Autor Wątek: "Pilot" - czerwona lampa w OSP  (Przeczytany 4817 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
"Pilot" - czerwona lampa w OSP
« dnia: Kwiecień 21, 2010, 10:43:25 »
Hellou

Wiadomo, że zgodnie z przepisami samochód uprzywilejowany w ruchu ma wysyłać niebieskie sygnały świetlne, natomiast czerwony służy do zamykania i otwierania kolumny pojazdów uprzywilejowanych. Swego czasu jak załatwiałem belkę do mojej OSP na osobówkę, była do wzięcia LZ-tka elektrowska z czerwoną wkładką - jedna sztuka dokładnie. Ale usłyszałem w tamtym czasie od dwóch ludzi (niezależnie), że OSP nie może używać "pilota" (nawet zgodnie z jego przeznaczeniem)... I teraz chociaż sprawa już "klapła", bo koguty są już zamontowane normalne niebieskie, to jednak nie daje mi to spokoju - jaka jest podstawa prawna tego twierdzenia? Dlaczego jest taki przepis?

P.S.
Przypuszczam, że nawet jakby mieć zamontowaną belkę z wkładką, to panowie niebiescy nie mieliby zastrzeżeń - tym bardziej, że większość z nich, z obserwacji jak latają na sygnałach, też nie bardzo wie kiedy używać pilota :rolleyes:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: "Pilot" - czerwona lampa w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2010, 13:49:34 »
nie ma takiego przepisu który by zabraniał posiadania czerwonego koguta na dachu. Ważne tylko żeby go tylko używać zgodnie z przeznaczeniem. A te dwie osoby były po prostu zazdrosne że Wy będziecie mieli a oni nie! Prawo o ruchu drogowym nie rozróżnia samochodów uprzywilejowanych PSP od samochodów OSP, a tym bardziej podczas prowadzenia kolumny samochodów
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: "Pilot" - czerwona lampa w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2010, 14:38:34 »
nie ma takiego przepisu który by zabraniał posiadania czerwonego koguta na dachu. Ważne tylko żeby go tylko używać zgodnie z przeznaczeniem. A te dwie osoby były po prostu zazdrosne że Wy będziecie mieli a oni nie! Prawo o ruchu drogowym nie rozróżnia samochodów uprzywilejowanych PSP od samochodów OSP, a tym bardziej podczas prowadzenia kolumny samochodów
Heh, no to teraz już wiem, jak jest "po ptakach". Teraz kwestia czy uda się jeszcze coś załatwić/zamienić - to raz, a dwa - żeby komuś się chciało przekładać belkę... Bo mi akurat nie bardzo :P Mogę się pocieszyć, że w gruncie rzeczy "czerwoniak" to bajer w OSP - w ciągu ostatnich 20 lat jechaliśmy w kolumnie chyba ze 2 razy - w 1992 do Kuźni Raciborskiej i w 1997 na powodzi :straz:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: "Pilot" - czerwona lampa w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2010, 17:04:16 »
Ustawa Prawo o ruchu drogowym

38) pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego;

http://lex.pl/serwis/du/1997/0602.htm

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2002 r. w sprawie okoliczności, w jakich są używane pojazdy uprzywilejowane w kolumnach.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20021671377


Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 października 2007 r. w sprawie warunków poruszania się po drogach pojazdów specjalnych, pojazdów używanych do celów specjalnych oraz pojazdów używanych w związku z przewozem pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz pojazdów straży pożarnej biorących udział w akcjach ratowniczych, a także warunków przewozu osób pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz straży pożarnej

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20072011454

I tyle w tym temacie!!!