Autor Wątek: Film Z Pożaru Na Gierkówce  (Przeczytany 9044 razy)

Offline strazak998

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 608
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 16, 2005, 14:15:16 »
Moim zdaniem powinno się nagrywac takie akcje i pokazywać. Nagminne jest to że strażacy nie nosza kompletnego umundurowania jadac do akcji. Do pożaru w większości przypadków zakąłda się kurtkę od ubrania specjalnego, spodnie zaś od koszarówki. W takich przypadkach jak w tym filmie PSP też by działał w samych koszarówkach. Nie wspomnę już tu o odpinaniu podpinek w kurtkach ubrania specjalnego, które jak wiadomo są jednoczesnie warstwą termoizolacyjną. Ale bez nich są duża lżejsze. Niedługo będą w krótkich gaciach do akcji jeźdźić.
Paranoja. Dlatego ja jestem zwolenikiem wycofania śmiesznych koszarówek i przywrócenia dresów podziałowych z tym że w lepszym gatunku, które stanowiłby jednoczesnie tzw. bielizne przeciwpotną. Nie było by sytuacji, że strażak nie założy ubrania specjalnego. Do każdej akcji, wypadek, pożar inne zakładane byłby ubrania, które jakby nie było maja nas chronić. Raz się nic nie stałom drugi raz też nie, ale za kolejnym możemy zginąć. Trochę rozsądku panowie.
Pozdrawiam

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 16, 2005, 22:12:54 »
W swoim czasie wzór umundurownia koszarowego i bojowego miało jaskrawo zielone napisy a umundurowanie OSP posiadało napisy w kolorze Pomarańczowym lub różowym. Można się tutaj spierać o wiele rzeczy ale drodzy druchowie rozrużnienie na terenie działań pomiędzy tymi dwoma formacjami powinno być widoczne i to z wielu powodów.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 18, 2005, 16:43:43 »
Co robili kolesie w koszarówkach gdy wczasowicz (ten z krutkim rękawkiem) gasił samochód!?Dopiero gdy gwizdnął z dymu wyszła reszta przebierańców i udawali że się znają na robocie.Tam chyba wogule nie było dowudcy, kto pozwolił grzebać właścicielowi bez rękawiczek przy masce palącego sie jeszcze auta!?A zapomniałem brał przykład ze wczasowicza!!!
Żałosne, proszę nie wrzucajcie wszystkich OSP do jednego worka bom też ochotnik i sierść mi się zjeżyła jak ogladnąłem film.
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 20, 2005, 20:15:06 »
Mam wielką prośbę jak ktoś ma możliwość podesłąnia tego filmu na firemann@wp.pl to proszę bo próbowałem na kilku kopach go obejrzeć i nici.....

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 21, 2005, 10:36:26 »
Cytuj
W swoim czasie wzór umundurownia koszarowego i bojowego miało jaskrawo zielone napisy a umundurowanie OSP posiadało napisy w kolorze Pomarańczowym lub różowym. Można się tutaj spierać o wiele rzeczy ale drodzy druchowie rozrużnienie na terenie działań pomiędzy tymi dwoma formacjami powinno być widoczne i to z wielu powodów.
Cześć,
jakiś czas temu było na forum http://www.strazak.pl/forum/index.php?showtopic=288&hl= o nowych przpisach co do kolorów hełmów - PSP ma mieć czerwone a OSP białe. Funkcyjni mają się róznieć jeszcze kolorami otoków.
Swoją droga wprowadzanie takich pomyslów bez przeznaczenia na ich realizację konkretnych środków i tak skazane jest na niepowodzenia albo conajmniej długi czas realizacji. Często jest tak (przynajmniej u nas) że biedne OSP załatwia wycofane hełmy z PSP i jest szczęśliwe że ma w czym jeździć. U nas właśnie tak było... jako OSP mamy przekazane z PSP hełmy, akurat tak się złożyło że wycofano białe kalisze (zastąpiono je czerwonmi galletami) więc jesteśmy mniej więcej zgodnie z wytycznymi.
Sylwek
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2005, 16:05:27 wysłana przez Sylwek »

Offline Scubapro

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 21, 2005, 13:31:03 »
Sylwek, jeśli u was wycofano kaliskie to znaczy, że dla  pewnej ich część skończyła sie legalizacja i w takim przypadku również OSP nie może ich używać czas okres wyszedł koniec kropka.
  Dlaczego tak wielu chce sie odróżniać od ratowników OSP wyglądem? (Czyż ratownik jest nie równy ratownikowi) należy ludzi szkolić a nie sie od nich odróżniać.
Aha woda na filmie szła z motopompy zamontowanej na wozie.
No właśnie, dlaczego zakazałbyś filmowania temu człowiekowi? ( Po wpadce w Warszawie,tam nie działali druhowie)
W akcjach zawodowców przy braku zajęć wielu też tylko stoi i dłubie w nosie ( a może by tak wsiąść do samochodu i się nie kręcić)
Mimo dobrej prasy takie akcje muszą wychodzić na światło dzienne choćby dla tej dyskusji.(Po której ktoś się przemoże i pewnie odpowiednio ubierze do działań)
Pozdrawiam
 

Offline zibi.gpr

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
    • http://www.strazgpr.mix
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 12, 2005, 23:02:57 »
krótko o tym bochaterze CO ZA MATOŁ a do kolegów zawodowców nie szpecujcie i nie wtykajcie wszystkich OSP do jednego wora! bo my też możemy wam wytykać błędy nikt niejest idealny (ale ten głąb to rodzynek!!):D
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2005, 23:03:23 wysłana przez zibi.gpr »

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 13, 2005, 00:36:36 »
Ale jazda ręce opadają  .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2005, 00:38:19 wysłana przez ogniomistrz1 »

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 13, 2005, 09:30:24 »
Pierwsza rzecz to to, czemu ten temat znajduje się na forum zawodowców skoro prawie cała dyskusja dotyczy OSP? Odnośnie filmu, pierwsze co mnie załamało to nie zamknięta droga.. trasa nr 8 o ile mnie pamięć nie myli to jedna z najbardziej ruchliwych dróg w polsce, a panowie woleli postać i popatrzeć na wyczyny swojego kolegi idioty bo tak, nazwać go można!! Na moje to OSP nie było w KSRG, właśnie dlatego, że w koszarówkach przyjechali.. a jeżeli to KSRG było to zaraz powinno być wycofane z systemu! Brak umundurowania wydaje mi się, że nie nalezy winy zwalać na strażaków skoro go nie maja, bo to oni sobie budrzetu nie tworzą, a dostają kase z gminy itp.

Co do filmowania to dla mnie bardzo dobry pomysł i ja nie zabronił bym tego, chyba, że operator przeszkadzał by w prowadzeniu działań rat-gaś..

Zmiana kolorystyki hełmów to na moje dobry pomysł.. nie jasności by nie było, chyba, że jacyś "supermeni" hełm zostawili w bazie.. no fakt czasem hełm jest uciążliwy, ale o jego przydatności nie ma w ogóle co dysktutować!!

Nie wrzucajmy do jednego worka wszystkich OSP, bo większość i tak wykonuje swoje zadania co najmniej dobrze.. bo przecież nie chcielbyście, aby przez jedną JRG i jej działania mówiono o całej PSP.. a wiem, że pare rzeczy od zaraz można zarzucić, ale właśnie czasem nawet nie poszczególnym JRG, a funkcyjnym z nich.. zaraz przychodzi mi na myśl sytuacja kiedy to Panowie z zastępu GCBA z PSP, przyjechali popatrzeć na pożar i rozkazywać ochotnikom sami stojąc przy aucie, lub kiedy na wypadku po zakończeniu działań ratowniczych strażak z PSP podszedł do ochotnika i powiedział "do miotły i jazda".. heh fajine sie ździwil kiedy w odopowiedzi usłyszał "sam sie z miotłe weź, ja teraz mam inne zajęcie".. PSP"ty jesteś ochotnikiem i przyjeżdzasz po to by pracować" OSP"ja jestem ochotnikiem i równie dobrze mogłem siedzieć w domu i tv oglądać, a ty jesteś PSP i masz za to płacone i obowiązek pracy!!..".. po czym Pan z PSP odszedł do miotły :lol: (sytuacja nie z mojej OSP)  no ale tak jak mówie to jednostkowe przypadki i nei można tego zrzucać na całą PSP.. mi np praca z zawodowcami układa się bardzo dobrze, oni nie mają zatrzeżeń do mnie ja do nich, pracujemy wspólnie i to lubię kiedy na wzajem sobie po akcji dziękujemy i żeganamy się.. niby taki śmieszny gest, a  jednak jak wiele znaczy!

Pozdrawiam!! :D  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 14, 2005, 17:00:31 »
Sytuacja przedstawiona na filmie jest oczywiście karygodna! Brak ubrań specjalnych, brak dowodzenia, brak zadbania o własne bezpieczeństwo, dopuszczenie kierowcy na teren działania, gaszenie wodą!!!! Tak szczerze mówiąc to przy takim zadymieniu mogliby nawet aparaty ODO założyć.

Bart73 napisał, że trzeba zmienić kolor ubrań OSP ale naczelnicy chyba nie byliby z tego zadowoleni.

Jestem w OSP od 19 lat, naczelnikiem od 6-ciu. Gdyby regulamin mówił, że mam jeździć w żółtych UPSach to bym jeździł, gdybym miał jeździć w różowych w niebieskie kwiatki to też bym musiał i moje niezadowolenie nic tu nie zmieni. Ja raczej martwię się o to żeby moi podopieczni nie wywalili takiej akcji jak ta na filmie a nie o kolory mundurów.

Według mnie winą za taki stan rzeczy należy obarczyć Zarząd Główny OSP a raczej przestarzałe przepisy odnośnie szkolenia ratowników OSP. Jak zapewne wiecie strażak OSP po zapisaniu się do straży ma tylko jedno szkolenie na szeregowego ratownika OSP. Taki strażak będzie miał jeszcze szczęście jeśli szkolenie będzie przeprowadzone rzetelnie (czyli ok 4 dni, potem prawdziwy egzamin) ale może też trafić na szkolenie które trwa tylko 2 godz.!!! (widziałem to na własne oczy).
Strażak po takim szkoleniu (lepszym lub gorszym) ma obowiązek samokształcenia. Są straże takie jak np. moja w której ćwiczenia odbywają się bardzo często, czasem zapraszam na nie kogoś z PSP i wałkujemy jakiś temat do bólu.  Ale w większości OSP które znam ćwiczeń nie przeprowadza się wcale.

Druga sprawa to wałkowany już na tym forum problem dysponowania OSP do takich zdarzeń. Nawet najlepsza jednostka OSP "zgłupieje" jeśli ma taką akcję dajmy na to dwa razy do roku. Gdyby jeździli często to po pierwsze mieliby możliwość podglądania PSP w akcji i uczenia się wszystkiego w prawdziwych warunkach, po drugie nauczyliby się podchodzić do akcji z mniejszymi emocjami, dbaliby o pełne umundurowanie i o pewne "schematyczne" działania na miejscu zdarzenia.

Według mnie szkolenie np. na dowódcę lub naczelnika powinno wiązać się z praktyką na podziale PSP. Np. jeśli strażak OSP chce być dowódcą to musi w ciągu roku wyjeździć ileśtam godzin (oczywiście za darmo) jako szeregowy strażak, zastępując np. kogoś kto poszedł na urlop. Takie wyjazdy i uczestnictwo w prawdziwych akcjach dałyby mu więcej niż najlepsze kursy i książki. Myślę, że problem ubezpieczenia czy czasowego zatrudnienia dałoby się jakoś rozwiązać.

Pozdrawiam i przepraszam za tak długi post.

Offline fire_mann

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Film Z Pożaru Na Gierkówce
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 11, 2005, 00:23:50 »
Wiecie co, to chyba jeden z najczarniejszych dni - dopiero teraz obejrzałem film. Włosy na głowie stają dęba.
1. Brak jekiejkolwiek rozsądku w dowodzeniu
2. Brak umijętności i wiedzy o gaszeniu i otwieraniu(ludzie to o pomstę do nieba woła)klapy
3.Brak umundurowania specjalnego ( o butkach już nie wspomnę)
4.Brak zabezpieczenia terenu akcji
To tylko niektóre błędy,które zostały popełnione. 4-6 ludzi lata jak wokół roju pszczół i nie wiedzą co mają począć.
Nie wiem, ale trudno ocenić czy to OSP czy PSP. Znam jednych i drugich i takiego dziadostwa nigdy nie widziałem.
O oznaczeniach OSP i PSP nie będę się wypowiadał - jest to unormowane ale nasi "działacze z OSP" często mają swoje zdanie.