać umundurowanie. Przymierzam spodnie 102, gdzie mam 102 i chce żeby odesłał skąd przyszły i zamówił na spokojnie mniejsze bo te spodnie to worek co sam widzi, a on ze nie ma wymian „bo nie wolno” to coś tu jest nie tak?

No właśnie coś tu jest nie tak, mianowicie nie wiemy jak był rozpisany przetarg i jaki procent odzieży podlega wymianie.
Chyba że, producent zawyżył rozmiary? Konsekwencje wynikają z przetargu i zapisami w nim.
Nie rozumiem tylko dlaczego kasę na obuwie służbowe potrafili rozdzielić z KW na KP i wyznaczyć ilość par do zakupu, a z ubraniami nie.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2023, 22:24:38 wysłana przez AndrzejKG »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1581 dnia: Luty 21, 2023, 23:25:19 »
Nie wiem czy byli różni podwykonawcy ale np u nas. Ten sam rozmiar bluzy i polaru. Bluza Ok polar wisi na chłopakach jak worek i rekawy są dużo dłuższe. Podobnie spodenki i spodnie ten sam rozmiar i spodenki Ok a spodnie mocno luźne. Pomijam już że nawet nie dostali wszyscy swoich rozmiarów.
I tak ma u mnie większość. Nikt tego w tej formie nie będzie nosił bo wygląda to mocno nieestetycznie.
W kwestii wymiany nikt nic nie wie, raczej problem musi być rozstrzygnięty na poziomie KG bo KW umywa ręce a sami nie mamy szans sobie z tym poradzić.
« Ostatnia zmiana: Luty 22, 2023, 16:08:47 wysłana przez pb11 »

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1582 dnia: Luty 22, 2023, 09:45:31 »
A jak pisałem,że nie potrafią sobie poradzić z wprowadzeniem ubrań to stwierdzili co poniektórzy, że marudzę i mają mnie wyrzucić ze straży :rofl: Nosić obserwować jak to mawiał klasyk :rofl:  i kończy się jak z legitkami . Zaraz się okaże, iż  1/4 sortów będzie musiała być wymieniona.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1583 dnia: Luty 22, 2023, 11:00:07 »
Spokojnie, po co się niezdrowo podniecasz. Na razie nikt nikomu nie każe nosić niedopasowanych ubrań. Dostaliśmy jest zła rozmiarówka więc czekamy na rozwój sytuacji.

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1584 dnia: Luty 22, 2023, 12:07:00 »
Nikt się tu nie podnieca tylko stwierdza fakty. Miały to być ubrania najwyższej jakości.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1585 dnia: Luty 22, 2023, 12:10:23 »
To, że dostaliśmy rozmiary, których nigdy nie zamawialiśmy (np. KILKA kompletów na wzrost 190cm i więcej) wydaje się być małym problemem - może uda się to jakoś wymienić. Problem pojawia się w sytuacji, gdy polar w takim samym rozmiarze jak bluza jest o wiele za duży albo gdy jedna para spodni jest dłuższa od drugiej pomimo takich samych rozmiarów na metkach (błędne metki? Nietrzymanie rozmiarówki?)  :-\ :gwiazdki:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline dawidosp92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 196
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1586 dnia: Luty 22, 2023, 15:52:11 »
Co do polarów też mam wrażenie, że są obszerniejsze niż bluzy w tych samych rozmiarach, jeśli polar noszę na podkoszulek. Ale ja mam takie odczucie, że jak polar założę na bluzę to wtedy ten polar jest ok, nie krępuje ruchów.

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1587 dnia: Luty 28, 2023, 10:33:06 »
Może nie ten wątek,  ale zapytam Pana Komendanta...
Co z odzieżą/bielizną barierową, termoatywną pod ubranie specjalne ? W mojej KM dosłownie garstka osob takowe otrzymało przy zmianie ubrań na nowe, pytanie kiedy dostaną pozostałe osoby, usłyszeliśmy,  że nie będzie bo jest niepotrzebne, a jak chcemy coś nosić to mamy koszarówki. Nie takie bylo założenie wprowadzając nowy wzór US , a producent np. Ballyclare zaleca ubrania termo pod ich ubraniem.  Nie wspomnę,  że o wiele łatwiej i bardziej komfortowo jest pracować w takowej odzieży
Witam
W nowym rozporządzeniu jest przewidziana odzież termoaktywna i komendanci mogę (a w zasadzie powinni) ją kupować dla strażaków. Niedopuszczalne jest noszenie koszarówki pod US. Cały czas o tym mówimy i powtarzamy na wszystkich spotkaniach. Obiecuję, że ponownie poruszę temat na najbliższym spotkaniu z komendantami.

Pozdrawiam

Panie Komendancie, mam pytanie odnośnie użytkowania nowego ubrania koszarowego. Czyli strażak wyjeżdzający do zdarzenia będzie musiał zdjąć ubranie koszarowe i założyć odzież termoaktywną? Prosił bym o wysłanie pisma do wszystkich jednostek jednoznacznych procedur użytkowania takich ubrań. Jak z czasem wyjazdu podczas inspekcji, taka czynność na pewno znacząco wydłuży czas wyjazdu i osiągnięcie czasu poniżej 1 min będzie niemal niemożliwa.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1588 dnia: Luty 28, 2023, 11:16:01 »
Już od dawna jest pismo, że NIE JEŹDZIMY w ubraniu koszarowym pod US. Nie musisz zakładać odzieży termoaktywnej, możesz jechać bez niczego. Polecam zapoznać się z procesem dopuszczenia ubrania do użytkowania.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1589 dnia: Luty 28, 2023, 12:39:11 »
Może nie ten wątek,  ale zapytam Pana Komendanta...
Co z odzieżą/bielizną barierową, termoatywną pod ubranie specjalne ? W mojej KM dosłownie garstka osob takowe otrzymało przy zmianie ubrań na nowe, pytanie kiedy dostaną pozostałe osoby, usłyszeliśmy,  że nie będzie bo jest niepotrzebne, a jak chcemy coś nosić to mamy koszarówki. Nie takie bylo założenie wprowadzając nowy wzór US , a producent np. Ballyclare zaleca ubrania termo pod ich ubraniem.  Nie wspomnę,  że o wiele łatwiej i bardziej komfortowo jest pracować w takowej odzieży
Witam
W nowym rozporządzeniu jest przewidziana odzież termoaktywna i komendanci mogę (a w zasadzie powinni) ją kupować dla strażaków. Niedopuszczalne jest noszenie koszarówki pod US. Cały czas o tym mówimy i powtarzamy na wszystkich spotkaniach. Obiecuję, że ponownie poruszę temat na najbliższym spotkaniu z komendantami.

Pozdrawiam

Panie Komendancie, mam pytanie odnośnie użytkowania nowego ubrania koszarowego. Czyli strażak wyjeżdzający do zdarzenia będzie musiał zdjąć ubranie koszarowe i założyć odzież termoaktywną? Prosił bym o wysłanie pisma do wszystkich jednostek jednoznacznych procedur użytkowania takich ubrań. Jak z czasem wyjazdu podczas inspekcji, taka czynność na pewno znacząco wydłuży czas wyjazdu i osiągnięcie czasu poniżej 1 min będzie niemal niemożliwa.

Już parę lat tłumaczy się strażakom że nie zakłada się ubrań koszarowych pod ubrania specjalne a tutaj dalej takie pytania? Chcesz mi powiedzieć że cała zmiana jeździ w ubraniu koszarowym pod US do działań?

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1590 dnia: Luty 28, 2023, 12:53:52 »
Beton ciężko się kruszy.
Skoro t-shirty nosimy pod koszarowym to jaki problem założyć sobie termę?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1591 dnia: Luty 28, 2023, 12:58:56 »
Myślę, że większość JRG w kraju jeździ jeszcze w ubraniach koszarowych pod US. U mnie ponad połowa dalej upiera się przy zakładaniu koszarowki i żadne argumenty nie trafiają. Najlepsze jest to, że w dzień koszar, a w nocy krótkie spodenki, jakby w dzień ciężko było to zrobić.
Plusem nowego ubrania służbowego jest to, że zrobią parę wyjazdów i już będą czarne w miejscu styku z butami i wtedy może niektórzy pomyślą.

pompierman

  • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1592 dnia: Luty 28, 2023, 14:26:24 »
Już od dawna jest pismo, że NIE JEŹDZIMY w ubraniu koszarowym pod US. Nie musisz zakładać odzieży termoaktywnej, możesz jechać bez niczego. Polecam zapoznać się z procesem dopuszczenia ubrania do użytkowania.
Zapoznaj się z instrukcją użytkowania US danego producenta, zalecają użytkowanie ubrania barierowego pod US.

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1593 dnia: Luty 28, 2023, 14:38:58 »
Beton ciężko się kruszy.
Skoro t-shirty nosimy pod koszarowym to jaki problem założyć sobie termę?

Jak będzie 30 stopni to też będziesz chodził w kalesonach i termoaktywną koszulką z długim rękawem pod koszmarem?
Założę się, że znacząca większość strażaków w Polsce jeździ dalej przynajmniej w spodniach koszarowych pod ubraniem specjalnym.
Ja nie pracuje już w systemie zmianowym.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2023, 14:44:07 wysłana przez malibus »

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1594 dnia: Luty 28, 2023, 15:04:32 »
Już od dawna jest pismo, że NIE JEŹDZIMY w ubraniu koszarowym pod US. Nie musisz zakładać odzieży termoaktywnej, możesz jechać bez niczego. Polecam zapoznać się z procesem dopuszczenia ubrania do użytkowania.
Zapoznaj się z instrukcją użytkowania US danego producenta, zalecają użytkowanie ubrania barierowego pod US.

Zaleca się, ale sam proces badania ubrania przeprowadzany jest bez odzieży pod,więc jeżeli chodzi o samą ochronę termiczną i oddychalność, to US powinien ją zapewnić. Reasumując, lepiej jest nie mieć nic, niż zakładać nie oddychającą koszarowkę.
@malibus czyli wg Ciebie lepiej jeździć w koszarze pod US przy 30 stopniach, który przypomnę nie ma żadnych właściwości w zakresie odprowadzania ciepła i wilgoci spod US? Wiem, że ciężko jest wyrobić się np podczas inspekcji w tej jednej minucie, żeby zdjąć koszar i założyć termo, ale dobrze wiemy że podczas większości wyjazdów spodnie na getry można spokojnie zmienić i nie być ostatnim w wozie. Wszystko jest kwestią przećwiczenia pewnych rzeczy, a jak będzie IG to zdejmujesz spodnie, wskazujesz w US i po problemie.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1595 dnia: Luty 28, 2023, 15:54:49 »
Beton ciężko się kruszy.
Skoro t-shirty nosimy pod koszarowym to jaki problem założyć sobie termę?

Jak będzie 30 stopni to też będziesz chodził w kalesonach i termoaktywną koszulką z długim rękawem pod koszmarem?
Założę się, że znacząca większość strażaków w Polsce jeździ dalej przynajmniej w spodniach koszarowych pod ubraniem specjalnym.
Ja nie pracuje już w systemie zmianowym.

Mylisz odzież termiczną z termoaktywną.

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1596 dnia: Luty 28, 2023, 18:03:48 »
Beton ciężko się kruszy.
Skoro t-shirty nosimy pod koszarowym to jaki problem założyć sobie termę?

Jak będzie 30 stopni to też będziesz chodził w kalesonach i termoaktywną koszulką z długim rękawem pod koszmarem?
Założę się, że znacząca większość strażaków w Polsce jeździ dalej przynajmniej w spodniach koszarowych pod ubraniem specjalnym.
Ja nie pracuje już w systemie zmianowym.

Mylisz odzież termiczną z termoaktywną.

Racja, miałem tu na myśli odzież dołączoną przez producenta ubrania specjalnego.

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1597 dnia: Marzec 07, 2023, 14:33:06 »
Nosić i obserwować…
No to zaobserwowałem:
1. Spodnie przeciwdeszczowe szybciej się zrobią mokre w środku od potu niż z zewnątrz od deszczu.
2. Kurtka nie ma zamka do wpięcia polaru jako warstwy ocieplającej.
3. Kaptur w kurtce nie da się odpiąć ani schować w kołnierz, wygląda jakby się nosiło tobołek na ramionach.
4. Te cienkie spodnie są naprawdę cienkie, jakbym nosił jakieś lniane szarawary.
Tricks are for kids.