Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 606293 razy)

Offline mariuszp

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 29, 2010, 08:30:57 »
zgadzam sie z kolega bravehartem ktory jest tez producentem odzieży
nie mozna mówić o samej koszarówce w oderwaniu od odzieży specjalnej
mozna uprościć strój strażaka ( np. zmieniajac spodnie w odzieży specjalnej na bez membrany co odchudzi ich wage i można mieć jedne spodnie koszarowo -bojowe z nomexu )
co do obecnego wzoru koszarówki niejest zły , NATOMIAST PANIE KOMENDANICEIE I PANOWIE Z BIURA LOGISTYKI  - w zarządzrniu z 2007 roku które weszło w życie opirano sie na materiale konkretnej firmy ( Andropol) , ktra nie cieszy się najlepszą opinią u uzytkowników od lat ,
we wspólpracy z instytutem włokiennictwa mozna bez problemu dopasować materiał na ubranie koszarowe , które bedzie troche słuzyło
parametry w zarządzeniu określają minimum
w przetargu w SG SP wszystkie firmy które startuja do przetargu spełniaja minimum a poniewaz jedynym krtyerium jest cena to minimum bedzie oznaczało minimalny okres uzytkowania :)

Zadowolony

 • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 29, 2010, 09:49:03 »
Chodzę w ubraniu koszarowym Safe Life ponad 2 lata, a model Uniform MR.
http://safelife.pl/index.php?lang=pl&id=catalog&product=16
Ubranie przetestowane w boju i pracach gospodarczych, bez żadnego tracenia koloru czy rozdarć, puszczania szwów(ponad 30 prań).
Moim skromnym zdaniem ubranie powinno być lekkie,przewiewne i co najważniejsze mocne.
Akurat to ubranie mogę śmiało powiedzieć że ma to wszystko, jedynie co mi się jeszcze nasuwa to to że mogłoby mieć drugą kieszeń w spodniach i troszkę wyżej.
Jak dla mnie pełen komfort, oczywiście można chodzić w "Brzezinach" jak się chce odparzyć pewną część ciała :)

Offline lang

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.456
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 29, 2010, 22:36:26 »
jeżeli chodzi o zastosowany materiał, to ubranie Safe Life Uniform MR jest powyżej moich oczekiwań; do kroju bluzy nie mam żadnych zastrzeżeń; do spodni dodałbym jeszcze jedną kieszeń udową i dodatkowo oprucz gumek nieuciskający ściągacz na nogawkach
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Jarrro

 • Gość
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 30, 2010, 23:29:26 »
Witam wszystkich. Uważam, że ubrania koszarowe powinny być takie same jak dowódczo-sztabowe z dwoma wyjątkami dotyczącymi specyfiki "szybkiego wyjazdu"
1. górna część zapinana na suwak:
2. pas parciany czarny zapinany na wzór wojskowego.
Ponadto uważam, że krój ubrań dowódczo-sztabowych jest bardziej estetyczny i podstawowa sprawa, nie wyłażą na wierzch gołe plery.

Offline sheldon

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.658
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 01, 2010, 08:26:01 »
jeżeli chodzi o zastosowany materiał, to ubranie Safe Life Uniform MR jest powyżej moich oczekiwań; do kroju bluzy nie mam żadnych zastrzeżeń; do spodni dodałbym jeszcze jedną kieszeń udową i dodatkowo oprucz gumek nieuciskający ściągacz na nogawkach
Jestem identycznego zdania. Poza tym - lekka "zmiana" wzoru ocieplacza - z tyłu wygląda to co najmniej tragicznie. Nie wiem, może zrównanie go z obu stron.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline emmil

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 169
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 01, 2010, 09:50:25 »
spodnie typu bojowki bez zwezajacych sie nogawic modne z wzmocnionymi kolanami bluza napewno bez kolnierza ogolnie stroj bardziej sportowy

Offline MIKO

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 4.233
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 05, 2010, 09:18:00 »
Hmmmmmmm

Ciekawe ?

Co to jest ubranie koszarowe ?

Mundur koszarowy na którym znajdują się symbole służby którą reprezentujecie , stopnie służbowe ?

A może  kombinezon warsztatowy w którym remontuje się samochody ? 

A może jest to lekkie ubranie bojowe , co również niezależnie od przepisów ma miejsce ?

W dzisiejszej potocznej „Koszarówce” strażak wykonuje tak wiele czynności związanych z służbą  , że trudno znaleźć złoty środek .

Z jednej strony reprezentowana jest formacja mundurowa – dyżurny chodzi w tym do sklepu po zakupy , melduje się przełożonym , jeździ na zabezpieczenia i ćwiczenia często również na wybrane akcje i obojętnie kto tu napisze mundur jest znany i obserwowany przez społeczeństwu , a co z tym związane nie jest jedynie ubiorem koszarowym – wiec dres czy kalesony odpadają .

Z drugiej strony chcecie by ubranie służyło do wypoczynku – przepraszam czuwania – a więc ma mieć prawie właściwości piżamy bo w tym najlepiej i najwygodniej  się czujemy .

Trzecie prawdopodobne zastosowanie to czynności  warsztatowe ,  porządkowe , naprawcze itp.  Trudno tu znaleźć metodę by po konserwacji samochodu bojowego zameldować się Komendantowi w czystym i schludnym mundurku .

No i w mojej ocenie czwarte potencjalne zastosowanie – ubranie często noszone pod ubraniem bojowym , ale również spełniające w wielu przypadkach zadanie lekkiego ubrania bojowego i wydaje się że z uwagi na dzisiejsza konstrukcje ubrań bojowych ich jakość , swobodę ruchów również nie uciekniemy od tego problemu nawet wbrew przepisom , a może wypadało by się nad tym problemem również pochylić .

Podsumowując . By zasiąść do dyskusji nad mundurami koszarowymi . Po pierwsze należało by się najpierw pochylić nad  regulaminem służby i umundurowania  Po drugie ocenić całość umundurowania w straży . Może należy zmodyfikować np. ubranie służbowe do potrzeb pełnienia służby w koszarach , a koszarowe wykonac jako np. lekkie bojowe , a może warsztatowe  -_- .

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2010, 09:21:41 wysłana przez MIKO »

Offline BRAVEHEART

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.355
 • hot hot hot...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 05, 2010, 11:11:57 »
Dziękuję za docenienie mojej opinii, ale niestety nie mogę zmienić zdania na ten temat. Nie zmienię dlatego, iż jak pisałem wcześniej problem nie tkwi w przedmiocie - a podmiocie jakim jest sam organ decyzyjny PSP.
Dopóki nie zmieni się podejście do przedmiotowego traktowania strażaków, dopóty nie będzie dobrego sprzętu w straży.
Polska jest krajem rozwijającym się. Dlaczego inne sąsiednie kraje stać na dobre wyposażenie a nas jakoś nie?
Problemem jest kolesiostwo. Świadczy o tym choćby fakt dopuszczenia tkaniny Andropolu - choć wiadomo mi, że rozmowy prowadził także Kermel Polska w tej sprawie.
Ponadto problem stanowi cały czas pewna grupa producentów, na których nikt nie zwraca uwagi pomimo, iż w trakcie przetargów dochodziło do nieprawidłowości, nad którymi tak czujnie rozprawiał się organ PSP o nazwie CNBOP. Jakoś nikt nie mówi głośniej o takich problemach.
Jak mogę pisać o nowszych i lepszych ubraniach skoro PSP promuje ubrania specjalne i koszarowe firmy, która już kilka razy miała nieprawidłowości w produkcji? Widocznie PSP nie chce nic wiedzieć na temat lepszych ubrań? Skąd ta teoria? Hmm trzeba zapytać kogoś z PSP dlaczego prezentowali ubrania na własnym stoisku podczas SAWO właśnie tej firmy, a nie np firmy DEVA czy Arlenu? Widocznie PSP wie jakie chce ubrania, więc po co ta cała farsa?

Przepraszam Was chłopaki, bo pewnie Was zawiodłem, ale ja nie chcę brać udziału w farsie. Po pierwsze zmieńmy mentalność. Skoro mówiliśmy wiele razy o potrzebie trudnopalności ubrań koszarowych, a my sami mówimy głośno nie (było tutaj kilka takich dyskusji), to ludzie z zewnątrz odbierają ten sygnał jako wyraźne nie. A może jest inna korzyść z posiadania niepalnej koszarówki niż tylko fakt "usmażenia się od środka"? A co z wyjazdami do pożarów traw? Jak ktos dobrz pokombinuje, to może wyjść całkiem niezła sprawa za niewielkie pieniądze.... Ale po co? Nie ma jedności między kolegami, bo brukane są pomysły innych... Kupuje się sprzęt a tam głosy po co taki i owaki, czy siaki....

Nie ma jedności, jest zła mentalność i kolesiostwo.... Dopóki to się nie zmieni będziemy mieli łachy imitujące prawdziwe ubrania koszarowe i prawdziwe ubrania specjalne...

To na tyle. Zapraszam do dyskusji Pana Komendanta, bo jak na razie milczy, a chętnie wysłucham jego argumenty....

Online Butel

 • Administrator
 • *
 • Wiadomości: 7.668
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 05, 2010, 11:49:12 »
@BRAVEHEART 
Z całym szacunkiem do tego co napisałeś ale mógłbyś podać kilka przykładów rozwiązań, jeżeli istnieją takowe.
Może jak zdrowa krytyka to i konstruktywne efekty, może wspólnie wytyczymy drogę ku lepszym rozwiązaniom.

@MIKO
Jest po części troszkę racji w tym co napisałeś ponieważ na dzień dzisiejszy nasze koszarówki są praktycznie do "wszystkiego" i dlatego co niektórzy piszą że wyglądamy w nich jak łapciuchy, ale prawda jest taka że nie da się jednym odzieniem pogodzić wszystkiego, żeby przyzwoicie i schludnie wyglądać.
Trzeba to jakoś rozdzielić i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline zero-11

 • Search & Rescue
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.523
 • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 05, 2010, 12:43:42 »
Pamiętajmy, że mimo iż ubranie koszarowe nie jest przeznaczone do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, to jednak zawsze mamy je pod ubraniem specjalnym. Nie widzę więc powodu dlaczego miałoby one nie być wykonane z materiałów niepalnych.
Kolejna sprawa to "oddychalność" materiału. Latem faktycznie powinno pod nim być chłodno, do tego nie powinien się w nim strażak pocić jak przykładowa świnia. Również nie powinno przepuszczać pary do środka; już kilka razy gorąca para pod nomex mi weszła, na szczęście tylko do buta.
Co do symboli i napisów na ubraniu - tu też nie widzę przeciwwskazań, przecież jest to umundurowanie i każdy powinien móc rozpoznać w takim ubraniu strażaka (teksty, że strażak w ubraniu koszarowym nie pokazuje się publicznie po prostu mnie śmieszą).

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Online Butel

 • Administrator
 • *
 • Wiadomości: 7.668
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 05, 2010, 13:04:42 »
Moim zdaniem najbardziej na uwagę zasługuje fakt:
napis na koszulce,
napis na koszarówce,
napis i taśmy na ubraniu specjalnym,
wszystko nałożone w tym samym miejscu, obojętnie jakim sposobem i techniką są naniesione na materiał (termonadruk, sitodruk lub haft)  to w tym momencie nie spełniają żadnego komfortu i obojętnie jaki zastosowany będzie materiał oddychalność w okolicach pleców będzie zerowa.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline zero-11

 • Search & Rescue
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.523
 • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 05, 2010, 13:12:05 »
Ale przecież nie musi to być napis na całej powierzchni pleców. Logo PSP na piersi czy na ramieniu napis Straż Pożarna na wysokości łopatek wcale nie w takich rozmiarach jak obecne rzepy.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Online Butel

 • Administrator
 • *
 • Wiadomości: 7.668
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 05, 2010, 13:19:54 »
Zgadzam się,  właśnie dlatego też zwróciłem uwagę na to, że można by było nad tym popracować i zmienić.
Po prostu małe spostrzeżenie osobiste z praktyki, okres letni jednak daje o sobie znać.
Może bielizna termoaktywna :)
Opłaca się przeanalizować wszystkie uwagi za i przeciw i dokonać właściwego wyboru tak aby ubranie spełniło nasze oczekiwania a także zabezpieczało nas w skrajnie różnych warunkach użytkowania.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2010, 13:42:34 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline BRAVEHEART

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.355
 • hot hot hot...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 05, 2010, 13:48:03 »
Panowie i Panie zabieramy się do tego wszystkiego od tyłu....

Zostańmy przy ubraniu - roboczo nazwijmy to "koszarowym".

Zastanówmy się najpierw nad tkaniną. Czego oczekujemy od tkaniny, jakie powinno być przeznaczenie takiego ubrania, gdyż z mojego doświadczenia wynika, iż może to być ubranie wielofunkcyjne, wykonane z trwałych surowców...
Wymagajmy aby to ubranie buło zrobione z naprawdę dobrych dodatków (rzepów, nici, klamer, gum, itp) to grosze w stosunku do całego ubrania ale wnoszą bardzo wiele.

Zatem Panowie i Panie ! Czy możemy zrobić wielofunkcyjne ubranie? Moim skromnym zdaniem tak...

- Ubranie do koszar
- ubranie do wyjazdów do pożarów traw, itp.
- ubranie do prac przy koszarach...

Ubranie bojowe niech zostanie ubraniem bojowym, co ciężkich akcji pożarniczych...

Zastanawiam się czy nie podpiąć jeszcze 4 funkcji a mianowicie do wyjazdów przy wypadkach drogowych???

Zacznijmy od takiej dyskusji - a potem krok po kroku przejdźmy do kwestii konstrukcyjnych....

Na razie wszystkie dotychczasowe zespoły pracują podobnie jak nasze komisje śledcze (bez obrazy oczywiście). Skupmy się do czego ma służyć taka odzież. Wtedy dobierzemy odpowiednie surowce.... itd...

Zapraszam !

PS: Liczę tylko na to, że całe te wypociny przyniosą pozytywny wydźwięk...

Offline zero-11

 • Search & Rescue
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.523
 • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 05, 2010, 14:30:42 »
Ale tu nie ma o czym rozmyślać.
Przeznaczenie ubranie takie, jakie obecnie jest przeznaczenie ubrań koszarowych, bo że w nich się robi wiele rzeczy to nie podlega dyskusji. Kwestia taka, że obowiązujące ubrania nie są do tego właściwie przygotowane.
Więc stworzyć trzeba ubranko, które podoła temu wszystkiemu, co obecnie strażak robi w ubraniu koszarowym. Nie wymyślajmy nowych funkcji dla ubrania i nie usuwajmy starych, bo i tak strażak będzie w tym wdzianku robił to co robi teraz.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline BRAVEHEART

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.355
 • hot hot hot...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 05, 2010, 15:02:20 »
Ale tu nie ma o czym rozmyślać.
Przeznaczenie ubranie takie, jakie obecnie jest przeznaczenie ubrań koszarowych, bo że w nich się robi wiele rzeczy to nie podlega dyskusji. Kwestia taka, że obowiązujące ubrania nie są do tego właściwie przygotowane.
Więc stworzyć trzeba ubranko, które podoła temu wszystkiemu, co obecnie strażak robi w ubraniu koszarowym. Nie wymyślajmy nowych funkcji dla ubrania i nie usuwajmy starych, bo i tak strażak będzie w tym wdzianku robił to co robi teraz.

Kolego czy kieszenie są najważniejsza rzeczą w ubraniu? żeby ubranie sprostało temu wszystkiemu należy rozważyć wybór tkaniny....

Zresztą... ledwo zaczęliśmy i co Butel?

Online Butel

 • Administrator
 • *
 • Wiadomości: 7.668
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 05, 2010, 15:13:47 »
Cytuj
Zresztą... ledwo zaczęliśmy i co Butel?
ilu piszących tyle zdań, myślę że czytający i tak wezmą te argumenty pod uwagę które w jakiś tam sposób będą miały wpływ na funkcjonalność naszego mundurku.
Nie wydaje mi się, że nie ma sensu dyskutować, wręcz przeciwnie argument - kontra - argument :)
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline zero-11

 • Search & Rescue
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 2.523
 • 84810
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 05, 2010, 16:39:42 »
Tkanina.. bardzo proszę.
Obecne ubranie koszarowe noszę podczas działań pod ubraniem bojowym. Po cięższej akcji lub po działaniach w porze letniej na moim ubranku koszarowym pozostają smugi soli (pewnie resztki wylanego potu) co nie wygląda i nie pachnie za estetycznie. Podejrzewam, że jeśli przyjdzie mi użytkować nowe ubranie koszarowe również będę je nosił podczas działań pod ubraniem bojowym.
Tak więc wybieram taką tkaninę, na której mój pot nie będzie się odkładał.
Ponadto obecne ubrania są.. sztywne, szczególnie po wypraniu. Wolałbym pod ubraniem specjalnym mieć nieco wygodniejszą tkaninę.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline BRAVEHEART

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.355
 • hot hot hot...
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 05, 2010, 20:49:59 »
Tkanina.. bardzo proszę.
Obecne ubranie koszarowe noszę podczas działań pod ubraniem bojowym. Po cięższej akcji lub po działaniach w porze letniej na moim ubranku koszarowym pozostają smugi soli (pewnie resztki wylanego potu) co nie wygląda i nie pachnie za estetycznie. Podejrzewam, że jeśli przyjdzie mi użytkować nowe ubranie koszarowe również będę je nosił podczas działań pod ubraniem bojowym.
Tak więc wybieram taką tkaninę, na której mój pot nie będzie się odkładał.
Ponadto obecne ubrania są.. sztywne, szczególnie po wypraniu. Wolałbym pod ubraniem specjalnym mieć nieco wygodniejszą tkaninę.

No i o to chodzi.

Szukamy lekkiej, dobrze oddychającej, trudnopalnej (lub niepalnej najlepiej) tkaniny. Nie musi to być tkanina antyelektrostatyczna. A może musi? - czekam na dalsze argumenty...

Offline Radhezz

 • Audaces fortuna iuvat
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.699
 • Getting too old for this shit
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 05, 2010, 21:21:30 »
OK, powiedzmy, że tkaninę mamy - jeśli chodzi o wzór to ja jestem za wzorem podobnym do BDU (podobne do KDS, ale więcej kieszeni, plus wspomniane wcześniej przez kogoś usprawnienia w szybkości zapinania). tylko żeby nikt nie zapomniał o chwycie na radiolę ^_^

Co do wymiarów i rozmieszczenia taśm i napisów STRAŻ to myślę że jest OK i raczej należałoby się tego trzymać, nie kombinować, żeby nie wyszło to co ma policja (gdyby nie napisy to można by ich było pomylić z listonoszami) :P

No i to tyle z mojej strony :mellow:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE