Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 645764 razy)

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1050 dnia: Październik 09, 2020, 13:37:53 »
fireman nie oglądałem wiadomości z 01, a jezeli tak się wypowiedział to niech w celu, nie tylko moich wątpliwości ale i innych osób (przełożonych strażaków, kontrolujących strażaków, osób poszkodowanych zdarzeniem etc.), niech stwierdzi że:
1. czas wyjazdu jednostki i udzielenia pomocy dla poszkodowanych jest nie ważny
2. czas wyjazdu dla kontrolujących jednostkę jest zbedny i nie może być zawierany w protokole
3. czas wyjazdu dla przełozonych- czytaj pkt.2
4. przy konieczności dłuższego pozostania przy akcji musisz być ubrany w specjalne, no chyba że zezwoli w majtach lub rajtuzach
Fireman w mojej ocenie zwolennicy takiej koszarówki (smutne, że w tym gronie jest 01 wywodzący się z PB) nie rozumieją do czego ma służyć koszarówka, a przede wszystkim na siłę chcą porównywac się z innymi służbami, których specyfika służby i wykonywanie zadań jest całkiem inna od strażaków PB.

Prawdę mówiąc żałuje ze rozpocząłem znowu ta dyskusje, mam wrażenie ze jednak w życiu na podziale nie pracowałeś i kompromitujesz się tymi wypowiedziami, być może nawet nie dostałeś zdolności do pełnienia służby na PB bo miałeś jakąś grupę inwalidzka skoro uważasz ze zdjęcie spodni koszarowych do wyjazdu znacząco opóźnia wyjazd.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1051 dnia: Październik 09, 2020, 14:02:21 »
fireman dlaczego mówisz o samych spodniach? Czyżby koszarówka nie posiadała bluzy? Ile to jest dla Ciebie "znacząco"- 5s, 15,30? Dlaczego nie odniesiesz sie do innych kwestii np. inna słuzba? Dlaczego np. 01 nic nie odniósł się do zmian w sprawie kontroli? Dyskutować powinno się zawsze , szkoda że zamiast tego dopina się łatkę jeśli nie jest po MOJEMU.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1052 dnia: Październik 09, 2020, 14:34:21 »
Jeśli nie zdążysz się wyrobić w minutę podczas kontroli to nie musisz ściągać koszarówki i tyle, później i tak jest czas na jej zdjęcie przed ćwiczeniem. Poważnie uważasz że te 5s na zdjęcie ubrania jest w stanie komuś uratować życie? No bo chyba nikomu zdjęcie spodni i rozpięcie bluzy podczas alarmu nie będzie więcej zajmować.
 

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1053 dnia: Październik 09, 2020, 14:45:26 »
kandydacie w służbie PSP CZAS JEST BARDZO WAŻNY dlatego KAŻDE jego opóznianie (nawet 5 sekund- ja uważam że podczas alarmu więcej) jest niedopuszczalne- i to wie 01.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1054 dnia: Październik 09, 2020, 14:53:59 »
Nie urażając nikogo w mojej opinii osoby z takim podejściem powinny służyć co najwyżej w OSP.

Według Twojego zamysłu ubranie należy wyprać po każdej bardziej intensywnej akcji, nie mówiąc o pożarze. Bo ja na przykład nie wyobrażam sobie chodzić po koszarach w przepoconym czy ubrudzonym sadzą i śmierdzącym ubraniu. W przypadku jednej takiej akcji na dzień ok, masz drugi komplet. A co dalej? Chyba dobrze wiesz że zdarzają się służby zwłaszcza podczas "sezonu" na trawy gdzie tych wyjazdów jest nawet i po 10 i co wtedy? W czym mam chodzić po jednostce jeśli już po 2 akcji nie będę miał się w co przebrać?

Moim zdaniem komfort i zdrowie strażaka jest o wiele ważniejsze niż jakieś śmieszne 5s przy wyjeździe. No może poza wyjazdami gdzie jest informacja o osobie bez funkcji, tam te pięć sekund może mieć znaczenie i sam przy takim wyjeździe się nie rozbieram, ale w prawie każdym innym przypadku te 5s prawie nic nie zmieni.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1055 dnia: Październik 09, 2020, 15:11:55 »
Ten Pan oficer, to bez urazy, ale zatrzymał się w czasach, gdy o komforcie pracy strażaka decydowało to, czy położy się o 15:30 na wyro czy nie. Tyle wiadomości już tu jest napisanych odnośnie ubrania koszarowego pod ubraniem specjalnym, ale szanowny Pan nie widzi, albo nie chce widzieć, że ludzie młodsi służbą w aspekcie BHP podczas działań wiedzą więcej, niż on po parunastu latach pracy w PSP.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1056 dnia: Październik 09, 2020, 16:10:24 »
fireman nie oglądałem wiadomości z 01, a jezeli tak się wypowiedział to niech w celu, nie tylko moich wątpliwości ale i innych osób (przełożonych strażaków, kontrolujących strażaków, osób poszkodowanych zdarzeniem etc.), niech stwierdzi że:
1. czas wyjazdu jednostki i udzielenia pomocy dla poszkodowanych jest nie ważny
2. czas wyjazdu dla kontrolujących jednostkę jest zbedny i nie może być zawierany w protokole
3. czas wyjazdu dla przełozonych- czytaj pkt.2
4. przy konieczności dłuższego pozostania przy akcji musisz być ubrany w specjalne, no chyba że zezwoli w majtach lub rajtuzach
Fireman w mojej ocenie zwolennicy takiej koszarówki (smutne, że w tym gronie jest 01 wywodzący się z PB) nie rozumieją do czego ma służyć koszarówka, a przede wszystkim na siłę chcą porównywac się z innymi służbami, których specyfika służby i wykonywanie zadań jest całkiem inna od strażaków PB.
Takimi wypowiedziami przypominasz mi pewnego zidiociałego d-cę JRG który nawet srać chodził ze stoperem. Kto wie, może to właśnie TY?

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1057 dnia: Październik 09, 2020, 16:35:15 »
No i taki beton każe zakładać do wszystkich działań ubrania specjalne, nawet do workowania podczas powodzi. Dobrze że powolutku się to wszystko kruszy 😊
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1058 dnia: Październik 09, 2020, 17:18:20 »
producent materiału nie ma podanego koloru odziezy :) , wysłal próbki zgodne z kolorystyka phanteon ale informacji brak
jak ktos z forumowiczów wie jaki kolor z palety poproszę o priv

https://www.pantone.com/color-finder/14-1031-TPX
i
https://www.pantone.com/color-finder/16-0950-TPX

Officer, nie przypominam sobie akcji, gdzie 30sek. poświęcone na zdjęcie ubrania było tymi decydującymi sekundami ratującymi czyjeś życie. Natomiast znam kilka przykładów poparzeń nadgarstków wśród strażaków, którzy nie poświęcili 15 sek. na porządne zabezpieczenie swoich rąk (ułożenie mankietów rękawic pod rękawem kurtki). I nie zaczynaj od nowa, że 30 sek. nie jest czasem wystarczającym na zdjęcie bluzy i spodni.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2020, 17:26:05 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1059 dnia: Październik 09, 2020, 17:24:28 »
Oglądałem wczoraj videokonferencję z Komendantem Głównym podczas której zaprezentowano buty oraz czapkę z daszkiem z naszytą tarczą (taką jak na rękawie koszarówki). Proponuję, by na czapce nie naszywać całej tarczy tylko wycięte z niej logo PSP. Tak jak tu:

https://files.tinypic.pl/i/01015/ei3j3lcv2qal.jpg

Buty haix black eagle, buty wygodne, ale optowałbym za butami do kostki, nie takimi niskimi. A czapka to dramat... dalej bedziemy je po kieszeniach chować i jak przyjdzie ją założyć to będzie wyglądała jak wyciagnieta krowie nie powiem z czego
Te buty są zajebiście wygodne. Mam, korzystam... polecam.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1060 dnia: Październik 09, 2020, 18:16:08 »
Oglądałem wczoraj videokonferencję z Komendantem Głównym podczas której zaprezentowano buty oraz czapkę z daszkiem z naszytą tarczą (taką jak na rękawie koszarówki). Proponuję, by na czapce nie naszywać całej tarczy tylko wycięte z niej logo PSP. Tak jak tu:

https://files.tinypic.pl/i/01015/ei3j3lcv2qal.jpg

Buty haix black eagle, buty wygodne, ale optowałbym za butami do kostki, nie takimi niskimi. A czapka to dramat... dalej bedziemy je po kieszeniach chować i jak przyjdzie ją założyć to będzie wyglądała jak wyciagnieta krowie nie powiem z czego
Te buty są zajebiście wygodne. Mam, korzystam... polecam.

Też korzystam, ale z wysokich. Mega wygodne i oddychające buty. Ten model dla mnie ciut za niski. Ja w pogotowiu używam wysokich, nam wystarczyłyby średnie 😊

https://allegro.pl/oferta/buty-haix-black-eagle-athletic-2-1-gtx-mid-black-8906406611?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1061 dnia: Październik 09, 2020, 19:34:23 »
Oglądałem wczoraj videokonferencję z Komendantem Głównym podczas której zaprezentowano buty oraz czapkę z daszkiem z naszytą tarczą (taką jak na rękawie koszarówki). Proponuję, by na czapce nie naszywać całej tarczy tylko wycięte z niej logo PSP. Tak jak tu:

https://files.tinypic.pl/i/01015/ei3j3lcv2qal.jpg

Buty haix black eagle, buty wygodne, ale optowałbym za butami do kostki, nie takimi niskimi. A czapka to dramat... dalej bedziemy je po kieszeniach chować i jak przyjdzie ją założyć to będzie wyglądała jak wyciagnieta krowie nie powiem z czego
Te buty są zajebiście wygodne. Mam, korzystam... polecam.

Też korzystam, ale z wysokich. Mega wygodne i oddychające buty. Ten model dla mnie ciut za niski. Ja w pogotowiu używam wysokich, nam wystarczyłyby średnie 😊

https://allegro.pl/oferta/buty-haix-black-eagle-athletic-2-1-gtx-mid-black-8906406611?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Tylko po co na koszary wysokie buty? Takie by się przydały operacyjnym, prewentystom czy innym pracującym w terenie. Na koszary moim zdaniem buty powinny być jak najmniejsze i jak najmniej krępujące. Jeśli chodzi o prace gospodarcze które przecież stanowią raczej ułamek czasu służby to można przecież je wykonywać w skuterach. Duże buty w pomieszczeniach według mnie raczej się nie sprawdzą, takie jak pokazał KG są jak najbardziej wystarczające ;)

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1062 dnia: Październik 09, 2020, 21:23:06 »
Oglądałem wczoraj videokonferencję z Komendantem Głównym podczas której zaprezentowano buty oraz czapkę z daszkiem z naszytą tarczą (taką jak na rękawie koszarówki). Proponuję, by na czapce nie naszywać całej tarczy tylko wycięte z niej logo PSP. Tak jak tu:

https://files.tinypic.pl/i/01015/ei3j3lcv2qal.jpg

Buty haix black eagle, buty wygodne, ale optowałbym za butami do kostki, nie takimi niskimi. A czapka to dramat... dalej bedziemy je po kieszeniach chować i jak przyjdzie ją założyć to będzie wyglądała jak wyciagnieta krowie nie powiem z czego
Te buty są zajebiście wygodne. Mam, korzystam... polecam.

Też korzystam, ale z wysokich. Mega wygodne i oddychające buty. Ten model dla mnie ciut za niski. Ja w pogotowiu używam wysokich, nam wystarczyłyby średnie 😊

https://allegro.pl/oferta/buty-haix-black-eagle-athletic-2-1-gtx-mid-black-8906406611?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Tylko po co na koszary wysokie buty? Takie by się przydały operacyjnym, prewentystom czy innym pracującym w terenie. Na koszary moim zdaniem buty powinny być jak najmniejsze i jak najmniej krępujące. Jeśli chodzi o prace gospodarcze które przecież stanowią raczej ułamek czasu służby to można przecież je wykonywać w skuterach. Duże buty w pomieszczeniach według mnie raczej się nie sprawdzą, takie jak pokazał KG są jak najbardziej wystarczające ;)
One nie są kto wie jak wysokie 😊 nosi się je jak buty do koszykówki... uwierz mi. Moim zdaniem taki but to lepsza ochrona, ale co ja tam wiem 😊
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1063 dnia: Październik 09, 2020, 21:47:06 »
Ten Pan oficer, to bez urazy, ale zatrzymał się w czasach, gdy o komforcie pracy strażaka decydowało to, czy położy się o 15:30 na wyro czy nie. Tyle wiadomości już tu jest napisanych odnośnie ubrania koszarowego pod ubraniem specjalnym, ale szanowny Pan nie widzi, albo nie chce widzieć, że ludzie młodsi służbą w aspekcie BHP podczas działań wiedzą więcej, niż on po parunastu latach pracy w PSP.
I ten gość wielokrotnie wspominał, że był dowódcą zmiany...Na szczęście był. Problem polega teraz na tym, że teraz ma chyba dużo czasu i wypisuje tu herezje.
Panie officer tylko Pan nie pisz, że znów się ktoś ciebie czepia, obraża, itp. Nie sądzisz, że chyba jednak w kwestii ubrania koszarowego mówiąc delikatnie - nie masz racji? Chyba, że jesteś z tych, co jak plują, to mówi, że pada.
Nawiązując do wywiadu z 01 KG myślę, że jest to ciekawa forma komunikacji (optymalnie raz na pół roku), bo dobrze jest usłyszeć informacje bezpośrednio z ust naszego szefa. Dobrze, że odnośnie "dziwnych" i "niewygodnych" pytań też nie owijał w bawełnę tylko mówił konkrety na teraz.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1064 dnia: Październik 11, 2020, 18:41:09 »
Simek nie rozumię Cię co ma do rzeczy jazda w odpowiednim koszarowym jakie np. zamieściłem (dobry materiał, wygodny) pod nomex z aspektem bhp podczas akcji?
Gordon- zapewne nie byłem Twoim d-cą, bo nigdy nikomu nie mierzyłem czasu wyjazdu, a tym bardziej nie urządzałem kontroli wewnętrznych. Widocznie nie zrozumialeś dlaczego odniosłem się do kontroli. Otóż jeśli idzie się w kierunku "opózniania" wyjazdu i to nie ważne czy 5,10,15 sekund to powinno się znosić wymogi co do kontroli, podejścia społeczeństwa itp. Kto to powinien robić? Ja, Ty czy 01?
Kandydat- patrz wyjaśnienie powyżej oraz jeśli dla Ciebie jest śmieszne opóżnienie to zastanów się po co na samochodach są sygnały, po co automatyczne drzwi garażowe, po co ześlizg, po co szybkie natarcie, po co aparaty powietrzne w kabinie itd.?
A teraz mam więcej czasu więc  odniosę się do młodych kolegów i przybliżę trochę historii mającej wpływ na dyskusję w tym temacie.
Osobą, która wprowadziła ubiór specjalny był śp. gen. F. Dela, który dla mnie jest jednym z nielicznych godnych takiego stopnia. Rozpoczęlo się to bodajże w 1993 lub 94 gdy po wielu kolejnych zmianach w całości PSP przyszła kolej na umundurowanie w tym strażaków PB. Do SGSP (nie mam wiedzy czy tez do aspirantek) ściągnięto bodajże, że ze Szwecji ubrania specjalne w celu "pokazania" odpowiednim ludziom w jakim kierunku będą następować zmiany. Ówczesna "koszarówka" (MORO) nie spełniała zadania więc wprowadzono "szary dres". Pchor. i załogi szkolnej JRG byli zadowoleni z takiego "zestawu" a jedyne na co narzekali to na brak kieszeni, słaby materiał. Jak ja miałem możliwość chodzenia w komendzie w takim zestawie to już kieszeń była (szkoda że tylko jedna), materiał lekko uległ poprawie, ale nie w sposób zadawalający. I co się później stało? Ano zmienił się KG i zamiast nowy iść w kierunku zmian na lepszy materiał to zaczęto kombinować z obecna jeszcze koszarówką. Po co? Nie mam zamiaru wyjasniać, bo nawet młody powinien zrozumieć. I tak trwa to do dzisiaj.
Moim zdaniem część to komentujących nie wie do czego ma służyć koszarówka i myli pojęcia ze służbówką. Wklejam tu teraz oto taki link http://strazacki.pl/szkolenia/mundur-co%C5%9B-wi%C4%99cej-ni%C5%BC-ubranie. Myślę, że wielu "młodych" traktuje to jak koledzy z OSP.
Podzielam zdanie z tego linku i uważam, że: i tu wyjasnienie mojego zdania o koszarówce!!!!! Koszarówka powinna być przede wszystkim wygodna, przeznaczona tylko i wyłącznie dla strażaków PB podczas SŁUŻBY w JRG. W zestaw wchodzić powinno: spodnie, bluza, buty do kostki, koszulka, spodenki, nakrycie głowy (dzokejka, furażerka). Jeśli komuś pasi jeździć w samych majtach pod specjalnym to niech jeździ.
Na konie proszę o jedno- jeśli uważacie, że jestem beton, staruszek i ch.. wie kto jeszcze to jeśli takie coś piszecie to uzasadnijcie konkretnie pisząc zarzuty.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1065 dnia: Październik 11, 2020, 19:06:07 »
Simek nie rozumię Cię co ma do rzeczy jazda w odpowiednim koszarowym jakie np. zamieściłem (dobry materiał, wygodny) pod nomex z aspektem bhp podczas akcji?
Gordon- zapewne nie byłem Twoim d-cą, bo nigdy nikomu nie mierzyłem czasu wyjazdu, a tym bardziej nie urządzałem kontroli wewnętrznych. Widocznie nie zrozumialeś dlaczego odniosłem się do kontroli. Otóż jeśli idzie się w kierunku "opózniania" wyjazdu i to nie ważne czy 5,10,15 sekund to powinno się znosić wymogi co do kontroli, podejścia społeczeństwa itp. Kto to powinien robić? Ja, Ty czy 01?
Kandydat- patrz wyjaśnienie powyżej oraz jeśli dla Ciebie jest śmieszne opóżnienie to zastanów się po co na samochodach są sygnały, po co automatyczne drzwi garażowe, po co ześlizg, po co szybkie natarcie, po co aparaty powietrzne w kabinie itd.?
A teraz mam więcej czasu więc  odniosę się do młodych kolegów i przybliżę trochę historii mającej wpływ na dyskusję w tym temacie.
Osobą, która wprowadziła ubiór specjalny był śp. gen. F. Dela, który dla mnie jest jednym z nielicznych godnych takiego stopnia. Rozpoczęlo się to bodajże w 1993 lub 94 gdy po wielu kolejnych zmianach w całości PSP przyszła kolej na umundurowanie w tym strażaków PB. Do SGSP (nie mam wiedzy czy tez do aspirantek) ściągnięto bodajże, że ze Szwecji ubrania specjalne w celu "pokazania" odpowiednim ludziom w jakim kierunku będą następować zmiany. Ówczesna "koszarówka" (MORO) nie spełniała zadania więc wprowadzono "szary dres". Pchor. i załogi szkolnej JRG byli zadowoleni z takiego "zestawu" a jedyne na co narzekali to na brak kieszeni, słaby materiał. Jak ja miałem możliwość chodzenia w komendzie w takim zestawie to już kieszeń była (szkoda że tylko jedna), materiał lekko uległ poprawie, ale nie w sposób zadawalający. I co się później stało? Ano zmienił się KG i zamiast nowy iść w kierunku zmian na lepszy materiał to zaczęto kombinować z obecna jeszcze koszarówką. Po co? Nie mam zamiaru wyjasniać, bo nawet młody powinien zrozumieć. I tak trwa to do dzisiaj.
Moim zdaniem część to komentujących nie wie do czego ma służyć koszarówka i myli pojęcia ze służbówką. Wklejam tu teraz oto taki link http://strazacki.pl/szkolenia/mundur-co%C5%9B-wi%C4%99cej-ni%C5%BC-ubranie. Myślę, że wielu "młodych" traktuje to jak koledzy z OSP.
Podzielam zdanie z tego linku i uważam, że: i tu wyjasnienie mojego zdania o koszarówce!!!!! Koszarówka powinna być przede wszystkim wygodna, przeznaczona tylko i wyłącznie dla strażaków PB podczas SŁUŻBY w JRG. W zestaw wchodzić powinno: spodnie, bluza, buty do kostki, koszulka, spodenki, nakrycie głowy (dzokejka, furażerka). Jeśli komuś pasi jeździć w samych majtach pod specjalnym to niech jeździ.
Na konie proszę o jedno- jeśli uważacie, że jestem beton, staruszek i ch.. wie kto jeszcze to jeśli takie coś piszecie to uzasadnijcie konkretnie pisząc zarzuty.

Nie widzę dalej odpowiedzi na kwestię higieny pracy w takim ubraniu. Jakiego materiału byś nie zastosował to fizycznie nie da się osiągnąć stanu gdzie przy +20°C strażak mając na sobie dres i grube spodnie czy nawet lekką kurtkę wykonując nawet lekką pracę się nie spoci, już nie mówiąc o działaniach przy pożarze. Dodatkowo chyba powinieneś doskonale wiedzieć że chodząc po pogorzelisku, niezależnie czy masz skutery czy gumiaki z zaciągniętą nogawką dym i popiół pyląc się i tak dostanie się pod spód na ubranie koszarowe.
Gdy nie założę spodni pod nomex i trafi się dłuższy pożar traw czy lasu to noga jest czarna nad gumiakiem, jak masz założony koszar to materiał to wszystko wchłania i nawet tego nie widać. A później roznosisz to wszystko po koszarach lub jak niektórzy nawet do łóżka w którym potem ktoś inny śpi.
Te 5 czy 10s przy wyjeździe nie jest warte ryzyka naszego zdrowia, a przy kontroli jak Ci pisałem, nie trzeba koszarówki ściągać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1066 dnia: Październik 11, 2020, 19:43:55 »
@officer znasz takie pojęcia jak przegrzanie i odwodnienie? Wg Ciebie nie jest to zagrożenie dla strażaka?
@kandydatSA ja już mam dość tłumaczenia dlaczego nie warto zakładać koszarowki pod US. Ostatnio przy okazji oglądania Q&A z KG i wyjaśnieniu przez niego kwestii noszenia koszaru pod US jeden z funkcjonariuszy na zmianie (ogniomistrz z 12 letnim stażem) pyta się, czy można jeździć bez koszarowki? Ręce opadają.  Natomiast drugi funkcjonariusz (stopień i liczba lat służby na tym samym poziomie) po powrocie z pożaru w piwnicy, do której wchodził w pierwszej fazie działań, po powrocie na JRG nie zmienił koszarowki, którą miał pod spodem, a na moje uwagi żeby poszedł się przebrać i że na tym ubraniu ma substancje, które będzie teraz roznosił,. odrzekł: lepiej mieć koszar pod spodem, niż jechać na gołe nogi, bo jak nie masz nic pod US to od razu wszystko się wchłania bezpośrednio na skórę. Oczywiście, argument że może.sie umyć po akcji do niego nie trafia, zresztą tego dnia kiedy był ten pożar umył się dopiero na wieczór (pożar był o 15).
Także jeszcze długa droga przed nami. Co z tego, że będą nowe ubrania itd, jak świadomość zagrożeń dalej jest latach 90-tych.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1067 dnia: Październik 11, 2020, 19:45:03 »
Simek nie rozumię Cię co ma do rzeczy jazda w odpowiednim koszarowym jakie np. zamieściłem (dobry materiał, wygodny) pod nomex z aspektem bhp podczas akcji?
Jeden z producentów ubrań w instrukcji obsługi ubrania ma napisane o tym aby zakładać na bieliznę bawełniana lub termoaktywną bieliznę podbarierowa.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1068 dnia: Październik 11, 2020, 19:59:12 »
odrzekł: lepiej mieć koszar pod spodem, niż jechać na gołe nogi, bo jak nie masz nic pod US to od razu wszystko się wchłania bezpośrednio na skórę. Oczywiście, argument że może.sie umyć po akcji do niego nie trafia

Dodatkowo na wielu nowych samochodach instalowane są moduły z czystą wodą (nawet z możliwością podgrzania) i mydłem więc możesz te nogi umyć nawet na miejscu akcji

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1069 dnia: Październik 11, 2020, 20:04:42 »
Człowieku jaka woda, jaki moduł? Oni się śmieją z tego, że wożę ze sobą nawilżane chusteczki,.więc o czym mu tu mówimy.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1070 dnia: Październik 11, 2020, 20:10:15 »
Znam temat, na 7 osób na zmianie po testach sprawnościowych jak się nas 3 wykąpie to jest dobrze. Reszta wychodzi z założenia że może jeszcze się trafi jakiś wyjazd i trzeba będzie się dwa razy wykąpać...

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1071 dnia: Październik 12, 2020, 09:45:34 »
simek wiem co to jest przegrzanie i odwodnienie i do czego zmierzasz. a więc odpowiedz mi ilu strażaków uległo odwodnieniu i przegrzaniu nosząc pod nomexem koszarówkę (na dodatek ch...wą)? Ja przez 20 lat słuzby nie znałem żadnego przypadku w swojej i sąsiednich komendach,a z rozmowy to może co 10 nie zakładał nomexu na koszarówkę.
Basior wrzucona przeze mnie propozycja (ot taka z przypadku) miała ten atut, że spodnie składają sie z bardzo dobrego materiału (warto poczytac dokładnie).

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1072 dnia: Październik 12, 2020, 10:24:06 »
kandydacie w mojej ocenie troszeczkę masz racji, ale to nie uniknione i nic nie poradzisz. Nie chcę się odgryzać ale mógłbym również podać kolejne odwrotne przykłady do podanych przez Ciebie. Jakie jest zminimalizowanie wskazanego przez Ciebie problemu- a może tak strażak powinien mieć minimum 3 komplety koszarówki i nie mieć obaw, że jak zniszcza się częstym praniem to nie dostanie zjeby od przełozonych?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1073 dnia: Październik 12, 2020, 12:42:38 »
@officer ja pracuję 7 lat i znam przypadki przegrzania i odwodnienia. I nie przekonasz mnie ani większości ludzi na forum, że koszarowka ma jakikolwiek cel pod US. Skoro nie trzeba mieć niczego innego prócz powiedzmy bielizny podbarerowej pod US, to po co cały czas nas przekonujesz, że jakby zmienić koszarowko-dres sprzed ilus lat, to strażacy by w tym jeździli. Jesteś na emce, skończyłeś swoją drogę w PSP więc daj teraz rządzić innym i wprowadzać rozwiązania odpowiednie do dzisiejszych czasów.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1074 dnia: Październik 12, 2020, 14:17:12 »
simek , ale ja mam świadomość że tym bardziej nic nie wskóram w celu jak to ująłeś zmiany odpowiednich rozwiązań, tym bardziej że ani 5 lat temu, a tym bardziej teraz nie rządzę i nie mam żadnego wpływu. Po prostu dzielę się swoim ponad 20 letnim doświadczeniem słuzby z PB, bo od tego jest forum. Uważam, że "koszarówka" zaproponowana przeze mnie ma wiekszy cel zastosowania niż typu Franek Dolas.
Ps. Ile tych przypadków przegrzania i odwodnienia znasz i jak ma się to % do używania przez wszystkich strażaków. :cooo: