Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 607106 razy)

Offline BRAVEHEART

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.355
 • hot hot hot...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 06, 2010, 07:14:02 »
Szukamy lekkiej, dobrze oddychającej, trudnopalnej (lub niepalnej najlepiej) tkaniny.
I najważniejsze trwałej i wytrzymałej, odpornej na spieranie.

Pytanie: czy Waszym zdaniem tkanina musi posiadać właściwości antyelektrostatyczne?

Offline Sylwek

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 2.394
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 06, 2010, 09:35:40 »
Czy dodatek antyelektrostatyczny znacząco podroży cenę ubrania z materiału trudnopalnego lub niepalnego? Wydaje mi się, że nie bardzo.
Nie wiem jak bez tego dodatku materiał by się sam elektryzował ale skoro jest taka opcja to moim zdaniem by nie zaszkodziła.

Offline zero-11

 • Search & Rescue
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.523
 • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 06, 2010, 10:42:53 »
a poza tkaniną..
wyeliminował bym rzepy (a już na pewno na rękawach). Wystarczające byłyby ściągacze - jeśli w ogóle byłyby potrzebne. I kołnierzyki również są niemile widziane. Jeśli już coś wyższego, niż stare kurtki koszarowe to bluzy z golfem.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline oliwier

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.312
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 06, 2010, 12:30:08 »
A ja bym widział jeszcze jedno rozwiązanie. Jeden wzór, który zastąpi koszarówkę, służbowy i KDS. Przy tej ilości sortów jakie mamy w rozporządzeniu to bez pierdół z allegro wyglądamy jak banda przebierańców. Wystarczy wyjściowy i właśnie jeden wspólny dla wszystkich koszarowy.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2012, 00:09:01 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline BRAVEHEART

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.355
 • hot hot hot...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 06, 2010, 13:57:53 »
Zatem w grę wchodzą 2 tkaniny:

70% Kermel/30% Viskoza FR - ok. 200 g/m2

lub

93% Nomex/5% Kevlar/2% włókna węglowe - ale tylko gramatura ok. 180 g/m2

Czego by nie powiedzieć pierwsza wersja jest troszkę lepsza pod względem oddychalności ale na tym poziomie takie gramatury tkanin i ich sklad powinny sprostać:
- bardzo dobrej oddychalności
- tkaniny są niepalne
- wytrzymałość na wysokim poziomie
- lekkie
- bardzo dobrze "współpracujące z ubraniami specjalnymi"

Jakieś uwagi do propozycji?

Wiem, że cena odstrasza ale dajcie mi szansę na dalszą polemikę.... w sprawie kosztów i całej ekonomii wypowiem się później....

Proszę o uwagi i opinie na tym etapie....

Offline mariuszp

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 06, 2010, 18:43:35 »
Panowie . zacznijcie od pytania dla Pana Komendanta
ILE CHCE ZAPŁACIĆ ZA UBRANIE KOSZAROWE DLA FUNKCJONARIUSZA PSP
i jak wyjdziemy od tego założenia to porozmawiamy o tkaninach , wzorach
na dzień dzisiejszy wszyscy nabywcy pytają sie tylko o cene
a jaka cen ataka jakośc
Zapytajcie kogoś w kwatermistrzostwie PSP czy zapłaci 500 ,zł ( a tyle by min kosztowała koszarówka z nomexu) za takie ubranie
Porozmawiamy sobie na formum a bedzie tak jak było
i jeszcze jedna kwestia przepraszam poza tematem odnosnie ubrania bojowego
CNBOP w porozumieniu z KG PSP znosło testy na przemakalnosc ubrania po 5 praniach pod naciskiem jednego producenta
więc chyba mówimy o poprzeczce do dołu a nie do góry :(
i z takim podejście to może zacznijmy dyskusje z jakiego materiału ma być koszarówka żeby kosztowała 100 zł :))

Offline Sylwek

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 2.394
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 07, 2010, 08:53:17 »
Powtórzę się z mojego pierwszego tu posta ale myślę, że koszarówka spokojnie może kosztować 100 zł ale na rok... pod warunkiem, że będzie właśnie z nomexu albo kermelu... obecnie w wielu przypadkach kosztuje 280 - 320 na rok albo i więcej. Moim zdaniem tak powinien liczyć dobry gospodarz.

Offline Waldi

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 163
  • http://
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 07, 2010, 23:03:18 »
Temat koszarówek był już przerabiany na forum, no ale jeszcze raz włączę się do dyskusji na ten temat bo widząc wypowiedzi niektórych, wybucham śmiechem. :)
Otóż dla wiadomości KG ze strony mojej osoby.
1) Materiał koszarówki:
    Forumowicze próbują szukać, składać, łączyć jakieś materiały. Spójrzmy na zachód, jak robimy to w innych aspektach polskiego pożarnictwa. Na zachodzie wykorzystywanym i najbardziej chwalonym materiałem (oczywiście dobrym jakościowo) jest bawełna. Używana jest ona jako pojedyńczy materiał (100%).
Inne materiały to mieszanki KERMEL/Viskoza i Nomex/Viskoza. Oczywiście wszystkie z tych materiałów bawełnianych (Viskoza, Bawełna) mogą być w wykonaniu trudnopalnym. Tego typu materiały bardzo zachwalane są przez np. strażaków niemieckich.
Kolorystyka zastosowanego materiału powinna być granatowa lub ciemno niebieska.
I nie widziwiajmy z jakąś cudaczną termoaktywnością, bo nie ma takiego materiału na świecie w którym to strażak by się nie spocił. No chyba że nie robi nic na akcji.

2) Elementy koszarówki:
    - spodnie -

      Należałoby tutaj zastosować spodnie o prostym kroju nogawek, bez zwężeń u dołu, bez odblasków. Trudno dokładnie opisać słowami jak wyglądają w rzeczywistości takie spodnie ale wystarczy google i znajomość dwóch języków obcych a możemy poszukać i wygląd. Dla fanatyków USA Fire podpowiem że też taki krój jest używany za oceanem. Spodnie te powinny posiadać max 2 kieszenie na nogawkach; chociaż gdyby ich nie było nie powinno to nikomu przeszkadzać bo tak naprawdę nie wykorzystuje się tych kieszeni. Tym bardziej nie wskazane jest wypychanie ich różnymi rzeczami bo utrudnia to ubranie spodni ubrania specjalnego; a dalej poruszanie się tak wypchanym.
    - bluza -
      Wystarczy zastosować zwykłą bluzę pokroju bluz bawełnianych. Jest to najczęstszy wzór górnej bluzy używanej w krajach białych ludzi (cyt. cywilizowanych). Wykonana jest ona z materiałów o których mowach wyżej. Odrzućmy tutaj polary, które użyte pod kurtkę ubrania specjalnego spowodują bardzo szybkie "zgrzanie" się użytkownika.
     - koszulka -
      Bawełniany t-shirt. Kolor granatowy, napis na plecach Straż Pożarna koloru żółtego lub jasny limonkowy. Przód, logo PSP - które można by zmodyfikować pod katem 21 wieku (logo w designie nowoczesnym). Wiele Straży na świecie to robi.
     - buty -
     Zapomniany element ubrania koszarowego. Odstawmy w zapomnienie wysokie sznurowane z zamkiem buty. Jeżeli mam w tym chodzić przez 24 h, obuwie to powinno być profilu niskiego, z miękką podeszwą. Zastosowanie tego typu obuwia wraz z krojem spodni zawartym wyżej, pozwala na brak wkładania spodni w buty a to = komfort. Znów zachęcam do spojrzenia na zachód.

3) Wygląd koszarówki:
    Całość powinna być dobrze skrojona tj. żeby rękawy nie były luźne i  szerokie na 5 grubości dłoni, ażeby spodnie nie uciskały w kroku lecz także żeby ten krok nie wisiał jak u skate'a itd. Taką koszarówkę idzie  wyprodukować, ponieważ w krajach cywilizowanych, gdzie użytkownik nie daje sobie wcisnąć na siłę bublu, takie koszarówki można nabyć. W przypadku naszych koszarówek jest niestety inaczej. Wyglądamy jak sieroty, nie schludnie, nie estetycznie i nie jak przystało profesjonalną formację (którą to niby jesteśmy). A mamy bronić dobrego imienia służby itd itd. gdzie jest to w naszych przepisach. Bo wiemy wszyscy dobrze (PSP i OSP) że wielokrotnie na tym zwykłym strażaku nasza koszarówka wisi jak byśmy ubrali worek. A kombinowanie przez niektórych użycia spodni BDU z tysiącami dodatkowych kieszeni i uchwytów, bluz polarowych i innych z pagonami, frędzelkami i nie wiadomo jeszcze jakimi innymi cudami powoduje że stajemy się właśnie obwieszeni jakbysmy narobili w portki. A po co nam to, strugać głupa na imprezach OSP, lub być wyśmiewanym jak ten strażak PSP co idzie do sklepu a który wygląda w koszarówkach jak każdy wie.

4) Użytkowanie koszarówki:
   Kolejny wielki temat forumowiczów, gdzie koszarówka musi być wielce uniwersalna. Koszarówka to ubranie do przebywania na JRG, posprzątania wokół własnej dupy, będąca mundurem w którym możemy wyjść np do sklepu. Forumowicze, KG PSP i inni, takiej koszarówki (idealnej, uniwersalnej) nie stworzymy. Jeżeli chcemy prowadzić prace na jednostce gdzie się napewno ubrudzimy, stosujmy kombinezony robocze na koszarówki jak ma to miejsce w prawdziwych strażach pożarnych a nie wykorzystujmy tej naszej dość często jednej koszarówki do np. prac naprawczych przy wozach.
Jeżeli chcemy gasić pożary tych ciągle wymienianych traw lub prowadzić profesjonalne działania w lasach, zacznijmy używać kombinezonów przeznaczonych do tych celów. Bo co z tego jeżeli zrobimy koszarówkę z odpowiedniego materiału trudnopalnego skoro i tak ją pobrudzimy. Jednak aby to uczynić (wprowadzanie tych kombinezonów), niezbędna jest zmiana przepisów PSP.

Dlatego na koniec już krótko; proste pomysły, proste rzeczy są najlepsze. A do tego są to sprawdzone już pomysły.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline mariuszp

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 09, 2010, 10:23:33 »
Kolega Waldi trafnie i szczegółowo podsumował wątek
Wyciagnięcie wniosków i podjęcie decyzji !!! zostaje juz poza nami formumowiczami
Pan Komendant wraz z podległymi wydziałami nie powinni miec problemu z opracowaniem nowych wzorów ( będz pozostawieniem starych ) uwzględniając mozliwości finansowe
Pragne przy kalkulacjach zwrócic uwage tylko na okresy eksploatacji ubrań zarówno bojowych jak i koszarowych żeby ktoś w słuzbie logistyki opracowł algorytm
- skład materiałowy X ilos prań x okres eksploatacji
skoro CNBOP dokuszcza uprania bawełniane po jednym praniu ( jak pisałem prosty test po 5 praniach odsłaniał niedociagnięcia ubrań a po powiedzmy 30 pokażał by ich prawdziwe oblicze)
to najpierw trzeb aby chyba było jakieś jasne procedury opracować i NIE ULEGAC NACISKOM PRODUCENTÓW NA OBNIZANIE PARAMETROW I TESTOW DLA UBRAN
pozdrawiam

Offline zero-11

 • Search & Rescue
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.523
 • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 09, 2010, 12:43:36 »
I nie widziwiajmy z jakąś cudaczną termoaktywnością, bo nie ma takiego materiału na świecie w którym to strażak by się nie spocił. No chyba że nie robi nic na akcji.

Jeśli będziemy wychodzili z założenia, że i tak się spocimy czemu więc odradzasz polary?? Stosujmy materiały w kótrych spocimy się jak świnie po 5 min. noszenia - przecież i tak się spocimy, to tylko kwestia czasu, tak?

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline BRAVEHEART

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.355
 • hot hot hot...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 09, 2010, 22:32:33 »
Ta dyskusja prowadzi donikąd...  :gwiazdki:

Offline kuky

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 33
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 11, 2010, 15:44:41 »
Skoro Pan komendant to czyta to mam nadzieje ze odpowie na ponizsze pytanie.
Dlaczego inne parametry tkaniny na ubrania koszarowe i kadry dowodczo-sztabowej sa opublikowane w Zarzadzeniu Komendanta Glownego a inne byly przedstawione do notyfikacji (w dokumencie notyfikowanym nie bylo tkaniny ktora jest obecnie wymagana na w/w ubrania) ?

Offline forest

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 42
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #52 dnia: Maj 12, 2010, 08:29:05 »
Ja bym pozostał przy tych ubraniach co mamy z małymi poprawkami:
zamiast szelek w spodniach zastosowałbym regulację w pasie z elastycznego materiału.
Szelki wiele razy przeszkadzają i utrudniają swobodę ruchu (zwłaszcza przy założeniu spodni od ubrania bojowego, gdzie też są szelki)

Offline mariuszp

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #53 dnia: Maj 14, 2010, 10:56:49 »
mysle ze watek sie juz wyczerpal

Offline RAFKA

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 252
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #54 dnia: Maj 14, 2010, 11:55:30 »
Dobrze by było gdyby Pan Komendant napisał swoją opinię czy według niego, temat został wyczerpany i kiedy prace w tym temacie zostaną zakończone.
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

Offline mariuszp

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #55 dnia: Maj 14, 2010, 20:36:31 »
Dobrze by było gdyby Pan Komendant napisał swoją opinię czy według niego, temat został wyczerpany i kiedy prace w tym temacie zostaną zakończone.
Takie rzeczy to tylko w Erze za reklama
a generalnie ilosc czytajacych post to porazka :(
zamknijmy temat milczeniem bedzie to chyba najlepsze

Offline pszemek

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 428
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #56 dnia: Maj 15, 2010, 20:45:23 »
Prawdopodobnie jak to często bywa problem podstawowy tkwi  w stronie technicznej. Brak systematycznej metody pozwalającej przyjąć jakieś zasady wyboru. Widać to choćby na przykładzie opublikowanym na stronie Solidarności. Oceniam, że aktualnie wygląda to mniej więcej tak, że wg bardzo ogólnych założeń producenci przedstawiają projekt, który jest oceniany przez zespół.

Cytuj
Po przeprowadzeniu korekt i oceny zaproponowanych rozwiązań, Zespół ds. nowelizacji przepisów mundurowych i opracowania nowych wzorów ubrania specjalnego i uniwersalnego zaakceptował wzory ubrania specjalnego i uniwersalnego do wykonania partii prototypowej po 10 kompletów tych ubrań.

Ubranie jest testowane na parametry. To co uderza, to zastosowany formalizm rozwiązań funkcjonalnych. Wykonano partię testową i przekazano do oceny. Ocena ankietowa w tym przypadku mocno niedobrana, ponieważ nie istnieje przedmiot odniesienia. Ocenia dowolnego parametru może nastąpić w relacji do... w tym przypadku relacją może być jedynie dotychczasowe ubranie. Oceniający może powiedzieć - oceniam że jest lepiej, natomiast nie jest w stanie powiedzieć to jest właśnie to najlepsze możliwe rozwiązanie, z prostej przyczyny - nie zna go. W związku z tym ocena ankietowa jest w tym przypadku słaba i niemiarodajna.

Ja proponuję autorską metodę o roboczej nazwie KiO.

Metoda opiera się na Kartce i Ołówku

Metoda w krokach:
1. Kartkę podzielić na 2 kolumny pierszą zatytułować elementy wspólne, drugą zakres różnic
2. W poziomie podzielić na wiersze i zebrać (tu trzeba poświęcić jakieś 0,5h i ze 3 odoby do pomyślenia) cechy ubrania takie jak:
- materiał
- składniki
- kolor
- oznaczenia barwne dodatkowe
- oznaczenia funkyjne
- rozwiązanie elementu X, gdzie X to np. nogawki, kieszenie, rękawy, szelki/pasek, podpinka, buty, okrycie głowy itd itd, ile wlezie.

3. Następnie należy zdobyć przy pomocy telefonu oraz emaila dokumentacje z kilku wiodących państw, dobierając pod względem różnic klimatycznych lub innych czynników. Można zaszaleć i zamówić u kolegów z lampasami za górami i lasami po jednym egzemplarzu.

4. Zebrać się i pochylić w końcu nad problemem kompleksowo wpisując zdobyte informacje na kartce (KiO)

5. W związku z tym, że miliony much nie może się mylić, oraz niewskazane jest odkrywanie Ameryki za każdym razem na nowo elementy w pierwszej kolumnie należy potraktować jako święte. Elementy z prawej - to jest właśnie zakres rozważań dla mądrych siwych głów.

Powyższym sposobem nie da rady popełnić błędów grubych (albo jak to lubi nazywać KG - błędów krytycznych)

Na koniec dokumentację jako wyniki względnie niezależne i obiektywne należy przekazać kierownictwu i opublikować.

Wyniki metody na kumisję, patrzenie w sufit i strażaka z Łodzi klepiącego ankietę można powiesić w WC dla rezerwy operacyjnej.

Metodę KiO sprzedaję na zawsze i za darmo jako uniwersalna do zastosowania w przypadku zamawiania samochodów, radiostacji, sikawek i innych klamotów używanych przez strażaków.
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2010, 20:55:42 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline RAFKA

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 252
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 16, 2010, 14:00:01 »
To może zrobić ankietę co do wzoru, matriału, elementów zewnętrznych itd. :cooo:
Pozdrawiam
Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia.
                        Albert Einstein

emeryt998

 • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #58 dnia: Maj 16, 2010, 14:26:44 »
Prawdopodobnie jak to często bywa problem podstawowy tkwi  w stronie technicznej. Brak systematycznej metody pozwalającej przyjąć jakieś zasady wyboru. Widać to choćby na przykładzie opublikowanym na stronie Solidarności. Oceniam, że aktualnie wygląda to mniej więcej tak, że wg bardzo ogólnych założeń producenci przedstawiają projekt, który jest oceniany przez zespół.

Cytuj
Po przeprowadzeniu korekt i oceny zaproponowanych rozwiązań, Zespół ds. nowelizacji przepisów mundurowych i opracowania nowych wzorów ubrania specjalnego i uniwersalnego zaakceptował wzory ubrania specjalnego i uniwersalnego do wykonania partii prototypowej po 10 kompletów tych ubrań.

Ubranie jest testowane na parametry. To co uderza, to zastosowany formalizm rozwiązań funkcjonalnych. Wykonano partię testową i przekazano do oceny. Ocena ankietowa w tym przypadku mocno niedobrana, ponieważ nie istnieje przedmiot odniesienia. Ocenia dowolnego parametru może nastąpić w relacji do... w tym przypadku relacją może być jedynie dotychczasowe ubranie. Oceniający może powiedzieć - oceniam że jest lepiej, natomiast nie jest w stanie powiedzieć to jest właśnie to najlepsze możliwe rozwiązanie, z prostej przyczyny - nie zna go. W związku z tym ocena ankietowa jest w tym przypadku słaba i niemiarodajna.

Ja proponuję autorską metodę o roboczej nazwie KiO.

Metoda opiera się na Kartce i Ołówku

Metoda w krokach:
1. Kartkę podzielić na 2 kolumny pierszą zatytułować elementy wspólne, drugą zakres różnic
2. W poziomie podzielić na wiersze i zebrać (tu trzeba poświęcić jakieś 0,5h i ze 3 odoby do pomyślenia) cechy ubrania takie jak:
- materiał
- składniki
- kolor
- oznaczenia barwne dodatkowe
- oznaczenia funkyjne
- rozwiązanie elementu X, gdzie X to np. nogawki, kieszenie, rękawy, szelki/pasek, podpinka, buty, okrycie głowy itd itd, ile wlezie.

3. Następnie należy zdobyć przy pomocy telefonu oraz emaila dokumentacje z kilku wiodących państw, dobierając pod względem różnic klimatycznych lub innych czynników. Można zaszaleć i zamówić u kolegów z lampasami za górami i lasami po jednym egzemplarzu.

4. Zebrać się i pochylić w końcu nad problemem kompleksowo wpisując zdobyte informacje na kartce (KiO)

5. W związku z tym, że miliony much nie może się mylić, oraz niewskazane jest odkrywanie Ameryki za każdym razem na nowo elementy w pierwszej kolumnie należy potraktować jako święte. Elementy z prawej - to jest właśnie zakres rozważań dla mądrych siwych głów.

Powyższym sposobem nie da rady popełnić błędów grubych (albo jak to lubi nazywać KG - błędów krytycznych)

Na koniec dokumentację jako wyniki względnie niezależne i obiektywne należy przekazać kierownictwu i opublikować.

Wyniki metody na kumisję, patrzenie w sufit i strażaka z Łodzi klepiącego ankietę można powiesić w WC dla rezerwy operacyjnej.

Metodę KiO sprzedaję na zawsze i za darmo jako uniwersalna do zastosowania w przypadku zamawiania samochodów, radiostacji, sikawek i innych klamotów używanych przez strażaków.

Otóż z tego co ja się orientuje było odwrotnie. To zespół wypracował wzory i poprosił o ich odszycie. Zespół składał się ze strażaków różnych województw i członków ZZ. Więc do kogo pretensje. Ilu strażaków tyle wzorów. Jedni chcą z nomexu inni z bawełny. Jedni chcieliby dresy inni ubranie takie jak teraz ze zmianami.

Offline PabloGCBA

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 228
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #59 dnia: Maj 16, 2010, 15:06:40 »
Moja propozycja by była taka żeby wzmocnić aby te ubrania jakie są teraz. Lepszy materiał wzmocnienia na łokciach kolanach a odblaski i napisy bym zostawił w tym samym miejscu wszystko gdyż jak teraz by coś zmienili to byśmy wyglądali jak jakieś mośki bo wszyscy by nie kupili od razu dla każdego nowego ubrania i różnił by się każdy od każdego :) :straz:
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera