Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 488340 razy)

Offline pszemek

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 423
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #60 dnia: Maj 16, 2010, 15:46:43 »
Drogi emerycie, nie do końca wiem, co rozumiesz pod pojęciem "odwrotnie". Czy chodzi o to, że pojawiło się parę koncepcji całościowych a producenci do tego się odnieśli (lewy przedział ośki możliwości - optymistyczny). Czy też poszło na żywioł i propozycja była taka - uszyjcie co wam w duszy gra może być różowe w skaczące pingwiny - na tej bazie my się do tego odniesiemy (prawy przedział ośki - pesymistyczny).

Następnie produkt wraz z ceną jako ważnym składnikiem wyboru zostanie wytypowany dwuetapowo 1: - odrzucamy w fazie oceny "off" w komisji te z pingwinami i te w absurdalnej cenie, 2 ocena "on" - grupa śmiałków ubranie ponosi i oceni.

To może wyrażę się tak aby być bardziej zrozumiały. Cały powyższy przedział jest do bani nawet przyjmując jego najbardziej optymistyczny przebieg. Może w końcu należy w straży ograniczać rozstrzyganie ważnych spraw sposobem milczących, wszechmocnych komisji.
Jeśli komisja jest silna to pytam gdzie dokumentacja? Gdzie kryteria, wagi, gdzie raporty z pracy komisji, imienny wykaz wraz z zakresem pracy? Komisja ma wg. obietnicy śledzić ten temat na forum, gdzie zainteresowanie, gdzie zaangażowanie?

Bo mi leszczowi nie trzeba się tłumaczyć? Może i racja, ale PSP to nie jest prywatny koncern, to pieniądze publiczne. Przykłady analogiczne z życia wzięte (przypominam wyposażenie żołnierzy do Iraku, mundury, samochody policji) sugerują, że im większa tajemnica i brak woli tym większe bywają skandale. To nie jest niczyja łaska! Szczegółowy raport z każdego etapu to normalna procedura. Tylko w tym przypadku można krzyknąć stop! pomyłka!
Innymi słowy wołam "sprawdzam" a partnerzy po przeciwnej stronie chowają karty pod stół i odmawiają ich pokazania, mam przyjąć, że wstydzą się pokazać karetę? Że w swojej kompetencji przerośli otoczenie i nikt z maluczkich tego nie odczyta? Stawka na stole to grube miliony, nawet jeśli to zawodowi gracze, to reguły są proste.
Sprawa jak dla mnie jest prosta, bez materiału nie ma domyślnego zaufania, nie ma nieomylnych. Dziś skuteczna jest postawa przeciwna - nie ma konkretnych dowodów poprawnego działania - zakładam, że go nie ma. Proszę go udowodnić.
Dowód, że procedura ustalania ważnych praktycznych elementów, dotyczących każdego strażaka jest najlepsza z możliwych w formule otwartej dla wszystkich. Da się to wykazać i na gruncie praktycznym i teoretycznym.
Nawet ustawy sejmowe powstają w procesie jawnym, choć wielu wolałby, żeby tak nie było. Ale jest nadzór i
kontrola. Ubrania strażaków ustala się za to jak rozmieszczenie rakiet balistycznych.

Działania "na komisję" w tej postaci służą, ale jedynie samej komisji. Nie ma zakresu odpowiedzialności, nie ma odpowiedzialnych za produkt. Konsekwencją jest dalej
- niech komisja ma pozory kolegialnego reprezentowania różnych interesów - włączmy związkowców (bywa że koledzy związkowcy są używani jako listki figowe, wiedzą o tym, gniewają się pod nosem ale dają się użyć)
- niech zaistnieje dowód z natury - zróbmy jakieś testy na mieście, będzie podkładka w razie czego.
- oschle, oszczędnie opiszmy końcowo - im mniej się napisze tym wiadomo, lepiej

Każdy ma prawo pomyśleć jak powyżej. Komisja nikomu nie podlega (merytorycznie), nie ma także społecznej weryfikacji. Pytam jaki argument przemawia za tym, żeby w ciemno zakładać dobre działanie?

I nawet przyjmując, że w komisji są naprawdę solidni, porządni specjaliści, bo z pewnością są i życzę im jak najlepiej, każda dobra robota wymaga dowodu. My za parę walizek z pieniędzmi przekonamy się o skuteczności po fakcie. Pytam się po co? Jeśli robota dobrze wykonana to dlaczego tak mało o niej słychać? Pochwalcie się panie i panowie, będzie można odetchnąć z ulgą.

suplement
----------------
Mały włos a bym zapomniał, że PSP wykształciło jeszcze 1 model funkcjonowania komisji. Polega on na tym, że skład komisji obraduje tak długo, aż wnioski końcowe będą w 100% zgodne z założeniami bliżej nieokreślonej góry. Cokolwiek członkowie nie napiszą, po korekcie "propozycji komisji"na kolejne spotkanie trafia wersja słuszna, nad komisją czuwa nadkomisja cieni. Z taką postacią komisyjnej pracy nie sposób współpracować.
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2010, 16:48:18 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline mariuszp

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 740
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #61 dnia: Maj 18, 2010, 08:21:06 »
drogi pszemku
strazacy musza twardo stapac po ziemi
a ty w chmurach

Offline MGNACZUS

 • Banita FM
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.469
 • Płeć: Mężczyzna
 • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #62 dnia: Maj 20, 2010, 22:06:01 »
Z tego co wiem komisja pracuje.

„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline mariuszp

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 740
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #63 dnia: Maj 24, 2010, 18:16:40 »
Szanowny kolego z KG.
Wątek na temat ubrań się wyczerpał, a odnośnie komisji pracujących
w dniu dzisiejszym było w CNBOP spotkanie na temat nowelizacji rozporządzenia dotyczącego świadectw dopuszczenia.
Z licznej anonsowanej delegacji z KG PSP pies z kulawa noga nie przybył (powódź, nawał pracy i takie tam).
Kpina z producentów i waszych kolegów z centrum, było to ze chyba się bał ktokolwiek pojawić, bo szumna nowelizacja nadal ma masę błędów.
Ale wszystko co związane jest z odzieżą zostaje w autorytarnej decyzji KG PSP. Na dzień dzisiejszy i tylko tam zapadną decyzje (o ile zapadną) jak będzie wyglądała PSP w ochronach indywidualnych.
A strażakom to my na codzień pomagamy. W sumie dziwne ze watek jeszcze nie zamknięty bo się wyczerpał.
Pozdrowienia dla owocnej pracy nad nowymi koncepcjami (i nie pisze tego z sarkazmem tylko z nadzieją).
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2010, 08:08:49 wysłana przez robn »

Offline woj-tek1

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 193
  • http://
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 01, 2010, 20:59:58 »
Sprawy tej materii były wielokrotnie przedstawiane  do KG PSP zwykle w styczniu ubiegłych lat. Więc temat jakości i propozycji zmian jest chyba znany Komendantowi Głownemu, bo  po co zatem zbierano te dane?

W obecnej chwili gdy obowiązują odpowiednie rozporządzenia w tym z grudnia 2009 roku podpisane przez Komendanta Skomrę, nie ma możliwości cokolwiek zmienić gdyż i materiał (bawełniany zresztą - aramid nie jest możliwy), krój i kolor jest określony w przepisach, może jak by jakaś komisja z KG  zechciała już teraz nad tym popracowac to za rok 2 lub 3  prac legislacyjnych udałoby się cokolwiek zmienić. Na razie wątpię w zmiany.

PS - dlaczego mamy ciągle mieć wszystko czarne i czarno ciemne w ubiorze?

Offline colega

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 04, 2010, 16:53:46 »
Witam,

w zasadzie obecne ubranie koszarowe oprócz kroju i materiału jest ok. :).

moim zdaniem ubranie koszarowe powinno być wygodne, trwałe i estetyczne;

nowy wzór w odróżnieniu od obecnego powinien posiadać min. takie cechy:

- lepszy materiał i inny krój,
- odpinane szelki,
- krok w miejscu kroku, nie w okolicy kolan,
- odpowiednia długość nogawek,
- kieszenie boczne na obu nogawkach,
 
pozdrawiam.

Offline fireman

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.318
 • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
  • http://www.pl
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 06, 2010, 13:44:45 »
Skoro sami jako PSP w tym i nasi kochani zwierzchnicy w KG decydujący o fasonie i właściwościach naszego umundurowania nie potrafimy dorobić się wzoru umundurowania (co mnie szokuje CNBOP :)) skorzystajmy z najprostszego rozwiązania kupmy licencję na istniejące umundurowanie w innych krajach :)

Robimy chyba zbyt dużo szumu wokół umundurowania koszarowego. Koszarówka to koszarówka winna być wykorzystywana do przebywania w JRG i innych działań wokół JRG. Umundurowanie Specjalne do działań. Część z nas strażaków stara się aby koszarówka stała się "lekkim ubraniem specjalnym". Tak się nie da.
Kłopot z koszarówkami polega również na tym, że nie są szyte na miarę tylko według głupawej tabeli. Rozmiary A3 czy B1 dla strażaka, który wziąć część rozmiarów leży w jednym rozmiarze część wymiarów strażaka zalicza się do drugiej grupy.

Tworząc te tabele rozmiarowzrostów okazuje się, że strażak ba być standardowy jeżeli chodzi o przyjęte proporcje, wystarczy zmiana jednego z wymiarów z tabeli i wyglądamy w koszarówce jak w worach pokutnych.
Więc postulat zmiany w tabelach rozmiarowzrostów - jakoś umundurowanie "czarne" nie ma rozmiarowzrostów na sztywno określonych i można zamówić co się chce.   

Offline MEWA88

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 518
 • Płeć: Mężczyzna
 • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 06, 2010, 17:06:07 »
Moje pytanie jest takie czy koniecznie musi to być czarna koszarówka ?? +30 stopni no i stanie na słońcu to ciężka sprawa

Offline RAFKA

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 255
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 06, 2010, 18:48:34 »
Najlepsze są granatowe nawet policja się przebrała z czarnych usów albo jak austryjacy zielone ^_^
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2010, 19:13:10 wysłana przez RAFKA »
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline MEWA88

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 518
 • Płeć: Mężczyzna
 • Bogu na chwałę bliżniemu na ratunek
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 06, 2010, 19:34:04 »
w USA i angli mają żółte i też by to zdało egzamin.

Offline Zbrodniarz

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 369
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 09, 2010, 16:52:26 »
Witam.
Moim zdaniem trzeba zorientować się jak to wygląda w innych krajach- ze szczególnym naciskiem na kraje europejskie. Kadra kierownicza jeździ od czasu do czasu na zagraniczne spotkania, można więc coś tam podpatrzeć i ewentualnie przenieść na nasz grunt. Podstawa to otwartość umysłu   :).
Zlikwidowane powinno być umundurowanie dowódczo- sztabowe oraz służbowe. W te miejsca porządne i schludne "koszarówki" wraz z koszulkami polo, mogą być takie jak tu---> http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,13198.0.html.

Offline grzela

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 6.328
 • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 10, 2010, 15:46:02 »
Ku przestrodze:

Cytuj
Policjanci w jesiennych mundurach "pocą się jak świnie"
Wielką operację zmiany umundurowania policja zaczęła rok temu. Zaprojektowane przez studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych eleganckie uniformy zostały wykonane z tkaniny bawełniano-poliestrowej z membraną. - Nowoczesne wzornictwo, oddychające tkaniny i praktyczny krój - zachwalała wtedy komenda główna. Kłopot w tym, że funkcjonariusze na początku ubiegłorocznych wakacji dostali kolekcję jesienno-wiosenną (letnie były tylko koszule z krótkim rękawem). W czasie upałów stróże prawa narzekali więc, że ciemnogranatowe koszule i spodnie nie przepuszczają powietrza, a w ciężkich sznurowanych butach za kostkę można nabawić się odparzeń.

Przewiewne spodnie, koszulki polo oraz półbuty do komend miały trafić w marcu. Zamiast tego, część z nich dostała wtedy mundury zimowe. Dostawę letnich przesunięto na przełom maja i czerwca.
- Nasze magazyny są puste. Ciągle czekamy na nowe mundury i jak tylko do nas trafią, od razu wydamy je funkcjonariuszom - zapewnia podinspektor Andrzej Gąska, rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej w Katowicach.

Śląscy policjanci w dalszym ciągu chodzą więc w umundurowaniu jesienno-wiosennym. Dopóki padało, nie było z tym większego problemu. Ale ostatnia fala upałów daje się im mocno we znaki. - Po godzinie człowiek jest spocony jak świnia i wygląda jak obwieś, a nie urzędnik państwowy - żalą się funkcjonariusze. Proszą o nieujawnianie nazwisk i jednostek, bo boją się gniewu przełożonych. - Oficjalne stanowisko jest takie, że mundury są nowoczesne, termoaktywne i mamy je chwalić - podkreślają. W najgorszej sytuacji są ci policjanci, którzy patrolują ulice miast oraz funkcjonariusze drogówki. Na słońcu spędzają bowiem po kilka godzin dziennie. - Naszym zwierzchnikom znowu nie przyszło do głowy, że w czerwcu może być gorąco - mówią z przekąsem stróże prawa.

Komenda główna zapewnia, że robi wszystko, aby do końca miesiąca letnie umundurowanie trafiło do jednostek. - Jesteśmy jednak uzależnieni od dostawców, którzy zamówione mundury robią partiami - wyjaśnia młodszy inspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy komendy głównej. Dodaje, że zwłoka spowodowana jest tym, iż szycie poszczególnych elementów nowego umundurowania zlecono kilku różnym wykonawcom, którzy na drodze internetowych licytacji obniżyli ceny. - Między innymi dzięki temu udało się nam oszczędzić kilka milionów złotych, które zostaną przeznaczone na remont komisariatów - podkreśla Sokołowski.

Według naszych informacji do końca czerwca policja dostanie dopiero połowę zamówionych spodni, a dzisiaj oficerowie komendy głównej mają jechać do Gdyni sprawdzać jakość pierwszej partii półbutów. - Jeżeli będzie taka, jak oczekiwaliśmy, pięć tysięcy par zostanie rozdzielone pomiędzy komendy wojewódzkie - mówi rzecznik komendy głównej. Na jej stronie internetowej można przeczytać, że nowe, letnie spodnie i "połówki" będą przewiewne i odporne na deformację, a buty "wykonano z czarnej skóry bydlęcej licowej - posiadają specjalną podeszwę pochłaniającą mikrowstrząsy powstające podczas chodzenia po twardym podłożu oraz mają antypoślizgowe urzeźbienie bieżnika".

Policjanci przyznają, że nie mogą się ich doczekać, ale sceptycznie podchodzą do zapewnień komendy głównej. - Życie nauczyło nas, że zamówienia dla policji nigdy nie są robione na czas. W tegoroczne wakacje znowu więc pewno będziemy się smażyli w jesiennych mundurach - wzdychają.

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1443

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7995497,Policjanci_w_jesiennych_mundurach__poca_sie_jak_swinie_.html

Offline zero-11

 • Search & Rescue
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.527
 • Płeć: Mężczyzna
 • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 10, 2010, 19:53:44 »
Robimy chyba zbyt dużo szumu wokół umundurowania koszarowego. Koszarówka to koszarówka winna być wykorzystywana do przebywania w JRG i innych działań wokół JRG. Umundurowanie Specjalne do działań. Część z nas strażaków stara się aby koszarówka stała się "lekkim ubraniem specjalnym". Tak się nie da.


To ja zapraszam na wały przy obecnie panujących temperaturach. W umundurowaniu specjalnym rzecz jasna.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline woj-tek1

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 193
  • http://
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 12, 2010, 13:46:46 »
oczywiście, że się tak  da, ale pod warunkiem zmiany materiału na ARAMIDY i zmiany w Rozporządzeniach branżowych.

bywalec1984

 • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 14, 2010, 13:46:03 »
Bez obrazy, ale zastosowanie samej tkaniny aramidowej nie czyni ubrania odpowiednim do akcji gasniczej. Cały sens ubrania specjalnego tkwi w membranie oraz włókninie aramidowej, które to odpowiadają również za jego wagę i "pocenie" się. Sam aramid nie chroni przed niczym oprócz krótkotrwałego kontaktu z otwartym płomieniem. Trzeba jednak pamiętać, że strażak ma do czynienia głównie z promieniowaniem cieplnym a nie z otwartym płomieniem.

fighter112

 • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 17, 2010, 10:06:16 »
Mnie zastanawia jedno. Skoro ten nowy wzór ubrania opublikowany na stronie Solidarności ma być dla strażaków z podziału ale z tego co słyszałem również i 8-godzinnych w zamian za obecne KDS to czemu 8-godzinni go nie testowali i nie mają możliwości wypowiedzenia się w tej kwestii. Rozumiem że ktoś chce żeby strażacy wyglądali jednakowo i ci z podziału i ci z biura ale zabiera sie nam możliwość wypowiedzenia w temacie. Tak się składa że jestem 8-godzinnym, od 2 lat, poprzednio 6 lat w PB. Obecny KDS moim zdanie jest spoko ale z wyglądu, bo co do tkaniny pozostawia wiele do życzenia co pokazała tegoroczna powódź gdzie w słońcu i upale 30 stopniowym trzeba było w tym ganiać po wałach.

Offline Mareczek998

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 21, 2010, 17:04:54 »
Witam wszystkich:) Powiem tak że na chwile obecną umundurowanie koszarowe to straszny bubel zrobiony praktycznie na raz:/ Szwy są słabe i pękają przy pierwszym lepszym skłonie, kucnięciu. Moim zdaniem kupić raz ale drożej i żeby było porządnie wykonane i funkcjonalne:) -_-

Offline Michaszs

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.222
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 21, 2010, 23:16:11 »
Zastanawiam się nad zakupem prywatnej koszarówki i przeglądając jeden ze sklepów z 'ciuchami' strażackimi znalazłem 3 rodzaje materiałów niepalnych i się zastanawiam, który z nich jest najlepszy/jakie są ich plusy i minusy:
1)tkanina zewnętrzna: 50% Kermel/50% Wiskoza FR, 260g/m2, 2/1
2)tkanina zewnętrzna: Nomex® Comfort,  93% Nomex/5% Kevlar/2 % włókna antyelektrostatyczne (P140), 220g/m2, 2/1
3)tkanina zewnętrzna: 70% Kermel/30% Wiskoza FR, 195 g/m2, 205 g/m2 lub 230 g/m2, 2/1
Myślę, że dyskusja na ten temat pomoże chociaż w małym stopniu w doborze materiału do nowego ubrania koszarowego.
Pozdrawiam!
Michał
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

strazak mazowsze

 • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 23, 2010, 01:23:48 »
Na temat materiału nie będę się wypowiadał, ponieważ się na tym nie znam. Więc wypowiem się na temat kroju. Obecne mundury koszarowe. Jest to nic innego jak typowe ubranie wszystkich służb sprzątających i opiekujących się zielenią. Jedynymi różnicami są spodnie, które posiadaj kieszeń z przodu i szersze nogawki. Żadna praca nie hańbi. Ale wyglądamy w tym jak pospolici robotnicy. Osoba, która to projektowała na pewno miała to na myśli patrząc na to, że wprowadzono KDSy. Co do kroju i detali:

- Kolor: niebieski, granatowy lub ciemniejsze odcienie szarego.

Zrezygnować należy z koloru czarnego ze względu na komfort. Wszyscy o tym wiemy.

- Bluza: Z pagonami, długa bez ściągacza u dołu a jedynie w pasie. Zapinana na zamek błyskawiczny zakryty klapą na zatrzaski. Dwie kieszenie na piersi. Po jednej z każdej strony. Zamykane na zamki błyskawiczne. Kieszenie nie są widoczne na wierzchu bluzy są wszyte od środka oraz zamki nie są kryte klapami. Rękawy zwężające się ku mankietom, które zapinane są na zatrzaski. Nad lewą kieszenią imiennik. Lewy ramieniu naszywka PSP i miejscowość. Kołnierz zapinany pod samą szyje, lecz z możliwością rozpięcia ostatniego zatrzasku i wyłożenia klap kołnierza na zewnątrz. Na plecach wyszyty napis żółtą/złotą nicią napis „STRAŻ POŻARNA”. Bluza w pasie zapinana lekkim pasem plecionym. Pas na wzór wojskowego zapinany na klamrę, w którą jest wpisane „PSP”. Pas nie tak masywny, co wojskowy.

- Spodnie: Zwężające się ku nogawką zakończone gumami, u samego końca nogawek rozporek ułatwiający przekładanie nogi. Cztery kieszenie dwie u góry zapinane na zamek błyskawiczny i dwie nad kolanami od przodu nogawek. Zamykane na klapy z zatrzaskami. W pasie regulacja obwodu za pomocą rzepów z rozporkami (nachodzenie się materiału na siebie, co nie będzie powodować zakładek) umieszczonych po bokach spodni już na wysokości kieszeni górnych.

- Koszulka: Polo z pagonami. Na lewej piersi kieszeń zapinana na zamek błyskawiczny zakryty klapą. Na środku kieszeni herb PSP. Nad kieszenią imiennik. Wzmocnienia na barkach i wszyte pagony. Na plecach wyszyty napis żółtą/złotą nicią „STRAŻ POŻARNA”.

- Buty koszarowe: Wzoru sportowego z naturalnej skóry koloru czarnego z membraną. Podeszwa powinna być na tyle miękka by amortyzowała uderzenie po zjeździe z ześlizgu. Powinny być tak zaprojektowane by chroniły kostkę od wewnętrznej z zewnętrznej strony stopy. Możliwość szybkiego założenia i zdjęcia buta. Podkreślając, że wzór sportowy i co z tym idzie niższą wagą. Stopa nie powinna się męczyć.

- Kurtka koszarowa zimowa: Wzoru tego samego, co obowiązujące kurtki 3/4 do munduru służbowego czy wyjściowego. Z ściągaczem w pasie. Na lewym ramieniu naszywka PSP i miejscowość. Na lewej piersi imiennik. Na plecach wyszyty napis żółtą/złotą nicią „STRAŻ POŻARNA”.

- Polar: Z ściągaczem w pasie. Na ramionach pagony. Na lewym ramieniu naszywka PSP i miejscowość. Kieszeń na lewej piersi zapinana za zamek błyskawiczny zakryty klapą. Na lewej piersi nad kieszenią imiennik. Na plecach wyszyty napis żółtą/złotą nicią „STRAŻ POŻARNA”. Dwie kieszenie po bokach u dołu bluzy zapinane na zamek błyskawiczny.

Czapka letnia: ten sam wzór, co obowiązuje.
Czapka zimowa: ten sam wzór, co obowiązuje do munduru służbowego z tym, że z herbem PSP a nie z Orłem.

Wszystkie formacje w MSWiA posiadają na mundurach pagony (dla złośliwych, co piszą o stopniach, że to nie potrzebne i mam jakąś manie wielkości informuje, że jestem st. Strażakiem) My mamy na piersi... Dziwi mnie to. Nie licząc tych, co mają KDSy. Zrezygnować należy, z jakich kolwiek rzepów do zamykania kieszeni. Aktualne bluzy są za krótkie. W czasie ubierania munduru bojowego wszystko się ściąga w górę. Co powoduje więcej poprawiania się i dyskomfort w czasie wykonywania działań. Pas u bluzy długiej zapobiegnie podciąganiu się jej ku górze nawet przy zakładaniu spodni bojowych.

Offline elefant

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 6
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 28, 2010, 19:01:52 »
Witam szanownych forumowiczów. Dokładam własny kamyczek do dyskusji.

Ubranie koszarowe powinno być nie tylko trwałe, ale również komfortowe dla osób, które je noszą. Należy pamiętać, że pracownicy przebywają w nim przez wiele godzin, więc nie może ono powodować odparzeń, krępować nadmiernie ruchu, samoistnie podwijać się, absorbować sobą uwagi strażaka, który ma przecież skupić się na wykonywanej pracy. Taka odzież ma zapewniać nie tylko odpowiednią wentylację ciała, ale również sprawiać, że skóra pod odzieżą pozostaje całkowicie sucha. Nowoczesne materiały, a także sposób szycia odzieży, umożliwiają odprowadzanie także wilgoci spod spodu. Ubranie koszarowe powinno posiadać różne dodatkowe wzmocnienia, zamki, kieszenie, zaczepy, a także ładnie wyglądać. Pracownicy wtedy chętnie będą je nakładać i czuć się w nim naprawdę dobrze.
Tzw. dress code (ang. zasady dotyczące garderoby i wyglądu) stanowi dla odbiorcy sygnał, że ma do czynienia z wysokimi standardami stawianymi pracownikom. Świadczy też o wadze, jaką firma przywiązuje do realizacji swoich zadań.

Pamiętajmy, że „szata nie tylko zdobi pracownika, ale niewątpliwie wpływa na wizerunek firmy”
„Jak Cię widzą, tak Cię piszą …”


Strój należy do specyficznego, ale szczególnie istotnego typu komunikacji http://www.bilgorajska.pl/artykul,726,0,0,0,Jak-cie-widza-tak-cie-pisza.htmlodbywającej się za pośrednictwem rzeczy, przedmiotów. To, jaki typ ubrania zdecydujemy się założyć, często determinuje wrażenie, jakie wywieramy na innych osobach. Twój wizerunek wpływa nie tylko na to, jak jesteś odbierany przez innych, ale również jak ty sam siebie postrzegasz. Kiedy prezentujesz się dobrze, twoja postawa, sposób zachowania wpływa na twoją samoocenę. Czujesz się pewniej, wyżej cenisz i poprawiasz swoje samopoczucie widząc aprobatę innych. Mając na sobie podniszczone, wypłowiałe ubranie masz mniej energii żeby podejmować nowe wyzwania, czujesz się niekomfortowo, a to wpływa na twoją efektywność.
Wizerunek wpływa także na twoje zachowanie. Wyglądając profesjonalnie wzbudzasz większy szacunek otoczenia oraz budujesz duży autorytet. Gdy słyszysz od innych słowa "Świetnie wyglądasz", "Twój wizerunek jest profesjonalny" na pewno czujesz się doskonale i przyjemnie, po prostu czujesz się dobrze. Twoje zachowanie, postawa daje przekaz pewności i zdecydowania. Tego typu wzmacniający efekt sprawia, że pozytywna samoocena własnego wizerunku zapoczątkowuje proces sprzężenia zwrotnego. Lepszy wygląd poprawia twoją samoocenę, co daje pewność siebie, a to z kolei daje uznanie otoczenia, co wzmacnia znowu twoją samoocenę i zachęca do dbania o własny wizerunek.

Świadomość, że nie wyglądamy w sposób, jaki według nas jest właściwy, wpływa negatywnie na naszą samoocenę http://www.eioba.pl/a109653/szesc_objawow_niskiej_samooceny

Niska samoocena wywołuje:

1. Poczucie wstydu. Wstyd zamyka nas w sobie –  powoduje, że chodzimy ze spuszczoną głową, obawiając się patrzeć ludziom w oczy. Osoby wstydliwe trzymają się na uboczu, nie angażują w grupowe działania – wolą skryć się w cieniu. Wstyd może zniewalać - subiektywnie odczuwany jest jako wszechogarniające poczucie własnej niedoskonałości, ułomności. Jeżeli ktoś odczuwa wstyd, to może czuć się bezwartościowy, przegrany, uważać, że nie staje na wysokości zadania, jako człowiek.
2. Nieustanny pesymizm. Służy jako mechanizm obronny. Wszystkie swoje obawy i braki osoby o niskiej samoocenie przenoszą automatycznie na innych ludzi. Każdy jest trak samo „wybrakowany” jak ja – powtarzają sobie. W tego powodu stają się bardzo krytyczne. Każde działanie podejmowane przez przełożonych zostaje poddane ostrej krytyce, która jasno ma dać do zrozumienia, że nie uda się osiągnąć celu. Takie osoby rzadko dostrzegają jakiekolwiek pozytywne aspekty zastanej sytuacji. W tego wypływa brak nadziei na polepszenie swojego położenia.
3. Zamartwianie się o przyszłość. Osoby z niską samooceną mają niemiłą tendencję do patrzenia w przyszłość na zasadzie wyszukiwania rzeczy, które mogą się wydarzyć. Oczywiście koncentrują swoją uwagę na rzeczach niepożądanych, a nawet wręcz niebezpiecznych. Powszechnie wiadomo, że złe wiadomości mają negatywny wpływ na samopoczucie. I tu koło się zamyka. Przewidywanie „złej” przyszłości pogłębia jedynie niską samoocenę, z kolei niska samoocena wywołuje kolejne wizje „złej” przyszłości. W takiej sytuacji trudno tak po prostu żyć chwilą i cieszyć się nią. Za bardzo boimy się tego, co może na nas czekać tuż za rogiem. Nie sposób znaleźć w sobie energię do działania.
5. Niezdolność do radzenia sobie z krytyką. Brak pewności siebie osoby o niskiej samoocenie uniemożliwia jej zaakceptować i radzić sobie z jakąkolwiek krytyką. Jeśli ktoś ją odrzuci – nie ważne, z jakiego powodu – zanurzy się głębiej w swoim wewnętrznym świecie, torturując powtarzaniem w kółko przykrych słów i sytuacji. Negatywne odczucia biorą górę nad rzeczywistością i stajają się pryzmatem, przez który człowiek patrzy na otaczający go świat.
6. Niezdolność do podejmowania decyzji. Ofiary niskiej samooceny znajdują często ogromną trudność w podejmowaniu decyzji, zarówno dotyczących ich samych, jak i innych osób. Są niezdolne do pracy na kierowniczych stanowiskach, a jeśli nawet takowe zajmują, sprawia im to wielką trudność. Ilekroć stają w obliczu problemu, zaczynają analizować go z każdej możliwej strony. Zastanawiają się bardzo długo nad najdrobniejszymi szczegółami, wydłużając podjęcie decyzji w czasie. W sytuacjach wymagających szybkich decyzji takie osoby nie potrafią się odnaleźć. Są sfrustrowane i przerażone odpowiedzialnością.

Jak w takiej sytuacji utrzymać wysokie morale? Morale http://pl.wikipedia.org/wiki/Morale esprit de corps – skłonność społeczności do podtrzymywania wiary w instytucję, wyznaczone cele lub siebie samych oraz innych ludzi. Pojęcie używane jest głównie jako synonim ducha bojowego w charakterze gotowości do wypełniania rozkazów oraz znoszenia trudów, niebezpieczeństw, gotowości i wytrwałości do ciągłego doskonalenia własnych umiejętności.


« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2010, 14:41:45 wysłana przez elefant »