Autor Wątek: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/  (Przeczytany 651694 razy)

Offline StaryStazysta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1300 dnia: Marzec 25, 2021, 19:04:55 »
Specyfiką najczęściej podejmowanych działań, terenem na którym działa, liczbę remontów do wykonania :)
Powinienem od razu doprecyzować że chodzi mi o różne rodzaje jednostek w różnych zakątkach kraju, z różnymi grupami specjalistycznymi :)
To nie jest ubranie do akcji więc jak się ma do tego teren działania i specyfika działań? Co do remontów to nawet teraz raczej mało kto robi to w koszarówce w której  chodzi na co dzień.
We wszystkich wskazanych przez Lubelskiego KW jednostkach działają grupy specjalistyczne.

To nie jest ubranie do akcji ? W czym latem przy dzialaniach przeciwpowodziowych np ? Grupa specjalistyczną sgrwn czyli działania nad wodą.  W czym ? Latem w nomexie ?

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1301 dnia: Marzec 25, 2021, 20:15:58 »
takie stroje w lecie będą (aparat jest namalowany)

 :rofl:

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1302 dnia: Marzec 25, 2021, 20:39:29 »
Znamy realia. Znamy zakres naszej działalności zarówno interwencyjnej jak i pozostałej, której te ubrania mają służyć. Nie wierzę że wszędzie grupy operacyjne na miejscu działania pracują w pełnym ubraniu specjalnym, że pod tychemami czy tyvekami noszone są ubrania specjalne. Masę pozostałej działalności której nie sposób opisać, w której nowe ubrania będą miały spełniać swoje zadania (prace gospodarcze, budowlanka, prewencja społeczna, zawody sportowe, zaopatrzenie i itp itd....) w zależności od pełnionej funkcji. Stąd podtrzymuje iż z tych 100 ubrań należało by np podzielić je na 10 różnych jednostek organizacyjnych w różnych miejscach i rozliczać nie za pozytywne cechy ubrań a za wskazane uwagi i wnioski dotyczące ich ulepszenia.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1303 dnia: Marzec 25, 2021, 20:47:13 »
takie stroje w lecie będą (aparat jest namalowany)

 :rofl:
To już mogłeś jakiś strptizowy strój strażacki dać  :rofl:
To nie jest ubranie do akcji ? W czym latem przy dzialaniach przeciwpowodziowych np ? Grupa specjalistyczną sgrwn czyli działania nad wodą.  W czym ? Latem w nomexie ?
W krótkich spodniach... i koszulce typu t-shirt w końcu lato to lato  :wacko:
Znamy realia. Znamy zakres naszej działalności zarówno interwencyjnej jak i pozostałej, której te ubrania mają służyć. Nie wierzę że wszędzie grupy operacyjne na miejscu działania pracują w pełnym ubraniu specjalnym, że pod tychemami czy tyvekami noszone są ubrania specjalne. Masę pozostałej działalności której nie sposób opisać, w której nowe ubrania będą miały spełniać swoje zadania (prace gospodarcze, budowlanka, prewencja społeczna, zawody sportowe, zaopatrzenie i itp itd....) w zależności od pełnionej funkcji. Stąd podtrzymuje iż z tych 100 ubrań należało by np podzielić je na 10 różnych jednostek organizacyjnych w różnych miejscach i rozliczać nie za pozytywne cechy ubrań a za wskazane uwagi i wnioski dotyczące ich ulepszenia.
Budowlanka? Naprawdę...
Co do prewencji społecznej, zawodów sportowych (myślę o sędziowaniu OSP) i zakupach sprawdzi się każde ubranie. 
Bardziej mnie martwią prozaiczne rzeczy ale będę widział ubranie to osobiście na nie coś wyleje  :rofl: Może kolega się nie obrazi.
Ubrania zostały podzielone już dawno i są szyte na wymiar. Mój szef chciał domówić jedno dodatkowe ale się nie da.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1304 dnia: Marzec 25, 2021, 21:35:40 »
Plusem tych ubrań będzie to, że skończy się jeżdżenie do pożarów w budynkach w spodniach koszarowych, górze od "nomexu" i aparacie. A do działań nad wodą myślę, że będzie można śmiało zakładać koszar, tak jak było to do tej pory.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1305 dnia: Marzec 25, 2021, 21:37:59 »


Plusem tych ubrań będzie to, że skończy się jeżdżenie do pożarów w budynkach w spodniach koszarowych, górze od "nomexu" i aparacie.

A niby jak te ubrania powstrzymają takie działania?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1306 dnia: Marzec 26, 2021, 09:41:57 »
Po pierwsze nie będzie w nich gumki, tak jak w starej koszarowce, przez co niekoniecznie mogą się dobrze trzymać w butach. A po drugie to jednak będzie widać brud po pożarze na jasnym kolorze, więc myślę, że nawet największe brudasy zwrócą uwagę na swój wygląd.
Zresztą takie rzeczy jak niekompletne zabezpieczenie przy pożarach nie powinno mieć miejsca.

Offline StaryStazysta

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1307 dnia: Marzec 26, 2021, 13:16:56 »
takie stroje w lecie będą (aparat jest namalowany)

 :rofl:
To już mogłeś jakiś strptizowy strój strażacki dać  :rofl:
To nie jest ubranie do akcji ? W czym latem przy dzialaniach przeciwpowodziowych np ? Grupa specjalistyczną sgrwn czyli działania nad wodą.  W czym ? Latem w nomexie ?
W krótkich spodniach... i koszulce typu t-shirt w końcu lato to lato  :wacko:
Znamy realia. Znamy zakres naszej działalności zarówno interwencyjnej jak i pozostałej, której te ubrania mają służyć. Nie wierzę że wszędzie grupy operacyjne na miejscu działania pracują w pełnym ubraniu specjalnym, że pod tychemami czy tyvekami noszone są ubrania specjalne. Masę pozostałej działalności której nie sposób opisać, w której nowe ubrania będą miały spełniać swoje zadania (prace gospodarcze, budowlanka, prewencja społeczna, zawody sportowe, zaopatrzenie i itp itd....) w zależności od pełnionej funkcji. Stąd podtrzymuje iż z tych 100 ubrań należało by np podzielić je na 10 różnych jednostek organizacyjnych w różnych miejscach i rozliczać nie za pozytywne cechy ubrań a za wskazane uwagi i wnioski dotyczące ich ulepszenia.
Budowlanka? Naprawdę...
Co do prewencji społecznej, zawodów sportowych (myślę o sędziowaniu OSP) i zakupach sprawdzi się każde ubranie. 
Bardziej mnie martwią prozaiczne rzeczy ale będę widział ubranie to osobiście na nie coś wyleje  :rofl: Może kolega się nie obrazi.
Ubrania zostały podzielone już dawno i są szyte na wymiar. Mój szef chciał domówić jedno dodatkowe ale się nie da.

Widzę, że  leśny dziadek na emeryturze w formie. ;) na szczęście twoich wywodów o bawełnianym dresie nikt nie posłuchał.  Akurat krótkie spodenki to strzał w dziesiątkę.  Dlaczego nie ? Spędziłeś kiedyś kilka godzin na łodzi  podczas poszukiwań w środku lata ,że tak szydzisz ?   Straż to nie tylko koszary i wyjazdy w nomexie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1308 dnia: Marzec 26, 2021, 16:04:29 »
Widzę, że  leśny dziadek na emeryturze w formie. ;) na szczęście twoich wywodów o bawełnianym dresie nikt nie posłuchał.  Akurat krótkie spodenki to strzał w dziesiątkę.  Dlaczego nie ? Spędziłeś kiedyś kilka godzin na łodzi  podczas poszukiwań w środku lata ,że tak szydzisz ?   Straż to nie tylko koszary i wyjazdy w nomexie.
W sumie mógł bym Ci napisać jak niektórzy, że jesteś pacan i debil ale im jestem starszy tym bardziej lubię używać innego języka a więc kolego @StaryStazysto po kolei bardzo mnie cieszy, że podoba ci się mój styl ale informuję Cię, że pomyliłeś mnie z użytkownikiem o nicku @officer i nie jestem na emeryturze a nawet ostatnio mnie kadry pytały czy piszę się na 2022 to odmówiłem. Sześciolatki uczą się kojarzyć fakty,  w pierwszych klasach podstawówki uczą dzieci czytać ze zrozumieniem...Taki styl też ci się podoba?  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1309 dnia: Kwiecień 15, 2021, 09:00:54 »
temat umarł? wzory sa juz podobno w komendach na testach , ktos coś już dostał?

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1310 dnia: Kwiecień 26, 2021, 16:03:19 »
Cytuj
W PSP pojawiły się nowe mundury służbowe. Trwa obecnie ich testowanie. Czy zauważyliście już jakieś elementy, które będziecie chcieli zmienić? Coś wymaga poprawy?

Z tego co zauważyliśmy, trzeba zwrócić uwagę na obszerność ubrań. W moim przypadku, koszula okazała się za duża. Poza tym naprawdę, proszę mi wierzyć, chodzi się w tym nowym mundurze rewelacyjnie. Daje on znacznie większą swobodę. Proszę też zauważyć, że zdjęcia nie do końca oddają to, jak ten mundur wygląda na żywo. Mówiło mi już o tym wiele osób, że "w realu" ten mundur wygląda znacznie lepiej. Sam mam też pierwsze doświadczenia z zabrudzeniami tej tkaniny i chcę uspokoić, że wszystko z tego materiału naprawdę dobrze się spiera. Oceniam więc ten mundur, jak na razie, bardzo wysoko.

Będziemy też oczywiście pilnowali, by na żadnym etapie zamówień nie doszło do obniżenia jakości. Jakość, która dzisiaj została zaproponowana, musi zostać utrzymana. Nie ma tutaj zgody na jej zmianę. Nie zamierzamy w tej kwestii oszczędzać. Po to likwidujemy dwa sorty i zostaje jeden, żeby ten jeden był naprawdę porządny.

Kiedy możemy się spodziewać, że wszyscy strażacy dostaną nowe mundury?

Do końca września trwają testy, podczas których zbieramy opinie i wnioski. Zobaczymy co trzeba będzie poprawić. Na koniec tego roku i początek przyszłego planujemy duże zakupy. Kiedy ubierzemy wszystkich? Jak wejdzie w życie nowa ustawa wpierająca służby mundurowe. Tam mamy zapisane środki i stanie się to naprawdę szybko.

Skoro wspomniał Pan o tej nowej ustawie, to muszę zapytać o datę. Kiedy ma szanse wejść w życie?

Jeśli trwająca pandemia nie pogorszy sytuacji budżetowej i wszystko się uda, a założenia tej ustawy w MSWiA są już gotowe, to w 2022 roku.

Wracając do mundurów. Dwa sorty zastępujecie jednym. Strażacy zastanawiają się jednak jak wpłynie to na wysokość mundurówki?

Wszystko jest poukładane i nic się nie zmieni. Mundurówka zostaje w tej samej wysokości. Pracuje nad tym zespół ludzi, który składa się z osób pełniących służbę zarówno na podziale bojowym jak i w biurach. Wszyscy oni włożyli naprawdę ogrom pracy w przygotowanie tego munduru i reaguję wręcz alergicznie na ten hejt z jakim się spotykają. Pojawiają się pytania, dlaczego taki kolor? A ja się pytam, a dlaczego nie? Miał być granatowy, jak w policji? Czarny? W przypadku czarnego, wszyscy w zespole powiedzieli zgodnie, że koniec z czarnymi mundurami. Dajmy szansę tym zmianom. Ubierzmy się w to, przetestujmy, sprawdźmy. Testowe egzemplarze są już zamówione, niedługo trafią do komend wojewódzkich. Popracujmy nad tym.

Jeszcze jedną rzecz muszę powiedzieć. Co trzeba mieć w głowie, żeby porównywać ten mundur do historii Niemiec z 1933-1939 roku. Jeszcze Franka Dolasa przyjmuje z pewnym przymrużeniem oka, ale taki hejt jest niedopuszczalny. Idąc tym tokiem rozumowania, granatowy i czarny to też kolory z podobnych powodów niedobre. To absurd.

https://www.infosecurity24.pl/nadbryg-bartkowiak-dla-infosecurity24pl-o-polskim-samochodzie-gasniczym-smiglowcu-dla-psp-i-nagrodach-na-dzien-strazaka

Offline qqłka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1311 dnia: Kwiecień 27, 2021, 13:19:27 »
Subiektywnie - kolor ubrań w systemie 8- godzinnym jest OK, chociaż z wyłączeniem 8- godzinnych JR-G i "operacyjnych" Ogólnie moim zdaniem rozdział powinien być, już nie chodzi o higienę osobistą, bo to każdy powinien wynieść z domu !!!

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1312 dnia: Kwiecień 27, 2021, 18:32:28 »
Ogólnie moim zdaniem rozdział powinien być
  :gwiazdki:  :stop:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1313 dnia: Kwiecień 27, 2021, 19:00:18 »
Ogólnie moim zdaniem rozdział powinien być
  :gwiazdki:  :stop:
Czemu uważasz, że różne umundurowanie w zależności od realizowanych zdań to zły pomysł?
Ja mam w tym przypadku zdanie odmienne gdyż innego stroju potrzebuje 90% pracowników 8 godzinnych i dyżurni SK a innego chłopaki z małej JRG gdzie wszystko sami ogarniają.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1314 dnia: Kwiecień 27, 2021, 21:21:51 »
Jakby rozważać to w kategoriach potrzeb, to niektórym żaden mundur nie jest potrzebny - wystarczyłby wygodny dresik. Z tego samego powodu nie popieram krótkich majtek w umundurowaniu. Jedna służba - jeden mundur.

Offline qqłka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1315 dnia: Kwiecień 28, 2021, 07:32:40 »
Eqinox - w samo sedno. Właśnie to miałem na myśli z tym rozdziałem... i nie chodzi o wieczny bój systemu "biuro" - "podział"...

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1316 dnia: Kwiecień 28, 2021, 08:40:05 »
Podstawowe pytanie powinno być takie - w czym kto ma chodzić? Biura 8 godzin i wychodzą do domu więc jeśli maja mieć takie jak są obecnie proponowane ok ( ale odpowiednia wytrzymałość materiału itp. aby po 3 miesiącach nie wytarły się na 4 literach ) stanowiska kierowania - podobnie do 16 jak pracuje biuro w koszarowym - potem dres ( już kupiony za własne - kiedyś był z przydziału ) no i PB i teraz zaczyna się problem - zajęcia szkoleniowe w sali może być ubranie koszarowe jak inni, wyjazd do akcji - zakładamy nomex i co pod spodem ?? koszarowe czy dres? prace gospodarcze - koszarowe czy robocze ? po 16 co nosimy ? koszarowe czy dresy ? I teraz sprawa krótkich spodenek - kto i gdzie ma je zakładać? Co prewencja na kontrole pójdzie w krótkich spodenkach ?? strażak na podziale i będzie wyjazd i rewia mody i przebieranki? I jeszcze jeden może śmieszny problem - jakie do tych butów mają być skarpety :) bo obawiam się rewii mody z kolorami i długością ich :)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1317 dnia: Kwiecień 28, 2021, 09:42:10 »
Pod nomexem nic nie musi być. Tyle razy już to było wałkowane, a niektórzy wiedzę, że dalej są parę lat wstecz. Jak już mamy coś zakładać, to niech to będzie bielizna podbarierowa.
A co do spodenek, to wydaje mi się, że byłyby tylko dla PB. Komendant raczej w krótkich gaciach by interesantów nie przyjmował. A co do prac gospodarczych to jak było do tej pory? Ktoś miał dodatkowe ubranie robocze? Po wprowadzeniu nowego wzoru, tak jak ktoś kiedyś słusznie zauważył, ubraniem roboczym będzie stara koszarowka.

Offline qqłka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1318 dnia: Kwiecień 28, 2021, 13:56:11 »
 spodenki OK nawet zamiast dresów jak to pisał ktoś z forum, do działań np. z ratownictwa wodnego – super… tak jak pisałem specyfika działań straży jest teraz tak szeroka, że przydałoby się zmienić nazwę (wiem, że to nie ten wątek!) z pożarnej na Służbę Ochrony Ludności czy coś podobnego… zwierząt, mienia…

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1319 dnia: Kwiecień 28, 2021, 14:53:55 »
Koledzy, nikt nie zwrócił uwagi na najważniejszą kwestię związaną z estetyką obecnych mundurów.
Na piaskowych nie będzie widać łupieżu  :rofl:
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline qqłka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1320 dnia: Kwiecień 28, 2021, 15:17:01 »
nawet chyba w niektórych komendach nie ma nawet żelazka żeby stanąć  do zdjęcia (w nowym ubraniu) -  już nie mówię, żeby uczestniczyć w tym ubraniu w działaniach ratowniczych…

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1321 dnia: Kwiecień 28, 2021, 15:52:16 »
Ale tak serio, co wy macie z tymi działaniami w tym ubraniu? Do działań masz ubranie specjalne pod które nie zakładasz nic, nie licząc bielizny, koniec kropka.

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1322 dnia: Kwiecień 28, 2021, 19:52:56 »
Już widzę te przebieranki jedne spodnie zdejmują zakładają bieliznę bo w czerwcu będzie ciepło  :wall: :wall: :wall:
aby do emy :)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1323 dnia: Kwiecień 28, 2021, 20:36:52 »
Ja zawsze zdejmuję koszarowke, a bieliznę noszę częściej zimą niż latem. Poczytaj co producenci piszą o noszeniu części odzieży pod ubraniem specjalnym, a potem się wypowiedz.
Kiedyś nie zakładali aparatów i też było dobrze. Szkoda, że duża część tych "mocnych" umiera przed 60-tka.

Offline Zbrodniarz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Jakie powinny być ubrania koszarowe /ściśle moderowany/
« Odpowiedź #1324 dnia: Kwiecień 28, 2021, 21:18:14 »
Już widzę te przebieranki jedne spodnie zdejmują zakładają bieliznę bo w czerwcu będzie ciepło  :wall: :wall: :wall:
aby do emy :)

Nie no :)
Ja uważam, że powinieneś cały czas zakładać pod nomex koszarówkę. Po co tracić czas na jakieś "przebieranki?:)
A po akcji wspólna kolacja i seans na świetlicy z kolegami w u......ch spodniach i przepoconej koszulce.

A potem "aby do emy".
:)