Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 338823 razy)

Offline woj-tek1

• Stary Wyga
  • *
    • http://
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 28, 2010, 20:43:25 »
do - bywalec1984

Na razie i tak nie mamy wyboru, czy to będzie dobrej jakości koszarówka (czytaj mocny aramid) czy sama "mocniejsza"  koszarówka będzie lekkim ubraniem do działań w otwartej przestrzeni to i tak będzie lepsza niż dotychczasowe wynalazki testowane w PSP. Jak wspomniałem wcześniej nie ma to większego znaczenia bo nie ma odpowiednich normatywów o drugim ubraniu specjalnym w tabelach należności, lub zapisów co do lepszego  materiału w zarzadzeniu Komendanta Głównego z grunia 2009. Przypominam, iż ubrania koszarowe nie maja terminu używalności i z tego tylko powodu powinny być szyte z lepszego materiału.

Offline np1972

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 02, 2010, 15:02:36 »
Witam wszystkich kolegów. Pozwolę sobie na krótką opinie  poruszonego tematu.
Z mojego punktu widzenia powinniśmy się zastanowić nie nad tym jaki powinien być strój koszarowy a raczej czy w ogóle powinien być. Po kilku latach służby wydaje mi się że w naszej grupie zawodowej zapomniano o komforcie pracy i ergonomii. Ja osobiście jestem za zlikwidowaniem koszarówki a wprowadzeniem kombinezonów jednoczęściowych spełniające podstawowe zadania ochronne czyli temperatura, uszkodzenia mechaniczne i chemiczne ( kwas akumulatorowy). W takich ubraniach można by swobodnie prowadzić działania przy MZ bez konieczności zakładania grubego nomexu. Jeżeli ktoś próbował w pełnym umundurowaniu bojowym wejść chociażby do środka pojazdu by wydobyć osobę poszkodowaną na pewno wie o czym piszę a jak dodam ze na dworze temperatura sięga 35 st C to niestety wydajność takiego ratownika bardzo szybko maleje. Na pewno skracał by się też czas wyjazdu do zdarzeń, dzisiaj odbywa to się na zasadzie zakładania nomexsu na koszarówkę – bo szybciej.  Co gdy jedziemy do pożaru? Wtedy na ten kombinezon wystarczy założyć kurtkę typu nomex , nawet spodnie by były nie potrzebne. W okresie zimowym dodał bym do tego tylko odpowiednia bieliznę termoaktywną i sprawa załatwiona. A to jeden z przykładów:

http://www.scantex.com.pl/index.php?str=sklep_opis&lg=pl&id=696&a=0&b=10&p=

Offline woj-tek1

• Stary Wyga
  • *
    • http://
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 03, 2010, 13:33:11 »
GENIALNE     np1972:

1. Poproś swojego kwatermistrza aby to wam już kupował takie kombinezony skoro firma S-X to szyje.
2. Sprawa koszarówek niniejszym została rozwiązana.

Offline np1972

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #83 dnia: Lipiec 03, 2010, 23:38:34 »
Wyczuwam złośliwość. Nie chodzi mi jaka to firma ma uszyć i jak ma wyglądać końcowy wzór, chodzi mi tylko o sam pomysł na zmiany w umundurowaniu. Wiadomo że takie kombinezony musiały by spełniać konkretne wymogi. W dzisiejszych czasach i dostępnej technologii uważam że jest to do zrobienia a kto wie może i po przeliczeniu ogólnym dało by to jakieś oszczędności. Ale na ten temat powinni wypowiedzieć się znawcy tematu.

Offline kruger

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #84 dnia: Lipiec 04, 2010, 08:56:36 »
Kombinezon szyty przez firmę s-x jak również inne kombinezony służące jako ubrania koszarowe będą odpowiednie na czas kiedy temperatury nie przekraczają 20 st. C. Obecne koszarowki dwuczęściowe maja ta zaletę ze można sobie bluzę zdjąć a w kombinezonie po rozebraniu górnej części będziemy chodzić z niewygodnym ogonem, chyba ze firma produkująca taki sprzęt pomyśli nad tym żeby można było w okresach cieplejszej pogodny rozłączyć obie części ubrania np. rozpięcie zamkiem błyskawicznym na wysokości pasa.
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje

strazak mazowsze

• Gość
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 24, 2010, 10:01:34 »
Kombinezon bardzo dobra sprawa... pod warunkiem że to dodatkowe ubranie bojowe które jest lżejsze i wygodniejsze w użytku w działaniach jak: pożary zewnętrzne, ratownictwo techniczne i inne lżejsze działania. Nie zastępuje koszarówki tylko występuje jako 2 zestaw bojowy który zakładamy zamiast dzisiejszego ubrania bojowego. Nie wyobrażam sobie by w przepoconym, zadymionym czy po prosu brudnym kombinezonie (po akcji) chodzić po koszarach.

Offline Fanatyk

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #86 dnia: Sierpień 14, 2010, 23:35:38 »
A kiedyś było tylko MORO i było dobrze a dziś stawia się jakieś dziwne normatywne warunki co do ubioru strażaka i wszyscy na to psioczą że jest żle i nie da się w tym pełnić służby czy wykonywać zadań.Chyba ci starsi wiekiem strażacy jednak mieli JAJA bo robili swoją robotę a nie narzekali na to i owo jak dzisiaj młodzi.Wiadomo przepisy bhp jak najbardziej ale jak to mówią złej baletnicy to i rąbek u spódnicy przeszkadza....

Offline makleso

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 22, 2010, 12:04:59 »
Mamy to co mamy pisać sobie można a szara proza życia zrobi swoje.To że u nas jeszcze jest tak, że PAN rządzi a my i tak gówno mamy do powiedzenia haha a cieszyć się można tylko z tego co się ma a nie z tego co się chce mieć.Moro zawsze mi się kojarzy z komuna i wieloma strażakami co w ORMO byli a, że epoka brązu już się skończyła i niby komuny nie ma, wtedy jak i dziś każdy facet z natury ma jaja nie ważne czy w moro czy w garsonce :P .Dobrze mieć wygodne i trwałe ubranie koszarowe,dobrze mieć jeden dwa trzy komplety bo nie łazi się jak łajza w uwalonym komplecie bo nie ma nawet co na zmianę założyć jak trzeba prać komplet co 3-4 służbę a jak gorąco to co służbę i po kilku praniach wsio podarte bo z byle gówna szyte.Pozdrawiam :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2010, 12:10:50 wysłana przez makleso »

Offline Fanatyk

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 27, 2010, 01:03:34 »
A twoje wyświechtane ubranie koszarowe i bojowe nie spełniające norm(w niejednym przypadku) brudne i podarte niejednokrotnie to kojarzy ci się z czym??Z Zomo czy Ormo??

st.str.

• Gość
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 27, 2010, 13:55:28 »
Nie wypowiem się jak było w strażackim MORO w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Jestem za młody służbą. Za to w owym MORO chodziłem w MDP... i powiem tyle że o wiele wygodniejsze jest niż krój dzisiejszego koszarowego. Nawet dzisiaj mam jeden komplet i naprawiam w nim samochód. Jest trwalsze i choć ma już swoje lata po wypraniu trzyma się całkiem dobrze... Na pewno lepiej materiał wygląda niż w tej koszarówce co mam dzisiaj na koszarach. Plusem jest też że bluza jest długa i nerek nie odsłania przy schylaniu się. Powiedzmy sobie szczerze że to wygląda jak mundur... na ramionach pagony co jednak dla zwykłego cywila robi wrażenie i widzi że to formacja mundurowa. Czyli wystarczyło by wzmocnić KDSy w miejscach gdzie by powstały przetarcia i dziury... uszyć z lepszego materiału. Zamiast pasa skórzanego leki pas z plecionki. Może kolor zmienić na stalowy czy też granatowy. Miło by było gdyby powstał też komplet letni: koszulka polo z pagonami i krótkie spodnie oraz jakaś kurtka na zimę by nie zakładać kurtki od bojowego. Większość z nas jednak ma na służbie przypięte rękawice, latarkę i wiele innych gadżetów co nam nadają. Trzeba to odpinać zaraz przypinać i tak w koło. Jak i również normatywem powinno być że dostaje się 2 komplety koszarowego na raz. Ze względu na higienę.

Offline dudi

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 27, 2010, 15:46:31 »
A kiedyś było tylko MORO i było dobrze
kiedyś były też czrno-białe telewizory i było dobrze... po co iść do przodu jak można się cały czas cofać do tyłu..

st.str.

• Gość
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 27, 2010, 15:52:41 »
Masz w zupełności racje. Nowy wzór powinien nam usprawnić prace i powinniśmy wyglądać jak ludzie i wzbudzać swym wyglądem zaufanie społeczeństwa. Robienie z siebie przysłowiowych dziadów trzeba zakończyć...

st. str.

• Gość
« Odpowiedź #92 dnia: Wrzesień 03, 2010, 13:45:35 »
Taka ciekawostka z NSZZ ”Solidarność”

Zwrócono uwagę na fakt, że obecne ubrania specjalne nie zdają egzaminu w działaniach przeciwpowodziowych. Prezydium wystąpi do Komendanta Głównego PSP o przywrócenie prac zespołu ds. ubrania specjalnego, powołanego w 2007r., którego prace zawieszono w 2009r.

http://www.skpnszz.org/news.php?readmore=430

W dalekiej przyszłości może wymyślą coś ciekawego na temat umundurowania bojowego.

Moderator: Zarejestruj się na forum. To nic nie kosztuje a Twoje wiadomości będą pojawiały się od razu po ich napisaniu (nie będzie wymagane zatwierdzenie moderatora). Będziesz miał możliwość edytowania i poprawiania własnych wiadomości. Będziesz mógł pisać wiadomości do innych użytkowników forum./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2010, 13:53:28 wysłana przez Sylwek »

Offline mirek1

• Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
« Odpowiedź #93 dnia: Wrzesień 04, 2010, 08:06:20 »
Moi drodzy , widzę że wielu z was traktuje ubranie koszarowe jako drugie - lżejsze ubranie bojowe. To duży błąd. Z założenia ubranie koszarowe ma służyć do wykonywania codziennych obowiązków na terenie jednostki. Nie miało ono być ubraniem ani roboczym , ani ochronnym. / Do prac gospodarczych jest ubranie robocze lub fartuch. Do innych niż pożar działań na pewno przydał by się drugi lżejszy komplet ubrania specjalnego/ Więc wróćmy na właściwy tor dyskusji.
   Może niewielu z was pamięta czas kiedy w szkołach testowane były takie szare , z grubszej bawełny "dresy" koloru szarego z wzmocnieniami na łokciach i kolanach i obuwie typu sportowego z zapięciem na rzepy z przeznaczeniem jako ubiór koszarowy. Co prawda było to w czasach kiedy dopiero myślano o wprowadzeniu koszarówek. Ale wg. mnie pomysł był niezły. Warto  by do niego wrócić . Moja propozycją jest ,aby był on zrobiony z tkaniny o małej podatności na trwałe odkształcenia w okolicach kolan i łokci, przepuszczalnej powietrze , dobrze wchłaniającej pot, jednocześnie powinien służyć jako ubranie pod ubranie specjalne/ bo te obecne koszarówki nie nadają się do tego - ubranie ich pod "nomex" krępuje ruchy i powoduje dyskomfort podczas jakichkolwiek działań, zaobserwowałem,że wielu ratowników przed wyjazdem ściąga je , a po akcji się w nie ponownie ubiera/
.Kolorystyka - kolory ciemne z odcieni szarości lub granatu.

Ps. Aby prowadzić dyskusję na temat : lekkich ubrań ochronnych / bojowych czy jak je tam nazwiemy/ , jego właściwościach i wyglądzie , wytrzymałości itp. proponuje założyć inny wątek na forum.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2010, 10:14:29 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline cudik

• st.str.
  • Początkujący
  • *
  • HELL HATH NO FURE LIKE A FIREFIGHTER
« Odpowiedź #94 dnia: Październik 03, 2010, 18:58:10 »
Witam szanownych kolegów.

Postanowiłem dorzucić swoje trzy grosze to tego tematu. Ubrania koszarowe jak wiadomo temat rzeka, jaki wzór? jaki kolor? jaki materiał ? nie wszystkich będzie można zadowolić bo mamy XXI wiek a tu co niektórzy chcą wrócić do moro  :wall:
Moim zdaniem pierwsza rzeczą którą powinno się zrobić w polepszeniu egzystencji pożarnictwa w Polsce jest likwidacja CNBOP jest to instytucja niepotrzebna, ale wiadomo że duże generalicji ma w tym interes i nie wykluczą z funkcjonowania instytucji która im $$$ na konto przelewa, tu bulwersuje mnie fakt że jakikolwiek produkt posiadający światowe, europejskie, unijne, normy w Polsce nie posiada CNBOP nie może być używany PARANOJA.
Wróćmy do koszarówek:

Zacznę dość nietypowo od butów tzw. Kadilaki uważam że strażak nie mający np. podoficera czy strażaka dyżurnego mógłby swobodnie poruszać się w klapkach, (oczywiście mogły by być wszystkie jednakowe dla wszystkich żeby też nie wyglądało jak każdy w innej parafii, ale dobrze wyprofilowane, z dobrego materiału, i przede wszystkim lekkie.) a dlaczego bo nogi powinny odpoczywać relaksować się do czasu ogłoszenia alarmu i pracy w HAIX-ach.  Dla pełniących służbę wygodna adidasy.

czapka krótki temat bejsbolowa ale jedno co dobre do zapięcie takie które nie pęknie po miesiącu służby. A wersja zimowa zwykła czarna na uszy z haftem logo PSP a nie tą co mamy ale rodem z Armii.

ubranie koszarowe: powiem tak powinno być kilka dlaczego już tłumaczę. Mamy służbę podoficera strażaka dyżurnego, osoba która musi zameldować w razie kontroli powinna pełnić służbę w ładnym ubranku z stopniem etc. , kolejne ubranie warsztatowe, idziemy coś robić naprawiać, malować, kosić trawę cokolwiek z prac gospodarczych zakładamy coś a`la kombinezon warsztatowy. kolejne dla pozostałych osób będących na służbie preferuje Polar koton1000 wypas, spodnie bojówki, Ktoś pisał że bez kieszeni właśnie z na nogawkach dlaczego choćby po to żeby schować czapkę, telefon itd. Oczywiście też wersja letnia krótkie spodenki za kolana po co mamy się pocić nasz organizm ma być wypoczęty i odprężony do ekstremalnych warunków ( dajmy na to jest lato 1 trawa po akcji prysznic wymiana koszulki i do koszarówki 2 trawa i to samo 3,4,5 i koszarówka śmierdzi że szok. A tak  krótkie spodenki luźno i ok ( oczywiście ci co podoficera życie, na następnej służbie)

Najważniejsze bielizna termoaktywna pod koszarówką do akcji koszarówka ściągana i w bieliźnie do bojówego,tak jak być powinno. Ubranie koszarowe nie jest przeznaczone do noszenia pod ubraniem specjalnym to każdy laik wie.
   W ramach podsumowania na zachodzie mają dobre ubrania z nich bierzmy przykład, z resztą my jesteśmy 100 lat za murzynami sprzętowo i zarobkowo no ale to nasza kochana Polska. Niech decydenci swoje decyzje ustalają z podziałem bojowym bo my tego używamy a nie pracownicy 8 godzinni a oni o tym decydują.
To wszystko powinno być wygodne i dobrze zrobione, wytrzymałe i nie musi być tanie, jak komenda kupi taki zestaw za 1000zł i strażak obnosi to przez 5 lat to im się opłaca bo koszarówkę z WUS powinno się wymieniać co roku spodnie w kroku pękają notorycznie. To chyba na tyle co bo nie postanowili ci na górze my i tak nie mamy na to wpływu, myślę jednak że pan komendant wpadnie tu na forum i przeczyta z kilka postów i pomyśli nad tym.

ÓSMEGO DNIA BÓG STWORZYŁ STRAŻAKA

Offline grom@

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #95 dnia: Październik 08, 2010, 11:20:29 »
Witam
Dawno nie było mnie na forum, ale w tym temacie chętnie zabiorę głos.
Pomijając fakt, że nasze koszarówki to jeden wielki bubel, wg mnie warto byłoby pomyśleć nad zupełną zmianą stroju w którym chodzimy po jednostkach.
Czytając temat znalazłem fajne pomysły, które warto połączyć. I tak:
- zamiast bluzy - polar np jak z drugiego postu (lub dodatkowo wszyte pagony)
- spodnie też powinny być wygodniejsze (również drugi post)
- na lato koszulki BAWEŁNIANE (mogą być z pagonami, w chłodniejsze dni połączone z wspomnianym polarem)
- zima to oczywiście bielizna termoaktywna a nie te badziewiaste koszulki z długim rękawem jeszcze jak dodatkowo ubierzemy na nie nasze koszarówki na to ubranie specjalne, jadąc do akcji to jest "bosko" (cały czas dodatkowo wspomniany polar)
- co do obuwia koszarowego to coś na styl butów sportowych z materiału w kolorze czarnym
Latem powinniśmy wyłącznie w krótkim rękawku ,a nie jak do tej pory trafi się jakiś nawiedzony d-ca JRG lub Komendant i każe w upale 30oC chodzić pozapinanym od góry do dołu, samemu chodząc w krótkim rękawku.
Kolejna sprawa to te nasze "plastikowe" koszule do mundurów służbowych, wystarczy je tylko założyć i człowiek poci się jak świnia, o rozmiarach już nie wspomnę bo wg firm szyjących ktoś jak ma 42cm obwód szyi to przynajmniej 100cm obwód pasa i 56cm obwód bicepsa, czy nie można zrobić koszul wg rozmiarów " S M L XL XXL" np: koszula rozmiar L obwód szyi 42cm?
Pozdrawiam mam nadzieję że nie tylko mi moja propozycja przypadnie do gustu.
A propops polarów znalazłem coś takiego : http://arpapol.pl/sklep/polar-strazacki-p-2420.html

Offline Butel

• Butel IS YOUR FRIEND
  • Global Moderator
  • *
« Odpowiedź #96 dnia: Październik 08, 2010, 11:57:06 »
Jeżeli chodzi o polarki to jest już kilka na rynku.

[załącznik usunięty przez administratora]
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

布特尔俱乐部strazak.pl

Offline Zbrodniarz

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #97 dnia: Październik 13, 2010, 21:40:20 »
A propops polarów znalazłem coś takiego : http://arpapol.pl/sklep/polar-strazacki-p-2420.html

I o to chodzi. Super polar.
Czy ma ktoś bliższy kontakt z naszymi kolegami z Czech ? Jak to u nich wygląda ?

Offline ibizablue

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #98 dnia: Październik 29, 2010, 14:53:18 »
Moim skromnym zdaniem!Powinny byc jak maja norwegowie.Ich ubrania specjalne sa szyte w polsce.Duzo lepsze niz te co mamy z podpinka(ciezkie i nie oddychajace) ale pewnie cena bedzie inna!Ale sa super!

Offline intruder

• Strażak Sam
  • *
  • wszystko jest trudne zanim stanie się proste
« Odpowiedź #99 dnia: Listopad 10, 2010, 11:31:37 »
witajcie koledzy na jakiiej podstawie moznabybyło zakupić do jednostki takoweż polary. bo w rozporządzeniu nie ma podobnych ciuchów. twestia chciejstwa , mozliwości?. kiedys do naszej firmy chciała z towarami swoimi wejśc firma himpol , która szyje dl apolskiego związku alpinistycznego , czy cos w ten deseń - posiadają spory asortyment ciuchów podprogowych nadających sie do naszych specjalnych ubranek...ale jak to kupić?
pozdrawiam