Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 1305827 razy)

Offline suchini

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1700 dnia: Maj 08, 2024, 14:57:24 »
Według rozporządzenia krótkie spodnie służbowej przysługują tylko strażakowi pełniącemu służbę w systemie zmianowym w podziale bojowym. O wydaniu innym strażakom decyduje kierownik jednostki.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 437
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1701 dnia: Maj 08, 2024, 16:28:01 »
Dzięki za odpowiedz.

Offline Mroovka

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.130
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1702 dnia: Maj 08, 2024, 17:10:12 »
Dla biur i stanowisk klimatyzowanych (bywają takie w komendach) spodenki są bez sensu. Dla SK bez klimatyzacji wskazane.
Natomiast dla biur zdecydowanie nie - oni reprezentują komendanta na zewnątrz i trochę śmiesznie wyglądałby w krótkich portkach np. prewentysta na kontroli. Do biur przychodzą też często petenci i słabo to wygląda, jak przyjmuje ich funkcjonariusz poważnej służby, tak ubrany.
Ale to jest tylko moje zdanie (skromne), z którym można się nie zgodzić i którego nie będę bronił, jak niepodległości.
Si vis pacem, para bellum

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 437
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1703 dnia: Maj 08, 2024, 20:51:17 »
A to w klimatyzowanym pomieszczeniu nie wolno siedzieć w spodenkach?  :rofl:

Offline Mroovka

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.130
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1704 dnia: Maj 08, 2024, 21:02:57 »
Wolno.
Można się tylko przeziębić, a i włosy na nogach dęba stają. :fiuu:
Si vis pacem, para bellum

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 379
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1705 dnia: Lipiec 11, 2024, 18:55:20 »
Nie wiem czy w odpowiednim dziale, ale mam pytanie odnośnie ubioru podczas akcji ratowniczej na wodzie. Ze zdjęć spływających z całego kraju widać że strażacy jeżdżą do tego typu zdarzeń w spodniach od nomexu. Czy waszym zdaniem byłoby ok wysłanie zastępu w krótkich spodenkach ? Dodam tylko że i tak osoby pływające na łodzi i podejmujące osoby topiące się muszą się do tej roboty rozebrać   :gwiazdki:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 9.480
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1706 dnia: Lipiec 11, 2024, 19:01:09 »
Nie wiem czy w odpowiednim dziale, ale mam pytanie odnośnie ubioru podczas akcji ratowniczej na wodzie. Ze zdjęć spływających z całego kraju widać że strażacy jeżdżą do tego typu zdarzeń w spodniach od nomexu. Czy waszym zdaniem byłoby ok wysłanie zastępu w krótkich spodenkach ? Dodam tylko że i tak osoby pływające na łodzi i podejmujące osoby topiące się muszą się do tej roboty rozebrać   :gwiazdki:
Nie ma możliwości używania spodenek z "nowego wzoru" do działań ratowniczych i jakby to debilnie nie wyglądało to prawidłowe są spodnie z US.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 379
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1707 dnia: Lipiec 11, 2024, 22:40:16 »
Nie wiem czy w odpowiednim dziale, ale mam pytanie odnośnie ubioru podczas akcji ratowniczej na wodzie. Ze zdjęć spływających z całego kraju widać że strażacy jeżdżą do tego typu zdarzeń w spodniach od nomexu. Czy waszym zdaniem byłoby ok wysłanie zastępu w krótkich spodenkach ? Dodam tylko że i tak osoby pływające na łodzi i podejmujące osoby topiące się muszą się do tej roboty rozebrać   :gwiazdki:
Nie ma możliwości używania spodenek z "nowego wzoru" do działań ratowniczych i jakby to debilnie nie wyglądało to prawidłowe są spodnie z US.

O matko, a zdrowy rozsądek? Duży za to może być przypal?

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1708 dnia: Lipiec 12, 2024, 00:16:45 »
Nie wiem czy w odpowiednim dziale, ale mam pytanie odnośnie ubioru podczas akcji ratowniczej na wodzie. Ze zdjęć spływających z całego kraju widać że strażacy jeżdżą do tego typu zdarzeń w spodniach od nomexu. Czy waszym zdaniem byłoby ok wysłanie zastępu w krótkich spodenkach ? Dodam tylko że i tak osoby pływające na łodzi i podejmujące osoby topiące się muszą się do tej roboty rozebrać   :gwiazdki:
Nie ma możliwości używania spodenek z "nowego wzoru" do działań ratowniczych i jakby to debilnie nie wyglądało to prawidłowe są spodnie z US.

O matko, a zdrowy rozsądek? Duży za to może być przypal?

Zdrowy rozsądek? W PSP? Zdrowy rozsądek kończy się tam gdzie zaczyna się regulamin i BHP, ćwiczenia w pełnym ubraniu w upale bo przecież nie można zdjąć góry z US bo BHP nie pozwala na to, nad wodą masz siedzieć w hełmie, do każdego pojedynczego zdarzenia nie możesz zdjąć góry nawet jak sytuacja jest opanowana bo przecież ktoś postronny może zobaczyć, zrobić zdjęcie i wrzucić do Internetu nawet jeśli nie ma złych intencji to jednak przełożony zobaczy że byłeś rozebrany i zamiast schować się do auta to stałeś tak na zewnątrz i zamiatałeś ulicę bez kurtki chociażby nawet lekkiej. W PSP nie ma takiego pojęcia jak zdrowy rozsądek, są tylko przełożeni którzy nie znoszą słów krytyki i tego że strażak może czuć się komfortowo

Offline seksyjny

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1709 dnia: Lipiec 12, 2024, 05:33:44 »
Nie wiem czy w odpowiednim dziale, ale mam pytanie odnośnie ubioru podczas akcji ratowniczej na wodzie. Ze zdjęć spływających z całego kraju widać że strażacy jeżdżą do tego typu zdarzeń w spodniach od nomexu. Czy waszym zdaniem byłoby ok wysłanie zastępu w krótkich spodenkach ? Dodam tylko że i tak osoby pływające na łodzi i podejmujące osoby topiące się muszą się do tej roboty rozebrać   :gwiazdki:
Nie ma możliwości używania spodenek z "nowego wzoru" do działań ratowniczych i jakby to debilnie nie wyglądało to prawidłowe są spodnie z US.

O matko, a zdrowy rozsądek? Duży za to może być przypal?

Zdrowy rozsądek? W PSP? Zdrowy rozsądek kończy się tam gdzie zaczyna się regulamin i BHP, ćwiczenia w pełnym ubraniu w upale bo przecież nie można zdjąć góry z US bo BHP nie pozwala na to, nad wodą masz siedzieć w hełmie, do każdego pojedynczego zdarzenia nie możesz zdjąć góry nawet jak sytuacja jest opanowana bo przecież ktoś postronny może zobaczyć, zrobić zdjęcie i wrzucić do Internetu nawet jeśli nie ma złych intencji to jednak przełożony zobaczy że byłeś rozebrany i zamiast schować się do auta to stałeś tak na zewnątrz i zamiatałeś ulicę bez kurtki chociażby nawet lekkiej. W PSP nie ma takiego pojęcia jak zdrowy rozsądek, są tylko przełożeni którzy nie znoszą słów krytyki i tego że strażak może czuć się komfortowo
Zanim po narzekasz proponuję wyraźnie przeczytać nowe rozporządzenie. Wyraźnie jest tam umieszczony klucz w postaci zapisu że KDR dobiera środki ochrony adekwatne do zagrożeń więc jak stoisz w upale w pełnym i hełmie to znaczy że albo jesteś niedouczony i wystraszony dowódca albo masz takiego dowódcę nad sobą 🙂

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1710 dnia: Lipiec 12, 2024, 12:58:37 »
Nie wiem czy w odpowiednim dziale, ale mam pytanie odnośnie ubioru podczas akcji ratowniczej na wodzie. Ze zdjęć spływających z całego kraju widać że strażacy jeżdżą do tego typu zdarzeń w spodniach od nomexu. Czy waszym zdaniem byłoby ok wysłanie zastępu w krótkich spodenkach ? Dodam tylko że i tak osoby pływające na łodzi i podejmujące osoby topiące się muszą się do tej roboty rozebrać   :gwiazdki:
Nie ma możliwości używania spodenek z "nowego wzoru" do działań ratowniczych i jakby to debilnie nie wyglądało to prawidłowe są spodnie z US.

O matko, a zdrowy rozsądek? Duży za to może być przypal?

Zdrowy rozsądek? W PSP? Zdrowy rozsądek kończy się tam gdzie zaczyna się regulamin i BHP, ćwiczenia w pełnym ubraniu w upale bo przecież nie można zdjąć góry z US bo BHP nie pozwala na to, nad wodą masz siedzieć w hełmie, do każdego pojedynczego zdarzenia nie możesz zdjąć góry nawet jak sytuacja jest opanowana bo przecież ktoś postronny może zobaczyć, zrobić zdjęcie i wrzucić do Internetu nawet jeśli nie ma złych intencji to jednak przełożony zobaczy że byłeś rozebrany i zamiast schować się do auta to stałeś tak na zewnątrz i zamiatałeś ulicę bez kurtki chociażby nawet lekkiej. W PSP nie ma takiego pojęcia jak zdrowy rozsądek, są tylko przełożeni którzy nie znoszą słów krytyki i tego że strażak może czuć się komfortowo
Zanim po narzekasz proponuję wyraźnie przeczytać nowe rozporządzenie. Wyraźnie jest tam umieszczony klucz w postaci zapisu że KDR dobiera środki ochrony adekwatne do zagrożeń więc jak stoisz w upale w pełnym i hełmie to znaczy że albo jesteś niedouczony i wystraszony dowódca albo masz takiego dowódcę nad sobą 🙂

ja to rozumiem, sam jestem niejednokrotnie KDR na miejscu zdarzenia i kilkukrotnie dostawałem informację zwrotną od 13, 11 i nawet 02 że w trakcie działań pełne ubranie, nie wazne czy kończymy czy zamiatamy ulicę. Akurat świeży przykład z Facebooka KW w Katowicach, wczorajsze działania strażaków w kopalni, stoi trzech strażaków w ubraniach różnych, jeden nowe ubranie koszarowe, drugi spodnie z nomexu trzeci zakładam że też nowe ubranie koszarowe i wszyscy w hełmach https://www.facebook.com/photo/?fbid=817318423916283&set=pcb.817297443918381, z tego co czytałem działania ograniczały się do stworzenia punktu medycznego, jest w tym jakiś sens i logika? a KDR stoi obok
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2024, 13:05:16 wysłana przez fireman_f »

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.299
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1711 dnia: Lipiec 12, 2024, 13:22:17 »
Nie wiem czy w odpowiednim dziale, ale mam pytanie odnośnie ubioru podczas akcji ratowniczej na wodzie. Ze zdjęć spływających z całego kraju widać że strażacy jeżdżą do tego typu zdarzeń w spodniach od nomexu. Czy waszym zdaniem byłoby ok wysłanie zastępu w krótkich spodenkach ? Dodam tylko że i tak osoby pływające na łodzi i podejmujące osoby topiące się muszą się do tej roboty rozebrać   :gwiazdki:
Nie ma możliwości używania spodenek z "nowego wzoru" do działań ratowniczych i jakby to debilnie nie wyglądało to prawidłowe są spodnie z US.

O matko, a zdrowy rozsądek? Duży za to może być przypal?

Zdrowy rozsądek? W PSP? Zdrowy rozsądek kończy się tam gdzie zaczyna się regulamin i BHP, ćwiczenia w pełnym ubraniu w upale bo przecież nie można zdjąć góry z US bo BHP nie pozwala na to, nad wodą masz siedzieć w hełmie, do każdego pojedynczego zdarzenia nie możesz zdjąć góry nawet jak sytuacja jest opanowana bo przecież ktoś postronny może zobaczyć, zrobić zdjęcie i wrzucić do Internetu nawet jeśli nie ma złych intencji to jednak przełożony zobaczy że byłeś rozebrany i zamiast schować się do auta to stałeś tak na zewnątrz i zamiatałeś ulicę bez kurtki chociażby nawet lekkiej. W PSP nie ma takiego pojęcia jak zdrowy rozsądek, są tylko przełożeni którzy nie znoszą słów krytyki i tego że strażak może czuć się komfortowo
Zanim po narzekasz proponuję wyraźnie przeczytać nowe rozporządzenie. Wyraźnie jest tam umieszczony klucz w postaci zapisu że KDR dobiera środki ochrony adekwatne do zagrożeń więc jak stoisz w upale w pełnym i hełmie to znaczy że albo jesteś niedouczony i wystraszony dowódca albo masz takiego dowódcę nad sobą 🙂

ja to rozumiem, sam jestem niejednokrotnie KDR na miejscu zdarzenia i kilkukrotnie dostawałem informację zwrotną od 13, 11 i nawet 02 że w trakcie działań pełne ubranie, nie wazne czy kończymy czy zamiatamy ulicę. Akurat świeży przykład z Facebooka KW w Katowicach, wczorajsze działania strażaków w kopalni, stoi trzech strażaków w ubraniach różnych, jeden nowe ubranie koszarowe, drugi spodnie z nomexu trzeci zakładam że też nowe ubranie koszarowe i wszyscy w hełmach https://www.facebook.com/photo/?fbid=817318423916283&set=pcb.817297443918381, z tego co czytałem działania ograniczały się do stworzenia punktu medycznego, jest w tym jakiś sens i logika? a KDR stoi obok

Cóż, gratuluję przełożonych, beton to mało na takich ludzi. Zawsze po akcji możecie zgłosić niedyspozycję oraz objawy przegrzania i odwodnienia - zastęp wystawiony i niech ten mądry inaczej 02 się martwi. A jak nie pasuje, to tak jak pisali wyżej - rozporządzenie o BHS i tyle w temacie. Plus dodatkowo wyjaśnienie przed czym chroni US, w szczególności góra bo niestety dół mamy praktycznie zawsze.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 9.480
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1712 dnia: Lipiec 12, 2024, 18:48:47 »
Zanim po narzekasz proponuję wyraźnie przeczytać nowe rozporządzenie. Wyraźnie jest tam umieszczony klucz w postaci zapisu że KDR dobiera środki ochrony adekwatne do zagrożeń więc jak stoisz w upale w pełnym i hełmie to znaczy że albo jesteś niedouczony i wystraszony dowódca albo masz takiego dowódcę nad sobą 🙂
Ale dalej kręcimy się wokół środków ochrony indywidualnej a one są określone w innym rozporządzeniu  :wacko:
Temat wbrew temu co się wydaje nie jest taki prosty chyba, że czarny koszar bo on jest uniwersalny i zgodny z przepisami (żółty już nie)  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1713 dnia: Lipiec 14, 2024, 13:14:12 »
Zanim po narzekasz proponuję wyraźnie przeczytać nowe rozporządzenie. Wyraźnie jest tam umieszczony klucz w postaci zapisu że KDR dobiera środki ochrony adekwatne do zagrożeń więc jak stoisz w upale w pełnym i hełmie to znaczy że albo jesteś niedouczony i wystraszony dowódca albo masz takiego dowódcę nad sobą 🙂
Ale dalej kręcimy się wokół środków ochrony indywidualnej a one są określone w innym rozporządzeniu  :wacko:
Temat wbrew temu co się wydaje nie jest taki prosty chyba, że czarny koszar bo on jest uniwersalny i zgodny z przepisami (żółty już nie)  :rofl:
Możesz rozwinąć temat? Uważasz że nie ma możliwości zgodnie z przepisami działać bez pełnego ubrania specjalnego niezależnie od warunków? I nie dyskutuje o ubraniu koszarowym w trakcie działań tylko US

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 9.480
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1714 dnia: Lipiec 15, 2024, 21:22:20 »
Możesz rozwinąć temat? Uważasz że nie ma możliwości zgodnie z przepisami działać bez pełnego ubrania specjalnego niezależnie od warunków? I nie dyskutuje o ubraniu koszarowym w trakcie działań tylko US
Mogę rozwinąć i to nie jest tak, że ja uważam tylko prawo mówi, że albo SOI czyli US albo pomocnicze SOI (Zgodne z zasadami ratownictw) albo to i to. Nie ma możliwość stosowania umundurowania służbowego w działaniach ratowniczych i do tego żaden przepis KDR nie upoważnia.
Jeśli mowa była o łódce i krótkich spodniach z nowego wzoru to przepis wprost zabrania.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 512
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1715 dnia: Lipiec 15, 2024, 22:14:27 »
Jeśli mowa była o łódce i krótkich spodniach z nowego wzoru to przepis wprost zabrania.
Tym gorzej dla przepisu  :mellow:
A tak na poważnie, to może najwyższy czas pomyśleć nad korektą przepisu. Został wprowadzony (i chwała za to wprowadzającym), ale nie oznacza to, że ma być "zabetonowany". Jeżeli jesteśmy przy przykładzie łódki, to jaki ma sens przepis, który wprost naraża strażaka na utratę życia?
Jak ktoś myśli, że przesadzam, to niech spróbuje popływać w zwykłych długich spodniach (marynarze nie przez przypadek mają spodnie "dzwony") i gwarantuję, że to już mu wystarczy. Już nie będzie chciał próbować ze spodniami od US. Z kurtką to samo. To tak, jakby związać komuś ręce (np. 0,5m jedna od drugiej), podobnie nogi i wyrzucić go za burtę.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1716 dnia: Lipiec 15, 2024, 23:02:52 »
Możesz rozwinąć temat? Uważasz że nie ma możliwości zgodnie z przepisami działać bez pełnego ubrania specjalnego niezależnie od warunków? I nie dyskutuje o ubraniu koszarowym w trakcie działań tylko US
Mogę rozwinąć i to nie jest tak, że ja uważam tylko prawo mówi, że albo SOI czyli US albo pomocnicze SOI (Zgodne z zasadami ratownictw) albo to i to. Nie ma możliwość stosowania umundurowania służbowego w działaniach ratowniczych i do tego żaden przepis KDR nie upoważnia.
Jeśli mowa była o łódce i krótkich spodniach z nowego wzoru to przepis wprost zabrania.

Rozumiem, sam nigdy nie używałem ubrania koszarowego w trakcie działań i u mnie w JRG to się nie zdarza, pytam jednak czy przepis daje możliwość na to żeby strażak mógł wykonywać pewne działania bez hełmu albo góry z ubrania specjalnego? Czy ja jako KDR wg przepisów mogę jedynie wybrać czy to będzie kurtka lekka czy ciężka?

Offline seksyjny

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1717 dnia: Lipiec 16, 2024, 06:30:00 »
Możesz rozwinąć temat? Uważasz że nie ma możliwości zgodnie z przepisami działać bez pełnego ubrania specjalnego niezależnie od warunków? I nie dyskutuje o ubraniu koszarowym w trakcie działań tylko US
Mogę rozwinąć i to nie jest tak, że ja uważam tylko prawo mówi, że albo SOI czyli US albo pomocnicze SOI (Zgodne z zasadami ratownictw) albo to i to. Nie ma możliwość stosowania umundurowania służbowego w działaniach ratowniczych i do tego żaden przepis KDR nie upoważnia.
Jeśli mowa była o łódce i krótkich spodniach z nowego wzoru to przepis wprost zabrania.

Rozumiem, sam nigdy nie używałem ubrania koszarowego w trakcie działań i u mnie w JRG to się nie zdarza, pytam jednak czy przepis daje możliwość na to żeby strażak mógł wykonywać pewne działania bez hełmu albo góry z ubrania specjalnego? Czy ja jako KDR wg przepisów mogę jedynie wybrać czy to będzie kurtka lekka czy ciężka?
Oczywiście że możesz. Kilka postów wyżej przytoczyłem zdanie z rozporządzenia o BHS które Cię do tego uprawnia. A pan Equinox w swoim stylu, pisze żeby coś pisać. Trochę nie na temat trochę obok tematu byle pisać. Poza tym rozporządzenie jest aktem dużo wyżej rangi niż jakieś tam wytyczne, które dla prokuratura będą miały bardzo małą wagę w przypadku gdy będzie pracował.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 9.480
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1718 dnia: Lipiec 16, 2024, 07:10:12 »
Oczywiście że możesz. Kilka postów wyżej przytoczyłem zdanie z rozporządzenia o BHS które Cię do tego uprawnia. A pan Equinox w swoim stylu, pisze żeby coś pisać. Trochę nie na temat trochę obok tematu byle pisać. Poza tym rozporządzenie jest aktem dużo wyżej rangi niż jakieś tam wytyczne, które dla prokuratura będą miały bardzo małą wagę w przypadku gdy będzie pracował.
Brawo!! Rada za minimum postępowanie dyscyplinarne a w przypadku wypadku postępowanie karne i brak odszkodowania.
Cytat z rozporządzenia.:
Strażak:
nie nosi przedmiotów ubioru służbowego do ubrania specjalnego, w szczególności podczas działań ratowniczo-gaśniczych, z zastrzeżeniem § 13 pkt 11 oraz § 14 ust. 1 pkt 14.

To co ty napisałeś pozwala KDR poruszać się w ramach SOI czyli US, lekki US do tego pomocnicze SOI (np. ubrania i kaski grup specjalistycznych), czarny koszar i KDS (gdyż są odzieżą specjalną). Odpowiedzialność dyscyplinarna dotyczy każdego strażaka za te spodenki na łódce podczas działan (chyba, że dodano je w zasadach wodno-nurkowych i jest w PSP inny wzór krótkich spodenek)  gdyż było to wielokrotnie pisane i mówione przez przełożonych a strażak odpowiada dyscyplinarnie za niewykonywanie poleceń przełożonych.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2024, 07:16:06 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1719 dnia: Lipiec 16, 2024, 09:06:39 »
Oczywiście że możesz. Kilka postów wyżej przytoczyłem zdanie z rozporządzenia o BHS które Cię do tego uprawnia. A pan Equinox w swoim stylu, pisze żeby coś pisać. Trochę nie na temat trochę obok tematu byle pisać. Poza tym rozporządzenie jest aktem dużo wyżej rangi niż jakieś tam wytyczne, które dla prokuratura będą miały bardzo małą wagę w przypadku gdy będzie pracował.
Brawo!! Rada za minimum postępowanie dyscyplinarne a w przypadku wypadku postępowanie karne i brak odszkodowania.
Cytat z rozporządzenia.:
Strażak:
nie nosi przedmiotów ubioru służbowego do ubrania specjalnego, w szczególności podczas działań ratowniczo-gaśniczych, z zastrzeżeniem § 13 pkt 11 oraz § 14 ust. 1 pkt 14.

To co ty napisałeś pozwala KDR poruszać się w ramach SOI czyli US, lekki US do tego pomocnicze SOI (np. ubrania i kaski grup specjalistycznych), czarny koszar i KDS (gdyż są odzieżą specjalną). Odpowiedzialność dyscyplinarna dotyczy każdego strażaka za te spodenki na łódce podczas działan (chyba, że dodano je w zasadach wodno-nurkowych i jest w PSP inny wzór krótkich spodenek)  gdyż było to wielokrotnie pisane i mówione przez przełożonych a strażak odpowiada dyscyplinarnie za niewykonywanie poleceń przełożonych.

Rozumiem co piszesz ale widzisz też beznadziejność tej sytuacji? poruszanie się na łodzi w ciężkich spodniach i butach z ubrania specjalnego jest niebezpieczne i stwarza ryzyko dla strażaka ale jest zgodne z BHP, bezpieczniejsza opcja taka jak zmiana w takich działaniach ubioru na krótkie spodenki grozi odpowiedzialnością dyscyplinarna, oczywiście do kompletu jest musi być kask (akurat tutaj przynajmniej zezwala się na kaski do ratownictwa wodnego), czyli strażakowi zostaje albo ryzykować swoje bezpieczeństwo żeby tylko było to zgodne z "BHP" (w cudzysłowiu bo z BHP nie ma to nic wspólnego) i nie narażać się na postępowanie dyscyplinarne, albo założyć na wodzie te spodenki i tłumaczyć się przełożonemu?  Oczywiście co mądrzejsi dowódcy pozwalają na drugie rozwiązanie, sam wielokrotnie byłem czy to na działaniach czy szkoleniach z grupami wodno-nurkowymi i liderzy z tej dziedziny nawet wojewódzcy wyjaśniali że na wodzie nie ma konieczności działania w ubraniu specjalnym ponieważ stwarza to zagrożenie dla ratownika.

czy wg Ciebie KDR nie ma prawa pozwolić również załodze np. przy tlenku węgla działać bez góry z ubrania i hełmu?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 9.480
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1720 dnia: Lipiec 16, 2024, 09:12:51 »
Rozumiem co piszesz ale widzisz też beznadziejność tej sytuacji? poruszanie się na łodzi w ciężkich spodniach i butach z ubrania specjalnego jest niebezpieczne i stwarza ryzyko dla strażaka ale jest zgodne z BHP, bezpieczniejsza opcja taka jak zmiana w takich działaniach ubioru na krótkie spodenki grozi odpowiedzialnością dyscyplinarna, oczywiście do kompletu jest musi być kask (akurat tutaj przynajmniej zezwala się na kaski do ratownictwa wodnego), czyli strażakowi zostaje albo ryzykować swoje bezpieczeństwo żeby tylko było to zgodne z "BHP" (w cudzysłowiu bo z BHP nie ma to nic wspólnego) i nie narażać się na postępowanie dyscyplinarne, albo założyć na wodzie te spodenki i tłumaczyć się przełożonemu?  Oczywiście co mądrzejsi dowódcy pozwalają na drugie rozwiązanie, sam wielokrotnie byłem czy to na działaniach czy szkoleniach z grupami wodno-nurkowymi i liderzy z tej dziedziny nawet wojewódzcy wyjaśniali że na wodzie nie ma konieczności działania w ubraniu specjalnym ponieważ stwarza to zagrożenie dla ratownika.
czy wg Ciebie KDR nie ma prawa pozwolić również załodze np. przy tlenku węgla działać bez góry z ubrania i hełmu?
Grupy specjalistyczne mają swoje kombinezony a dla "zwykłych strażaków" jest ubranie lekkie. Zgodnie z prawem (pomijając wyższą konieczność) moim zdaniem, żadnej podstawy prawnej nie ma na krótkie spodenki jest wręcz zakaz.   
Jeśli chodzi o działania z tlenkiem węgla to KDR może wysłać strażaka w czarnym koszarze bo to odzież specjalna wg przepisów z 2006 które dopuszcza się używanie do zużycia przepis z 2021 r. natomiast nie ma możliwości wysłania w tzw. nowym wzorze ponieważ to umundurowanie służbowe. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1721 dnia: Lipiec 16, 2024, 09:21:23 »
Rozumiem co piszesz ale widzisz też beznadziejność tej sytuacji? poruszanie się na łodzi w ciężkich spodniach i butach z ubrania specjalnego jest niebezpieczne i stwarza ryzyko dla strażaka ale jest zgodne z BHP, bezpieczniejsza opcja taka jak zmiana w takich działaniach ubioru na krótkie spodenki grozi odpowiedzialnością dyscyplinarna, oczywiście do kompletu jest musi być kask (akurat tutaj przynajmniej zezwala się na kaski do ratownictwa wodnego), czyli strażakowi zostaje albo ryzykować swoje bezpieczeństwo żeby tylko było to zgodne z "BHP" (w cudzysłowiu bo z BHP nie ma to nic wspólnego) i nie narażać się na postępowanie dyscyplinarne, albo założyć na wodzie te spodenki i tłumaczyć się przełożonemu?  Oczywiście co mądrzejsi dowódcy pozwalają na drugie rozwiązanie, sam wielokrotnie byłem czy to na działaniach czy szkoleniach z grupami wodno-nurkowymi i liderzy z tej dziedziny nawet wojewódzcy wyjaśniali że na wodzie nie ma konieczności działania w ubraniu specjalnym ponieważ stwarza to zagrożenie dla ratownika.
czy wg Ciebie KDR nie ma prawa pozwolić również załodze np. przy tlenku węgla działać bez góry z ubrania i hełmu?
Grupy specjalistyczne mają swoje kombinezony a dla "zwykłych strażaków" jest ubranie lekkie. Zgodnie z prawem (pomijając wyższą konieczność) moim zdaniem, żadnej podstawy prawnej nie ma na krótkie spodenki jest wręcz zakaz.   
Jeśli chodzi o działania z tlenkiem węgla to KDR może wysłać strażaka w czarnym koszarze bo to odzież specjalna wg przepisów z 2006 które dopuszcza się używanie do zużycia przepis z 2021 r. natomiast nie ma możliwości wysłania w tzw. nowym wzorze ponieważ to umundurowanie służbowe.

Rozumiem ale cały czas się kręcisz w koło koszara i ubrania w nowym wzorze, a ja mówię o US bez góry i bez hełmu do zdarzeń które w ocenie KDR tego nie wymagają takich jak np. tlenek, czy neutralizacja plamy na jezdni, u mnie nie ma możliwości wyjazdu do zdarzenia w ubraniu koszarowym (zdarzają się pojedyncze jednostki, starsi aspiranci czy oficerowie którzy mają po szkole wpojone że pod US ma być ubrane koszarowe i nie da się wytłumaczyć)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 9.480
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1722 dnia: Lipiec 16, 2024, 09:45:33 »
Rozumiem ale cały czas się kręcisz w koło koszara i ubrania w nowym wzorze, a ja mówię o US bez góry i bez hełmu do zdarzeń które w ocenie KDR tego nie wymagają takich jak np. tlenek, czy neutralizacja plamy na jezdni, u mnie nie ma możliwości wyjazdu do zdarzenia w ubraniu koszarowym (zdarzają się pojedyncze jednostki, starsi aspiranci czy oficerowie którzy mają po szkole wpojone że pod US ma być ubrane koszarowe i nie da się wytłumaczyć)
Bez hełmu jak najbardziej bez góry US nie w przypadku tego typu działań powinna być lekka góra (z tego co pamiętam to ubranie specjalne jest certyfikowane jako komplet góra+dół). Co do tych starszych aspirantów i oficerów w czasach gdy ja zaczynałem to nawet na metach US było, że to komplet wraz z ubraniem koszarowym.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1723 dnia: Lipiec 16, 2024, 09:54:10 »
Rozumiem ale cały czas się kręcisz w koło koszara i ubrania w nowym wzorze, a ja mówię o US bez góry i bez hełmu do zdarzeń które w ocenie KDR tego nie wymagają takich jak np. tlenek, czy neutralizacja plamy na jezdni, u mnie nie ma możliwości wyjazdu do zdarzenia w ubraniu koszarowym (zdarzają się pojedyncze jednostki, starsi aspiranci czy oficerowie którzy mają po szkole wpojone że pod US ma być ubrane koszarowe i nie da się wytłumaczyć)
Bez hełmu jak najbardziej bez góry US nie w przypadku tego typu działań powinna być lekka góra (z tego co pamiętam to ubranie specjalne jest certyfikowane jako komplet góra+dół). Co do tych starszych aspirantów i oficerów w czasach gdy ja zaczynałem to nawet na metach US było, że to komplet wraz z ubraniem koszarowym.

ok, dzięki, czy w takim razie nie uważasz że powinny zostać rozpoczęte jakieś prace nad urealnieniem przepisów pod tym względem i dostosowaniem ich do potrzeb służby? Bo przepisy są jakie są nie ze względu na to ze w ten sposób jest najbezpieczniej tylko dlatego że ktoś je tak napisał i być może albo celowo albo nie, nie pozwolił na takie rozwiązania.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 453
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1724 dnia: Lipiec 16, 2024, 10:09:29 »
To, że @Eqinox pisze jak jest zgodnie z prawem, nie oznacza, że to jego pomysł i że on się z tym zgadza. Mam wrażenie, że wielu z Was nie wie zgodnie z jakimi przepisami pełni służbę, a jak im ktoś o tym mówi to na niego całe zło jest zrzucone. Każdy z nas widzi bezsens tej sytuacji, ale póki stan jest jaki jest to KDR bierze na siebie wszelkie "odstepstwa". Sam niejednokrotnie tak robiłem, narażając się na zjebki przełożonych, ale akurat za takie rzeczy mogę dostawać i mnie to nie rusza. Zresztą coraz więcej osób ma zdroworozsądkowe podejście - co nie znaczy zgodne z prawem.

Wysłane przy użyciu Tapatalka