Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 646089 razy)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #825 dnia: Czerwiec 13, 2020, 15:11:45 »
Z firmy mam WUS - porażka, rozmawiałem z użytkownikami Scantex, Subor oraz Ballyclare (oraz widziałem ich ubrania po 6 miesiącach użytkowania). To ostatnie jeszcze jako tako wypada ale daleko mu do Xenon PRO. Prywatnie testowałem też Fire Flex Gold/brown. Oglądałem tylko Fire Flex PL - niby R ale w tej cenie cudów nie będzie.

 Dobór materiałów dyktuje cena za komplet, a tutaj tandeta w przetargu wygra niestety.

Sam mam zamiar nabyć spodnie Helikon UTP. Dlatego jedyne co mnie  interesuje to kolor nowego ubrania. Chyba, że wydarzy się cud i to Helikon będzie dostawca ubrań dla PSP.
U mnie jest Ballyclare i Deva. Raczej nie ma narzekania.
Co do dostawcy - dostawców na pewno będzie wielu. Każdy, kto będzie potrafił i chciał uszyć ubranie wg specyfikacji. Kolor jeszcze nie został ostatecznie ustalony.

Offline MagnusFF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #826 dnia: Czerwiec 13, 2020, 19:18:43 »
Oby specyfikacja nie pozwalała na obniżanie kosztów wytworzenia ubrania poprzez zastosowanie materiałów wątpliwej jakości. Bo to się przełoży na cenę i znów dostanę g.... z przetargu.

A kiedy można się jakichś pierwszych prezentacji nowego wzoru spodziewać? III kwartał? IV?
"Nigdy nie rozmawiaj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Offline MetFis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #827 dnia: Czerwiec 15, 2020, 12:23:51 »
Cytuj
Zmieńmy temat. Na stronie komendy głównej PSP [straz.gov.pl – red.] ukazała się zapowiedź zmiany umundurowania. Na czym będzie ona polegała?

Rozmawiamy o tym w idealnym czasie, bo niedawno podpisałem rozkaz o powołaniu zespołu zadaniowego. Właśnie dziś po raz pierwszy spotyka się on podczas wideokonferencji.

Szanowni Państwo! Musimy po tych dwudziestu kilku latach zmienić umundurowanie służbowe i koszarowe, co jest powszechnie odczuwalna potrzebą. Malkontenci mówią, że teraz będziemy je zmieniać przez lata. Otóż nie, mamy już rozwiązania, które chcemy zaproponować stronie społecznej. Do końca czerwca dopracujemy wzory, a do końca roku będziemy procedowali rozporządzenie.

Od stycznia 2021 r. zamierzamy zastąpić nowym umundurowaniem całość dotychczasowego umundurowania służbowego i znaczną część koszarowego. Od stażysty do komendanta głównego PSP będziemy wyglądali tak samo. Będziemy się różnili tylko oznaczeniem stopnia, nie będzie podziału na funkcjonariuszy służących w systemie zmianowym i ośmiogodzinnym. Wszyscy tak samo elegancko, porządnie, w ubraniach z najlepszych możliwych materiałów. Wymienimy również dotychczasowe płaszcze zimowe, płaszcze jesienno-wiosenne i kurtki na nowoczesne rozwiązanie jesienno-zimowo-wiosenne, zapewniające elegancję i wygodę.

Czy przewiduje się, że nowoczesne umundurowanie uwzględni w swoim kroju i barwie polskie tradycje pożarnicze? Np. czy zostanie przywrócona miękka rogatywka?

Nie, o przywróceniu miękkiej rogatywki nie myśleliśmy. Będą symbole podkreślające naszą tożsamość narodową, np. miniatura polskiej flagi, rozważamy jeszcze inną symbolikę. Jeśli chodzi o rogatywkę w ogóle, to chcę, żeby pojawiła się w umundurowaniu wyjściowym pań zamiast kapelusza.

Czy w ślad za zmianą umundurowania pójdą wyraźne zmiany w regulaminach, pozwalające na działanie w zależności od okoliczności – żeby nie udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w ciężkim ubraniu bojowym i w hełmie?

Lekka kurtka wychodzi właśnie naprzeciw tym potrzebom. Do tego dodamy dobrą czapkę służbową. Zresztą strażacy już od jakiegoś czasu wiedzą, że przy wielu akcjach liczy się zdrowy rozsądek.

źródło remiza.com.pl

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #828 dnia: Czerwiec 15, 2020, 16:30:23 »
Dobór ŚOI zależy od dowodzącego, jak ma jaja to pozwoli ściągnąć kurtkę w upale przy kierowaniu ruchem czy sławnej akcji na plaży, jak nie ma to wiadomo jak jest. Jeszcze najlepiej z całym koszarem pod spodem, żeby się komendant nie przyczepił.

Offline Malas

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #829 dnia: Czerwiec 16, 2020, 09:51:24 »
Dobór ŚOI zależy od dowodzącego, jak ma jaja to pozwoli ściągnąć kurtkę w upale przy kierowaniu ruchem czy sławnej akcji na plaży, jak nie ma to wiadomo jak jest. Jeszcze najlepiej z całym koszarem pod spodem, żeby się komendant nie przyczepił.

W samo sedno !

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #830 dnia: Czerwiec 16, 2020, 10:39:55 »
Dobór ŚOI zależy od dowodzącego, jak ma jaja to pozwoli ściągnąć kurtkę w upale przy kierowaniu ruchem czy sławnej akcji na plaży, jak nie ma to wiadomo jak jest. Jeszcze najlepiej z całym koszarem pod spodem, żeby się komendant nie przyczepił.
Nie "pozwoli", tylko "każe" - takie małe sprostowanie

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #831 dnia: Czerwiec 18, 2020, 19:51:19 »
Ludzie pytają o fenomen bielizny termoaktywnej pod specjalnym. Ja zapytam o fenomen "koszarówki" pod specjalnym. A strażacy z podejściem w "koszarówce" do działań powinni silnie zastanowić się nad zmianą zawodu. I jeszcze kwestia przebierania się... ta, te 30 sek. są naprawdę bardzo istotne w naszym zawodzie. Zwłaszcza, że niektórym sam dojazd na miejsce zdarzenia zabiera 15-25 min.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #832 dnia: Czerwiec 19, 2020, 07:13:41 »
Panowie koszarówka to nie SOI , zobaczcie jak wyglada specyfikacja techniczna ubrania SOP na którym ma się wzorować grupa opracowujaca nową koszarówkę
https://www.sop.gov.pl/download/2/6335/Zalaczniknr1cSpecyfikacjatechnicznaonumerzenrewidencyjny43PBOR2017.pdf
tylko pozostanie jedno ale?
czy budżet PSP to wytrzyma? bo teraz koszarówka to tylko CCC (cena czyni cuda) , producenci ubrań bojowych ( poza WUS) powycofywali się z koszarówki ze względu na to że muszą dbać o markę a cena sprawiła że szyję się z byle czego i byle jak

Offline MagnusFF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #833 dnia: Czerwiec 19, 2020, 08:55:15 »
To PSP stać na auta za miliony a nie ma kasy na ubrania  :rofl:
Ale przecież jak zaprojektowali ubrania specjalne ustalili cenę to mamy super produkt, duża w tym zasługa firmy WUS właśnie :rofl:

A tak na serio jak zobaczymy nowy wzór to mam nadzieję, że Helikon ma coś podobnego i sobie sam to kupię:)
"Nigdy nie rozmawiaj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #834 dnia: Czerwiec 19, 2020, 09:59:07 »
tylko pozostanie jedno ale?
czy budżet PSP to wytrzyma? bo teraz koszarówka to tylko CCC (cena czyni cuda) , producenci ubrań bojowych ( poza WUS) powycofywali się z koszarówki ze względu na to że muszą dbać o markę a cena sprawiła że szyję się z byle czego i byle jak

Tylko to nie będzie jedynie koszarówka. Przecież nowe umundurowanie ma zastąpić i mundur służbowy, i koszarówkę, i ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej. Więc i nakłady finansowe są analogicznie większe.

A tak na serio jak zobaczymy nowy wzór to mam nadzieję, że Helikon ma coś podobnego i sobie sam to kupię:)
Ubranie specjalne też sobie sam kupisz? No przecież jest mnóstwo na świecie rewelacyjnych ubrań w kolorze piaskowym, nawet podobnych, prawie nikt nie zauważy różnicy. Poza tym, jeśli teraz ubranie koszarowe będzie zarówno ubraniem służbowym, to na potencjalną wizytę np. u komendanta założysz sobie spodnie Helikona? Hm, no powodzenia  :rolleyes:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2020, 10:56:07 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline MagnusFF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #835 dnia: Czerwiec 19, 2020, 13:03:18 »
Wiesz, jest dodatek na zakup brakujących składników umundurowania. Dla niektórych to dziwne ale można za nie kupić właśnie umundurowanie, np wygodne, trwałe spodnie :rofl:
Dla komendanta to ubiorę się nawet w specjalne nich zobaczy jakie mam super ubranie. Zwłaszcza teraz po 10  praniach. Z piachem to ona ma niewiele wspólnego chyba ze to piach płukany wiślany:D
 
"Nigdy nie rozmawiaj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #836 dnia: Czerwiec 19, 2020, 13:14:31 »
jak bedzie konkretna materiałówka to bez znaczenia kto szyje no chyba że WUS :)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #837 dnia: Czerwiec 19, 2020, 15:54:48 »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #838 dnia: Czerwiec 20, 2020, 16:44:07 »
https://www.straz.gov.pl/praca/Komendant_Glowny_Panstwowej_Strazy_Pozarnej_oglasza_nabor
No to widać w KG prace ruszają na całego
niech sie Tomek Krasowski zgłosi :) tylko on emeryt :)

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline zonik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #840 dnia: Czerwiec 22, 2020, 23:49:23 »
A tak na serio jak zobaczymy nowy wzór to mam nadzieję, że Helikon ma coś podobnego i sobie sam to kupię:)

A teraz zacytuję Komendanta Głównego
Cytuj
[...]Od stażysty do komendanta głównego PSP będziemy wyglądali tak samo. [...]
Cytuj
[...]Wszyscy tak samo elegancko, porządnie, w ubraniach z najlepszych możliwych materiałów.[...]

No szlag mnie trafia jak jest coś robione to po, żeby każdy z nas wyglądał jednakowo, elegancko, a gość pójdzie i kupi sobie coś podobnego.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto robi wszystko na opak :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #841 dnia: Czerwiec 23, 2020, 06:54:52 »
Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodzil.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MagnusFF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #842 dnia: Czerwiec 23, 2020, 10:02:34 »
A tak na serio jak zobaczymy nowy wzór to mam nadzieję, że Helikon ma coś podobnego i sobie sam to kupię:)

A teraz zacytuję Komendanta Głównego
Cytuj
[...]Od stażysty do komendanta głównego PSP będziemy wyglądali tak samo. [...]
Cytuj
[...]Wszyscy tak samo elegancko, porządnie, w ubraniach z najlepszych możliwych materiałów.[...]

No szlag mnie trafia jak jest coś robione to po, żeby każdy z nas wyglądał jednakowo, elegancko, a gość pójdzie i kupi sobie coś podobnego.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto robi wszystko na opak :)
Ja już cytujesz to całą wypowiedź, tak jak pisałem -  jeżeli nowy wzór będzie wykonany z tak samo "dobrych" jakościowo jak ubranie specjalne które dostałem to wybacz ale wole kupić coś porządnego.

Jest takie powiedzenie chu...owo ale jednakowo. Mamy koszary od Armaniego w kratę i jak się sprawują? Trwałe, estetyczne? A wg. Ciebie powinno być ok każdy ma to samo.
"Nigdy nie rozmawiaj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #843 dnia: Czerwiec 23, 2020, 12:55:01 »
Jeżeli Helikon ma być wyznacznikiem jakości w straży to ja dziękuję.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #844 dnia: Lipiec 02, 2020, 18:07:27 »
wzory nowych koszrówek poszły do obszycia , pewnie pod koniec lipca zaobaczymy wzory ,

Offline krytyk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #845 dnia: Lipiec 06, 2020, 21:49:38 »
Jeżeli koszar ma być do wszystkiego i dla wszystkich (łącznie z KG) to mam pewne wątpliwości. W dawnych czasach też wszyscy strażacy mieli ubranie ,,moro". Życie pokazało, że nie ma nic uniwersalnego i dla wszystkich. Obym się mylił.

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #846 dnia: Lipiec 07, 2020, 08:21:05 »
Jeżeli koszar ma być do wszystkiego i dla wszystkich (łącznie z KG) to mam pewne wątpliwości. W dawnych czasach też wszyscy strażacy mieli ubranie ,,moro". Życie pokazało, że nie ma nic uniwersalnego i dla wszystkich. Obym się mylił.
...a jeszcze wcześniej wozy bojowe ciągały konie. Masz wymowny nick, ale poczekajmy na efekty. "Łącznie z KG" - mogłoby sugerować, że dla pozostałej braci strażackiej ubranie byłoby za dobre, lub dla pracowników KG za słabe. Poczekajmy.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #847 dnia: Lipiec 07, 2020, 14:48:35 »
Jeżeli koszar ma być do wszystkiego i dla wszystkich (łącznie z KG) to mam pewne wątpliwości. W dawnych czasach też wszyscy strażacy mieli ubranie ,,moro". Życie pokazało, że nie ma nic uniwersalnego i dla wszystkich. Obym się mylił.

Nie będzie czegoś takiego jak koszar. To umundurowanie wcale nie musi być uniwersalne, to po prostu będzie ubranie, w którym będziemy chodzić w pracy, w jednostce rat.-gaś., w komendzie, w biurze.. Nie będziesz w tym jeździł do działań, tak jak robiono w przypadku wspomnianego "moro". Oczywiście ubranie będzie się zużywać w różnych sposób w zależności od miejsca, gdzie będzie noszone. Dlatego przysługiwać będą np. dwie pary spodni. Więc nawet pracując w podziale będziesz miał drugą parę tych samych spodni, by w razie większego zużycia jednego sortu, móc się dobrze zaprezentować w drugim. Poza tym spójrz na inne służby, gdzie takie umundurowania funkcjonują od lat. Policjant na patrol chodzi w tym samym umundurowaniu, w którym jego komendant główny pokazuje się w tv.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline krytyk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #848 dnia: Lipiec 11, 2020, 17:54:55 »
W czasach odległych na etapie zmiany ,,moro" na pierwsze nomexy znalazłem się w grupie osób z JRG, które miały testować nowe ubrania. Dostarczone przez 4 producentów nomexy bardzo uczciwie użytkowaliśmy na zmianie. Następnie nasi przełożeni zażądali od nas ocen, które również sumienni napisaliśmy. 2 wzory były do d..y. Po jakimś okresie zaczęły wchodzić nowe nomexy, które były identyczne z tymi negatywnie ocenionymi. Później pocztą pantoflową dowiedziałem się, że 01 wtedy KR miał duże problemy, iż wypuścił taką ocenę. ,,Siła" nacisku tych producentów była niesamowita, zmuszano nawet Komendantów do ich zakupów. Czy teraz ,,góra" będzie chciała słuchać ,,dołów" w tej sprawie? Czy będzie tak jak zawsze?

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #849 dnia: Lipiec 13, 2020, 17:07:10 »
,,Siła" nacisku tych producentów była niesamowita, zmuszano nawet Komendantów do ich zakupów. Czy teraz ,,góra" będzie chciała słuchać ,,dołów" w tej sprawie? Czy będzie tak jak zawsze?
Przetarg na dostarczenie ubrań będzie otwarty, tak jak na obecne ubrania specjalne. Nie będzie sytuacji, że dla całej PSP ubrania będzie mogła robić tylko jedna firma. Opracowany zostanie wzór i wytyczne do niego. A później to już tylko przetargi. Tak jak odbywa się to obecnie z ubraniami specjalnymi. Jak widać kupowane są ubrania różnych producentów. A czy występują jakieś naciski na komendantów w tym temacie, to już musisz zapytać samych zainteresowanych.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!