Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 649543 razy)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1000 dnia: Październik 01, 2020, 14:37:05 »
simek jestem za tym aby na golasa nie jeździć :rofl:Coś Ci się pomieszało- tak to odbieram

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1001 dnia: Październik 01, 2020, 16:53:01 »
To jest właśnie podejście debilne, żeby się spieszyć na łeb na szyję do wszystkiego. 30sek?  W zarządzeniu masz minutę. Jeżeli chodzi o koszarówkę pod ubraniem specjalnym to widocznie mało jeździłeś i z pewnością na krototrwałe akcje.  Ja na wozie pierwszego rzutu mam górę od ubrania wysuniętą na siedzenie z założoną kamizelką. Podbijam pod wóz, spodnie koszarowe ściągam i wskakuje w specjalne. Na wozach pozostałych nie mam presji czasu. Na samochod mojej specjalizacji mam wyjazd do 30 minut!. Co do instrukcji użytkowania to producent mojego ubrania specjalnego nie przewiduje koszarówki pod specjalnym (a moje dawne ubrania specjalne takie wymagania miały). Co do bhp to jest prosto napisane, że koszarówka nie wchodzi w skład ubrania specjalnego. Dla białych ludzi oznacza to że nie jest mile widziana na zdarzeniu.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.923
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1002 dnia: Październik 01, 2020, 18:08:55 »
Do końca września miała być oficjalna prezentacja ubrań, dzisiaj mamy październik i cisza. Ktoś gdzieś pokazał rękaw, kołnierz, jedną nogawkę spodni i rozgorzala ostra dyskusja. Może należałoby zaczekać na konkrety.
Nie widziałeś nowego ubrania?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1003 dnia: Październik 01, 2020, 18:20:39 »
@siedem możesz pisać i pisać, ale i tak nie trafi to do niektórych głów.
@officer rozbieram się ze spodni od koszarowki jak już jesteś taki dociekliwy 😉

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1004 dnia: Październik 01, 2020, 20:50:54 »
Officer brytyjczycy przeprowadzili badania i okazało się że ca. 99% ofiar pożarów umiera zanim pierwszy zastęp wyjedzie z jednostki do zdarzenia. To tyle na twmat tych wszystkich "sekund". A teraz przeanalizujcie ile było wypadków typu skręcenia podczas alarmowania. Dziękuję dobranoc

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1005 dnia: Październik 02, 2020, 09:19:26 »
fireman przecież ja od samego początku piszę, że "koszarówka" powinna być taka jak pierwszy wzór- dres szary z koniecznością dażenia przez tyle lat do lepszego materiału. Zapewniam Cie, że jeśli poprawili by materiał to śmiało można było by zakładać pod specjalne i zapewniam Cię że byś się nie przegrzał.
Zaskoczony jestem komentarzem jednego z kolegów dla którego nie liczy się czas wyjazdu. Szanowny kolego powiedz to nie tylko kontrolującym z wojewódzkiej, ale nawet swojemu d-cy. U mnie dla d-cy było pozywką łapanie takich co sie nie wyrabiali w 30 sekund. Poza tym w wielu przypadkach wpływały skargi od poszkodowanych (oczywiście bezzasadne) co do czasu dojazdu za które tłumaczyłem sie przełożonym- takie tłumaczenia nie zawsze były przyjemne i wyrozumiałe.

Szanowny kolego, pamiętam ten szary dres i powiem Ci, że zimą było fajnie go mieć pod "specjalnym" Go-Westem, ale nigdy nie ubrałbym tego latem pod nowe 3-warstwowe ubranie specjalne. Co do Twoich 30-sekund i kontroli gotowości - temat był już poruszany w KG i stwierdzono, że skoro strażacy mają przebierać się do wyjazdu w bieliznę, to te czasu albo muszą ulec zmianie, albo zostaną w ogóle usunięte. Więc nie bił bym tu do tego co w temacie czasu wyjazdu powie d-ca JRG. Mało tego, u mnie młodzi przebierający się ratownicy i tak czekają w wozie na "starego ogniomistrza", który jeździ w koszarowym.
Strazak998, przytaczasz tu wzorce światowe z USA, Japonii etc, to może sprawdź jak temat ubioru ratownika podczas działań wygląda nieco bliżej: Szwecja, Norwegia, Holandia..
W temacie kurtek lekkich, no wyszedł babol, bo norma jasno mówi:  kurtka lekka ze spodniami lekkimi, ale Suski wywalił lekkie spodnie, które pierwotnie miały znaleźć się w składzie ubrania specjalnego. Jednak pamiętajmy o uprawnieniach KDR. To on decyduje o stopniu ochrony osobistej ratownika podczas działań i jeśli nie stwierdza zagrożenia, przed którym ma nas chronić dany ŚOI, to ma prawo z niego zrezygnować (patrz otwieranie mieszkań).

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1006 dnia: Październik 02, 2020, 12:12:10 »
Strazak998, przytaczasz tu wzorce światowe z USA, Japonii etc, to może sprawdź jak temat ubioru ratownika podczas działań wygląda nieco bliżej: Szwecja, Norwegia, Holandia..

Tak się składa że temat Norwegii poznałem, byłem tam 3 razy. Z tego co wiem w Szwecji jest podobnie. Nie spotkałem nikogo kto używałby bielizny jak to nazywacie podbarierowej. Mają coś na zasadzie ubrań koszarowych i na to zakładają specjalne. Tak jak jest to na całym świecie.

Norwegia:
http://old.trollheimsporten.no/fokus-paa-sikkerhet.5893460-137312.html
https://www.aftenbladet.no/innenriks/i/qBbe0/hver-fjerde-brannmann-rammes-av-kreft

Szwecja:
http://www.skargarden.se/brandmannen-gun-raddar-liv-varje-dag/
https://www.bohuslaningen.se/nyheter/uddevalla/odd-fellow-tackade-brandm%C3%A4n-1.2506111

Nikt nie wymyśla nic nowego, nie wyważa otwartych drzwi.
« Ostatnia zmiana: Październik 02, 2020, 12:43:40 wysłana przez strazak998 »

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1007 dnia: Październik 02, 2020, 13:20:37 »
Obejrzyj film, jak Szwedzi wyobrażają sobie idealne podejście do kwestii ochrony zdrowia strażaków podczas działań związanych z pożarami. Na filmie pokazane są również ubrania "koszarowe", o których piszesz, jednak już nie pod ubraniem specjalnym.

https://www.youtube.com/watch?v=IV2ZsZ6WJMc

i raczej tendencje światowe idą właśnie w tym kierunku.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1008 dnia: Październik 02, 2020, 13:51:29 »
Obejrzyj film, jak Szwedzi wyobrażają sobie idealne podejście do kwestii ochrony zdrowia strażaków podczas działań związanych z pożarami. Na filmie pokazane są również ubrania "koszarowe", o których piszesz, jednak już nie pod ubraniem specjalnym.

https://www.youtube.com/watch?v=IV2ZsZ6WJMc

i raczej tendencje światowe idą właśnie w tym kierunku.

Super. Idealny świat.
Ile razy w trakcie powrotu do JRG byleś ponownie zadysponowany? Ile razy najechałeś na jakiś wypadek, kolizję, inne zdarzenie? I co w takim przypadku? Wyskakujesz jak z Jeziora łabędziego w tych kalesonach, czy masz może ze 3 kpl. ubrań na wozie do wyboru do koloru? W 99% przypadków strażak wyjeżdża i wraca w tym samym ubraniu. Nikt i nic tego nie zmieni. Jeszcze przez długie lata.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1009 dnia: Październik 02, 2020, 14:04:08 »
Ale nie zmieniajmy tematu i nie piszmy o problemie dekontaminacji sprzętu i ubrań, tylko o tym, co ratownicy mają pod ubraniem specjalnym. Więc póki co ubrań nie chowamy do worków czy toreb, tylko w tym wracamy, co nie zmienia faktu, że pod nie powinniśmy mieś ubrania koszarowego ;)

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1010 dnia: Październik 02, 2020, 15:31:41 »
Ten co chce i lubi jeździć w koszarze pod US niech jeździ dalej, a ten co wie trochę więcej niech jeździ bez i zakończmy tą dyskusję, bo to naprawdę jest bez sensu. Jak ktoś całe życie jeździ w koszarze pod US to go nie przekonasz, że tak nie trzeba, bo on ci powie że sekundy uciekają, że w innym kraju tak jeżdżą, że jest przedysponowanie itd.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1011 dnia: Październik 02, 2020, 18:35:08 »
zero 11- czy Ty ze mnie jaja robisz, czy z siebie? jasno napisałem, że "koszarówka" pierwsza tzw. szary dres wymagał korekty a ZWŁASZCZA materiałowej!!!!

Co do czasów wyjazdu- dalej jest brany pod uwage podczas wszelkich kontroli!!!!!!!!!!!!! a i do akcji też nie powinien trwać dłużej , bo chcę sobie zmienić ciuszki.

Co do kolegi , który ma na 1 wozie ubranko- szanowny kolego uzmysłowij sobie, że w ponad 70% JRG strażacy nie mają przydziału tylko do jednego wozu (mały wyjątek kierowcy). Ja jako d-ca zmiany wyjezdzałem do niemalże każdej akcji i nie koniecznie 1 wyjazdowym.



Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1012 dnia: Październik 02, 2020, 19:13:57 »
Officer, chyba to lepiej, że już jesteś na emce, bo jak widać trudno skruszyć stary beton. My o zupie, Ty o dupie. Coś tak się uparł tego szarego dresu? Przede wszystkim to nie był mundur, a obecne rozwiązania, o których traktuje ten wątek, to mundur służbowy. Wyobrażasz sobie strażaków, którzy w tej szarej "koszarówce" prezentują się np. w jakimś przedszkolu na pogawędce? Albo d-ce zmiany, który jedzie omawiać ćwiczenia na obiekcie w tym właśnie dresie? Nie zauważasz, że to wdzianko nie było elementem umundurowania? To jakiej roli dla tego dresu "po korekcie materiałowej" oczekujesz?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1013 dnia: Październik 02, 2020, 19:26:57 »
Jemu chodzi o to, że co byśmy nie nosili (dres czy koszar) to nie wolno tego zdjąć przed wyjazdem, bo sekundy uciekają, dlatego tak broni tego dresu. Dobrze człowieku, że już jesteś na emce, bo dzięki Bogu młodzi już uczą się tego co lepsze, a nie tego co gorsze od takich jak Ty. Nigdy przy wyjeździe na trzy zastępy (cały stan zmiany) nikt na mnie nie czekał przez to, że ściągałem spodnie od koszarowki i ubierałem spodnie od nomexu na gołe nogi. Mam nadzieję, że zrozumiesz to, że technologia idzie do przodu, a jak nie rozumiesz to poczytaj sobie co o odzieży pod US piszą producenci tych ubrań. I nie mów, że jakiś dres byłby lepszy od koszarowki, bo w dresie do szkoły to chyba wstyd jechać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1014 dnia: Październik 02, 2020, 20:24:05 »
Officer a co w nocy? Śpisz w dresie, koszarze czy czymś innym? Żeby mieć pod ubraniem specjalnym kolejne ubranie a i nie tracić cennych sekund na jego ubranie? No bo skoro za dnia tracisz czas na ściąganie ubrania koszarowego i jest takie świetne pod ubranie specjalne to w nocy musisz tracić sekundy na założenie koszara żeby wskoczyć w nim do nomexu? Wtedy stracone sekundy są OK czy dalej nie? Czemu tak się upierasz na to żeby koniecznie zakładać cokolwiek pod ubranie specjalnie? Czemu nie może być samej bielizny?

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1015 dnia: Październik 02, 2020, 20:42:15 »
Officer a co w nocy? Śpisz w dresie, koszarze czy czymś innym? Żeby mieć pod ubraniem specjalnym kolejne ubranie a i nie tracić cennych sekund na jego ubranie? No bo skoro za dnia tracisz czas na ściąganie ubrania koszarowego i jest takie świetne pod ubranie specjalne to w nocy musisz tracić sekundy na założenie koszara żeby wskoczyć w nim do nomexu? Wtedy stracone sekundy są OK czy dalej nie? Czemu tak się upierasz na to żeby koniecznie zakładać cokolwiek pod ubranie specjalnie? Czemu nie może być samej bielizny?
Wątek wyczerpany!

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1016 dnia: Październik 02, 2020, 21:00:53 »
Może śpi na garażu?😁

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1017 dnia: Październik 02, 2020, 21:22:28 »
Offficer byłeś po prostu słabym dowodcą zmiany.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1018 dnia: Październik 02, 2020, 21:40:09 »
Offficer byłeś po prostu słabym dowodcą zmiany.

Ale nie obrażajmy Officera, nie mamy pojęcia jakim był Dowodca zmiany, śmiem twierdzić ze jednak dobrym tyle ze ktoś mu wbił do głowy pewne rzeczy których trudno się wyzbyć i stara się przedstawić argumenty ze ma racje, zreszta do dzisiaj jak przychodzą absolwencki dzienni po SGSP to ubierając US na koszara twierdzą ze tak ich nauczyli i tak im dobrze i wygodnie. nawet po części się z nim zgadzam i tez uważam ze fajnie by było jak by nie do każdego zdarzenia trzeba zakładać US. Aha i jeszcze jedna rzecz Officer, nie wiem gdzie służyłeś, czy to duże miasto czy mały powiat, i może mogłeś chodzić po koszarach w dresie ale ja sobie nie wyobrażam żeby nasze ubranie koszarowe to był jakikolwiek dres, to my reprezentujemy komendę i człowiek mając na myśli strażaka myśli o ludziach z podziału, nie o kadrowcu, operacyjnym czy kwatermistrzu ale o strażaku z PB, to z nami ludzie i dzieci się spotykają podczas różnych prelekcji, zwiedzana JRG itd, nie wyobrażam sobie żebyśmy mieli jakiekolwiek dresy bo jest to zwykle badziewie nawet jeśli by miały być z dobrych materiałów, uważam ze nasze ubranie koszarowe powinno być zarówno reprezentatywne jak i wykonane jak najlepiej.

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 607
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1019 dnia: Październik 02, 2020, 22:57:34 »
Ten co chce i lubi jeździć w koszarze pod US niech jeździ dalej, a ten co wie trochę więcej niech jeździ bez i zakończmy tą dyskusję, bo to naprawdę jest bez sensu. Jak ktoś całe życie jeździ w koszarze pod US to go nie przekonasz, że tak nie trzeba, bo on ci powie że sekundy uciekają, że w innym kraju tak jeżdżą, że jest przedysponowanie itd.

Tzn, że rację mają tylko ci co jeżdżą w bieliźnie podbarierowej, a ci co noszą koszarówki to zakapiory zamknięte na nowinki techniczne.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1020 dnia: Październik 03, 2020, 08:24:49 »
Nie, nie zakapiory, ale skoro nie trzeba niczego tak naprawdę pod US nosić, to po co to nosić? Bielizna jest spoko, ale nie każdy ją ma i myślę, że nie ma się co wstydzić jej ubierać, bo to że opina ,itd i ktoś się z tego śmieje, to świadczy tylko o tym jakie ma pojęcie o właśnie tych nowinkach.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1021 dnia: Październik 03, 2020, 13:04:59 »
Zero- 11 Tuy dalej z siebie robisz jaja? W jakim Ty temacie jestes? Przecież jest mowa o koszarówce!!!!!!
Ja dalej powtarzam jak chłopom na miedzy- POWINNO SIE POPRAWIĆ MATERIAŁOWO, KOLOROWO ITD. ITP. PIERWSZY WYPUST UBRANIA TZW. KOSZAROWEGO. Jeśli przez te 20 lat zrobiono by cos w kierunku tym to nie wstydzilibyście się chodzić do przedszkoli, szkół, na omawianie ćwiczeń (co w gruncie rzeczy w mojej komendzie- MAŁEJ, robili d-cy JRG, operacyjny lub też prewentysta).
Co do pozostałych kolegów , którzy swoim pismem dają świadectwo swego chamstwa, poniżania , braku szacunku odpowiem cytatem mojego dobrego kolegi- "Cham ze wsi wyjdzie, ale wieś z chama nigdy"

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1022 dnia: Październik 03, 2020, 13:15:16 »
"Cham ze wsi wyjdzie, ale wieś z chama nigdy"
To przysłowie to o chłopie było  :rofl: Natomiast twoja parafraza mocno obraża mieszkańców wsi...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1023 dnia: Październik 03, 2020, 13:36:52 »
Eqinox znając Twoją inteligencję :fiuu: jestem pewien że wiesz, że nie było to skierowane w celu obrazy mieszkańców wsi, ale do tych co niegodni są nosić nawet emblematu PSP.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1024 dnia: Październik 03, 2020, 13:56:22 »
Officer a możesz wysłać może zdjęcie o jaki pierwszy wypust ubrania koszarowego Ci chodzi, bo ja jestem jednak za młodym stażem i widocznie nie pamietam albo nawet nie wiem o jakie ubranie Ci może chodzić i które chcesz poprawiać