Autor Wątek: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?  (Przeczytany 103636 razy)

Offline malina998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 280
  • Szef wszystkich szefów :)
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #75 dnia: Lipiec 11, 2007, 21:13:08 »
a ja mam w kieszonkach praktycznie to co kazdy  -_-  wiec: rekawiczki ,kluczyk 10, noz rescue tool VICTORINOX , kominiara  nomex, dwa dlugopisy,maly plan miasta i powiatu,opatrunek,rekwiczki lateks,maseczka usta-usta,latarka,probnik napiecia, chusteczki higieniczne,maly notesik do pisania a wnim kryptonimy radiowe, no i motorolke;) pozdrawiam

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #76 dnia: Lipiec 11, 2007, 21:36:05 »
Ja oprócz często wymienianych pozycji mam w wewnątrznej kieszeni napój  energetyzujący lub wodę 0,5 litra. Przydaje się jak diabli. Casem łyk napoju przywraca elegancko siły i dalej do pracy. Polecam.
ja nie nosze wody przy sobie, jak jest wyjazd do trawy gdzie nie można dojechać i trzeba iść z buta długi kawałek, to w jedną rękę tłumicę a w drugą butelkę z wozu. a gdzie sie da dojechać to woda jest na samochodzie (dla wyjaśnienia pod siedzeniem, nie tytlko w zbiorniku  ^_^) pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #77 dnia: Lipiec 16, 2007, 17:38:22 »
A ja jeszcze nie noszę ale planuje zakup za ok 100zł urządzenia do odstraszania psów. Ultradźwiękowe.

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #78 dnia: Lipiec 16, 2007, 18:21:52 »
nie raz by się takie coś przydało ^_^ :wacko:

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #79 dnia: Lipiec 17, 2007, 11:52:50 »
A ja jeszcze nie noszę ale planuje zakup za ok 100zł urządzenia do odstraszania psów. Ultradźwiękowe.

jak już to czy nie lepiej pieprz http://www.military.pl/?cat=287- chyba trochę taniej wyjdzie, co do skuteczności to nie mam pojęcia...

Offline BRAVEHEART

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.355
  • hot hot hot...
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #80 dnia: Lipiec 18, 2007, 09:07:12 »
^_^ A ja się dziwię dlaczego im starszy strażak tym większy brzuszek ma?!  ^_^

Dzisiaj przy praniu ciuchów bojowych znalazłam nawet wytrych

Sama pierzesz Ubranie Specjalne? A jak jeśli można spytać? :)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #81 dnia: Lipiec 19, 2007, 15:42:41 »
Ja też czasem sam piorę. Normalnie woda + proszek i do 30 stopni C.
Tylko niestety kolor się spiera i zamiast czarnego już w taki ciemny fiolet wpada.

Chyba czas na PERWOLL ^_^


A co do odstraszacza utradźwiękowego to przydaje się on nie tylko przy akcjach ale w wielu innych sytuacjach gdy trzeba wejść na posesję. Odstraszacz nie jest szkodliwy dla psów a odstrasza skutecznie już z odległości 7m. W tej chwili cena to ok. 80zł.

Gaz pieprzowy działa tylko jesli nie ma wiatru i z dużo mniejszej odległości. I można go używac tylko w przypadkach alarmowych. A z ultradźwiękowym możesz chodzić na codzień. Np. kupić swojemu dziecku  które wraca samotnie do domu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2007, 16:18:23 wysłana przez Pedros »

Offline ostryksrg

  • Nawed piekło niejest zawiete jak strazak
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #82 dnia: Październik 06, 2007, 11:01:34 »
W moim ups znajduje się

-Para rękawic lateksowych
-Latarka diodowa led
-kominiarka
-zapasowe rękawiczki "wampirki"
-Niezbędnik wojskowy czyli widelec nóż i łyżka
-paczka papierosów
-saszetka neskafe i kilka torebek herbaty na długie akcje jest dobre wypić coś ciepłego a czajnik jest na samochodzie
-klucz 10-tka do odkręcania akumulatorów
- i oczywiście scyzoryk

Dop. moderatora: Poprawiłem 12 błędów ortograficznych i literówek - zwracaj uwagę na pisownię/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2007, 19:30:34 wysłana przez Sylwek »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #83 dnia: Październik 09, 2007, 21:35:34 »
no ta kawa i herbata to chyba troszkę za wiele... jeśli macie na wozie czajnik to nie lepiej kawę wozić obok czajnika. Mój nomex już jest ciężki od zawartości kieszeni a co dopiero gdybym nosił kawę i niezbędnik wojskowy. A co do latarki diodowej to mam przymocowana do hełmu. super sprawa

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #84 dnia: Październik 10, 2007, 00:51:21 »
Widzę, że w ferworze walki można wymienić całą graciarnię. A może chwilka zastanowienia by się przydała? Na przykład ja, przez prawie ćwierć wieku woziłem jako składnik wyposażenia osobistego takie pprzydatne cosik jak GWIZDEK. Nie powiem, przydał się. Otworzyłem nim kiedyś kapsel od wody mineralnej 0,33l. Kiedyś. Nie zagwizdałem nim natomiast nigdy. Myślę, że dzisiaj nikt nie potrafiłby wymienić chyba żadnego sygnału głosowego (GWIZDEK właśnie). Ale czytam, że chłopcy noszą go dalej! Może jesteśmy świadkami narodzin nowej tradycji? Pozdrawiam Witka, temat uruchomił interesujący, może nie do końca świadomie. Ale nie powiem, posty poczytałem sobie z łagodnym uśmiechem. Sympatii raczej. Pozdrawiam.

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #85 dnia: Październik 10, 2007, 01:23:34 »
Gwizdek znakomicie się nadaje do zwracania uwagi. Kiedyś widziałem jak przy pomocy gwizdka dyrektorka szkoły podstawowej zapanowała nad pełną dzieciaków salą gimnastyczną (ćwiczenia z ewakuacji). Zanim to zrobiła strażacy i nauczyciele bezskutecznie zdzierali sobie gardła. Po użyciu gwizdka zrobiła się całkowita cisza. Dyrektorka ustawiła dzieciaki w klasy, nauczyciele je przeliczyli. Po 3 minutach było wszystko wiadomo.

pozdrawiam
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #86 dnia: Listopad 15, 2007, 21:29:08 »
Odświeżam gorący wcześniej wątek.

Małe podsumowanie z moim komentarzem ewentualnej przydatności.

kominiarkę (bawełnianą - na mrozy),
maseczkę przeciwpyłową,
jeden karabinek - zawsze się może przydać,
Linka – polecam wątek
rękawiczki lateksowe,
maseczkę do sztucznego oddychania
parę ciepłych skarpet,
opatrunek osobisty
kominiarkę z nomexu - a wypadek "gdyby się zrobiło gorąco".
gwizdek, bardzo przydatny przy ewakuacji, dobry na gapiów, no i kierowanie ruchem?
neonówkę do prądu – elektryka prąd nie tyka a ze strażakiem może być inaczej
nóż składany – zawsze się przyda
kombinerki
śrubokręt,
klucz 8- 10 i 13-14

I teraz moje pytanie, – co jest tak naprawdę przydatne? Czy można zrobić z tego jakiś standard wyposażenia dodatkowego? Co wybrać a z czego zrezygnować? Wiadomo chodzi o ciężar, ale bez przesady tony ważyć to wszystko nie będzie!

Dlaczego wznawiam temat – po prostu chodzi mi o przejście ponad standardy obowiązujące. Udoskonalenia i pomysły nie zawsze muszą iść od góry.



.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #87 dnia: Listopad 20, 2007, 00:26:57 »
Cytuj
Odświeżam gorący wcześniej wątek.

Małe podsumowanie z moim komentarzem ewentualnej przydatności.

skorzystam z twojego tekstu

    kominiarkę (bawełnianą - na mrozy), - zawsze się przydaje przetestowane – worek

    maseczkę przeciwpyłową, - na samochodzie
    jeden karabinek - zawsze się może przydać – można to nazwać małym zatrzaśnikiem – przy ubraniu
    Linka – polecam wątek – no chyba linki ratowniczej nie nosisz w kieszeni – krótka taśma (ok 1 m) wykorzystywana przez wysokościowców - kieszeń
    rękawiczki lateksowe, - kieszeń odpowiednio zapakowane (razem trzy pary)
    maseczkę do sztucznego oddychania – zestaw PSP
    parę ciepłych skarpet, - o tym nie pomyślałem, a mam worek

    opatrunek osobisty – koniecznie (stare przyzwyczajenie) – worek
    kominiarkę z nomexu - a wypadek "gdyby się zrobiło gorąco". - obowiązkowo kieszeń
    gwizdek, bardzo przydatny przy ewakuacji, dobry na gapiów, no i kierowanie ruchem? - stare przyzwyczajenie
    neonówkę do prądu – elektryka prąd nie tyka a ze strażakiem może być inaczej – obok długopisu
    nóż składany – zawsze się przyda – kieszeń (taki śmieszny – szczypce, śrubokręt, nóż, itp.)
    kombinerki – na somochodzie
    śrubokręt,  - na samochodzie
    klucz 8- 10 i 13-14 – na samochodzie
dorzucę coś od siebie
    rękawice robocze 2 pary – worek
    rękawice specjalne - kieszeń
sprawdzę jeszcze worek może coś zostało z dawnych lat oprócz kluczy do zaworów gazowych, wind, zaślepek hydrantowych, itp narzędzi ułatwiających życie
sorkiza za przedruk, ale jest późno i nie chce mi się już pisać
Pozdrawiam
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #88 dnia: Listopad 20, 2007, 00:43:30 »
Dokupiłem sobie taki kluczyk do skrzynek elektrycznych, czekam teraz aż przyjdzie paczka, poza tym planuję tez kupić tą neonówkę (próbnik) do prądu (już kilka z nich oglądałem) na dniach. Pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #89 dnia: Listopad 22, 2007, 12:58:08 »
Dwie dygresje nasunęły mi się przy czytaniu powyższych postów.

Pierwsza (ważniejsza): zamiast dotykowego próbnika prądu (tzw. neonówki) polecałbym bezdotykowy. Może być nawet taki prymitywny, za 30-50 zet, dostępny na bazarach i w sklepach elektrycznych. Spełni swoją rolę doskonale, jest bezpieczniejszy ( bo bezdotykowy właśnie), no i bardziej uniwersalny w zastosowaniu (można wykryć napięcie w puszce elektrycznej bez jej otwierania, odnaleźć w ścianie lub w stercie gruzu czy śmieci przewody pod napięciem, itp.). Sam takiego zawsze używałem, więc spokojnie mogę polecić.

Druga (może mniej ważna?): przydatność gwizdka do kierowania ruchem wydaje mi się umiarkowana. Natomiast NIEZBĘDNY do kierowania tymże ruchem jest "LIZAK" ! Zgodnie z wiedzą jaką posiadam, jedyną służbą, która może kierować ruchem "ręcznie" nie używając "lizaka" jest Policja. Ponadto należy pamiętać, że do kierowania ruchem potrzebne jest ukończenie właściwego szkolenia, co ma znaczenie, gdy jakiś pajac za kierownicą wystraszy się naszego kierowania, albo czegoś nie zrozumie i spowoduje choćby stłuczkę. Pierwszą osobą obwinioną o powstanie szkody będzie kierujący ruchem, więc nikogo nie muszę przekonywać o przydatności "lizaka" i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Pozdrawiam.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #90 dnia: Listopad 22, 2007, 13:43:18 »
w warszawie nadzor ruchu i zetony normalnie obsluguja ruch przy pomocy lizakow.
ponadto bor
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #91 dnia: Listopad 22, 2007, 15:08:52 »
Co do gwizdka przy kierowaniu ruchem i nie tylko – znakomite narzędzie do dyscyplinowania. Taki trenerski gwizdek samym dźwiękiem przywoła do porządku ludzi podczas ewakuacji jak i super zadziała na gapiów.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #92 dnia: Grudzień 16, 2007, 13:33:47 »
Bulon
przecież napisałem, że jedyną służbą mogącą kierować ruchem bez lizaka jest policja. Więc wszystkie inne służby uprawnione do kierowania ruchem używają lizaka (przymusowo). Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że strażak, który pokierował ruchem latarką albo gołą ręką jest pierwszym potencjalnym kozłem ofiarnym w przypadku jakiejś stłuczki.

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #93 dnia: Grudzień 25, 2007, 14:03:05 »
 zamierzałem coś tu  uporzadkować, może mi się uda:

 Kominiarka bawełniana to już chyba własny zakup, bo w jako wyposażenie ochrony osobistej jest juz wycofana z np. karty mundurowej.

Ogólnie zasadą powinno być, że w kieszeniach ubr. specjalnego nie może być zbyt wiele rzeczy, a już niedopuszczalne wydaje się aby te "rzeczy" uniemożliwiły zamknięcie kieszeni. Kieszenie są wyposażone w oczka i karabińczyki do np. rękawic.

Wskaźniki (próbniki napiecia elektrycznego) sa produkowane w wielu odmianach. Te neonowe są najbardziej zawodne, np. stoisz w butach strażackich gumowych i chcesz coś sprawdzić.....może sie uda??? To jak byś stal na chodniku dielektrycznym. z kolei dwubiegunowe wymuszaja użycie obu rąk i musisz mieć 2 przewody odniesienia. Moim zdaniem tylko zdalne wskaźniki obecnoiści napięcia mają sens, a są takie ( no moze w kieszeni UBR.sp. się nie mieszczą i nie polecam z bazarów, tu ważny jest przecież stopień ochrony IP jak w latarkach). Zasadą powinno być, ze przewód niedwiadomego pochodzenia należy traktować jako pod napięciem. Nadzieją sa względnie dobre własciwości dielektryczne rąkawic, ubrania i butów specjalnych.

Wyliczacie masę rzeczy, które nosicie w kieszeniach, a kanapek nadal mi tu brakuje....(żart)




Offline laps

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #94 dnia: Grudzień 27, 2007, 15:07:10 »
Woj-tek 1
Fakt. Nie doszukałem się tu też ciemnych okularów i grzebienia  :mellow:
Pozdrawiam

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #95 dnia: Grudzień 28, 2007, 17:53:01 »
No tak, ale kieszeni wcale nie trzeba tymi rzeczami wypełniać.
Ja swoje, mniej lub bardziej potrzebne, klamoty trzymam w chlebaku.
drugie rękawice, wełniana czapka na zimę, zapasowa mała latarka, klucze 10 i 13, próbnik, kawałek liny z karabinkiem, jedna kominiarka, etc.

w kieszeni mam jedynie rękawiczki lateksowe (dwie pary w torebce foliowej - ja zamiast torebki wykorzystuje kolejną rękawiczkę lateksową) i nóż wielofunkcyjny przy pasku.
Kominiarkę i rękawice wożę w samochodzie - leżą obok ;)

Jeśli coś z chlebaka jest mi potrzebne to sięgam po to w czasie dojazdu (zazwyczaj wiemy, do czego jedziemy). Natomiast nie muszę wertować kieszeni w poszukiwaniach a większość kieszeni mam od strony podpinki.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline fubu

  • strażak
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 208
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 24, 2009, 11:31:32 »
Noszę w koszarówce w kieszeni ściągawkę: http://fubu228.eu.interia.pl/CH.XLS zalaminowaną i kilka innych podobnych które zawierają więcej substancji wykaz wszystkich pomp chemicznych na JRG z najpotrzebniejszymi parametrami (jestem młodym strażakiem, więc czasem mogę zapomnieć, ale myślę że nawet starszym pracownikom zapominają niektóre parametry np. co można pompować wężem hypalonowym przy pompie perystaltycznej) :P
w nomexie mam
-notatnik służbowy,
-długopis,
-rękawice lateksowe 2 pary,
-druga para rękawic bojowych na wozie,
-podpinkę
To wszystko. Do akcji zabieram zawsze inopur, latarkę, radiostację
czasami linkę lub hydronetkę na rozpoznanie, chyba że kolega z roty je weźmie.
Widziałem w UK fajne rozwiązanie osobistego ekwipunku, bo nie ma się co oszukiwać nasze linki ratownicze są nie z tej epoki...wchodząc do pożaru mieszkania mam na sobie oprócz aparatu, inopur przewieszony przez ramię, w przeciwną stronę przewieszona wielka latarka, potem znów przewieszona linka w torbie, do tego jakaś hydronetka czy linia wężowa i naprawdę lekko nie jest, choć do słabeuszy nie należę :wacko:
Wracając do wspomnienia z wakacji i tego fajnego ekwipunku w Fire Service:
w aparacie jest sygnalizator bezruchu dokładnie taki jak u mnie w jrg - to bardzo stare sygnalizatory
mają wypinaną wsuwkę włączającą sygnalizator - u mnie ona jest przywiązana sznurkiem do sygnalizatora, żeby jej nie zgubić, natomiast tam jest od niej sznureczek do małe tabliczki z imieniem i nazwiskiem strażaka, po wyciągnięci wkłada się tą wsuwkę w tablice w kabinie auta i włącza to zegar pokazujący czas pracy strażaka w aparacie. Myślę w porównaniu do nowych sygnalizatorów MSA to duużo tańsze i równie dobre rozwiązanie.
Aparat jest połączony już w wozie z maską twarzową, do której jest podłączony mikrofon membranowy do wylotu powietrza z maski (ma to chyba fazer nie wiem jak inne firmy). głośnik w chełmie przy uchu, radiostacja w kieszonce w szelce AODO. po drugiej stronie (w drugiej szelce AODO) jest kieszonka z linką i zatrzaśnikiem (linka alpinistyczna - konkretna - 8mm a nie nasza ciężka, gruba i nieporęczna linka ratownicza.
Reasumując: zakładając AODO mamy wszystko w komplecie: łączność, linkę, czas pracy, sygnalizator. Założenie tego zajmuje to o wiele mniej czasu niż u nas i jest poręczniejsze.
Ale na pocieszenie powiem, że czasem mamy gorszy sprzęt lub raczej gorzej skonfigurowany to wiadomości techniczne po rozmowie z kolegami z UK mamy na najwyższym poziomie :D
Także możemy z dumą nosić mundur polskiego strażaka :D :mellow:

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #97 dnia: Styczeń 25, 2009, 17:15:01 »
W kieszeniach to tylko rękawiczki lateksowe oraz wojskowy zestaw opatrunkowy pierwszej pomocy

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #98 dnia: Styczeń 26, 2009, 17:11:16 »
Ja skromnie garść rękawiczek lateksowych "zapakowanych" w jedną rękawiczke (trick z tego wątku) rękawice robocze dyndają sobie na karabinku latarka też zamontowana przy "uszku" no i najważniejsze MEDALIK który przejechało GCBA znalaziony pod bramą remizy;] a w szafce leży sobie torba po masce przeciwgazowej a tam mam 2 parę skarpetek i bluze. Pozdrawiam

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Co Nosicie W Kieszeniach Ubrania Bojowego?
« Odpowiedź #99 dnia: Styczeń 26, 2009, 19:11:45 »
a ja nosze rekawiczki w jednej kieszeni,a w drugiej kominiarke