Autor Wątek: Wysokość budżetu na rok 2010  (Przeczytany 6872 razy)

Offline vibi12

  • Naczelnik OSP
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Wysokość budżetu na rok 2010
« dnia: Marzec 31, 2010, 14:51:22 »
Koledzy pytanko. W jakiej wysokości urząd gminy lub miasta ustalił wam budżet na rok bieżący??

Offline Gatou

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Cel: JRG
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2010, 15:22:18 »
180 tys )

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2010, 15:56:15 »
315 tys. w tym pieniądze na remont remizy jednej z osp
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2010, 15:57:59 »
U nas 115 tyś śmiech 15 jednostek w gminie normalnie szok na pewno nie starczy ale mamy nowego burmistrza może coś się uda zwiększyć :)

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2010, 18:39:30 »
200 tys. + środki poza budżetowe. Może do 300 dociągniemy z dotacjami.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 31, 2010, 19:05:36 »
I po co się podniecacie  ?  :gwiazdki:

Co to ma na celu ?  :gwiazdki:

Radni dadzą wam więcej bo pokażecie im na forum że inni mają więcej  ?   :kwit:

Czy będziecie się dołować że macie tak mało lub szczycić że tak dużo ?  :wall:

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 31, 2010, 21:31:26 »
Rzeczywiście porównywanie gołych kwot nie ma wiekszego sensu , bo przecież wszyscy wiedzą że gminy są różnej wielkości i w związku z tym maja różne budżety - czy 100 tys zł w  gminie która ma cały budżet w wys. 5-6 mln zł jest tak naprawdę równe 100tys zł w gminie z budżetem 100mln zł ? Matematycznie tak , ale już na pierwszy rzut oka widać która gmina bardziej docenia ochrone przeciwpożarową.
  Jeśli więc chcecie się porównywać to proponuje podawać coś co można faktycznie porównać - może to być owa kwota z  budżetu przedzielona przez ilość mieszkańców  gminie. Uzyskamy w ten sposób kwotę która teoretycznie każdy mieszkaniec gminy przeznacza na ochronę ppoż.
 Dla przykładu w mojej gminie kwota ta kształtuje się od kilku lat na poziomie 13-15 zł na jednego mieszkańca. Natomiast w roku gdy był zakupiony nowy samochód dla jednaj z OSP kwota wzrosła do prawie 30 zł.
Nie wliczałem do tego środków poza budżetowych ( ZOSP, FOŚ , KSRG itp ) bo to zupełnie inna para kaloszy i tak naprawdę  w małym stopniu zależy od zaangażowania radnych ( a to oni przecież uchwalają budżet każdej gminy).

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 31, 2010, 22:33:40 »
Moje miasto w przeliczeniu na jednego mieszkańca* przeznacza, na dwie OSP działające w mieście, kwotę 0,063 zł.

___________
* wg. danych z 31 grudnia 2008r.

Offline Bubu

  • So Others May Live
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2010, 23:34:41 »
Gmina 10 000 mieszkańców budżet na 10 jednostek OSP 235 000 w tym są zabezpieczone na 3 motopompy i remont trzech strażnic... na zakupy mamy po 3 200 zł na jednostkę (niezależnie od ilości samochodów i wyjazdów;( Jak wczoraj byłem w gminie z zapotrzebowaniem na oleje, filtry, tawot i farby to się wściekali, że my już swój budżet mamy i tak przeholowany... Później rozmawiałem z komendantem gminnym (prezesem w mojej osp) i mówił, że te materiały to są wydatki stałe i nie powinni wliczać nam tego do budżetu na zakupy?? Powiedzcie jak to się ma prawnie?? I czy np.: zakup akumulatorów i tym podobnych części też będzie jako wydatki stałe (jak wiadomo aku według instrukcji do 30 miesięcy po tym okresie powinno się wymienić, oleje, filtry, smary też co określony okres...)
So Others May Live

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 01, 2010, 09:20:39 »
Miko może po to, żeby wiedzieć, co Radni myślą o nas przed wyborami w porównaniu z całym krajem?

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 01, 2010, 13:49:45 »
Gmina 10 000 mieszkańców budżet na 10 jednostek OSP 235 000 w tym są zabezpieczone na 3 motopompy i remont trzech strażnic... na zakupy mamy po 3 200 zł na jednostkę (niezależnie od ilości samochodów i wyjazdów;( Jak wczoraj byłem w gminie z zapotrzebowaniem na oleje, filtry, tawot i farby to się wściekali, że my już swój budżet mamy i tak przeholowany... Później rozmawiałem z komendantem gminnym (prezesem w mojej osp) i mówił, że te materiały to są wydatki stałe i nie powinni wliczać nam tego do budżetu na zakupy?? Powiedzcie jak to się ma prawnie?? I czy np.: zakup akumulatorów i tym podobnych części też będzie jako wydatki stałe (jak wiadomo aku według instrukcji do 30 miesięcy po tym okresie powinno się wymienić, oleje, filtry, smary też co określony okres...)
Wydatki w budżecie gminy dzielą się nieco inaczej - na wydatki bieżące i majątkowe. Kwota, która Wam przypadła (3200), w zamyśle pewno powinna być przeznaczona głównie na wydatki majątkowe - czyli zakup sprzętu. To, co popularnie nazywa się stałymi wydatkami, z budżetu gminy gminy wychodzi z obu kategorii - np badania, ubezpieczenia - bieżące, natomiast akumulatory, opony - raczej majątkowe. Wracając do pytania - pula, która Wam przypadła jest umowna i od gminy zależy, które wydatki związane z działalnością danej OSP mają być z niej finansowane. Może na przykład się zdarzyć, że gmina zapewnia np. tylko diety kierowców, ekwiwalent, paliwo a na inne wydatki przeznacza resztę budżetu, dzieli na jednostki i daje im do dyspozycji. W mojej gminie akurat jest podobny pomysł, głównie z powodu kosztów nowych badań - przez to chcą, aby w jednostkach grubo się zastanowili nad wystawianiem do badania i ubezpieczenia "martwych dusz": zamiast 40 osób  można zgłosić 20, którzy są naprawdę aktywni, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na sprzęt.
   Co do tematu postu - u mnie 120 tys na 6 jednostek, z tego 30 tys na budowę!! remizy, 6500 mieszkańców co daje 18,46 zł na mieszkańca

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 01, 2010, 14:20:10 »
@Ren no to u mnie Radni nie są chyba do końca świadomi bo mało kto może policzyć szufladki w których kasę trzymamy w budżecie gminy . Aleeee jak wam ma to pomóc , ale wolał bym nie uświadamiać swoich Radnych .

6  jednostek OSP , w tym 4 z podziałem bojowym , w tym 1 w KSRG . 26 000 mieszkańców budżet ok. 86 mln. zł – w br. ok. 100 zł na mieszkańca .

Offline Ren

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 206
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 01, 2010, 21:21:17 »
@Miko tylko nie im ma to uświadamiać, a nam. Widzę, że u Ciebie całkiem sensowne pieniądze na straż idą.

Względem Ciebie to grubo odstajemy, ale względem średniej, jaka się tu wytworzyła, to mieścimy się w średniej. Dzięki za info.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 01, 2010, 21:31:54 »
6  jednostek OSP , w tym 4 z podziałem bojowym , w tym 1 w KSRG . 26 000 mieszkańców budżet ok. 86 mln. zł – w br. ok. 100 zł na mieszkańca .

To ci się udał żart prima aprlisowy

Przy 100zł na mieszkańca i i populacji 26 000 otrzymujemy wynik 2 600 000 zł (2,6 mln. zł)

Dla porównania w 2010 miasto Wrocław przewiduje wydać na PSP kwotę niespełna 32 mln. zł.
Rozdział 75411 http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk/605c1035-5012-4bab-840d-09397c9df115/Zal2_2010.pdf z czego ze środków własnych tylko  1,8 mln. zł. Pozostała kwota w wysokości lekko ponad 30 mln. zł. trafi do PSP z budżetu państwa za pośrednictwem UM.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 21:38:01 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2010, 22:12:30 »
Czyli średnio każdy mieszkaniec Wrocławia przeznacza na PSP 2,85 zł  ( 1,8 mln / 632162 mieszkańców ) + ok 0,06 zł na OSP ( 40 tys /632162 mieszkańców ) , co daje łącznie  2,91 zł rocznie na jednostki ochrony ppoż.
 Porównując te liczby wygląda na to iz  gmina Tigera dba 6 razy lepiej o bezpieczeństwo swych obywateli niż Wrocław :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 01, 2010, 23:34:13 »
@Łukasz Telus  nie udał i cyferki mi się również nie pomyliły  -  zresztą stałeś koło jednej z moich zabawek w Puszczykowie – co prawda z zewnątrz autko jak autko wewnątrz ciekawiej.   Fakt że w bieżącym roku mamy trochę więcej bo przebudowujemy jedną z remiz na XXI w.  ale w ubiegłym przebudowaliśmy  dwie . Jest to wynik jakiejś systematycznej pracy od wielu lat i systematycznego kreowania pewnych rzeczy i trochę w tym zasady, nie sztuka się narobić sztuka się sprzedać .

Nie miejsce tu na nauczanie  socjotechnik – ale pomyśl sobie że na każdym Urzędzie Miasta jest transparent sukces , a jak go dostarczysz i dobrze sprzedasz to otwiera się skarbczyk – pytanie ile i jakiej wartości jesteś w stanie tego sukcesu dostarczyć i na ile jest potrzebny . 

Dla przykładu pomagaliśmy w organizacji egzaminów terenowych dla GPR.  Ani moja JRG  , ani mój teren ale w ramach dobrej współpracy padło na Nas  – ale w drugą stronę Ja nie mam problemu ściągnąć GPR czy GRS OSP na  poszukiwania czasem bezsensu czy np. pokazy organizowane przez gminę .

Miałem taką akcje podbramkową  na początku roku , gdzie byś kazał mi się popukać po głowie jak bym powiedział że chce pieski do poszukiwań , Ja miałem pieski przez dwa dni i zrobione więcej niż potrzeba .  Szefostwo zadowolone  bo mieszkańcy zadowoleni że akcja prężna i z rozmachem widać że władza dział ,a Ja przy okazji pomogłem koledze  np. w organizacji egzaminów – Finał skarbczyk dalej otwarty .

Jest tylko jeden minus dużo czasu taka metodyka wymaga – ale jak to mówią moi Radni bezpieczeństwo kosztuje. ^_^

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 01, 2010, 23:34:36 »
To jak już tak rozkładacie ten budżet to dodam:
Cytuj
Wydatki zaplanowane w roku 2010 w tym rozdziale, w wysokości
31.574.580 zł, zostaną przeznaczone na zadania realizowane przez Komendę
Miejską Państwowej Straży Pożarnej, której przedmiotem działalności jest
ochrona zdrowia i życia, mienia lub środowiska w trakcie walki z pożarami
i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo chemiczne, techniczne i ekologiczne.
Zaplanowane środki umożliwią pokrycie kosztów związanych z bieżącą
działalnością Komendy Miejskiej PSP, w tym wynagrodzenia osobowe wraz
z pochodnymi 23.424.273 zł, wynagrodzenia bezosobowe wraz z pochodnymi
20.770 zł, dodatkowe wynagrodzenia wraz z pochodnymi 1.746.098 zł, oraz
pozostałe wydatki bieżące 3.330.149 zł. Środki na fi nansowanie Państwowej
Straży Pożarnej pochodzą z dotacji celowej z budżetu państwa na realizację zadań
zleconych powiatu.
Wydatki majątkowe na kwotę 1.400.000 zł proponuje się przeznaczyć na
sfi nansowanie zadań wynikających z Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Do tych
zadań należą: zakup samochodów pożarniczych dla Komendy Miejskiej Państwowej
Straży Pożarnej (400.000) oraz budowa strażnic dla Komendy Miejskiej PSP
we Wrocławiu (1.000.000).

Cytuj
W rozdziale tym zaplanowano środki fi nansowe w wysokości 40.000 zł,
w ramach których planuje się pokryć koszty funkcjonowania Ochotniczych Straży
Pożarnych oraz koszty wyposażenia, utrzymania, szkolenia i zapewnienia gotowości
bojowej w razie zagrożenia dla zdrowia, życia, mienia i środowiska spowodowane
katastrofami naturalnymi, awariami technicznymi oraz innymi zdarzeniami.

Jeżeli o tej samej zabawce myślimy to w budżecie miasta, którego herb widniał na drzwiach zapisana w dziale 754 budżetu na 2010 bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa jest kwota 1 000 000,00 zł

A cały budżet wygląda tak:
Dochody        70 075 850,00 
przychody - emisja obligacji  komunalnych          5 000 000,00 
rozchody - wykup obligacji  2 600 000,00 
kwota wydatków 72 475 850,00

Tak więc kwota 86 mln. zł. w 2010 z przeznaczeniem na bezpieczeństwo wydaje się nie realna, no chyba, że miałeś na myśli cały budżet miasta i gminy, ale to i tak brakuje około 14 baniek.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2010, 23:47:50 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 01, 2010, 23:59:39 »
No a teraz  poszukaj zadań  inwestycyjnych w dziale inwestycje oraz pozycji wydatków niewygasających z 2009 roku i jeszcze paru szufladek , pomijam że dane masz z prowizorium , a to już historia , a  i tak ten 1 mln. nie był nawet w tym momencie prawdą . Ale nawet  milion na bezpieczeństwo poza inwestycjami to i tak więcej od twoich 40 tyś. U nas 60 tyś, to kwota zarezerwowana na ekwiwalent .  Wniosek Internet kłamie .  ^_^

Ale jak już jesteś taki dociekliwy to pod tym samym herbem zobacz rozstrzygnięcie przetargu z przed paru dni na remont/przebudowę  remizy i dolicz tą cyferkę . To znów Ci się słupki nie zgodzą bo wyjdzie ponad 3 mln  - Ale szukaj i licz może kiedyś wyliczysz jak mi nie wierzysz .Może dowiem się ile naprawdę wydajemy . ^_^

Tylko nadal nie wiem co to ma na celu , tak jak pokazywanie tych kwot – chcieliście napisałem i nie złośliwie , podejrzewam zaniżając nawet ogólną kwotę bo dokładnie licząc i szukając wyjdzie jeszcze więcej .

I naprawdę nie moja wina że Wrocław oszczędza na OSP.

PS. Logika i matematyka chyba wskazuje że 86 to był budżet gminy – bo 100 x 26 000 to jest 2,6 jak dobrze kojarzę wzrosła kwota obligacji do 15  i cos tam jeszcze doszło . A może zmalała z 15 do 5 to nie mój problem .
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 00:07:57 wysłana przez MIKO »

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 02, 2010, 00:33:43 »
Jakoś mnie nie dziwi, że Wrocław oszczędza na OSP i jakoś specjalnie mnie to nie martwi. Na miejscu urzędników też z pewnym dystansem podchodziłbym do działającej niespełna 6 lat jednostki OSP, która na terenie własnego miasta brała udział w dwóch akcjach poszukiwawczych.

Miasto ma swoją Państwową Straż Pożarną to jaki jest sens ładowania kasy w niezależne stowarzyszenia mające w nazywie OSP, skoro jak będzie potrzeba to i tak PSP odwali robotę.

Poza tym nawet jak weźmiemy pod uwagę inne OSP z funkcją GPR to jesteśmy w daleko gorszej pozycji niż Poznań, Łódź czy Gdańsk, gdzie OSP działa przy GPR PSP zrzeszająć często tych samych ludzi z PSP, którzy przez PSP mogą lobbować.

Jestem dociekliwy, ale nie, aż tak by przeglądać dokumentację z ostatnich kilku lat jednego miast w wielkopolsce dla sportu. Dane budżetowe w internecie są mocno uogólnione a robienie kwerendy zajmuje trochę czasu i pracy nie jest mi to jednak potrzebne do szczęścia. Nie mniej w tym przypadku poruszany był temat budżetu OSP, jedyne co udowodniłeś to fakt, że wysokość budżetu zapisanego w rozdziale 75411 bez analizy innych źródeł finansowania np. takich jak WPI czy fundusze i dotacje z poza gminy nie powinny być uznawana za jedyne źródlo środków finansowych OSP.

P.S.
Logika i matematyka wskazuje na to, że to 86 baniek to budżet całej gminy, jednak zapisałeś to w trochę nie jasny sposób. Nie mniej 2,6 mln, to jednak mniej niż wychodzi z 1 mln zapisanego w budżecie i lekko ponad 2 mln z przetargu na rozbudowę.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 00:36:51 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 02, 2010, 00:57:03 »
Mogę cię pocieszyć Poznań GRS OSP ma chyba 34 tyś.  i nic nie ugrasz bo poziom dowódcy JRG w której jest GPR  nawet jak jest on jednocześnie Naczelnikiem GRS OSP to jeszcze mało . A szkoda bo pieski dla dużych miast to fajna reklama , a pieniążki żadne – jak sam wyliczyłeś promile budżetu . Ale to tylko polityka i brak świadomości urzędników – Ale media to podobno trzecia władza – a media to Ty .  Tylko trzeba umiejętnie i systematycznie .

PS. Mówimy o środkach z budżetu gminy  –  więc  je wykazałem , a że są w różnych szufladkach , czasami tak trzeba. Nie liczyłem różnego typu dotacji itd. z poza budżetu gminy , bo dopóki ich nie masz , to tylko teoria  . A nie ukrywam również zabiegamy i pozyskujemy parę złotych – jak to mówią pieniądz robi pieniądz – jak masz trochę łatwiej znaleźć tego co Ci dołoży .
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 01:07:26 wysłana przez MIKO »

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 02, 2010, 01:08:34 »
Mogę cię pocieszyć Poznań GRS OSP ma chyba 34 tyś.  i nic nie ugrasz bo poziom dowódcy JRG w której jest GPR  nawet jak jest on jednocześnie Naczelnikiem GRS OSP to jeszcze mało . A szkoda bo pieski dla dużych miast to fajna reklama , a pieniążki żadne – jak sam wyliczyłeś promile budżetu . Ale to tylko polityka i brak świadomości urzędników – Ale media to podobno trzecia władza – a media to Ty .  Tylko trzeba umiejętnie i systematycznie .

40 tyś. zapisana w budżecie Wrocławia dotyczy OSP JRS i OSP ORW ZORBA, a być może wkrótce jeszcze OSP Lazarus, które jest w trakcie rejestracji.

Temat tych 34 tyś. znam, zresztą pojawił się też w Puszczykowie. UM Poznania kontaktował się z UM Wrocławia i podał nas w rozmowach z GRS jako przykład miasta, które przekazuje dotację w wysokości 10 tyś. zł rocznie dla OSP JRS we Wrocławiu z przeznaczeniem na szkolenia nierealizowane przez PSP i zakup sprzetu specjalistycznego i umundurowania dla naszych ratowników. Widać moc Naczelnika GRS OSP pozwaliła mu na wyrwanie większej kasy, niż my dostajemy. Tak więc mnie nie pocieszyłeś.

Pracuje nad tym by zbudować spójny wizerunek mojej jednostki w lokalnych mediach i przydają się tutaj znajomości ludzi z branży.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2010, 01:12:02 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 02, 2010, 01:21:02 »
Długo by pisać o tym przypadku , a nie chcę do końca  zmieniać tematu , ale nie jest tak różowo również u nich biorąc pod uwagę kilka innych aspektów. Ale gdyby Darek miał siłę przebicia jak piszesz,  kwota by była całkiem inna z tego co kojarzę to zwykła matematyka na razie,  kwota przez ilość OSP , a szkoda .

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2010, 22:47:27 »
Cytuj
Interpelacja
(nr 12549)
do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ewentualnej modyfikacji obecnego systemu finansowania OSP.

Szanowny Panie Ministrze! Do moich rąk trafił dokument podsumowujący zorganizowaną niedawno w starostwie wejherowskim konferencję w cyklu „Bezpieczny powiat” nt. „Funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych a wolontariat w XXI wieku”. Adresatem większości zawartych w tym materiale
wniosków są lokalne władze samorządowe oraz Państwowa Straż Pożarna. Jeden natomiast, moim zdaniem, wymaga skierowania do Pana Ministra. Chodzi o podnoszony od wielu zresztą lat postulat ujednolicenia obowiązków gmin wiejskich i gmin miejskich w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa
publicznego, w tym tych, które dotyczą ratownictwa i ochrony ppoż. Obecne unormowania dotyczące tej kwestii oceniane są jako dyskryminujące gminy wiejskie. To na nich ciąży obowiązek utrzymania, a więc i dofinansowania funkcjonujących na terenie gminy ochotniczych straży pożarnych. Tylko
niektóre z nich, te włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, mogą liczyć na niewielkie dofinansowanie z budżetu państwa. Pozostałe są w całości na utrzymaniu gmin wiejskich. Tymczasem gminy miejskie są w sytuacji komfortowej. Na zadania ratownicze i ppoż. w zasadzie nie muszą łożyć
żadnych środków, bo na ich terenie znajdują się zawodowe jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP finansowane w całości z budżetu państwa. Ten system funkcjonuje od wielu lat, mimo iż gminy wiejskie bezpośrednio lub poprzez swój związek krajowy postulowały jego zmianę. Ponieważ postulat ten ciągle wraca, zwracam się do Pana Ministra z pytaniem:
Czy resort spraw wewnętrznych i administracji, idąc naprzeciw postulatom gmin wiejskich, zamierza obecny system zmodyfikować, czyniąc go – w przekonaniu gmin wiejskich – bardziej sprawiedliwym?
Wdzięczny będę Panu Ministrowi za udzielenie odpowiedzi na ww. pytanie.
Z poważaniem
Poseł Jerzy Budnik
Nie macie wrażenia że ten wątek świetnie nawiązuje do interpelacji poselskiej sprzed kilku miesięcy ?
Obecnie wszystkie większe miasta mają zapewnioną podstawową ochrone ppoż swoich mieszkańców poprzez PSP ( czyli budżet państwa), a małe gminy muszą to finansować z własnych budżetów.  Różnicę widać gołym okiem we wcześniejszych wypowiedziach. 
Dofinansowania PSP i utrzymywanie  nielicznych OSP ( które najczęściej specjalizują się w nietypowych akcjach) jest i tak niewielkim obciązeniem dla statystycznego mieszkańca dużego miasta - a trzeba pomiętac że ów statystyczny mieszkaniec  z reguły generuje większe wpływy do budżetu miejskiego niz mieszkaniec gminy wiejskiej .
Dla przykładu moja gmina ( która nie nalezy do najbiedniejszych, jest raczej w grupie średniaków )  - z jednego mieszkańca otrzymuje ok 1600 zł podatków rocznie , z czego przeznacza na ochronę ppoz  wspomniane wcześniej ok 15 zł.
 Wrocław z jednego mieszkańca otrzymuje ponad 3900 zł podatków rocznie ( liczyłem tylko dochody własne, bez zadań zleconych i powierzonych, oraz zadań powiatu)  z czego  przeznacza na ochronę ppoz  3 zł.


Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 03, 2010, 00:18:40 »
A ja mam inne pytanie, które się pojawiło tutaj w innym wątku lub na podobnym branżowym portalu.

Czy nie uważacie, że państwo Polskie dykryminuje mieszkańców wsi nie zapewniając im takiej samej pomocy w przypadku pożaru czy wypadku jak mieszkańcom miast powiatowych?

Znam wiele przypadków i wy zapewne też, gdzie w mieście straż pożarna dociera w najgorszym przypadku czasie nie przekraczającym 10 minut do miejsca pożaru czy wypadku. Mieszkańcy wsi często w takich samych sytuacjach muszą czekać na pomoc 20-30 i więcej minut nim przybędzie PSP lub w czasie krótszym otrzymać nie wystarczającą pomoc od jednostek OSP nie posiadających na swoim wyposażeniu sprzętu ODO, rat. med. czy też rat. tech.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2010, 00:21:42 wysłana przez Łukasz Telus »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 03, 2010, 18:36:49 »
...Czy nie uważacie, że państwo Polskie dykryminuje mieszkańców wsi nie zapewniając im takiej samej pomocy w przypadku pożaru czy wypadku jak mieszkańcom miast powiatowych?...
Jeżeli już, to nie mieszkańców wsi lecz również mieszkańców miast nie będących siedzibą JRG PSP.
Problem czysto akademicki - przez analogię "dyskryminowa" jest również osoba mieszkająca np. 5 km od JRG w stosunku do osoby mieszkającej w bezpośrednim sąsiedztwie strażnicy.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 03, 2010, 21:54:58 »
Jak tak uważacie to w Niemczech nie dyskryminuje się , a wręcz łamie prawa człowieka .
Problem jest Polskiej koncepcji w której Państwo się zagalopowało. A interesy pracownicze nie pozwalają tego zmienić – nie obraźcie się ale każdy kto się tym interesuje wie, że jak by było inaczej to by PSP dawno znikła min. na poziomie PB .

Z drugiej strony każdego dnia w  moim przypadku mieszkańcy powinni dawać na mszę za długowieczność PSP , sam się mogę dołączyć  i niekoniecznie z uwagi na 4 osobowy posterunek JRG który odciąża Gminny  system -  a fakt funkcjonując przy dużej KM gdzie mamy bezproblemowy dostęp do dużej ilości specjalistycznego sprzętu .

W realiach Niemieckich nie mieli byśmy już tak dobrze -  a znam np. system Hanoveru dość dobrze .Burmistrz płaci utrzymuje zawodowców i są do ochrony jego miasta , a nie Gmin  sąsiadujących  .

Więc nie rozpędzajcie się , bo może być tylko gorzej . 

Chyba że proponujecie taki układ : likwidujemy PSP , wszystkie środki Budżetu Państwa wrzucamy do worka i  przekazujemy równo za mieszkańcem – i niech się dzieje wola nieba . Zobaczyli byście co by się działo – pomijając że małe gminy z dużą ilością OSP i tak by zdychały

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Wysokość budżetu na rok 2010
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 06, 2010, 23:44:56 »
To że nie ma idealnego systemu każdy wie - gdyby był w jednym kraju to inne by go już dawno skopiowały.  W róznych krajach funkcjonują różne systemy, maja one swoje wady i zalety  , ale trudno je porównywać w szczegółach, bo wiele rozwiązań funkcjonuje w powiązaniu innymi rzeczami.  Nie ma więc nic dziwnego w tym że strażacy zawodowi z Hanoveru zazwyczaj nie przyjeżdzają do miasteczek sąsiednich , bo nie ma takiej potrzeby - tam też maja odpowiednie wyposażenie i nikt ich nie musi wspierać strażaków -ochotników z małego miasteczka (ale mimo tego funkcjonują pewne porozumienia na wypadek nadzwyczajnych sytuacji).  Zasadnicza różnica jednak polega na tym że  zarówno duże miasto jak i małe w takim samym stopniu finansuje podstawowe zadania ochrony ppoż na swoim terenie, a na poważniejsze inwestycje ( budowa remizy, zakupy samochodów itp ) dostaje  takie samo wsparcie z jednostek nadrzędnych - zazwyczaj jest to ok 75% kosztów danej inwestycji -   tak więc koszty gaszenia przysłowiowego śmietnika wszędzie ponoszą samorządy terytorialne , natomiast większość kosztów budowy strażnic jest dotowana. A jak jest u nas  widac po wcześniejszych postach, oraz każdy widzi na podstawie własnych obserwacji;)
I wcale nie chodzi tu o likwidowanie PSP, bo ma ona swój sens istnienia w naszych realiach, ale o spowodowanie aby bogatsze samorządy  finansowały ochrone ppoż przynajmniej w takim samym stopniu jak te biedniejsze - tak przynajmniej zrozumiałem wspominaną wcześniej Interpelacje Poselska